Dita D: Liverpool dhe Man City për titullin e Premierligës, formacionet zyrtare

Sot nga ora 16:00 fillojnë ndeshjet e Premierligës, ku si Manchester City dhe Liverpool luajnë ndeshjet vendimtare.

Manchester City i shkon mysafirë Brightonit në Falmer Stadium, transmeton Teleshkronja Post.

Qytetarët një ndeshje para fundit të ligës, kanë 95 pikë dhe i duhet fitorja që të shpallet kampion.

Vetëm rezultati i fitores do t’i kryente punë Guardiolas, pasi nëse barazon ose humbë dhe në rast fitoreje nga The Reds, atëherë ekipi i Klopp shpallet kampion.

Formacioni zyrtarë i Manchester City :

Formacioni zyrtarë i Brighton :

🔢 Here’s how Albion line up for their final @premierleague match of the season against @ManCity at the Amex…

👀 Anthony Knockaert and Beram Kayal return for Solly March and Dale Stephens.

📲 Matchday Live is presented by @SnickersUKcom.#BHAFC 🔵⚪️ pic.twitter.com/wqGeTXZPzK— Brighton & Hove Albion ⚽️ (@OfficialBHAFC) May 12, 2019

___________________________________________________________________________

Liverpool vs Wolves

Në anën tjetër Liverpool pret Wolves në Anfield Road, pas kualifikimit në finale të Ligës së Kampionëve.

Ekipi i Jurgen Klopp me çdo kusht e dëshiron fitoren dhe të pres gabimin nga Man City dhe të festojë titullin e 19 në histori.

Aktualisht The Reds kanë 94 pikë, një më pak se Citizens dhe shpresojnë të fitojnë tiullinë për herë të parë pas më shumë se 25 vitesh.

Formacioni zyrtarë i Liverpool kundër Wolves :

Formacioni zyrtarë i ujqërve, Wolves :

Shokohet Manchester Unitd, Wolves e mposht dhe kualifikohet tutje në FA Cup / Video

Ole Gunnar Solskjaer ka pësuar humbjen e dytë si trajner i Manchester United, e kjo e fundit i ka kushtuar me eleminim nga FA Cup.

Wolves apo siç njihen si ‘Ujqërit’ kanë mposhtur Manchester United me rezultat final 2-0 në vend të vet.

Pjesa e parë e takimit përfundoj me rezultat të barabartë, Manchester United pati posedimin, por Wolves pati rastet.

Në pjesën e dytë, në minutën e 70’të ekipi i ‘Djajve të Kuq’ u befasua nga goli i Wolves, dhe vetëm 6 minuta më pas realizoj edhe Jota për 2-0.

Golin e vetëm të nderit për Manchester United e shënoj Marcus Rashford në minutën e 95+.

Me këtë fitore Wolves kualifikohet tutje në FA Cup./TeleshkronjaPost/

Goli çmendur me këmben e majtë nga Harry Kane / VIDEO

Tottenham ka kaluar në epërsi ndaj Wolves, në një ndeshje të Premierligës që po zhvillohet momentalisht në Londër.

Harry Kane me një gol të jashtëzakonshëm nga largësia shënoi për 1-0 për londinezët në minutën e 22-të, transmeton Teleshkronja Post.

Video nga goli i mrekullueshëm i Harry Kane: