Klubi nga Premier League, Tottenham kanë nënshkruar mesfushorin Tanguy Ndombele për një shifer rekord 63 milionë funte nga klubi francez Lyon.

22-vjeçari ka nënshkruar një marrëveshje gjashtë-vjeçare me klubin deri në vitin 2025, raporton Teleshkronja Post.

Ndombele iu nënshtrua një mjek në një spital në veri të Londrës të martën para se të përfundonte formalitetet e lëvizjes së tij në terrenin e trajnimit të Tottenham.

Shifra prej £ 63m përfaqëson një fitim të madhë për Lyon, i cili bleu Ndombele nga Amiens për £ 7 milion vetëm 12 muaj më parë.

Ai arrin tek Spurs vetëm disa orë pasi lojtari i Anglisë Jack Clarke, i cili nënshkroi një marrëveshje katërvjeçare, por do të mbetet në Elland Road në një huazim sezonale.

Para mbërritjes së Ndombelës dhe Clarke, Spurs ‘më i fundit ishte nënshkrimi i Lucas Moura nga Paris Saint-Germain 18 muaj më parë.

Për Ndombele ishte i interesuar edhe Real Madridi dhe disa klube të tjera nga evropa.

Loading...