Konferenca e Zidanes para ndeshjes me Villarealin, flet edhe për Pogban

Trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane e ka bërë të qartë se do të ketë lojtarë që largohen nga Santiago Bernabeu në verë, por nuk do të jetë rishikimi që disa presin.

Përveç skuadrës së tanishme, do të ketë disa lojtarë që do të kthehen pas përfundimit të marrëveshjeve të tyre si huazim, por Zidane deklaroi se ai ka ndërmend të largojë, në vend që të ketë shumë qarkullim gjatë dritares së ardhshme të transferimeve.

“Do të ketë ndryshime këtë verë, por shumë nga këta lojtarë do të qëndrojnë”, tha Zidane në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes ndaj Villareal.

“Tifozët do të jenë të njëjtë, dhe shumica e lojtarëve [do të jenë ata që po shikojnë tani], dhe ne duhet të jemi së bashku.”

“Ne ende kemi tre ndeshje për të luajtur, ne duhet t’i luajmë ata, ndihem mirë, është e vërtetë, unë isha shumë i inatosur ditën tjetër, lojtarët ishin poashtu.Ndonjëherë asgjë nuk shkon mirë, [për humbjen në Rayo Vallecano].”

Në fillim të konferencës së tij të shtypit, Zidane u kujdes të dërgonte një mesazh për ish-shokun e tij dhe mikun, Iker Casillas, pas sulmit në zemër në mesjavë, shkruan TeleshkronjaPost.

“Unë dua të dërgoj një mesazh mbështetjeje dhe forcë për Iker”, tha ai.

“Tani ai ndihet më mirë tani, ai duhet të pushojë tani dhe të shërohet, ai është në shpirtmirë të mirë”.

Paul Pogba ka qenë i lidhur fort me një lëvizje në Madrid këtë verë, edhe pse Zidane ishte i gatshëm të bënte një pikë që ai vetëm përshëndeti bashkëatdhetarin e tij.

“Unë thashë se Pogba ishte një lojtar i mirë, mund të them të njëjtën gjë edhe për lojtarët e tjerë”, tha Zidane.
“Unë e njoh atë, asgjë tjetër, Pogba është shumë i mirë, por ai luan për Manchester Unitedin.”

“Në fund të sezonit do të shohim se cilët lojtarë vijnë këtu dhe kush largohet. Por unë nuk thashë se do të sjellim Pogba.”

Pasi ka qenë jashtë për dy muaj pas lëndimit, Vinicius Junior duket i vendosur të luajë një rol në takimin e Madridit kundër Villarrealit të dielën pasdite.

“Vinicius po stërvit shumë më mirë dhe është gati të jetë në skuadër,” tha Zidane.

“Ai kishte nevojë për këto dy javë, ai është fizikisht më i mirë tani, është ende 18 vjeç. Ai është shumë i mirë, një lojtar i rëndësishëm për të ardhmen e këtij ekipi dhe për sezonet që do të vijnë”./Teleshkronja Post/

Zidane dhe Bale i ndajnë rrugët përfundimisht

Gareth Bale nuk u rikthye në qendrën e Valdebebas me shokët e tij të Real Madridit pas humbjes së tij 1-0 ndaj Rayo Vallecano në natën e së dielës.

Trajneri Zinedine Zidane i kishte dhënë lojtarëve dy ditë e gjysmë pushimi dhe Bale kishte kërkuar leje për të shkuar drejtpërdrejt nga Vallecas në Aeroportin Madrid-Barajas, ku një avion privat po e priste.

Bale, i cili kishte një lojë shumë të keqe kundër Rayo, priste nga autobusi i ekipit përpara se një makinë private ta merrte drejtpërdrejt në aeroport.

Ai ishte i vetmi lojtar që nuk u bashkua me shokët e tij në autobusin e ekipit, një tregues i mëtejshëm se uellsiani po lëviz më larg Los Blancos, shkruan Teleshkronja Post.

“Nuk e di nëse Bale është i fokusuar,” tha Zidane pas humbjes së Rayo, duke kontestuar koncentrimin e Bale në lojë.

