ZYRTARE: Gjyqtarja e parë femër, që ndanë drejtësin në Super Kupën e Evropës

Historia do të bëhet në Superkupën e UEFA-s më 14 gusht në Stamboll pasi Stéphanie Frappart do të drejtojë një ndeshje zyrtarisht, pasi do të marrin përsipër takimin mes Liverpool FC dhe Chelsea FC

UEFA është duke thyer akullin duke emëruar Stéphanie Frappart për të drejtuar Superkupën e UEFA-s më 14 gusht, raporton Teleshkronja Post.

Kjo do të jetë hera e parë që një zyrtare femër merr përsipër një ngjarje të madhe të konkurrencës për meshkuj të UEFA-s – një ndeshje prezantuese që shihet si fillim i sezonit të ri, duke hedhur në skenë fituesit e Ligës së Kampionëve kundër fituesve të Europa League në Beşiktaş Parku në Stamboll.

Në korrik, francezja pati nderin të drejtonte në finalen e Kupës së Botës për Femra në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Hollandës në Lyon – Francë. Ajo gjithashtu mori përgjegjësinë për gjysmëfinalen e UEFA-s për femra 2017 UEFA ku Hollanda luajti me Anglinë.

Gjithashtu edhe Video (VAR) do të përdoret për Superkupën e UEFA-s midis Liverpool-it dhe Chelsea. Zyrtari i VAR do të jetë Clement Turpin nga Franca, dhe ai do të ndihmohet nga bashkatdhetari François Letexier, Mark Borsch i Gjermanisë dhe Massimiliano Irrati i Italisë./TeleshkronjaPost/

Loading...
Loading...