teleshkronjapost-euro-2020-termometri

Ndeshjet e kombëtareve u kthyen për ndeshjet kualifikuese për Euro 2020 gjatë këtij pushimi ndërkombëtar, dhe pas raundit të fundit të është koha që të shikojmë ‘termometrin’ dhe të shohim se cilat kombëtare po janë në rritje.

Anglia rriti distancën me rivalët e Grupit A pas një fitore të jashtëzakonshme 5-3 ndaj Kosovës në një nga ndeshjet kualifikuese më të paharrueshme që përfshin tre Luanët vitet e fundit, ndërsa Spanja mori një gjashtë pikë të rëndësishme nga testet e saj me Rumaninë dhe Ishujt Faroe .

Ekipet kombëtare aktualisht në rritje:

Holanda: Ishte një javë gati perfekte për ekipin e Ronald Koeman. Ai fitoi një ndeshje intensive kundër Gjermanisë me rezultatin 4-2, dhe më pas mori një fitore 4-0 ndaj Estonisë. Ekipi holandez ka pasur një vazhdimësi të përsosur deri më tani dhe ka edhe një lojë në dorë për shkak të pjesëmarrjes së tyre në Ligën e Kombeve të UEFA-s.

Kroacia: Barazimi me Azerbajxhanin ishte një zhgënjim, por skuadra tashmë kishte kaluar më afër kualifikimit me një fitore të madhe 4-0 ndaj Sllovakisë. Katër pikë nga gjashtë e mundshme kanë katapultuar finalistët e Kupës së Botës nga i treti në vendin e parë në grupin e tyre.

Spanjë: Robert Moreno mori pikë maksimale nga grupi i tij i parë i ndeshjeve kualifikuese si trajneri i përhershëm i Spanjës. Rumania edhe pse u mundua nuk mundi ta ndalë fitoren 2-1 për La Roja, ndërsa fitorja 4-0 ndaj Ishujve Faroe ishte shumë më e lehtë. Rodrigo Moreno e ndihmoi ekipin e tij, megjithëse edhe Paco Alcacer la shënjat e tij.

Sllovenia: Dy fitore kundër dy rivalëve të drejtpërdrejtë në Poloni dhe Izrael kanë bërë mrekulli për pozicionin kualifikues të Sllovenisë. Gjashtë pikë i kanë marrë nga dy ndeshje dhe tani nga vendin pestë gjendën në të dytën, transmeton Teleshkronja Sport.

Belgjikë: Askush nuk mund të ndalojë ekipin e Roberto Martinez, madje as pa të dëmtuarin Eden Hazard. Djajtë e Kuq goditën San Marino dhe Skocinë të dy me një rezultat 4-0. Në këtë kualifikime ata kanë marrë pikët maksimale nga 18 në dispozicion dhe është pothuajse e pamundur që ata të mos luajnë në Euro 2020 verën e ardhshme.

BRUSSELS, BELGIUM – OCTOBER 07: (Photo by Peter De Voecht/Photonews via Getty Images)

Rusia: Rusia po kërkon të ndërtojë kualifikimin e tyre premtuese të Kupës së Botës dhe ka marrë 15 pikë nga 18 të mundshme, duke çimentuar vendin e tyre pas Belgjikës në renditjen e Grupit I. Asnjë ekip tjetër nuk është afër tyre dhe ata duken të sigurtë se do të përfshihen verën e ardhshme në Euro 2020.

Italia: Roberto Mancini mund të rifillojë shikimin e tij të futbollit vendas në Itali, i sigurt në dijeninë se ekipi i tij ka fituar të gjashtë ndeshjet e tyre të kualifikimit. Ndërsa Armenia bëri një sfidë më konkurruese sesa pritej, Azzurri prapë se prapë doli fitimtar nga ajo ndeshje dhe ndeshja pasuese kundër Finlandës.

Portugali: Cristiano Ronaldo vazhdon të thyej të gjitha rekordet. Ai shënoi katër kundër Lituanisë dhe një kundër Serbisë, duke e ngirtur në 93 gola nën emrin e tij me Portugalinë. Portugalia është larguar nga fillimi i ngadaltë i fushatës dhe tani po ngurtësohet si drejtues i grupit, Ukraina.

Angli: Gareth Southgate tronditi fillimish para një fitore dramatike 5-3 ndaj Kosovës, megjithatë ishte fitorja 4-0 ndaj Bullgarisë vetëm disa ditë më parë që ndihmoi në konsolidimin e vendit të parë të Anglisë.

