Cristiano shënon hetrik kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve

Portugalia ka fituar me rezultat 3-1 kundër përfaqësueses së Zvicrës në Porto në një ndeshje të bukur dhe tejet dinamike.

Sonte u rikthye Liga e Kombeve me ndeshjen e parë gjysmëfinale, ajo ndërmjet Zvicrës dhe Portugalisë.

Zvicra realisht dominoj lojën duke krijuar raste të shumta, por që sulmi i zvicëranëve nuk funksionoj aspak sonte.

Shaqiri dhe Xhaka padyshim ishin më të mirët nga ekipi i helvetëve, megjithatë nuk arritën ta ndihmojnë më tepër ekipin, shkruan Teleshkronja Post.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 1-0 me golin e CR7 nga gjuajtja e lirë.

Ndërsa në pjesën e dytë Zvicra u hap më shumë duke dominuar lojën, por kjo i kushtoj edhe pse shënuan një gol me anë të penaltisë së Rodriguez.

Ndërsa për ta vendosur takimin, ai që shfaqet gjithmonë në ndeshjet e mëdha, Cristiano Ronaldo me dy gola në fund të takimit kompletoj hetrikun dhe kështu dërgoj Portugalinë në finale të Nations League.

Cristiano Ronaldo me këtë hetrik arrin në 7 sosh për kombëtaren në 157 paraqitje gjithsejt (86 gola).

Portugalia pret që nesër ta mësojë kundërshtarin e finales, ku takohen Holanda dhe Anglia./TeleshkronjaPost/

Ronaldo me gol të mrekullueshëm nga gjuajta e lirë kundër Zvicrës

Sonte po zhvillohet ndeshja e eleminimit nga ora 20:45 në gjysmëfinalen e parë të Ligës së Kombeve mes Portugalisë dhe Zvicrës.

Portugalia ka kaluar në epërsi kundër Zvicrës në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve, e cila po zhvillohet momentalisht në Porto.

Cristiano Ronaldo shënoi për 1:0 në minutën e 25-të duke realizuar një gol fantastik nga goditja e lirë nga rreth 25 metra.

Edhe përkundër një dominimi nga skuadra e Zvicres, ku po luajnë edhe Xhaka dhe Shaqiri rezultati aktual është Portugali 1:0 Zvicër, shkruan Teleshkronja Post.

Shikoni golin e portugezit 34 vjeqarë./TeleshkronjaPost/

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve

Djaloshi 7 vjeçar nga Kosova që u therr me thikë në Zvicër / Foto

Një rast tragjik gjatë ditës së djeshme në qytetin e Baselit u ther për vdekje një shtatë vjeçar nga Kosova.

Mediat zvicerane kanë treguar që nacionaliteti i të miturit është shqiptar nga Kosova. Shtatë vjeçari i ndjerë ka prejardhje nga qyteti i Lipjanit.

Sipas mediave zvicerane, Policia e Baselit ka arritur të arrestoi një 75 vjeçare që ka pranuar që e ka therur të miturin.

“Ne nuk e dimë se çfarë marrëdhënie ka kryerësi i pretenduar me fëmijën.”, u shprehë detektivi Peter Gill.

Djaloshi shtatë vjeçar ishte duke u kthyer nga shkolla kur gjeti vdekjen. Trupin e tij e kishte gjetur pa ndjenja njëri nga mësuesit.

Tanimë në rrjete sociale, familjarët e 7 vjecarit të quajtur Iljas kanë njoftuar për vdekjen e të voglit, duke publikuar një fotografi të tij.

Ata janë tronditur me këtë akt, i cili ka tronditur dje tërë banorët e Baselit.

Siç raportojnë mediat zvicerane, e ëma e djalit nuk e dinte deri vonë se çka kishte ndodhur, derisa mjekët në fillim i kishin thënë se djali ka vdekur si pasojë e hemorragjisë.

Lista e shteteve që japin më së shumti në botë të drejta grave

Shteti i Zvicres, i cila promovon barazinë e grave në vendin e punës, është renditur si vendi më i mirë për të drejtat e grave, njoftoi Organizata për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik (OECD).

Pas saj vinin Danimarka, Suedia, Franca dhe Portugalia, sipas një treguesi që rendit 120 vende për nga mënyra se si e trajtojnë diskriminimin kundër grave, me ligjet dhe reformat e tyre politike.

Ndërkohë, Guinea, Jordania, Irani, Pakistani dhe Jemeni renditeshin në fund të treguesit të OECD-së për Institucionet Sociale dhe Gjininë.

Treguesi u publikua me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas.

Diskriminimi gjinor, duke përfshirë gjymtimin e organeve femërore, shkeljen e të drejtave riprodhuese, pagat dhe dhunën gjinore, vlerësohet se i kushton ekonomisë globale 6 trilion dollarë, ose 7.5 për qind të vlerës, thuhet në raport.
OECD i jep Zvicrës rezultatin 8.1 në renditje për diskriminimin gjinor “shumë të ulët” si dhe për ligje të forta dhe norma shoqërore që trajtojnë këto çështje.

