ZYRTARE: Messi emërohet ‘Lojtari më i mirë Ndërkombëtar’ nga ESPY Awards

Lionel Messi është emëruar futbollisti më i mirë ndërkombëtar i meshkujve në çmimet ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly).

Ylli i Barcelonës dhe Argjentinës fitoi çmimin pas arritjes së tij të gjashtë të Këpucë së Artë duke mbaruar sezonin 2018/19 si golashënuesi më i mirë në LaLiga Santander me 36 gola në 34 ndeshje, pasi ai e ndihmoi sërish Barcelonën të shpallet kampion.

Ai gjithashtu shënoj 12 gola në Ligën e Kampionëve, ndihmoi katalanasit të arrijnë në finale të Copa del Rey dhe luajti një rol pasi Argjentina arriti gjysmëfinale të Copa America.

Është vetëm njohja e fundit individuale që i është dhënë No.10, duke mundur Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe dhe Virgil van Dijk në votime.

Leo Messi pranon çmimin EPSY Award futbollisti më i mirë ndërkombëtar|EFE

Ekipi Kombëtar i Grave të Shteteve të Bashkuara (USWNT) u emërua si Ekipi i Vitit pasi fitoi Kupën e Botës në Francë, raporton Teleshkronja Post.

Alex Morgan, Sam Kerr dhe Zlatan Ibrahimoviç iu ndanë çmime me shfaqjet e tyre përkatëse në SHBA.

Çmimi ESPY mund të shtohet në Koleksionin e Artë të Messit, si dhe në Balon Educativo de Scholas, të dhënë nga fondacioni i Pope Francis ‘Scholas Occurrentes.

Van Dijk pëson driblimin e parë pas 65 ndeshjeve, Bernardo Silva autori

Sonte nga ora 20:45 u luajt finalja e madhe e Ligës së Kombeve ndërmjet Holandës dhe Portugalisë në Porto, portugezët ishin vet organizatorë.

Djelmoshat e trajnerit Fernando Santos u treguar më agresive dhe në kërkim të golit, por pa e gjetur atë në pjesën e parë.

Një ndër momentet interesante të ndeshjes ishte edhe driblimi që Bernardo Silva i bëri Virgil Van Dijk, i cili po pretendohet se është më i miri i momentit.

Ylli i Manchester Cityt me një lëvizje të bukur shmangu mjaft mirë holandezin, që doli tërësisht jashtë loje, të cilin nuk e kishte dribluar askush tash e 65 ndeshje.

Ndiqeni më poshtë momentin në fjalë nga super ylli i Manchester Cityt, Bernardo Silva:

Duhet përmendur faktin se Silva u shpall edhe lojtari i turneut në Ligën e Kombeve, Ronaldo si golashënuesi më i mirë.

Ndërkohë Portugalia u shpall kampione e Ligës së Kombeve duke mposhtur Holandën me rezultat 1-0 me golin e Guedes./TeleshkronjaPost/

Aguero nuk mendon se Topin e Artë duhet ta fitojë Messi, ja kush duhet sipas tij

Sergio Aguero ishte i sinqertë dhe pranoi se ai nuk do t’i jepte Balon D’Or Leo Messit këtë sezon. Pavarësisht miqësisë që i bashkon ata, sulmuesi i Manchester Cityt beson se lojtari më i mirë duhet të jetë finalist në Ligën e Kampionëve.

Cristiano Ronaldo u rrëzua në çerekfinale kundër Ajax, duke hapur rrugën për Leo Messin për të gjashtin e Balon D’Or, gara mes dy më të mirëve.

Megjithatë, ’10’ i FC Barcelona dështoi për të fituar përsëri Ligën e Kampionëve, duke humbur fitoren 3-0 në Camp Nou dhe më pas të vuante një nga eliminimet më të dhimbshme në historinë e garës.

Përtej largimit nga ai “trofe i bukur” siç e quajti atë në fillim të sezonit, kur ai qëndroi para publikut të Camp Nou dhe premtoi të luftojë deri në sukses, Leo Messi nuk arriti ta mbajë premtimin për ‘veshëgjatën’.

Sergio Aguero, një mik i madh i ’10’ i Barcelonës, nuk e fshehu pozicionin e tij dhe hodhi Messin si kandidat për çmimin, duke theksuar se pasardhësi i kroatit, Luka Modricit duhet të jetë nga Liverpooli ose Tottenhami.