Është duke u bërë gjithnjë e më e qartë se francezi nuk do të llogarisë në Bale për sezonin e ardhshëm./Teleshkronja Post/

Gareth Bale në ndeshjen ndaj Rayo Vallecanos. (Foto: realmadrid.com)

Reali kthenë sytë nga ndeshja Man United – Chelsea

Pavarësisht nga programi i plotë i ndeshjeve të futbollit La Liga në Spanjë këtë fundjavë dy nga gazetat më të mëdha sportive kishin Eden Hazard dhe Paul Pogba në faqet e tyre të para të shtunën.

Takimi i Manchester United me Chelsea ka rëndësi shumë te Real Madridi sa çdo lojë tjetër që do të luhet gjatë 48 orëve të ardhshme.

Pyetja që të gjithë përkrahësit e klubit janë duke kërkuar, ndërsa sezoni po përfundon, është:

A do të jetë Hazard? Do të jetë Pogba? Apo do të jenë të dy?

Paul Pogba (Foto: AFP/GettyImages)
Eden Hazard (Foto: Chelsea FC via GettyImages)

Presidenti Florentino Perez, drejtori i tij i përgjithshëm Jose Angel Sanchez dhe trajneri Zinedine Zidane do të shikojnë nga larg, ku dy objektivat e tyre të mëdha të transferimit të verës do të takohen të dielën në Old Trafford.

Zidane beson se mund ta kthejë potencialin e Pogba-s në një diçka të vërtetë të veçantë. Ai mund të jetë i papërputhshëm deri në masën që vendi i tij në ekipin e PFA të sezonit ishte tallur këtë javë, por ai ka vetëm 26 vjeq dhe Zidane mund të shohë një hapësirë ​​të madhe për përmirësim e tij.

Ai beson se ekipi i tij i Madridit i mungon një motor në mesfushë, që nuk dorëzohet në lojëra dhe gjatë gjithë sezonit të ardhshëm kur La Liga do të jetë përsëri prioritet – ata përfunduan 17 pikë pas Barcelonës vitin e kaluar, tani ata janë 15 pikë prapa ata me katër lojëra të mbetura – gjërat duhet të ndryshojnë.

Por trajneri francez gjithashtu dëshiron Hazardin. Ai beson se njeriu i Chelsea mund t’i japë Real Madridit një pjesë të madhe të golave ​​që kanë munguar këtë vit në sezonin e tyre të parë pas ikjes së Cristiano Ronaldos.

Pogba do të operonte në një mesfushor me Casemiro ose Toni Kross ose Luka Modric. Eden Hazard do të fillojë në një sulm të trefishtë së bashku me Karim Benzemën dhe një tjetër (që është një hedhje krejt ndryshe me një numër më të madh kandidatësh, përfshirë Luka Joviçin, Viniciusin, Marco Asensio dhe Gareth Bale nëse ai qëndron).

Pogba është një ‘hit’ dhe tejet i përmendur në mediat spanjolle sportive të cilët kanë parë magjinë dhe personalitetin e fituesit të Kupës së Botës.

“AS” raporton se Pogba i ka kërkuar Unitedit të negociojë me Madridin gjatë një lëvizjeje të verës

Fjalët e Zidane nga një prej konferencave nuk qartësojnë asgjë: ‘Më pëlqen shumë Pogba. Kjo nuk është diçka e re. Unë e njoh personalisht, ai është i ndryshëm dhe ai ju jep diçka të ndryshme që shumë pak lojtarë mund të ofrojnë.” Nëse ai do që përvoja e tij në United të përfundoj dhe ai dëshiron të vijë, pse ai nuk do të vijë në Madrid?.

Pengesa më e madhe për largimin e Pogbës do të jetë paga. Çmimi i kërkuar i Manchester United për një lojtar i cili ende do të ketë dy vjet të tjera në kontratën e tij në fund të sezonit dhe kushton £ 89 £ në vitin 2016, mund të jetë shumë për Perez.

Gjigantët spanjollë kishin shpresuar se ata mund të përdorin një nga lojtarët e tyre, në fakt, ta ulin çmimin. Por për të gjithë që United kanë treguar interes në Bale, Kroos dhe Raphael Varane në të kaluarën se taktika e veçantë duket të jetë jashtë momentalisht.

Neymar u shfaq në Fox Sports duke thënë: ‘Hazard është një lojtar i veçantë me një stil të ngjashëm me mua’, kur u pyet se kush do të donte të luante së bashku në një pikë në karrierën e tij. Nuk mund të ketë vulë më të mirë të miratimit sesa nga lojtari që Perez do të dëshironte më shumë të nënshkruante nëse mund të kishte vetëm.