Ndërsa Jemeni kishte rezultatin 64 për ashpërsinë e normave gjinore që kufizojnë liritë, qasjen financiare, dhe drejtësinë për viktimat femra të dhunës dhe përdhunimit.
“Pavarësisht nga një mirëkuptim global se barazia e grave është një përparësi e ngutshme, po lëvizim shumë ngadalë në mbylljen e hendekut gjinor, madje në disa vende hendeku është zgjeruar” tha në një deklaratë shefja e stafit të OECD, Gabriela Ramos, shkruan alsat-m.

Hendeku i pagave mes gjinive është 13.6 për qind në vendet e zhvilluara të marra së bashku, ndërkohë që gratë zënë më pak se një të katërtën e vendeve parlamentare në shkallë botërore, tha ajo.

Kujdes mërgimtarë, përsëri pre e mashtrimeve me bileta aeroplani

Përsëri janë rikthyer mashtrimet në disa kantone në Zvicër në lidhje me bileta për aeroplani.

Siç raporton gazeta zvicerane 20min, autorët po u bëjnë thirrje udhëtarëve kosovarë për fluturimet me aeroplani në Kosovë, prej të cilëve po përfitojnë mijëra franga.

Kjo nuk është hera e parë që autoritetet në Zvicër janë alarmuar për raste të tilla, e kjo ndodh kryesisht gjatë fundvitit.

Më shumë se 100,000 kosovarë që jetojnë në Zvicër, shkruan kjo gazetë, mbajnë raporte të mira me atdheun e tyre, Kosovën. Linja ajrore Zurich-Prishtinë ka qenë ‘rrugë popullore për vite me radhë’.

Por, policia tani përsëri paralajmëroi për një mashtrim të ri me bileta aeroplani, transmeton Koha.net.

Këta persona që po shesin bileta, po mashtrojnë qytetarët duke shitur bileta me oferta të ndryshme. Kur kosovarët paguajnë për bileta, këta persona që i ofrojnë ato oferta nuk janë më në dispozicion.

Ose, biletat që marrin për aeroplan janë të pavlefshme ose joekzistente.

Aty thuhet se kontakti me ta bëhet përmes internetit, SMS-ve ose Viberit. Arsyeja e këtij paralajmërimi është prej momentit kur gjatë kësaj jave dy persona u bënë viktimë dhe raportuan rastin në polici.

Policia në Zvicër këshillon të gjithë udhëtarët, kryesisht ata që udhëtojnë me linjën Zurich-Prishtinë, të blejnë bileta në kompanitë e udhëtimit që janë të njohura e të besueshme.

Super ndeshje nga Shaqiri, Zvicra fiton me rikthim kundër Belgjikës / VIDEO

Zvicra ka befasuar të gjithë duke fituar ndaj kombëtarës akualish më të fortë në botë, Belgjikës me rezultat 5-2 në Grupin 2 të Ligës A në kuadër të Nations League.

Vendasit ishin më të mirë, besuan te fitorja dhe në fund me meritë e arritën, transmeton Teleshkronja Post.

Goli i parë në takim erdhi nga mysafirët, Thorgan Hazard shënoi në minutën e dytë, pastaj nuk vonoi edhe i dyti në minutën e 17-të.

Vendasit u përgjigjën me dy gola të shpejtë për pesë minuta, fillimisht nga pika e bardhë shënoi Ricardo Rodiguez (26′), pastaj Haris Seferovic (31′) pas asistimit nga Xherdan Shaqiri.

Zvicra kaloi në epërsi në minutën e 44-të me golin e Seferovic dhe me rezultatin 3-2 përfunduan 45-të minutat e parë.

Ishte Shaqiri edhe një herë që doli në skenë, këtë herë duke asistuar për 4-2 te Nico Elvedi (62′).

Seferovic kompletoi het-trikun në minutën 84, Shaqiri ishe pjesëmarrës në aksion, duke pasuar


bukur topin me thembër te asistuesi Kevin Mbabu.

Pas kësaj fitore Zvicra e përfundoi grupin në vendin e parë me nëntë pikë, aq sa Belgjika, por me gol dallim më të mirë. Në vendin e fundit mbeti Islanda me asnjë pikë.

Tani Zvicra do të vazhdojë tutje në Ligën e Kombeve ku do të luajë në gjysmëfinalet me fituesit e grupeve nga Liga A. Kundërshtari i radhës do të mësohet me anë të shortit me 3 dhjetor.

Vendin e parë tashmë e kanë siguruar Portugalia dhe Anglia, tani ka mbetur Franca/Holanda./TeleshkronjaPost

Zvicër vs Belgjikë; në formacionet zyrtare startojnë dy shqiptarë / FOTO

Përfaqësuesja e Zvicrës është nikoqire e Belgjikës për ndeshjen e vlefshme për Grupin 2 të Ligës A, në kuadër të Ligës së Kombeve.

Nga tri ndeshje të zhvilluara, Helvetikët i kanë fituar dy dhe një e kanë humbur, ashtu që mbajnë vendin e dytë në grup me gjashtë pikë, shkruan Teleshkronja Post.

Formacioni startues i Zvicrës: Sommer, Mbabu, Elvedi, Freuler, Seferovic, Xhaka, Fernandes, Rodriguez, St. Zuber, Klose, Shaqiri.

Formacioni startues i Belgjikës: Courtois, Alderweireld, Kompany, Witsel, Tielemans, E. Hazard, Mertens, Meunier, T. Hazard, Boyata, Chadli.