La Liga ekipet

Marcelino nuk është më trajner i Valencias, pas takimit të djeshëm midis pronarit të klubit, Peter Lim dhe presidentit Anil Murthy në Singapor.

Murthy zbarkoi në Valencia disa orë më parë, por Marcelino është informuar për vendimin dhe nga klubi është publikuar një deklaratë zyrtare.

Trajneri që ka siguruar pjesmarrjen në Ligën e Kampionëve dhe i dha fund pritjes dhjetëvjeçare të Los Che-së për një trofe, pasi kishte fituar sezonin e kaluar Copa del Rey, është shkarkuar për shkak të mosmarrëveshjeve me pronarin.

Marcelino largohet nga Valencia si një nga trajnerët më të suksesshëm dhe të njohur të klubit, tre ditë para se ata të ndeshen me Barcelonën dhe një javë para se të presin Chelsea në Ligën e Kampionëve, transmeton Teleshkronja Post.

Këtë verë, ku transferimet kanë qenë një pikë mospajtimi mes dyshes së Marcelino dhe Mateu Alemany dhe më pas Murthy dhe Lim, ka përfunduar me Marcelino duke u liruar nga detyra e tij.

Zëvendësimi për Marcelino do të jetë Albert Celades, trajner pa përvojë në LaLiga Santander, një konkurs që ai e ka përjetuar vetëm si ndihmës i Julen Lopetegui në Real Madrid.

Më parë, ai ishte trajneri kryesor i Spanjës nën 21 vjeç në Spanjë për katër vjet (ai humbi në Gjermani finalen e Kampionatit Evropian nën 21 vjeç në 2017), pasi kishte trainuar skuadrat e Nën-17 dhe nën-16./GazetaTeleshkronjaPost/

Loading...