Ekipet që qëndrojnë të njëjtë, pa ulje-ngritje:

Suedia: Fitorja ndaj Ishujve Faroe dhe barazimi me rivalët Norvegjinë kanë forcuar pozicionin e Suedisë në Grupin F. Ata mbeten të dytët me avantazh me një pikë ndaj Rumanisë.

Gjermania: Rënia e performancës nga skuadra e Joachim Loew ka vazhduar dhe humbja ndaj Holandës nuk e ka habitur askënd. Irlanda Veriore siguroi një tjetër sfidë unike, por në fund Die Mannschaft u zhvendos në vendin e parë të grupit, megjithëse Hollandezët pritet që t’i arrijnë ato pasi të luajnë lojën e tyre të dytë.

Republika e Irlandës: Mick McCarthy po jeton momentin, me trajneri irlandez vazhdoi gjatë këtij pushimi ndërkombëtar pasi skuadra e tij siguroi një barazim të paçmueshëm kundër Zvicrës. Barazimi i vonë i David McGoldrick shpëtoi një pikë, duke i mbajtur ata në pozitë të favorshme në Grupin D.

Republika Czecheke dhe Kosova:

Të dy kombëtaret janë në një luftë të drejtpërdrejtë në Grupin A për të përfunduar të dytit pas Anglisë dhe kjo betejë do të shkojë deri në fund. Një fitore ndaj çekëve e vendosi Kosovën në vendin e dytë, megjithatë humbja ndaj Anglisë i lejoi rivalët e tyre të riktheheshin në në pozitën e dytë, të pakten deri në tetor, shkruan Teleshkronja Post.

Franca dhe Turqia: Të dy ekipet po kërkojnë të kualifikohen në turneun tjetër kontinental. Les Bleus ishin pa Paul Pogba por prapë regjistruan fitore të lehtë ndaj Shqipërisë dhe Andorrës. Sidoqoftë, Turqia i sfidoi ata me dy fitore të tyre.

Ekipet kombëtare në rënie:

Ekipi kombëtarë i Hungarisë.

Hungaria: Një humbje në shtëpi ndaj Sllovakisë ishte ndeshja e vetme në orarin e Hungarisë për pushimin ndërkombëtar dhe i vendosi ata nga vendi i parë në të tretin në Grupin E.

Polonia: Robert Lewandowski dhe ekipi vazhduan si kryesues të Grupit G me 13 pikë, dhe ata mbeten në një pozitë të fortë pavarësisht faktit se pushimi aktual i panë ata të humbnin nga Sllovenia 2-0 dhe të përfunduan në një barazim pa gola nga Austria.

Izrael: Izraeli është ndoshta skuadra që ka pësuar më shumë gjatë kësaj jave. Ata filluan raundin e ndeshjeve në vendin e dytë në Grupin G me shtatë pikë, megjithatë ata përfunduan në vendin e katërt me vetëm tetë pikë.

Skocia: Periudha kalimtare është e lidhur shumë në futbollin vendas, megjithatë Skocia me siguri po kalon diçka të kësaj natyre. Humbjet ndaj Rusisë dhe Belgjikës nuk erdhën si befasi për ekipin, dhe ata ulen në pozitën e pestë të Grupit I, nëntë pikë nga vendi i dytë.

Bosnje dhe Hercegovinë: Përderisa skuadra do të ketë mundësinë e kualifikimit nga Liga e Kombeve, ata nuk mund të arrijnë më në Euro 2020 përmes kësaj faze kualifikimi të rregullt. Një humbje 4-2 ndaj Armenisë çoi në dorëheqjen e Robert Prosinecki si trajner.

Ekipi kombëtarë i Bosnjës.

Greqi: Fituesit e Euro 2004 vazhdojnë të luftojnë, dhe kjo ndarje e fundit ndërkombëtare pa që ata humbën ndaj Finlandës dhe kaluan në një barazim në shtëpi kundër Lihtenshtajnit. Ekipi ka kaluar tre vjet pa marrë një pikë kualifikuese qoftë në garën e Kampionatit Evropian, qoftë në Kupën e Botës.

Luksemburg: Humbja ndaj Serbisë i ka ulur ata nga e dyta në të katërt, dhe me kthimin e formës së Portugalisë, duket se nuk ka gjasa që Luksemburgu të kualifikohet me vetëm një ndeshje për të luajtur.

Islandë: Vikingët mposhtën Moldavinë me lehtësi, por një humbje tronditëse me Shqipërinë do ta bëjë të vështirë për ata që të vazhdojnë garën e tyre të paraqitjes në turneun e Euro2020./GazetaTeleshkronjaPost/

Loading...