Ajax 2-3 Spurs: Vlerësimet e lojtarëve pasi Lucas Moura dërgon Tottenham në finalen e parë të Ligës së Kampionëve

Tottenham Hotspur prodhoi një nga rikthimet më të mëdha të Ligës së Kampionëve të të gjitha kohërave për të mposhtur Ajax 3-2 dhe vulosi progresin e tyre në finalen e Madridit.

Një hat-trick në pjesën e dytë nga Lucas Moura tronditi botën dhe pa Spurs eleminojnë kundërshtarin e tyre holandez për të siguruar një finale angleze në Ligën e Kampionëve kundër Liverpool muajin e ardhshëm.

Nikoqirët filluan ndeshjen pikërisht se si ata do të dëshironin me mbrojtësin e talentuar Matthijs De Ligt duke shënuar gol me kokë në pesë minuta për të dyfishuar rezultatin e përgjithshëm të Ajax.

Një fillim i dobët nga Tottenham, të cilët lejuan Hakim Ziyech shumë hapësirë ​​për të dhe për të dyfishuar epërsinë e Ajax dhe trefishuar atë nga rezultati total.

Në pjesën e dytë, Spurs kishte të gjitha për të bërë. Çuditërisht, brenda 15 minutash ata ishin në nivel. Dy golat fantastik nga Lucas i dhanë Spurs aq shumë shpresë me aq shumë kohë për të luajtur.

Me vendin e Ajax në finale pothuajse të sigurt, Lucas ndihmoi Spurs të prodhojë të pamunduren, duke shënuar tre gola fantastik, secili më i bukur se tjetri, shkruan TeleshkronjaPost.

Spurs fitoi 3-2 në mbrëmje dhe shkoi 3-3 në total. Këtu janë vlerësimet e lojtarëve nga fitorja e mahnitshme e Tottenham Hotspur në gjysmëfinale të Champions League kundër Ajax.

Vlerësimet e lojtarëve të Ajax:

André Onana – 6 – Stoperi kamerunas bëri dy pritje të njëpasnjëshme nga Son dhe Eriksen, por ishte kryesisht i paprovuar në pjesëne parë. Bëri një bllok të mirë nga Alli në gjysmën e dytë. Por ai nuk mund ta ndaloj Spurs që të kthehet në ndeshje dhe do të jetë i zhgënjyer. U ndëshkua për humbje kohe.

Noussair Mazraoui – 6 – Startues në IX e parë të ekipit hollandez, Mazraoui kishte shumë pak për të bërë në 45 minutat e hapura me Spursin duke mos gjetur ndonjë hapësirë. Mirpo në pjesën e dytë nuk ishte i njejti.

Daley Blind – 6 – Komploti më i madh që ju mund të paguani Blind është se mbrojtësi i Manchester United luan po aq efektiv sa edhe partneri i tij më i ri në qendër. Kjo ishte gjatë P 1. Pjesa e dytë ? Ai thjesht nuk mundi ta kontrolloj zëvendësuesin Fernando Llorente i cili fitoi pothuajse çdo duel dhe i lejoi Spurs më shumë mundësi për të shkuar përpara.

Matthijs De Ligt – 7 – Komandant në ndeshjen e parë, qendërmbrojtësi i talentuar, shënoj në pesë minutat e para për të dyfishuar avantazhin e Ajax. Bëri një bllok të mahnitshëm ndaj Moura, por nuk mund të bënte asgjë për asnjë prej tre golave ​​të tij. Kapiteni fantastik do të jetë i zhgënjyer në mënyrë të tmerrshme me rezultatin.

Nicolás Tagliafico – 6 – Performanca e tij ishte e përzier, jo stabil.

Frenkie De Jong – 8 – Barcelona së shpejti do të ketë si një individ të mirë – përtej viteve të tij. Pritja e tij dhe aftësia për të udhëhequr sulmuesit e Ajax. Jashtëzakonisht i pafat për të qenë jashtë kësaj gare.

