Ter Stegen lexoi letrën e Solskjaer, shënimin taktik për Marcus Rashford / Video

Manchester United u mposht nga Lionel Messi dhe shokët e tij të Barcelonës në Camp Nou të martën mbrëma në Ligën e Kampionëve.

Njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer ishin shumë të vetëdijshëm se shanset ishin grumbulluar kundër tyre pasi humbën ndeshjen e parë 1-0 në Old Trafford një javë më parë – por ata gjithashtu e dinin se një mrekulli e stilit të Paris Saint Germain nuk ishte jashtë mendjes.

Ata filluan mirë dhe duhet të kenë shënuar brenda minutës së hapjes përmes Marcus Rashford. Megjithatë, u godit shtylla për Djajtë e Kuq pas magjisë mbresëlënëse 10-minutëshe në fillim të ndeshjes.

Messi shënoi dy gola në katër minuta për të zhdukur në mënyrë efektive shpresen për një rikthim të mundshëm, raporton Teleshkronja Post.

Tani është shfaqur video intriguese e cila tregon se Solskjaer u përpoq të ndryshonte gjërat në gjysmën e dytë duke ndryshuar formimin e tij.

Shefi i Man United i dorëzoi Rashford një shënim taktik të shkruar me dorë, me sa duket për të kaluar informacionin tek shokët e tij.

Megjithatë, sulmuesi 21-vjeçar e hodhi atë jashtë zonës së dënimit të Barcelonës, e cila, doli se nuk ishte një vend veçanërisht i zgjuar për ta hedhur atë.

Portieri i Barcelonës Marc-Andre ter Stegen nuk mund t’i rezistonte tundimit të leximit të shënimit. Por, çfarë kishte shënimi për këtë?

E pra, letra tregon se Solskjaer dëshironte lojtarët e tij në një formacion 4-4-2, në vend që 4-3-1-2 e tij fillimisht filloi ndeshjen me të.

Për fat të keq për Solskjaer, kalimi i tij taktik nuk arriti të kishte ndonjë ndikim, pasi Barça e rezervoi vendin e tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me një fitore të rehatshme.