Kupa e Botës dhe Liga e Kampionëve janë dy kompeticionet më të mëdha që njeh historia e futbollit.

Liga e Kampionëve përfaqëson arritjen më të madhe të klubëve, njejt ndodh edhe me Kampionatin Botëror që Kombëtarja me rezultat me të mirë arrin t’a zotëroi futbollin në ‘Glob’, shkruan GazetaBlic.

Do t’i përmendim tre lojtarë që patën fatin t’i fitojnë të dy këto kompeticione në të njejtin vit.

– Karembeu ishte një mesfushor mbrojtës i cili luajti për ekipin kombëtar francez. Ai fitoi Kupën e Botës në vitin 1998, po atë vit francezi, fitoi edhe Ligën e Kampionëve me Real Madridin.


– Roberto Carlos, fitoi Kupën e Botës në vitin 2002 me ekipin brilant të Brazilit po atë vit Carlos me skuadren e Realit fito Ligën e Kampionëve kundër Bayer Leverkusen me rezultat të ngushtë 2-1.


– Varane fitoi Kupën e Botës me Francën në vitin 2018, po ashtu me Real Madridin Ligën e Kampionëve ku mposhtën Liverpoolin me rezultat të thellë 3:1.

Loading...