Lasse Schone – 6 – Duke punuar së bashku me De Jong në mes të fushës, durimi i Schone e personifikonte qasjen e hershme të Ajax. A ishte mirë për të kufizuar hapësirën përpara zonës së dënimit Ajax. Megjithatë, gishtat do të drejtohen tek ai për golin e dytë të Tottenham.

Hakim Ziyech – 7 – Ziyech filloi super ndeshjen me një gol të shënuar në pjesën e pasme të rrjetës së Tottenham këtë ndeshje. Një goditje me këmben e majtë e ëmbël për të zgjeruar avantazhin e Ajax. Humbi një shans të mahnitshëm për të dërguar ekipin e tij prapa. Ai goditi shtyllen kur ndeshja ishte afër fundit. Do të shkojë në shtrat duke e ditur se mund të ketë fituar ndeshjen për Ajax.

Kasper Dolberg – 6 – Duke filluar në vend të David Neres i cili mori një lëndim, Dolberg u përshtat menjëherë, duke udhëhequr vijën e sulmit dhe duke shkaktuar probleme për mbrojtësit e Tottenham. Nuk ishte tepër influencues kur loja po përfundonte.

Donny van de Beek – 6 – Njeriu që e ka vënë ekipin e tij 1-0 në ndeshjen e parë, sonte ekipi ishte pa ndikimin e tij ndaj mbrojtjes së Spurs.

Dusan Tadiç – 6 – Ish-lojtari i Southampton humbi një shans të madh për të dyfishuar epërsinë e Ajax, por qëlloj vetëm shtyllen e Lloris. Nuk ishte aq klinik sa ai do të kishte dashur.

Zëvendësimet

Joel Veltman – 6 – Me 30 minuta për të luajtur, puna mbrojtëse e Veltman bëri pak ndaj Spurs.

Daley Sinkgraven – 5 – Zëvendësuesi ishte i panevojshëm.

Lisandro Magallán – N / A – Pak Minuta

Vlerësimet e lojtarëve të Tottenham

Hugo Lloris – 6 – Prodhoi një mbrojtje mahnitëse brenda katër minutash të para, por nuk mund të bënte asgjë për golin e parë nga Ajax as për të dytin.

Kieran Trippier – 3 – Kritikuar për aftësinë e tij të dobët për të atakuar zonën e kundërshtarit, mbrojtësi i Anglisë duhet të kishte bërë më mirë tek dy golat e Ajax. Performanca e të mërkurës përmblodhi sezonin e tij.

Toby Alderweireld – 6 – Në kohë, belgu luftoi me lëvizjen e vazhdueshme të vijës së frontit të Ajax. I kujdesshëm në posedim. U rrit në ndeshje dhe ndihmoi të frymëzonte ekipin e tij e tutje.

Jan Vertonghen – 6 – Pas lëndimit të kokës në ndeshjen e parë, Vertonghen do të jetë i lumtur që mund të fshihet pas maskës së fytyrës, pasi përpjekja e tij ishte e mangët për dy golat e parë.

Danny Rose – 7 – Shumë më i mirë dhe produktiv se Kieran Trippier dhe ndihmoj skuadrën mjaftë.

Viktor Wanyama – 5 – Spiranca në zemër të fushës së mesfushorit të Tottenhamit nuk kishte ndikim këtë mbrëmje, duke lejuar Ziyech shumë hapësirë ​​për të vulosur golin e tij.

Moussa Sissoko – 8 – Një zëvendësues javën e kaluar, Sissoko filloi nga minuta e parë dhe solli një prani shumë të nevojshme komanduese në mesfushë Spurs. Një performancë frymëzimi, sa herë që ai mori topin ai dukej sikur po krijonte diçka. Vazhdimisht shkonte përpara.

