Paramendojeni një duel boksi të klasit më të lartë.Kush do të fitonte në një ndeshje të kategorisë së rëndë në boks midis Mike Tyson dhe Anthony Joshuas?

Ajo rezulton se ‘Iron Mike’ nuk do t’i pëlqente edhe aq shumë një meç si ky kundër Joshuas, pasi vet e tha boksieri legjendar se nuk ndihet edhe rehat me format trupore të anglezit, transmeton Teleshkronja Post.

Ish-kampioni padiskutueshëm i peshave të rënda në boks është një tifoz i madh i Joshuas, i cili mbajti titujt WBA (super), IBF dhe WBO përpara se të humbiste Andy Ruiz muajin e kaluar.

Mike Tyson duke boksuar kundër Trevor Berbick gjatë luftës në Hilton Hotel në Las Vegas, Nevada, 1986 (The Ring Magazine / Getty Images)

“Hej, me të vërtetë unë e pëlqej atë, është i shkëlqyer”, tha legjenda Tyson.

“Ju e dini shumë mirë se çfarë kapacitetit ka ai, apo jo? Ai është me të vërtetë si një frymë e ajrit të freskët.”

“Ai është me të vërtetë i pastër, me të vërtetë duket i pastër, ai është një njeri i mirë, ai është një luftëtar i pastër, ai është një puntorë i mirë.”

Legjenda Mike Tyson kur ishte i ri në majen e boksit botërorë.

Tyson u pyet pastaj nëse ai do të mund ta mundte 29-vjeçarin britanik:

“Ju dëshironi vetëm më të mirën për të.”

“Unë nuk e di, egoja ime thotë,” askush nuk do të mundë”. Por ju e shihni atë dhe … ai vetëm duket i bukur!”

“Ai thjesht duket si një luftëtar, e dini? Ai duket sikur ka lindur për të bërë atë që duhet të bëjë.”

“Ai ka nevojë për më shumë përvojë, por kjo do të vijë në jetë me kalimin e viteve”.

Joshua, nga ana tjetër, e sheh atë shumë ndryshe një meç me Tyson, shkruan Teleshkronja Post.

Anthony Joshua në stërvitje.

“Mike Tyson do të më rrihte keq,” tha ai në formë qesharake në vitin 2017.

“Nuk ka asnjë mënyrë që unë mund ta kisha mposhtur atë djalë, ti e di atë që kam bërë kundër Klitschko në atë raundin e gjashtë, por nuk do të mundja kundër Mike.”

“Ai ishte një kafshë, do më duhej të ikja qosheve për ti shpëtuar goditjeve të tij.”

“Unë i jap të gjithë respektin Tyson-it. Megjithëse Tyson po ecën tani si 50 vjeqarë, unë ende e kujtoj Tysonin si të ri, 21-vjeçar në formën më të mirë.”

Kush mendoni se do të fitonte në një luftë midis legjendarit Mike Tyson dhe anglezit Anthony Joshua ?

Loading...