Nëse kthimi i Zinedine Zidane ishte pjesa e parë e bashkimit me Real Madridin, atëherë nënshkrimi i qendërmbrojtësit Eder Militao do të jetë i dyti.

Los Blancos do të shikojë për të forcuar skuadrën e tyre në dritaren e transferimit të verës pas një sezoni shkatërrues që pothuajse me siguri do të përfundojë pa trofe.

Mbrojtësi brazilian do të bëhet një lojtar i Real Madridit para fundit të marsit pas arritjes së një marrëveshjeje me Porto.

Me lojtarin që tashmë ka rënë dakord me kushtet personale, një pagesë për klubin e mëparshëm Sao Paulo është detaji i vetëm që ende duhet të kryhet.

Danilo ishte lojtari i fundit që u transferua nga Porto në Estadio Santiago Bernabeu, me ardhjen e tij gjithashtu u njoftua në muajin mars.

Klauzola e blerjes së Militaos është aktualisht 50 milionë euro, por do të rritet me 50 për qind në 75 milionë euro pas 15 korrikut, kështu që pse Real Madridi dëshiron që kjo marrëveshje të bëhet më shpejt, transmeton TeleshkronjaPost.

21-vjeçari ka impresionuar gjatë sezonit të tij të parë në Evropë dhe ardhja e Pepes në mbrojtje të Porto ka ndihmuar në ngritjen e lojës së tij.

Militao, i cili ka bërë 34 paraqitje për Porton këtë sezon, ka aftësinë dhe personalitetin e futbollit për të luajtur për një klub si Real Madrid.

Për shkak të performancave të tij pozitive, Tite ka përfshirë qendërmbrojtësin në skuadrën e Brazilit për miqësorët kundër Panamasë dhe Republikës Çeke këtë muaj.

Kur ai bashkohet, Militao do të zërë vendin e tretë të lojtarit të huaj në skuadrën e Real Madridit bashkë me Vinicius Junior dhe Rodrygo.

Një transferim si ky në mbrojtje mund të shënojë fundin për Jesus Vallejo, i cili mund të huazohet përsëri ose të shitet tërësisht me një klauzolë blerjeje për Real Madridin në kontratën e tij./TeleshkronjaPost/

Loading...