Christian Eriksen – 6 – Kundër klubit të tij të mëparshëm danezi humbi një shans të mirë për të nxjerrë nivelin e tij me një goditje të drejtë Onanas. Sigurisht një pasim i mrekullueshëm për Alli i cili duhet të kishte bërë më mirë. Prodhoj disa pasime të mira, por Lucas ishte kryesori.

Dele Alli – 7 – Duhet të ketë bërë më mirë, lejoj De Ligt shumë hapësirë. Humbui një shans fantastik në fazat e hapjes të pjesës së dytë. Pasimi i tij i mençur lejoi Lucasin të arrinte statusin e heroit në sekondat e fundit. Dy asistime.

Lucas Moura – 10 – Wow. Vetëm wow. Hero Hat-trick. Legjenda e Tottenham. Kur gjithçka dukej e humbur, kur ai dukej jashtë, ai na tronditi të gjithë. Qëllimi i parë i qetë, i zgjuar dhe i mprehtë, para krijimit të historisë me një të golin e përsosur.

Heung-Min Son – 6 – Ai humbi një shans të mirë në minutën e 23-të. Gjeti më shumë hapësirë ​​dhe ishte konstant ndaj Ajax.

Zëvendësimet

Fernando Llorente – 7 – Në fillim të pjesës së dytë, qëllimi i Llorentes ishte të siguronte lartësi dhe fuqi të mëtejshme në pjesën e sipërme të fushës. Humbi një shans të lavdishëm. Fitoj pothuajse çdo duel ajëror dhe e mbajti topin mirë.

Erik Lamela – 5 – Në fund të ndeshjes.

Ben Davies – 5 – Ka prodhuar disa pasime të mira vonë.

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Finalja e Ligës së Kampionëve, e 27-ta në formatin e saj të tanishëm në Evropë, do të zhvillohet më 1 qershor 2019./TeleshkronjaPost/

Liverpool 4-0 Barca: Vlerësimet e lojtarëve në një natë epike në Anfield

Pas një nate epike në Anfield, këto janë vlerësimet e të gjithë lojtarët të Liverpulit… cilët sonte vlerësohen 10/10 dhe cilat lojtarë të Barcelonës marrin një notë 3.

Alisson Becker – 9

Për të mbajtur një portë të pastër kundër Messit, Coutinho, Suarez merr diçka të veçantë, dhe kjo nuk ishte një natë e qetë për brazilianin. Alisson ishte i pavetëdijshëm nga rasti, duke bërë pesë pritje shumë të mira për tia mohuar Barçës golin.

Alexander-Arnold – 10

Njeriu i ndeshjes. 20-vjeçari mori një ovacaion nga të katër anët e Anfield kur u largua nga fusha pas ndeshjes. Kjo ishte një performancë e guximshme edhe përtej viteve të tij, dhe pasimi i tij i shpejtë nga një këndore e fitoi atë për Liverpool. Gjithashtu bëri prekje, kalime më shumë se çdo lojtar tjetër Liverpool.

Joel Matip – 9

Performanca e jashtëzakonshme, që ka të bëjë me sulmet e rastësishme të Barçës, si duelet ajrore dhe në terren. Një gabim ku u ndëshkua me karton të verdhë, e mbajti Lionel Messin në xhep.

Virgil Van Dijk – 8

Liverpool nuk fiton pa këtë njeri. Holandezi mund të ketë lejuar bashkatdhetarin e tij Wijnaldum të marrë meritat, por përsëri Van Dijk ishte superior dhe një qetësi e dukshme.

Andrew Robertson – 7

Disa duele të forta me Luis Suarez, por ia doli shumë mirë madje edhe në sulm duke ndihmuar Sadio Manen në krah.

Fabinho – 8

Një performancë herkuliane dhe ngadalë duke u bërë një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në kontinent.

James Milner – 7

Ai fitoi topin 13 herë, më shumë se çdo lojtar tjetër i Liverpoolit dhe është motori i ekipit.

