Gjigantët të veshjeve sportive, adidas, u raportua se luajtën një rol vendimtar në mbajtjen e Paul Pogba te Manchester United gjatë afatit kalimtar të verës pavarësisht interesit të fortë nga Real Madrid.

Pogba ishte shumë i lidhur me një largim nga United dhe Reali ishin të etur për të nënshkruar francezin.

Sidoqoftë, siç raportohet nga The Star të dielën, adidas ndërhyri pasi ata besuan se do të ishte më mirë për ta nga një këndvështrim tregtar nëse Pogba do të qëndronte në United.

Si pasojë, adidas ka vepruar si paqebërës midis Pogba, agjentit të tij Mino Raiola dhe United, pasi ata e sqaruan se ata nuk donin që ai të qëndronte në Old Trafford.

Pogba është në vitin e tretë të një dekade të nënshkruar marrëveshje personale me adidas, ndërsa kompania gjermane janë gjithashtu prodhuesit e veshjeve të United.

Edhe pse adidas sponsorizon gjithashtu Real Madridin, lojtarët si Gareth Bale dhe Karim Benzema gjithashtu sponsorizohen nga marka e njohur në klubin spanjoll.

Në të kundërt, në United, Pogba shihet si ylli kryesor për sa i përket adidas.Pogba ka mbetur pak më pak se dy vjet në kontratën e tij aktuale në United./TeleshkronjaPost/

Loading...