Mateo Kovaçiç e ka bërë lëvizjen e tij të huazimit te Chelsea për herë të fundit pasi që ekipi nga Premier Liga ka paguar 45 milionë euro për mesfushorin e Real Madridit.

‘Të bardhët’ patën blerë Kovaçiç nga Inter në verën e vitit 2015 për 30 milion euro, ku kroati ishte vetëm 21 vjeç në atë kohë.

Megjithatë, mungesa e minutave për Kovaçiç, për të shkuar në kërkim të futbollit të rregullt, sidomos pas luajtjes së një roli të vogël në tre triumfet e Ligës së Kampionëve në Madrid dhe ai ishte në gjendje të shkëlqejë në Stamford Bridge sezonin e kaluar, megjithëse nën trajneri i mëparshëm kreu Maurizio Sarri.

Madridi tani ka marrë mbi 100 milion euro nga shitja e lojtarëve në këtë dritare transferimi, pas 40 milion euro që Atletico Madrid ka paguar për Marcos Llorente dhe shitjen e Theo Hernandez tek AC Milan prej 20 milion euro.

Kroati Mateo Kovaçiç ka fituar 8 trofe sa ishte pjesë e Real Madridit, ndërsa ka luajtur plot 71 ndeshje me klubin spanjoll.

Loading...