Henderson – 8

Mbrëmja e tij duket të jetë e gjatë në gjysmën e parë pas një lëndimi të keq në gju, por ai u ngrit dhe vazhdoi me mënyrën sesi filloi, me një energji të pamëshirshme që u emulua në të gjithë ekipin. Nuk është një lojtar, thjesht bën gjithçka drejtë.

Sadio Mane – 8

Ai nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejtë në asnjë nga qëllimet, vazhdoi të vrapoi dhe vrapoi, vrapoi dhe vrapoi për të lodhur katalanasit.

Xherdan Shaqiri – 6

Një pjesë e parë e dobët dhe ishte me fat që shmangu një zëvendësim gjatë gjysmë-kohës së pjesës së dytë, por tregoi vendosmëri të madhe në fazat e fundit dhe shërbej për mrekulli tek gol i i dytë Wijnaldum.

Divock Origi – 9

Duket se lidhja e dobët e Liverpulit në vijën e frontit, dyfishi i Origi vjen në një natë ku zakonisht nuk do të fillonte ndeshjen. Ndeshje epike nga belgu.

Zëvendësimet e lojtarëve të

Wijnaldum – 9

G.Wijnaldum solli freski në mesfushë, dhe pastaj kishte dy gola fantastik për Barcelonë.

Lojtarët e Barcelonës

Ter Stegen – 4

Disa pritje të mira, por mbrojtja e tyre nuk funksionoj fare.

Sergi Roberto – 3

Bëri një ndërhyrje vendimtare për të mos lejuar Mane në një moment..

Gerard Pique – 3

Përpjekja për të vazhduar me ritmin e tre sulmuesve të Liverpulit dhe nuk ka ditur se si të përmbajë sulmin e pamëshirshëm të Liverpulit.

Clement Lenglet – 3

Pothuajse i dhuroi një penallti në minutën e 35-të dhe plagosi aksidentalisht Hendersonin.

Jordi Alba – 4

Pothuajse shënoi në gol gjatë pjesës së parë pas super pasimit nga Messi, por ai bëri pak për të ndihmuar ekipin e tij në mbrojtje.

Sergi Busquets – 4

Nuk ishte nata e tij, u ndëshkua me karton të verdhë pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Fabinhos.

Arturo Vidal – 3

Ishte i lëngshëm në posedim dhe bëri një varg të kalimeve të lirshme të cilat Liverpuli ishin në gjendje për të kundërshtuar nga mesfushoret e tij.

Ivan Rakitic – 4

U zëvendësua në minutën e 80-të pas një performanse jo të mirë dhe mori një kartë të verdhë në minutën e 53 për një prekje me dorë.

Philipe Coutinho – 5

Ndoshta duhet të kishte bërë më mirë me mundësinë e tij për të kthyer në minutën e 16-të, kur Liverpuli ishte 1-0 në avantazh, por Alisson lexoi mirë situaten.

Lionel Messi – 5

Messi bëri disa kërcënime përmes gjysmës së Liverpulit, por përpjekjet e tij në gol ishin të kota, me Alisson duke të vëmendshëm.

Luis Suarez – 5

Suarez u shfaqë në disa momente dhe u përfshi në disa sfida të diskutueshme. Përpara golit ​​ai u mohua nga Alisson, i cili bëri një pritje të mençur për të mbajtur përpjekjet e tij të ulëta herët në pjesën e dytë.

Zëvendësimet e lojtarëve të Barcelonës

Nelson Semedo – 4

Vendos në një pasim kër’cënues në minutën e 89-të, por ishte shumë mirë i bllokuar nga Van Dijk. Ai gjithashtu mori një kartë të verdhë.

Arthur Melo – 3

Mesfushori brazilian ka kontribuar shumë pak pasi erdhi në stol për Vidalin në minutën e 74-të./TeleshkronjaPost/

Barcelona 3-0 Liverpool: Vlerësimet e lojtarëve

Leo Messi edhe sonte si zakonisht ishte i pamarkueshëm, ndërsa një natë për tu harruar për Fabinhon, transmeton Teleshkronja Post.

