Alexis Sanchez -Inter Milan transferime-teleshkronjapost

Alexis Sanchez është zyrtarisht një lojtar i Interit. Kiliani i është bashkuar Nerazzurri nga Manchester United në një marrëveshje huazimi që do të zgjasë deri më 30 qershor 2020.

Tocopilla, Kili. Një qytet i vogël me më pak se 25,000 banorë. Ishte këtu kur ai filloi të luante futboll, në rrugë me miqtë e tij dhe pa këpucë. Aleksis ishte tashmë më mirë dhe ai e kaloi jetën në ato rrugë. Duke treguar aftësitë e tij dhe duke luajtur lojën që ai e donte sigurisht, por edhe për të ndihmuar nënën e tij me çfarëdo të vogël që mund të fitonte. Punë dhe veprime të vogla, të kombinuara me një sulm dhe hile të jashtëzakonshme që i fituan mahnitjen e të gjithave dhe disa ndryshimeve të lirshme për të ndihmuar familjen e tij.

Alexis kishte një të ardhme të shkëlqyeshme para tij dhe nuk donte asgjë përveçse të luante futboll. Ai gjithmonë thoshte kështu, praktikisht që nga dita që lindi në 19 dhjetor 1988. Dreset e tij të para të futbollit ishin një dhuratë nga kryetari i qytetit të tij, dhe ai i veshi këto për përvojën e tij të parë të vërtetë të futbollit me Cobreloa. Ishte nga këtu në shkretëtirën Atacama që u nënshkrua nga Udinez, me mbi 10,000 kilometra që ndan të dy klubet. Së pari në Colo Colo (duke fituar dy tituj), pastaj në River Plate (duke fituar Clausura Argjentinase në 2008). Më në fund mbërriti në Evropë, me Udinezen në Itali.

Në Kili, ai kishte fituar tashmë pseudonimin e “El Niño Maravilla”, djaloshit të mrekullueshëm. Atë që i mungonte lartësia, Alexis gjithmonë e përbënte zgjuarsinë, teknikën e jashtëzakonshme dhe ritmin.

Tre sezone në Serie A panë shfaqje gjithnjë e më pozitive dhe golat e golave. Disa herë ai ishte thjesht i pandalshëm, aq sa nuk kaloi shumë kohë para se Barcelona ta thërriste në telefon, dhe në kohën e tij atje ai fitoi një titull kampionati, një Superkupë të UEFA-së, një Kupë Botërore të Klubeve, dy Superkupa Spanjolle dhe një Copa del Rey.

Pastaj nga Katalonja në Angli kur u transferua te Arsenali, duke shënuar në mënyrë të pritshme dhe duke fituar dy Kupa të FA dhe tre Comunity Shield. Më në fund, në 2018, ai nënshkroi për Manchester United.

Ndërkohë, Alexis është bërë një legjendë për “La Roja”, kombëtarja e Kilit. Ai mban rekordin për paraqitjet (130) dhe golat (43) me Kilin, por mbi të gjitha ai luajti një rol të madh në sukseset e tyre të njëpasnjëshme të Copa America në 2015 dhe 2016.

Alexis Sanchez është Kiliani i pestë në historinë e Interit, me Ivan Zamorano, David Pizarro, Luis Jimenez dhe Gary Medel që vijnë përpara tij. Ai do të ketë mundësinë të lidhet me Samir Handanoviç dhe Kwadwo Asamoah tek Nerazzurri, të dy ish-shokët e skuadrës në Udinez, si dhe me Romelu Lukaku, me të cilin kaloi një sezon e gjysmë në Manchester United.

Gjatë gjithë jetës së Alexis Sanchez, futbolli ka përfaqësuar gjithmonë gjithçka, dhe ai gjithmonë ka qenë më i lumtur me një top midis këmbëve. Tani e tutje ai do të ketë një shans ta bëjë këtë në ngjyrat Nerazzurri. Kështu që, në emër të gjithë familjes Nerazzurri, dëshirojmë t’i urojmë një pritje shumë të ngrohtë dhe fatin më të mirë./GazetaTeleshkronjaPost/

Loading...