faza e grupeve ne Ligen e Kampioneve 2019

Me vendosjen e grupeve në shortin e Champions League, disa nga hisoritë më interesante të fazës së grupeve kanë filluar të dalin në sipërfaqe.

Ekipet do të dalin kundër lojtarëve që ata kishin ndjekur, kundër ish rivalëve dhe rihapjes së plagëve nga sezonet e kaluara gjithashtu.

Real Madrid, Kylian Mbappe, Keylor Navas dhe Neymar

Një nga lojërat më kurioze do të vijë në Grupin A kur Madridi të përballet me Paris Saint-Germain. Ata me siguri do të takojnë ish-lojtarin e tyre të së ardhmes, Keylor Navas, ndërsa ata do të kalojnë shtigjet me Mbappe dhe ndoshta edhe Neymar.

Dyshja u takuan gjithashtu në raundin e 1/16 në sezonin 2017/18, me Madridin që fitojë atë vit Ligën e Kampionëve.

Barcelona takohet Paco Alcacer dhe Alexis Sanchez

Katalanasit janë në një nga grupet më të forta me Borussia Dortmund dhe Inter nga ana e tyre dhe ata do të takojnë dy ish sulmues në procesin e lojës së gjermanëve dhe italianëve.

Përfaqësimi portugez i Joao Felix dhe Cristiano Ronaldo

Juventus dhe Atletico Madrid u takuan në 1/16-tën e fundit të sezonit të kaluar dhe ata do të shkojnë sërish me kokë përsëri këtë vit. Cristiano Ronaldo ishte heroi atëherë, duke e shndërruar në progres një humbje të skuadrës së parë 2-0(3-2).

Joao Felix do të shpresojë të shkëlqejë kundër yllit tjetër portugez dhe vërtet të konfirmojë statusin e tij si talenti më i ndritshëm e vendit të tij.

Kampionët takojnë armiq të njohur

Liverpool dhe Napoli kishin luajtur në play-off në Anfield për të dalë nga grupi vitin e kaluar dhe, natyrisht, kuqezinjtë dolën në krye.

Ishte afër atëherë, dhe ka të ngjarë të jetë e njëjta këtë sezon.

Philippe Coutinho dhe Mauricio Pochettino shkojnë ballë për ballë njëri tjetrit

Ata punuan së bashku në Espanyol, të dy filluan karrierën e tyre të lojës dhe stërvitjes atje në 2012.

Ata janë takuar që në Premier League, por tani ata do të takohen përsëri.

Mallkimi i Valencias ndaj Chelsea

Në gjashtë ndeshje, Los Che nuk e kanë mposhtur kurrë kampionët e Europa League. Blutë i zbritën në ndeshjen e fundit në grup në sezonin 2010/11, gjithashtu u takuan në 2006/07 kur një gol i Michael Essien doli i rëndësishëm./GazetaTeleshkronja/

Loading...