Vlerësimet e lojtarëve të Barcelonës :

Marc-Andre ter Stegen – 8 – Krijoj autoritet për një mbrojtje stabile. Prodhoj një pritje kruciale të Salah, dhe dy nga Milner.

Sergi Roberto – 7 – Të trazuar nga ritmi i Mané dhe Robertson në mbivendosje. Shumë më efektive kur zhvendosen përpara me Semedo për të mbuluar hapsirën prapa.

Gerard Piqué – 7 – Pothuajse shkaktoj një penallti të hershme me një shtytje të Mane. 32-vjeçari mbetet dominuese në ajër dhe gjithnjë vigjilent.

Clement Lenglet – 7 – Disa bllokime në fund nuk mund të fshehin shqetësimin e tij kundër Salahut.

Jordi Alba – 8 – Një moment magjie tek goli i Suarez, megjithëse në kurriz të rastit të detyrave të tij mbrojtëse.

Arturo Vidal – 8 – Zgjedhur përpara Arthur për cilësinë e tij në top dhe ndërruar lojë për të treguar efekt.

Sergio Busquets – 8 – Rëndësia e tij tek Barcelona është pakësuar. Paraqitje e mirë dhe të rregullt në posedim dhe jashtëzakonisht efektiv në thyerjen e ritmit të sulmit të Liverpulit.

Ivan Rakitiç – 7 – Paraqitje e mirë nga ai, ndali mirë Boby Firminon.

Philippe Coutinho – 6 – Nuk kishte diqka për tu vequar, mori duartrokitje kur doli nga loja.

Lionel Messi – 9 – Klopp kishte të drejtë, ai është më i madhi. Thjesht i dobishëm në kohë dhe goli i tij i 600 për Barcelonën do të jetojë gjatë në kujtesë.

Luis Suarez – 8 – Sulmues i klasit botëror dhe golashënues.

Zëvendësuesit: Semedo (për Coutinho 60) 7, Dembele (për Suarez 90) 3, Alena (për Roberto 90) 4.

Alisson i Liverpulit përpiqet të presë goditjen e Luis Suarez. Fotografia: Javier Soriano / AFP / Getty Images

Vlerësimet e lojtarëve të Liverpool

Alisson – 6 – Pak shanse me golat e Barcelonës, madje edhe i treti nga distanca.

Joe Gomez – 7 – Jordi Alba përparoi poshtë krahëve të tij shpesh. U përmirësua në pjesën e dytë.

Joel Matip – 6 – Vet rezultati tregon paraqitjen e tij, disa ndërhyrje pa peshë.

Virgil van Dijk – 7 – Dueli i tij shumë i parashikuar me Messin ishte balancues derisa argjentinasi të rritej një nivel dhe ai nuk ishte në gjendje t’i përgjigjej.

Andy Robertson – 8 – Kishte paraqitje solide, i ndihmoj mjaftë sulmit të Liverpool, por nuk mjaftoj.

James Milner – 6 – Kthehet në të majtë të mesfushës pas daljes së Keitës, ku vëmendja e tij e ngushtë ndaj Messit injektonte ndërhyrje të ashpra.

Fabinho – 6 – Shpesh u anashkalua nga këmbët e shpejta të Messit dhe mbizotëronte në betejën e mesfushës. Kjo nuk ishte nata e tij.

Naby Keita – 5 – Beri nje startim dinamik dhe te rrezikshem vetem deri kur u lëndua pas 21 minutash dhe u largua nga fusha.

Mohamed Salah – 6 – Mund të ketë ndryshuar ndeshjen po të barazonte, por përmblodhi natën e kobshme të Liverpulit duke goditur një shtyllë.

Georginio Wijnaldum – 6 – I vendosur në qendër përpara për të udhëhequr shtypin e lartë mbi mbrojtësit e Barcelonës. Një surprizë e madhe që nuk u shpagua.

