Anglia mposht Zvicrën në penalti për të zënë vendin e tretë në Ligën e Kombeve, Pickford heroi

Anglia ka mundur Zvicrën pas penaltive për të përfunduar vendin e tretë në Ligën e Kombeve, kompeticion i ri nga UEFA 2018/19.

Trajneri anglez, Gareth Southgate bëri shtatë ndryshime nga ekipi që humbi në Holandë në gjysmëfinale.

Harry Kane, Jesse Lingard dhe Dele Alli janë rikthyer në formacionin fillestar, ndërsa John Stones, Jadon Sancho dhe Ross Barkley u ulën në stol.

Zvicra kishte një plan lojë për të mposhtur Anglinë, me presion të lartë në fushë, por lojtarët e Southgate ishin përballur mirë me të.

Ata krijuan shansin e parë pas pak minutash, me Harry Kane që goditi shtyllen me një parabël të lezetshëme, por që nuk përfundoj brenda kornizës.

Raheem Sterling kishte një mundësi të artë për të thyer ‘Helvetët’ në minutën e 14-të, por përpjekja e tij e zymtë kur një-një me Yann Sommer u shpëtua lehtë.

Super ylli i Manchester City kishte një shans pak përpara gjysmës së orës, por ai nuk arriti të bënte ndonjë kontakt pas pasimet të shkëlqyer nga Trent Alexander-Arnold.

Anglia humbi një tjetër shans të gabimit disa minuta më vonë, kur Dele Alli nga një distancë e afërt goditi prapë shtyllën, transmeton Teleshkronja Post.

Zvicra ende dukej e rrezikshme në sulm dhe mund të kishte marrë drejtimin vetë, por Harry Maguire u pozicionua mirë për të bllokuar goditjen e Haris Seferovic.

Me 20 minuta të mbetura, ishte ende Anglia që dukej ekipi më i mundshëm që të merrte fitoren.

Ata kishin edhe një rast tjetër kur Alli e vendosi Sterlingin para portës, por prekja e tij e keqe e shkatërroi mundësinë e kalimit në avantazhë.

5 minuta para fundit Callum Wilson, i cili aplikoi prekjen përfundimtare të topit dhe shënoj gol, por nuk u pranua pas rishikimit.

Gjyqtari shkoi në ekranin e VAR dhe goli u përmbys për një faull nga Wilson, Anglia nuk mund të ketë ankesa, pasi Wilson qartë tërhoqi Manuel Akanji në zonë.

Asnjë anë nuk mund të gjente një gol në kohë normale dhe kështu loja shkoi në kohë shtesë, ku poashtu nuk pati gola.

Loja shkoi në penallti dhe Pickford do të vazhdonte të ishte heroi për Anglinë.

Ai mori përsipër penaltinë e pestë të Anglisë dhe shënoi një gol raketë:

Dhe pastaj priti goditjen nga Josip Drmic :

Anglia ka arritur poziten e tyre më të lartë në një turne të madh që nga viti 1966./TeleshkronjaPost/

Komenti i Shaqirit pasi Hadergjonaj zgjodhi Kosovën

Ish-lojtari i kombëtares zvicrane, Florent Hadërgjonaj është lojtari i fundit që ka zgjedhur të vesh fanellën e Kombëtare së Kosovës.

Klubi ku luan tash lojtari më i ri i Kosovës ka rënë nga Premier Liga angleze dhe sezonin e ardhshëm do të luajë në Championship (ligën e dytë angleze).

Ylli i Huddersfield Town gjatë javës së kaluar, ka njoftuar se ka marrë pasaportën e Kosovës, dhe se për ndeshjet kualifikuese të qershorit do të jetë i gatshëm për t’i shërbyer trajnerit Bernard Challandes.

Për këtë lëvizje drejtë Kosovës ishte përfshirë edhe vëllai i Xherdanit, Erdini, i cili ka ndihmuar Hadërgjonajn të kompletojë lëvizjen e tij.

