ZYRTARE: Konfirmohet ndryshimi i një rregulli në Premierligë 2019/2020

Liga Premier ka njoftuar një ndryshim në mënyrën se si ata do të vendosin se ku ekipet që përfundojnë nivelin e sezonit në pikë do të përfundojë në tabelë.

Një rregull kokë më kokë është duke u futur, që do të thotë se nëse klubet përfundojnë në vendin e njejtë me pikë të barabarta për vende të rëndësishme, siç është titulli, kualifikimi i Champions League ose rënia nga liga, rekordi i tyre në ndeshjet kokë më kokë do të përdoret për të vendosur.

Në sezonet e mëparshme, ekipet e përfshira në këto beteja specifike që përfunduan me të njëjtat pikë, diferencën e golave ​​dhe numrin e golave ​​të shënuar do të ndesheshin kundër njëri-tjetrit në një lojë.

Gjithësesi, në sezonin 2019/20 skuadra e cila ka grumbulluar më tepër pikë në duelet e ndërsjella, diferenca e golave, numri i golave të shënuar, do të marrë pozitën më të lartë.

Nëse klubet ende janë të barabarta edhe sa i përket këtyre statistikave, gjë që do të ishte shumë e vështirë, ekipi që shënoi më shumë gola larg shtëpisë në ndeshjet kokë më kokë, do të marrë pozitën më të lartë.

Manchester City ka fituar trofeun e Premier Ligës sezonin e kaluar (Image: Getty)

Vetëm nëse klubet mbeten ende në pozitë të njejtë në tabelë pas kësaj do të organizohet një lojë në një fushë neutrale me formatin, kohën dhe vendin e përcaktuar nga Bordi i Premier Ligës, shkruan Teleshkronja Post.

Këto janë vetëm disa nga rregullat e tjera që vijnë në sezonin e ri. Onel Hernandez i Norwich City do të bëhet lojtari i parë kuban për të marrë pjesë në Premier Ligë, do të ketë një pushim të parë në mes të sezonit, kur secili klub ka dy javë pushim në ndeshjen e javës së 26 dhe, sigurisht, VAR do të përdoret për të parën herë në nivelin më të lartë të Anglisë.

Do të ketë gjithashtu tetë ndeshjet që kurrë nuk kanë ndodhur kurrë në Premier Ligë, duke përfshirë edhe ndeshjen e ditës së parë midis Bournemouth dhe Sheffield United dhe Aston Villa kundër Brighton ndër të tjera.

Loading...
Loading...