Sadio Mané – 6 – Shmangu disa herë Pique dhe Roberto disa herë me ritmin e tij, por të paaftë për të bërë atë hapin e fundit.

Dëshpërim i madhë për “The Reds”. Foto (UEFA.COM)

Zëvendësimet: Henderson (për Keita 24) 7, Firmino (për Wijnaldum 78) 6, Origi (për Milner 84) 5.

Lojtari i ndeshje (Man of The Match): Leo Messi./Teleshkronja Post/

Tottenham 0-1 Ajax: Vlersimet e futbollistëve

Tottenham e ka të bëjë shumë në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve kundër Ajax pasi humbi 1-0 në shtëpi të martën në mbrëmje.

Donny van de Beek i dha gjigantëve të Eredivisie avantazhin në minutën e 15-të, duke hedhur topin pas krahëve të Hugo Lloris në rrjetin e Tottenhamit.

Vlerësimet e lojtarëve të ndeshjes Tottenham Hotspur 0-1 AFC Ajax:

HUGO LLORIS – Bëri një pritje të rëndësishme për tia mohuar Van de Beek golin. 6.5

TOBY ALDERWEIRELD – Do të kish shpresuar për një natë më të lehtë kundër klubit të tij të vjetër. 6.5

DAVINSON SANCHEZ – Përpjekja për të vazhduar me ritmin e sulmit të Ajax. Një natë e pakëndshme kundrejt ekipit të tij të mëparshme. 5.5

JAN VERTONGHEN – Moment i keq, pasi belgu u la gjak dhe u konstatua se kishte pas një përplasjeje me portierin Andre Onana. 6

KIERAN TRIPPIER – Paraqitje solide nga mbrojtësi anglez. 6

CHRISTIAN ERIKSEN – Përfundimisht fitoi terren, por jo të mjaftueshm për ekipin e tij . 6

VICTOR WANYAMA – Kishte punën për tu kujdesur për mbrojtjen e mesfushës. 6

DANNY ROSE – Një performancë tipike me fuqi të plotë por duket se e humbi duelin me Van de Beek të Ajaxit. 6.5

DELE ALLI – Filloi ngadalë – ashtu si edhe shokët e tij të ekipit – por ndikimi i tij u rrit gradualisht kur Spurs e ndoqi ndeshjen. 6.5

LUCAS MOURA – Ritmi i tij i shkaktoj probleme Ajaxit, veçanërisht në gjysmën e dytë. 6.5

FERNANDO LLORENTE – Mundësitë e tij ishin të pakta dhe shumë larg midis sulmit të Tottenhamit. 6

Menaxher – MAURICIO POCHETTINO – 6.5

AJAX (4-2-1-3)

ANDRE ONANA – Kontributi i tij kryesor ishte pritja e goditjes të Vertonghen në përplasjen që çoi në mbrojtës duke u zëvendësuar me tronditje. 6

JOEL VELTMAN – Tërësisht e rehatshm në posedim. Një mbrojtës i përkryer nga ana e djathtë. 7.5

MATTHIJS DE LIGT – A është me të vërtetë vetëm 19 vjeç? Mishërimi i qetësisë dhe i gatishmërisë. Me siguri do të bëhet një nga më të mirët në botë. 8

Daley Blind – Ishi i Manchester Unitedit përbën një përbërës jetik të planit mbrojtës të Ajax. 7

NICOLAS TAGLIAFICO – Kontribuoi në sulmin e tretë për ekipin e tij. 7

LASSE SCHONE – Mbronte kurrizin e tij – katër sikurse jeta e tij varet nga ajo dhe tregoi cilësi në të gjitha. 7

FRENKIE DE JONG – Ndeshja duket qartë e lehtë për këtë mesfushor të talentuar. Barcelona ka një lojtar të vërtetë në duart e tyre. 7.5