Pogba kontroversisht zuri një vend në Skuadrën PFA të Vitit por Hazard jo.

Perez i premtoi Zidane fuqitë e plota kur ai u kthye, por nëse klubi e bind atë se nënshkrimi i Pogba nuk është thjesht financiarisht i suksesshëm atëherë ai do ta pranojë atë. Rreziqet do të jenë të pranishme.

Duke parë të riun belg për herë të parë në Lille në vitin 2010, Zidane e kishte ishte lënë pa asnjë dyshim se ai ishte i destinuar për gjëra të mëdha dhe ai e paralajmëroi Real Madridin. Hazard ishte ende vetëm 19 vjeç dhe Madridi hezitoi, deri kur e humbi atë te Chelsea dy vjet më vonë.

Herët ose vonë do të shohim Zidane pranë belgut që idolizoi atë ose francezin që ai beson se mund të kthehet në mesfushorin më të mirë të botës. Për momentin, trajneri enigmatik i Real Madrid do të duhet të shikojë ndeshjen mes Manchester United dhe Chelsea në mënyrë që ta ndajë mendjen dhe ta ketë një pasqyrë të qartë./Teleshkronja Post/

Fjalët e Zidanes pas humbjes nga Valencia

Zinedine Zidane nuk ka fajësuar lojtarët pas humbjes nga Valencia me rezultat 2-1 në Mestalla.

Francezi ka parë dy fitore që nga rikthimi i tij në shtëpinë mbretërore, por testi i Valencias ishte tejet i vështirë.

“Unë nuk mund të fajësoj lojtarët për ndonjë gjë, ata vërtet provuan shumë. Ne luajtëm ndaj një top ekipi. Është një humbje dhe një humbje gjithmonë dhemb”.

“Ne kemi vuajtur që të krijojmë raste, ne kemi pasur goditje të shumta. Ne është dashur të jemi më afër golit”.

“Ekipi luftoi deri në fund, është një ecuri e vështirë, pro ne dueht të pranojmë dhe të mendojmë për tetë ndeshjet e mbetura. Ne duhet që të fokusohemi që të bëjmë më mirë të shtunën”, deklaroi Zizou.

Kujdes maksimal nga Zidane në konferencë për media, ja çka thotë për Mbappen dhe Pogban

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane diskutoi për disa lojtarë francezë të shtunën dhe ka treguar se i pëlqen aftësitë e mesfushorit të Manchester United, Paul Pogbas.

Në mes të raporteve të interesit të Los Blancos për francëzin, 46-vjeçari publikisht e përshëndeti cilësinë e bashkëatdhetarit të tij, shkruan Teleshkronja Post.

“Më pëlqen shumë Pogba dhe kjo nuk është diçka e re, pasi e njoh personalisht,” tha ai në një konferencë shtypi përpara ndeshjes kundër Huescas.

“Ai është i ndryshëm nga të tjerët dhe ai bën atë që pak lojtarë mund të bëjnë, pasi ai di se si të sulmojë dhe të mbrojë.”

“Megjithatë, ai nuk është lojtari im dhe ai është një lojtar i Manchester United dhe ne duhet ta respektojmë atë.”

“Ai gjithmonë ka thënë se ai ka pëlqyer Real Madridin, por sidomos Real Madridin, më shumë se Zidanen”.

Zidane gjithashtu shprehu shqetësimin e tij lidhur me çmimet e larta në tregun e transferimeve, pasi u pyet për Kylian Mbappe.

“Ne nuk mund të themi se çfarë vlere ka Mbappe, pasi kjo është diçka e definuar nga klubet,” vazhdoi ai.

“Kur arrita në Real Madrid kostoja e transferimit tim ishte 70 milionë euro dhe ishte e çmendur dhe tani shikoni se ku po shkojmë.”

“Ne e dimë se çfarë lojtari është, por ai nuk është lojtari im dhe unë nuk do të flas për respekt për lojtarët dhe klubet”.

Raphael Varane thuhet se ka njoftuar Real Madridin për synimin e tij për t’u larguar nga klubi këtë verë, por trajneri i tij pohoi se mbrojtësi 25-vjeçar është i angazhuar për ekipin e tij.

“Njerëzit mund të kenë mendimin e tyre dhe të shkruajnë çfarë duan. Ai ka kaluar tetë vjet këtu dhe ai ka qenë i shkëlqyeshëm deri tani.”

