FC Barcelona ka paguar çmimin e blerjes prej 120 milionë eurosh për lirimin e Antoine Griezmann nga Atlético Madrid.

Lojtari do të nënshkruajë një kontratë me klubin e tij të ri për pesë sezonet e ardhshme, deri në 30 qershor 2024, me një klauzolë largimi prej 800 milionë euro.

Ne së shpejti do të publikojmë orarin e plotë për prezantimin e Antoine Griezmann si një anëtar i ri i ekipit të parë Barça.

Griezmann, një yll për ekpin e Barcelonës

Biografia: I lindur më 21 mars 1991 në Mâcon të Francës, Antoine Griezmann është një nga lojtarët më të mirë në botë. Lojtari vjen te Barça pasi u konsolidua si një nga futbollistët më të mirë në La Liga pas aventurave me Real Sociedad dhe Atlético Madrid.

Në një kohë të hershme nga klubi Bask, Real Sociedad, ai u nis për në San Sebastián në vitin 2005 në moshën 14-vjeçare, pasi filloi karrierën e tij në krahun lokal Charnay-lès-Mâcon. Në Doností ai bëri debutimin e parë në ekip në moshën 18 vjeçare në vitin 2009.

Griezmann ishte një nga figurat kryesore në kthimin në Divizionin e Parë të Real Sociedad, një magji në Divizionin e Dytë. Në vendin e Baske ai ka luajtur 202 ndeshje, duke shënuar 52 gola. Shfaqjet e jashtëzakonshme të francezit çuan në një transferim prej 30 milionë eurosh në Atlético në verën e vitit 2014.

Në Madrid, përparimi i Griezmann e bëri atë të konsiderohej si një nga lojtarët më të mirë në botë. Francezi ishte pjesë e skuadrës që u renditën në Ligën e Kampionëve në 2016, një vit në të cilin ai përfundoi gjithashtu në mesin e tre më të mirëve në betejën për Topin e Artë.

Griezmann ishte çelësi i fitores së Francës në tokën në shtëpi në vitin 2016 në Kampionatin Europian duke i dhënë fund turneut si golashënuesi më i mirë me gjashtë gola.

Francezi mund të luajë kudo edhe pse pozicioni i tij i zakonshëm është në krahun e majtë. Griezmann është një lojtar shumë i lëvizshëm i cili mund të shënojë dhe gjithashtu të krijojë gola. Ai është gjithashtu shumë i shpejtë në kundërsulm dhe i rrezikshëm me goditjet e tij nga largësia.

Me ardhjen e tij në FC Barcelona, francezi bën një tjetër hap përpara në karrierën e tij me qëllim të konsolidimit të vendit të tij si një nga lojtarët më të mirë në botë.

Loading...