ZYRTARE: UEFA publikon 3 kandidatët për çmimin ‘Lojtari i Vitit’

Janë treguar tre emrat e finlistëve për ta fituar çmimin ”Lojtari më i mirë i vitit”. Ata janë Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Virgil van Dijk.

Një nga Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ose Virgil van Dijk do të emërohet UEFA Lojtar i Vitit, transmeton Teleshkronja Post.

Më parë në listë ishin edhe Kylian Mbappe, Mohamed Salah, Harry Kane dhe disa emra të tjerë, por pas një votimi të plotë janë vendosur tre finalistët.

Zgjedhje e lojtarit më të mirë do të bëhet, më 29 gusht në Montecarlo.

Lionel Messi (Barcelona dhe Argjentina)
Golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampionëve në UEFA dhe Fituesi i Këpucëve të Artë Evropiane kapi titullin e tij të dhjetë të Ligës.

Cristiano Ronaldo (Juventus dhe Portugali)
Fituesi dhe golashënuesi më i mirë i UEFA Nations League në finale gjithashtu shënoi edhe titullin e tij të parë në Serie A.

Virgil van Dijk (Liverpool dhe Hollandë)
Njeriu i ndeshjes finale për fituesit e Ligës së Kampionëve të UEFA-s arriti edhe në finalen e Ligës së Kombeve të UEFA-s.

Në top 10-she përpos Van Dijk, CR7 dhe Messit janë edhe:

  • Alisson Becker (Liverpool & Brazil) – 57 points
  • Sadio Mané (Liverpool & Senegal) – 51 points
  • Mohamed Salah (Liverpool & Egypt) – 49 points
  • Eden Hazard (Chelsea/Real Madrid & Belgium) – 38 points
  • Matthijs de Ligt (Ajax/Juventus & Netherlands) – 27 points
  • Frenkie de Jong (Ajax/Barcelona & Netherlands) – 27 points
  • Raheem Sterling (Manchester City & England) – 12 points
Loading...
Loading...