“Unë shoh se ai është i lumtur dhe i përkushtuar dhe ai nuk është diçka si ajo që është biseduar kohët e fundit.”/TeleshkronjaPost/

E papritur, objektivi i Barçës arrin marrëveshjen me Real Madridin

Si zakonisht rivaliteti mes Real Madridit dhe Barcelonës nuk mbetet vetëm brenda fushave.

Kjo pasi kjo vazhdon edhe në objektivat e tyre në transferimet e lojtarëve. E ardhmja e Adrien Rabiot mbetet akoma një mister.

Pas zërave që e kanë dhënë afër Juventus-it dhe Barcelona-s, me këta të fundit që dukej se kishin arritur dhe një marrëveshje paraprake, mesfushori francez mund të përfundojë te Real Madrid.

Sipas “AS”, burime pranë PSG-së kanë bërë të ditur se mesfushori 23-vjeçar ka arritur një marrëveshje me madrilenët.

Kështu, në merkaton e çmendur që “Los Blancos” pritet të bëjnë këtë verë mund të jetë edhe emri i francezit.

Odriozola flet për rikthimin e Zidanes dhe Bale

Kthimi i Zinedine Zidane te Real Madridi i ka mundësuar Alvaro Odriozolës që të stërvitet nga heroi i tij i futbollit dhe ka përshëndetur lëvizjen e klubit për ta rikthyer atë.

Më pak se një vit pas largimit, francezi u kthye në vendin e nxehtë të klubit para pushimit ndërkombëtar duke zëvendësuar Santiago Solarin të shkarkuar.

Odriozola erdhi nga Real Sociedad verën e kaluar dhe ka luajtur 19 ndeshje në debutimin e tij, transmeton Teleshkronja Post.

“Unë jam nga San Sebastiani dhe kam qenë gjithmonë një tifoz i Realit, sepse Zidane ka luajtur atje dhe ai ishte idhulli im”, tha Odriozola për La Galerna.

“Kur mori përsipër klubin, biseduam për atë që ai pëlqen tek unë, si dhe për dobësitë e mia në fushë në mënyrë që të përmisohem.”

“Zizou gjithmonë ju tregon të vërtetën dhe se sinqeriteti është shumë i vlerësuar, mes të lojtarëve dhe tifozëve.”

“Kthimi i tij ka ripërtërirë shpresën dhe entuziazmin tonë, është praktikisht si të fitosh një titull dhe jemi shumë të kënaqur me të”.

“Ju mësoni shumë në këtë klub. Një sezon në Madrid është si tre sezonet kudo tjetër, ka shumë gjëra që po ndodhin”.

Mbrojtësi spanjoll foli edhe për shokët e tij dhe deklaroi se Bale mund të flasë gjuhën spanjolle, dhe nuk është ashtu siç thuhet se ai nuk di.

“Bale e di mirë spanjishten, por turpërohe ta flasë atë, që duket normale për mua”.

Gazetari e pyeti nëse flet me të në spanjisht, Odriozola iu përgjigj:

“Plotësisht, flas me të në spanjisht dhe anglisht, pa dyshim. Angazhimi i tij ndaj klubit është i plotë dhe i ka dhënë shumë për klubin”./TeleshkronjaPost/

France Football: Zidane ka filluar operacionin ‘Mbappe’

Kylian Mbappe është në krye të listës së dëshirave të Zinedine Zidane këtë verë ndërsa përpiqet të rindërtojë skuadrën e Real Madridit në stadiumin Santiago Bernabeu.

Që nga rikthimi në Los Blancos, Zidane i ka vënë në shënjestër ringjalljen e skuadrës së Real Madridit në fund të sezonit, me një numër sulmuesish si Mbappe dhe Saido Mane.

Sipas revistës franceze “France Football”, e cila shkruan se Zidane ka filluar negociatat për Mbappe duke e quajtur “Operacioni Mbappe”.

Historia gjithashtu lë të kuptohet se kostoja e mundshme e sulmuesit të Paris Saint-Germain, me 280 milionë euro.

Mbappe nënshkroi për klubin francez, PSG, verën e kaluar për 180 milionë euro duke kaluar sezonin parë në huazim nga Monako për të shmangur dënimin financiar./TeleshkronjaPost/