Ashley Cole ka njoftuar pensionimin e tij në moshën 38 vjeç, duke i dhënë fund një karriere 20 vjeçare të lojës.

Ai njihet si një nga lojtarët më të dekoruar në historinë e lojës, si dhe mbrojtësin më të paraqitur në historinë e Anglisë, transmeton Teleshkronja Post.

Duke njoftuar vendimin e tij për Sky Sports, Cole tha: “Pas shqyrtimit të vështirë, është koha të var çizmet e mia lart dhe të shikoni drejt kapitullit tim të ardhshëm, i cili shpresojmë se do të jetë stërvitje”.

I pyetur të reflektojë në karrierën e tij, e cila filloi kur ai bëri debutimin e tij për Arsenalin në një kupë Ligë ndaj Middlesbrough në nëntor 1999, Cole tha: “E pabesueshme.”

“Si fëmijë i ri, kurrë nuk kam pritur të luaj një ndeshje ose të jem profesionist. Duke parë mbrapa, të jem në gjendje të them që kam luajtur në Kupat e Botës, në finalet e Champions League, duke qenë aq me fat që kam ngritur titujt e Premier League – është ëndërr.”

“Unë e përmbusha ëndrrën time dhe tani shikoj të ardhmen, shpresoj si një trajner i shkëlqyer.”

Legjenda Cole ka luajtur 107 ndeshje për kombëtaren e Anglisë, ka fituar 3x Premierligë, 7 herë FA Cup, 1 herë Champions League, 1 herë Europa League dhe dy herë në formacionin e vitit nga UEFA./TeleshkronjaPost/

Loading...