UEFA me rregull të ri për zëvendësimet shtesë

UEFA i ka kërkuar FIFA-s të ndryshojë rregullat dhe të lejojë zëvendësime shtesë për lojtarët që vuajnë nga lëndimet, çështjen që po përballet aktualisht futbolli.

Kur Spurs luajti me Ajaxin në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së tyre të Ligës së Kampionëve ata mund të kenë humbur 1-0, por pjesa më shqetësuese e lojës nuk ishte rezultati, por lëndimi i Jan Vertonghen.

Belgu vuajti një dëmtim kokë dhe u trajtua për disa minuta. Pas marrjes së të gjitha qartë ai shkoi përsëri për të luajtur, por u kthye jashtë fushës pothuajse menjëherë dhe duhej të ndihmohej poshtë tunelit pasi ishte i pasigurt në këmbët e tij.

Ai solli në qendër të vëmendjes se sa pak futbollit merret me lëndimet dhe UEFA dëshiron që FIFA të ndërmarrë veprime. Organi qeverisës europian ka kërkuar nga FIFA dhe organizmi ligjvënës IFAB që të kërkojnë lejimin e kohës shtesë për të vlerësuar dëmtimet në kokë dhe zëvendësues shtesë për të zëvendësuar ata që vuajnë nga tronditja apo lëndimi.

Vertonghen duke dalë jashtë fushe pas lëndimit. Foto: PA Images

Në një deklaratë, presidenti i UEFA-s, Aleksander Čeferin, tha: “Shëndeti i lojtarëve është me rëndësi të madhe dhe unë besoj fuqishëm se rregulloret e tanishme për tronditje duhet të përditësohen për të mbrojtur të dy lojtarët dhe mjekët dhe për të siguruar diagnozën e duhur mund të bëhet pa dëmtuar ekipet.”

Aktualisht, sipas rregullave të UEFA-s, gjyqtarët duhet të ndalojnë lojën për lëndime në kokë dhe pastaj stafi mjekësor të ketë tre minuta për të vlerësuar dëmtimin e lojtarit dhe për të vendosur nëse ato janë gati për ta vazhduar lojen.

Nga Federata Angleze (FA) thonë se lojtarët duhet të zëvendësohen nëse ka shqetësime se një lojtar dëmtuar, shkruan Teleshkronja Post.

Sportet e tjera kanë hyrë në hapa të mëdhenj, sigurisht në krahasim me futbollin, gjatë disa viteve të fundit kur bëhet fjalë për trajtimin e kësaj çështje.

Në Unionin e sportit të Rugbyt janë hequr nga fusha për një HIA, ‘Vlerësimi i lëndimeve të kokës’, nga një mjek i ditës së ndeshjes dhe lojtari mund të zëvendësohet përkohësisht dhe mund të kthehet nëse ata konkludojnë se mund të vazhdojë.

Nëse futbolli (FIFA) ndryshon ligjet e tij atëherë pritet që zëvendësimet shtesë të mund të hyjnë në lojë në vitin 2021./ TeleshkronjaPost /

Loading...