Rreth 50 persona kanë mbetur të vdekur e 20 të tjerë të plagosur nga një sulm terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re.

Sulmuesi i armatosur që e identifikoi veten në Tëitter si Brenton Tarrant, transmetoi direkt gjithë sulmin në xhami.

Në këtë video shihet sulmuesi duke shtënë me armë në hyrje të xhamisë.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e përshkroi këtë si sulm terrorist dhe një nga “ditët më të errrëta” të vendit.

Në ndërkohë, zëdhënësi i Policisë ka njoftuar se për këtë rast tre burra dhe një grua janë në paraburgim derisa ka paralajmëruar se shumë të dyshuar të tjerë mund të jenë akoma të lirë.

Në këtë video shihet sulmuesi duke shtënë me armë në hyrje të xhamisë. Katër persona janë marrë në paraburgim, ku njëri prej tyre mbante jelek vetëvrasës.

Terroristi i cili e kreu sulmin në Xhami.

40 persona kanë vdekur dhe mbi 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar pas të shtënave me armë që kanë ndodhur në dy xhamitë në qytetin e Christchurch të Zelandës së Re.

Dëshmitarët u kanë thënë mediave lokale se kur kanë ndodhur të shtënat kanë vrapuar që të shpëtojnë jetët e tyre derisa kanë parë edhe njerëz të përgjakur në afërsi të xhamisë Al Noor.

Autoritetet kanë këshilluar që të gjitha xhamitë në qytet të mbyllen deri në një njoftim tjetër duke thënë se ky ishte një akt i pashembullt i dhunës.

Njëri nga terroristët e dy xhamive në Zelandën e Re e ka filmuar vetën e tij përmes një aparati fotografik të vendosur në kokë, ndërsa dhe ka dëgjuar këngën e cila i dedikohet kriminelit serb Radovan Karaxhiq.

Sulmi terrorist ne Australi

Ai ka transmetuar videon drejtpërdrejtë në YouTube duke shkuar për në xhaminë Al Noor në qendër të qytetit Christchurch.

Në videon 17 minutëshe, ai ishte duke dëgjuar këngë në gjuhën serbe.

Kënga që dëgjohet i dedikohet kriminelit serb Radovan Karaxhiq, dhe ka titullin Serbia e fuqishme (Zoti është serb).

Ndërkohë, këtë këngë e kanë dëgjuar gjatë masakrave në Bosnjë, përkrahësit e Karaxhiqit.

Terroristi që vrau 50 mysliman në Zelandë të Re, në manifestin e tij e përmend Kosovën.

Në manifestin e tij, i arrestuari për vrasje, ku ai ka treguar se cka e shtyn të kryej veprimtari terroriste.

Aty ai ka shprehur se është i mllefosur që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndihmuar popullin mysliman të Kosovës gjatë luftës dhe qëllimi i tij është që të mos përsëritet edhe njëherë kjo.

“SHBA/NATO luftuan përkrah myslimnëve të Kosovës dhe përcan të krishterët e Evropës që janë përpjekur të largojnë okupimin islam”, shkruan ndër të tjera në manifestin e tij.

Tarrant e ka përshkruar veten si një “burrë të zakonshëm të bardhë”, i cili është frymëzuar nga vrasësi serik norvegjez, Anders Behring Breivik.

Deri më tash janë gjetur edhe lidhje të tjera të tij me Ballkanin. Derisa ka incizuar vetën deri kryerjen e sulmit, ai dëgjonte një këngë serbe të viteve të ’90-ta, që i kushtohet liderit serb të Bosnjës, Radovan Karagjiq i njohur edhe si “kasapi i Bosnjës” e i cili është dënuar për krime lufte.

Terroristi i Zelandës së re e transmetoi live në Facebook masakrën, vjen reagimi i rrjetit më të madh social në botë

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, ka reaguar menjëherë pas sulmit të sotëm në Zelandë të Re, ku një sulmues la të vdekur 41 persona në një Xhami në qytetin ChristChurch.