Postimi i 24 vjeqarit në Facebook me pasaporten e Kosovës dhe me kryetarin e FFK-së, Agim Ademin :

E për zgjedhjen e Kosovës, Hadërgjonaj është uruar nga shumë figura sportive, e në mesin e tyre edhe Xherdan Shaqiri, transmeton Teleshkronja Post.

Anësori i Liverpool, që me prejardhje është nga Kosova e që luan për Zvicrën, ka zgjedhur Instagramin për të uruar Hadërgjonajn.

Ky është komeni i Xherdan Shaqirit në Instagram në foton e Florent Hadergjonajt :

“Shumë suksese broshi. Ishallah me shumë shëndet. E merituar”, ka shkruar Shaqiri.

Komenti i Xherdan Shaqirit në foton e Hadergjonajt në Instagram.

Anën tjetër ylli gjilanas, Xherdan Shaqiri dhe klubi i tij Liverpool është kualifikuar në finalen e Champions League pas fitores madhështore ndaj Barcelonës në Anfield Road javën e kaluar, ndeshje në të cilen Shaqiri dhuroj një asistim tek goli i tretë.

Me 1 qershor Liverpool luan finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Tottenham në Wanda Metropolitano./TeleshkronjaPost/

Shaqiri futet në lojë dhe asiston tek goli i fitores dhe mbanë në garë për titull Liverpoolin / Video

Liverpool fitoj një ndeshje të jashtëzakonshme ndaj Newcastle United, në minutat e fundit të ndeshjes 2-3.

Ndeshja po shkonte si mos më keq për The Reds gjatë pjesës së dytë, ku Mohamed Salah u lëndua, loja ishte barazim.

Por Jurgen Klopp bëri dy zëvendësime, Xherdan Shaqiri dhe Divock Origi, lojtarë të cilët ia kanë fituar ndeshjen sonte Liverpoolit, shkruan Teleshkronja Post.

Momenti vendimtarë për Liverpoolin ishte minuta e 85 kur pas një ndërhyrje ndaj Fabinhos afër zonës, Van Dijk i thotë Shaqirit të harkojë dhe Xherdani e bëri për mrekulli duke gjetur në zonë Origin i cili shënoj golin e fitores.

Përkundër që Liverpooli e ka aktualisht pozitën e parë në tabelën e Premierligës, gara për titull është ende në duart e Manchester Cityt, që do ta zhvillojë ndeshjen e kësaj xhiroje të hënën. Për momentin, Liverpooli i ka dy pikë dhe një ndeshje më shumë sesa skuadra e Pep Guardiolës./TeleshkronjaPost/

Fulham – Liverpool, formacionet zyrtare / Foto

Sot Liverpool viziton Fulham si mysafirë në xhiron e 31 të Premierligës.

Janë publikuar formacionet zyrtare, por Shaqiri përsëri nuk ka zënë vend në njëmbëdhjetëshen e parë të Klopp.

The Reds do të tentojnë që ta rrëmbejnë poziten e parë në Premier League nga lideri aktual Man City.

Formacionet zyrtare Fulham – Liverpool :

Shaqiri ia ‘gërdit’ futbollin Lovrenit, dy herë topin nën këmbë

Skuadra e Liverpool e ka mposhtur Burnleyn 4-2 të dielën pasdite, për ta ulur në vetëm një pikë epërsinë ndaj liderit dhe rivalit për titull Manchester Cityt, por për një mbrojtës të të kuqve në veçanti, e diela nuk ishte edhe aq ditë e mirë.

Xherdan Shaqiri u përkujdes që Dejan Lovreni të bëhet objekt tallje nga tifozët dhe madje nga faqja e vet Liverpoolit në Instagram.

Qendërmbrojtës kroat nuk luajti teksa bashkëlojtarët e tij i pranuan dy gola, por ai përjetoi një moment të keq në nxemje para ndeshjes, kryesisht falë kosovarit të Zvicrës, Shaqirit.

Shaqa ia futi topin nën këmbë Lovrenit dy herë brenda 20 sekondave.

Këtë më së miri e dëshmon videoja më poshtë, me Shaqirin që nuk mund t’i mbajë të qeshurat pasi e bën horë Lovrenin.

 

Liverpool – Burnely: Formacionet zyrtare, starton Shaqa ?

