ZYRTARE: Daniel Surridge suspendohet nga futbolli për thyerje të rregullave

Ish sulmuesi i Liverpool, Daniel Sturridge, është ndaluar të luajë futboll për dy javë dhe gjobitet 75,000 paund pasi u shpall fajtor për shkelje të rregullave të basteve.

Sturridge, 29 vjeç, iu dha një ndalim gjashtë javë, katër prej të cilave u pezulluan dhe është i lirë të luajë përsëri më 31 korrik.

Shoqata e Futbollit thotë se do të apelojë kundër shkarkimit nga një komision rregullator i pavarur me akuza të ndryshme duke pretenduar se ka kaluar në informacionin e brendshëm mbi një transferim të mundshëm në janar 2018.

Në paraqitjet e tij në komision, FA argumentoi se lojtari kishte përdorur “vendosmëri cinike” për të ndihmuar bastin nga të tjerët dhe çdo sanksion më i shkurtër se një pezullim gjashtë mujor “do të dështonte plotësisht të reflektonte rëndësinë e rastit”.

Liverpool njoftoi në qershor se Sturridge – i cili shënoi tetë herë në 26 paraqitje për Anglinë – do të largohet nga klubi këtë verë në fund të kontratës së tij.

Duke reaguar ndaj gjetjeve të komisionit, ai tha se 15 muajt e fundit kishin qenë “shumë të ashpër”.

“Unë jam i kënaqur që nëntë nga 11 akuzat u shkarkuan dhe se trupi gjykuam se jam dëshmitar i sinqertë dhe i besueshëm dhe se veprimet e mia në një ditë veçanërisht të vështirë ishin jashtë karakterit”, tha ai.

“Rasti u dëgjua për shtatë ditë nga një panel i shquar, i cili rezultoi me një vendim të gjatë dhe të konsideruar me kujdes, dhe pasoi një hetim të gjerë nga FA. Prandaj është jashtëzakonisht zhgënjyese të dëgjosh se FA do të apelojë këtë vendim. vazhdojnë ta mbrojnë çështjen dhe ankesën.

“Jam duke u stërvitur fort dhe plotësisht të përqendruar në sezonin e ardhshëm të futbollit”.

‘Bëri tallje me rregullat e FA’
Komisioni zbuloi se dy prej 11 akuzave kundër tij ishin vërtetuar – se ish-sulmuesi i Manchester City dhe Chelsea kishin udhëzuar vëllain e tij Leon për të vendosur bast një lëvizje të mundshme në ekipin spanjoll Sevilla dhe se ai kishte dhënë atë brenda informacionit.

Në një deklaratë, FA tha se “me respekt nuk pajtohet me gjetjet e komisionit rregullator dhe do të apelojë kundër akuzave që janë hedhur poshtë dhe sanksionit që është vendosur”.

Ish-ministri i sporteve Tracey Crouch ka thënë se vendimi “tallje me rregullat e FA”.

Në vitin 2017, ish-mesfushori i Burnley Joey Barton u pezullua nga futbolli për 18 muaj – më vonë u reduktua në 13 në apel – pasi ai hoqi rregullat e FA duke vendosur 1,260 baste në ndeshjet në 2016.

Disa nga akuzat kundër Sturridge të cilat ishin hedhur poshtë dyshonin se ai kishte kaluar informacionin e brendshëm lidhur me lëvizjet e mundshme në Inter dhe në Perëndim Brom.

Në janar 2018, ai u bashkua me West Brom në hua deri në fund të sezonit.

Kur u akuzua për sjellje të pahijshme nga FA në nëntor 2018, një zëdhënës i Liverpool tha se Sturridge kishte bashkëpunuar plotësisht “gjatë gjithë këtij procesi” dhe “deklaroi kategorikisht se ai kurrë nuk ka luajtur me futboll”.

Loading...
Loading...