Përveç ngushëllimeve që kanë dërguar për familjarët e viktimave, Facebook, është zotuar se do të mbyll llogarinë e sulmuesit që e identifikon veten si Berton Tarrent, shkruan, Dailymail.

Kjo pasi që sulmuesi e ishte lidhur drejtpërdrejtë me video në ‘Facebook’, derisa po e kryente aktin e tmerrshëm.

Përfaqësuesja e ‘Facebook’ në Zelandën e Re, Maria Garlick, në një email për Bussines Insider ,a shprehur ngushllimet për familjarët.

“Zemrat tona janë sot me viktimat, familjet e tyre dhe komunitetin e prekur nga ky akt i tmerrshëm”, ka thënë ajo.

Ajo ka treguar se si Policia kishte njoftuar ‘Facebook’ pasi kishte parë videon live.

“Policia e Zelandës së Re na alarmoi për një video në facebook, dhe ne shpejt e hoqëm nga llogaritë e Facebook-ut dhe Instagram’, ka shtuar Garlick.

Ajo ka treguar se janë duke fshirë edhe çfarëdo komenti që bëhet në mbështetje të këtij krimi.

“Ne do të punojmë drejtpërdrejtë me Policinë e Zelandës së Re, pasi hetimet e tyre do të vazhdojnë”, ka thënë ndër të tjera ajo.

Për sulmin makabër që ndodhi, reaguan edhe liderët politik nga Kosova.

Veseli: Sulmi në Zelandën e Re po na bën më të bashkuar për ta luftuar terrorizmin

Limaj: Kosova dhe qytetarët e saj janë përkrah popullit të Zelandës së Re në këto momente

Thaçi: “Republika e Kosovës e dënon ashpër aktin terrorist në xhamitë në Christchurch të Zelandës së Re, ku u vrarë 40 persona dhe u plagosën 20 të tjerë. Në këto momente të rënda, populli dhe institucionet e Kosovës ndajnë dhimbjen me familjet e viktimave dhe shtetin mik të Zelandës së Re. Aktet e tilla dëshmojnë për domosdoshmërinë e vazhdimit të luftës kundër çdo forme të ekstremizmit dhe terrorizmit në botë.”

Mohan Ibrahim nga Bangladeshi ka rrëfyer çfarë kishte parë brenda njërës prej xhamive të sulmuara në Zelandën e Re.

Mohan Ibrahim nga Bangladeshi ishte brenda njërës prej xhamive ku ndodhi sulmi terrorist në Zelandën e Re.

“Ishin shumë njerëz që i njoh dhe që jam takuar rregullisht me ta në xhami kur shkoj aty, Është vërtetë e papranueshme”, deklaroi ai për “BBC”, përcjell lajmi.net.

“Nuk mund t’ju besoj syve çfarë kam parë sot”, shtoi Ibrahim.

Ai erdhi në Zelandë të Re si student pesë vite më parë.

“Kurrë nuk e kam pritur të ndodh kjo, jetoj këtu që pesë vite dhe e di se Zelanda e Re është një prej shteteve më të sigurta. Por, tani jam i frikësuar. Kurrë nuk e kam paramenduar se mund të përjetoj diçka si kjo që kam parë sot”, theksoi ai.

Gjithashtu ka reaguar edhe Ambasada e Kosovës në Zelandë :

Ambasada ka sygjeruar që të ndiqen këshillat e Policisë së Zelandës së Re Pas sulmit që nodhi sot në në dy xhami të Zelandës së Re gjatë faljes së xhumasë, Ambasada e Republikës së Kosovës në Kanberra ka njoftuar të gjithë shtetasit e Republikës së Kosovës në Zelandën e Re se tashmë i ka vënë në dispozicion numrat emergjentë për çdo shtetas që mund të ketë nevojë për asistencë konsullore me rastin e sulmit me armë në Christchurch të Zelandës së Re.

Kontaktet emergjente janë këto: +61 (02) 261130366 , +61403517113. Ambasada e Republikës së Kosovës ka sygjeruar që të ndiqen këshillat e Policisë së Zelandës së Re dhe autoriteteve tjera lokale deri në tejkalim të situatës në zhvillim.

Loading...