Eder Militao - from Porto to Real Madrid

Talenti tjetër në agjendën e transferimeve të Real Madridit

Real Madrid janë duke u interesuar për Eder Militao pasi ata po konsiderojnë të bëjnë një lëvizje për 20-vjeçarin në verë.

Bjellorusi i mbushë 21 vjet këtë muaj dhe pavarësisht moshës së tij të re, Madridi e kupton se ky është një lojtar i cili mund të jetë mbizotërues i mbrojtjes së tyre për vitet që vijnë, ndërsa ai tashmë ka tërhequr interes nga Barcelona.

Militao u bashkua me Porton verën e kaluar nga Sao Paulo për një tarifë prej katër milionë eurosh, ndërsa pala braziliane mban një tarifë prej 10 për qind, tranmeton Teleshkronja Post.

Ata e kanë bërë të qartë se ata janë një klub shitës, siç tregohet nga aktiviteti i tyre i transferimit verën e kaluar me Ricardo Pereira dhe Diego Dalot që bashkohen Leicester City dhe Manchester United respektivisht për 25 milion euro secili.

Porto dhe Real Madrid kanë një marrëdhënie të ngushtë me shumë biznese që janë bërë në mes të dy palëve gjatë viteve: Pepe dhe Danilo të dy arritën në Santiago Bernabeu nga Porto; Casemiro kaloi një sezon në huazim në Portugali, ku u zhvillua në mënyrë të konsiderueshme si një lojtar; dhe Iker Casillas u bashkua me Porton.

Nëse Madridi do të nënshkruante Militaon, klauzola e lirimit të tij është 50 milion euro, ndonëse kjo shifër është zvogëluar në 42 milion euro nëse ai është blerë para 31 janarit, siç kanë raportuar mediat e ndryshme.

Ajo që i bën gjërat të komplikuara është prania e Portos në 1/16  të Ligës së Kampionëve, ku ata do të përballen me Romën, si dhe pozicionin e tyre të favorshëm si në Premier Liga ashtu edhe në Kupën e Portugalisë.

Të martën, megjithatë, Porto njoftoi kthimin e Pepe në klub, ku ai gjithashtu bashkohet me Casillas, dhe kjo ka bërë që disa të pyesin nëse kjo është në përgatitje të Militao potencialisht të largohet, edhe pse udhëheqësit e klubit sigurojnë që kjo është një nënshkrimin që forcon ekipin në fazën vendimtare të sezonit.

Duke filluar në Sao Paulo, Militao është një qendër-mbrojtës i cili karakterizohet për ritmin dhe natyrën e tij të fuqishme, por më së shumti përshtatjen e tij me futbollin europian; ai arriti në Porto dhe u bë lojtari kryesor në mbrojtje pasi ai luajti shkëlqyeshëm, me brazilianin duke tërhequr shumë vëmendje nga disa nga ekivpet më të mëdha të Evropës.

Madridi tani e ka shikuar mbrojtësin në tri raste, me rregull që zakonisht të shikojë një lojtar pesë herë para se të marrë një gjykim përfundimtar, por të gjitha raportet deri më tani kanë qenë pozitive dhe ai është një lojtar që shumë besojnë se do të përshtateshin në mënyrë të përkryer në Los Blancos.

Verën e kaluar, Julen Lopetegui zgjodhi të besoi në Jesus Vallejo, në vend që të nënshkruante një qendër mbrojtës tjetër, por 22-vjeçari është dëmtuar nga plagët; aq shumë sa që Javi Sanchez është thirrur në shumë raste këtë sezon.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.