Anësori i PSV është drejtuar tek Napoli në Serie A pas dy sezoneve të suksesshme në Hollandë, tranmeton Teleshkronja Post.

Napoli ka përfunduar nënshkrimin e anësorit ndërkombëtar të Meksikës, Hirving Lozano nga PSV në një marrëveshje me vlerë 42 milion € të raportuara (47 milion $ dollarë).

Largimi i Lozano nga garuesit e Eredivisie 2018-19 ishte parashikuar prej kohësh falë shfaqjeve të tij të shkëlqyera me klubin dhe shtetin në dy vitet e fundit.

Ai largohet nga Eindhoven duke kontribuar në 40 gola dhe 23 asistime në 79 paraqitje dhe raportohet se nënshkroi një marrëveshje pesë-vjeçare me klubin e tij të ri.

Lozano tashmë e ka nisur sezonin me PSV, megjithëse shënoj një gol kundër ADO Den Haag në paraqitjen e tij më të fundit të Eredivisie që ende mund ta përjashtojë atë jashtë ndeshjes së Napolit në Serinë A kundër Fiorentina më 24 gusht.

Ai bashkohet me ekipin e Carlo Ancelotti me Napolin duke kërkuar të forcojë sulmin e tyre gjatë verës në një përpjekje për të mbyllur hendekun ndaj kampionëve Juventus pasi kishte përfunduar 11 pikë prapa në sezonin e fundit.

Lozano ka të ngjarë të futet në atë që mund të jetë një sulm i frikshëm sulmues me 24-vjeçarin nga njëra anë, kapitenin Lorenzo Insigne nga ana tjetër dhe Arkadiusz Milik sulmues 9. Sulmuesi veteran Dries Mertens gjithashtu mbetet në radhët e Napolit.

Lozano, së bashku me ish ish-shokun e skuadrës së PSV, Erick Gutierrez, filluan karrierën e tij si i ri tek Pachuca dhe i ndihmuan ata në fitoren e Klausura të vitit 2016, titullin e tyre të gjashtë të ligës dhe trofeun e Champions League 2016-17 Concacaf.

Atë verë ai u transferua në PSV, por jo para turneut të tij të parë të madh ndërkombëtar, me trajnerin e atëhershëm të Meksikës, Juan Carlos Osorio që emëroi “Chucky” në skuadrën e tij të Kupës së Konfederatave.

Lozano shënoi në Rusi dhe e bëri këtë përsëri një vit më vonë në Kupën e Botës, duke shënuar golin e vetëm në triumfin e Meksikës mbi kampionët mbretërues të Gjermanisë.

Ai vazhdoi si startues të katër ndeshjet e Meksikës në Rusi, dhe megjithëse humbi triumfin e kësaj vere në Kupën e Amerikës me një dëmtim, ai është vendosur të jetë lojtari më i rëndësishëm për skuadrën e Tata Martino që shikon drejt Katar 2022.

Lozano do të bëhet meksikani i pestë që do të luajë në Serie A pas Miguel Layun, Rafa Marquez, Hector Moreno dhe Carlos Salcedo./TeleshkronjaPost/

Loading...