Humbi hapin kundër Evertonit duke ia dhënë përparësinë Manchester Cityt në garë për titull në Premierligë, të kuqtë e Jurgen Kloppit do të kërkojnë ta rikthejnë formën sot kundër Burnleyt, me Xherdan Shaqirin që e nis nga stoli përsëri.

The Reds përballët me një sfidë tjetër të vështirë në garë për titull në Premierligë, pasi do ta presë në Anfield Burnleyn, në një ndeshje në fillon në orën 13:00.

Djelmoshat e Klopp ia dorëzuan epërsinë në renditjen tabelore rivalit për titull, Manchester Cityt, pasi nuk ia doli ta mposhtë rivalin e qytetit, Evertonin në derbin e Merseyside javën e kaluar.

Përfaqësuesi kosovar i Zvicrës, Xherdan Shaqiri është lënë në stol për ndeshjen e tretë radhazi në ligë dhe të katërtën në total nga Jurgen Klopp.

Formacionet fillesteare, Liverpool vs Burnely :

Jurgen Klopp tregon pse nuk po luan Shaqiri

Jurgen Klopp ka sqaruar situatën e krijuar me Xherdan Shaqirin.Anësori shqiptar i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri, nuk e ka nisur aspak mirë vitin 2019.

Ai nuk po gjen shumë hapësira në formacionin e Jurgen Klopp, i cili ka shpjeguar se pse po ndodh kjo, duke dhënë sinjale pozitive për 27-vjeçarin.

Sipas Klopp, Shaqa ka pasur disa shqetësime të vogla, por tani është mirë dhe nga ndeshja në ndeshje mund të kontribuojë për “Redsat” që kanë humbur kreun e tabelës në Premierligë.

“Është ngjashëm edhe për Shaqirin”, tha Klopp pasi shpjegoi se Naby Keita nuk po luan shumë edhe për shkak se me tre lojtarë në mesfushë (Henderson, Fabinho e Wijnaldum), nuk ka për të tjerë, e as për Xherdan Shaqirin.

Përveç kësaj, Klopp tha se Shaqa nuk po luan edhe sepse kishte disa shqetësime kohëve të fundit.

“Ai pati një lëndim të vogël dhe ishte jashtë për ndeshjen me Bournemouth. Kishte gjithashtu një shqetësim në shpin dhe i duhej kohë”.

“Me formacionin që kishim dhe sistematikisht, nuk ishte e vështirë por ne duhet të ndryshojmë pak nëse Shaq luan. Në pesë ndeshjet e fundit nuk e kemi bërë këtë, tani është plotësisht i gatshëm”.

Reagon Xherdan Shaqiri për tragjedinë në Gjilan

Aksidenti në Gjilan: Xherdan Shaqiri nga Liverpuli, po lutet për qytetin e tij, Gjilanin, pas aksidentit të rëndë gjatë ditës së enjte që solli vdekjen e Qerim Qoqajt dhe më shumë se 20 mbetën të lënduar.

Futbollisti me famë botërore, Xherdan Shaqiri, ka shprehur në mënyrën e tij dhimbjen për aksidentin e sotëm pasdite në Gjilan.

Një kamion sot krijoi aksident zinxhiror duke goditur dhjetë vetura e duke shkaktuar vdekjen e një personi, e lëndimin e më shumë se 20 të tjerëve.

Përmes Instagramit, shqiptar i i Liverpoolit, që me prejardhje është nga Zhegra e Gjilanit, ka bërë të ditur se është duke u lutur për qytetin e tij.

Ndryshe, Shaqiri e nisi mirë sezonin me Të Kuqtë, duke qenë titullar kohë pas kohe dhe duke kontribuar me 6 gola e 3 asiste.

Por, viti 2019 ka qenë krejtësisht tjetër për shqiptarin, që nuk po ka shumë minuta nga Jurgen Klopp.

Madje, edhe tifozët kanë reaguar, duke i kërkuar ish-trajnerit të Borussia Dortmundit që ta aktivizojë më shumë shqiptarin nga Zhegra e Gjilanit.