DONNY VAN DE BEEK – Ka pak nga gjithçka, i mrekullueshëm. 8.5

HAKIM ZIYECH – Zbuloi rezistencën e hershme të Tottenham. Lëvizja e tij i shkaktoi Tottenhamit të gjithë problemet. 7.5

DUSAN TADIC – Ish sulmuesi i Southampton ra në hije nga disa nga ata bashkëlojtarët e tij, por kontributi i tij ishte vendimtar. 6.5

DAVID NERES – I pa fat që nuk shënoj kur goditja tij goditi shtyllen 6.5

MENAXHERI – ERIK TEN HAG – Një tjetër natë ndezëse për klubin holandez. 8

Lojtari i ndeshjes: Van de Beek./TeleshkronjaPost/

PSG 1-3 Man United, vlerësimet e lojtarëve / FOTO

Manchester Unitd ka bërë një ndeshje shumë të madhe ndaj PSG-së, duke fituar 3-1, dhe duke kaluar tutje në çerekfinale.

United pa dhjetë lojtarë të ekipit së parë arritën ta përmbysin rezultatin nga ndeshja e parë 2-0.

Romelu Lukaku me dy gola dhe Marcus Rashford me një, ishin heronjtë e Manchester United në këtë sfidë.

Për vendasit, golin e vetëm e shënoi mesfushori Bernat.

Notat e lojtarëve për paraqitjen në këtë derbi i gjeni në pjesën e mëposhtme./Lajmi.net/

Ajax 1-2 Real Madrid, vlerësimet e lojtarëve / FOTO

Real Madridi e ka mundur 2:1 Ajaxin në ndeshjen e 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve të mërkurën në Amsterdam, duke bërë një hap të madh drejt një çerekfinaleje tjetër në këtë garë.

Të gjitha golat e kësaj ndeshje u shënuan pjesën e dytë të ndeshjes.

Karim Benzema dhe Marco Asensio shënuan për fitoren e kampionëve të Evropës.

Golin e vetëm për vendasit e shënoi Hakim Zyeich.

Notat e lojtarëve për paraqitjen në këtë ndeshje tepër interesante i gjeni në pjesën e mëposhtme./Lajmi.net/

Arsenal 1-3 Manchester United, vlerësimet e futbollistëve

Arsenali u mposht midis “Emirates kundër rivalëve të vjetër, Manchester United me rezultat bindës 1-3 në kuadër të FA Cup.

Duket se ardhja në krye të Ole Gunnar Solskjaer dhe shkarkimi i Mourinhos ishte vëndimi më i mirë i mundshë i marrë nga Man United.

Në këtë ndeshje u paraqiten edhe dy shqiptarët nga kombëtarja e Zvicres, Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi, por nuk lanë xhurmë.

Skuadra nga Manchesteri ishte dukshëm skuadër më kompakte në këtë ndeshje, dhe u vlerësua me notën 6.98 nga WhoScored.

Derisa Arsenal u notua me vetëm 6.49 edhe pse patën posedimin dhe shumë raste, por nuk ishin konkret para golit, raporton Teleshkronja Post..

Lojtari i ndeshjes u shpallë Romelu Lukaku me notën 7.8, ndërsa nga skuadra e Arsenal më i miri ishte Lacazzete me notën 7.5./TeleshkronjaPost/

Juventus 1-0 Milan, vlerësimet e futbollistëve / FOTO

Skuadra e Juventus fitoi Superkupën e tetë të Italisë pas fitores prej 1-0 kundër Milanit.

Paraqitja e Zonjës së Vjetër 7.11 ishte më e mirë se e Rossonerëve 6.20, prandaj ka marrë edhe notë mesatare më të lartë.

Alex Sandro është lojtari me notën më të lartë në këtë takim (9.0), i ndjekur nga Douglas Costa (8.2).

Golashënuesi i vetëm në këtë takim, Cristiano Ronaldo, ka marrë notën 7.8, derisa Blaise Matuidi është lojtari me notën më të ulët te Juve (6.6).