“Unë mendoj se Ballon D’Or duhet të jetë në finale të Ligës së Kampionëve,” tha sulmuesi i Manchester City, duke potencuar lojtarët si Mané, Salah, Van Dijk, Kane ose Eriksen.

Kun Aguero me trofeun e Premier League. (Foto: GettyImages)

Aguero dhe City u shpallën kampion në Premier League këtë të dielë me 98 pikë, një më shumë se Liverpool, në atë që po cilësohet si një nga kampionatet më të bukura angleze./TeleshkronjaPost/

Virgil Van Dijk nuk i intereson “Topin e Artë”

Bisha e mbrojtjes së Liverpoolit, Virgil van Dijk ka insistuar se “Topi i Artë” nuk është “në mendjen time”, pasi u shpall futbollisti i vitit në Angli nga Shoqata e Futbollistëve profesionist.

Qendërmbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk, ka thënë se tani për tani, është i fokusuar te ndeshja e Champions League me Barcelonën dhe përballjen me Lionel Messin, duke mos dashur të flasë për “Topin e Artë”.

I pyetur nëse “Topi i Artë” është në planet e 27-vjeçarit, ai u përgjigj: “Jo, nuk është në mendjen time”.

Ai më pas foli me lëvdata për kundërshtarin e radhës, Messin, edhe pse nuk iu drejtua me emër: “Aktualisht në botë ka lojtarë që janë jashtë kësaj bote dhe kanë qenë në nivele e kanë fituar për shumë vite”.

“Jam i lumtur për paraqitjet e mira në këtë moment, për vazhdimësinë që kam dhe që jam i shëndosh gjithashtu. Vetëm duhet të punoj dhe të shikoj para”.

“Aktualisht jemi në garë për titull në Premierligë dhe në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër një ekipi fantastik, ku janë ndoshta lojtarët më të mirë. Duhet t’i marrim ndeshjet një nga një”.

Liverpool dhe Barcelona takohen të mërkuren në kuadër të gjysmëfinales së parë në Ligën e Kampionëve./Teleshkronja Post/

Zyrtarisht Shoqata e Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 i ndanë çmimet

Virgil van Dijk dhe Vivianne Miedema kanë fituar çmimin e Lojtarit të Vitit të Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 në Premier Ligë.

Mbrojtësi i Liverpoolit, Van Dijk, 27 vjeq, mundi Raheem Sterling, Bernardo Silva, Sergio Aguero, Sadio Mane dhe Eden Hazard në votimin e lojtarëve.

Sulmuesja e Arsenalit, Miedema, 22, mundi Steph Houghton, Nikita Parris, Keira Walsh, Erin Cuthbert dhe Ji So-Yun.

Raheem Sterling fitoj çmimin e lojtarit më të mirë të ri, raporton Teleshkronja Post.

Klubi i Manchester City gjithashtu siguroi fitues për dy çmime të tjera.

Van Dijk ka sukses nga skuadra e Liverpoolit pas Mohamed Salah, i cili fitoi për 2017-18, dhe është mbrojtësi i parë që merr çmimin qysh nga ish lojtari i Chelsea, qendërmbrojtësi John Terry në vitin 2005. /TeleshkronjaPost/

Asociacioni i futbollistëve profesionist (PFA) voton për lojtarin e vitit në Premierligë

Bisha e mbrojtjes së klubit të Liverpoolit, Virgil van Dijk ka mundur Raheem Sterling në garën për “Lojtari i Vitit në Premier League PFA për vitin 2019”.

Njoftimi zyrtar pritet të publikohet të enjten, por sipas raportimeve nga Daily Mail, mbrojtësi i Liverpoolit ka fituar mbështetjen e profesionistëve për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në mbrojtje më të mirë në Premier Ligë këtë sezon.

Holandezi ishte në listën e gjashtë lojtarëve që përfshinë Sadio Mane, si dhe Sterling, shokët e Manchester City, Sergio Aguero dhe Bernardo Silva dhe Eden Hazard i Chelseas.

Fitorja për Van Dijk nënkupton që çmimi mbetet në Liverpool, pas triumfit të Mohamed Salah sezonin e kaluar, raporton TeleshkronjaPost.

Lojtarët e tjerë të Liverpoolit që kanë fituar trofeun prestigjoz janë Luis Suarez (2013-14), Steven Gerrard (2005-06), John Barnes (1987-88), Ian Rush (1983-84), Kenny Dalglish (1982-83) dhe Terry McDermott (1979-80).

Çmimet e PFA 2019 do të mbahen në Hotel Grosvenor House në Londër më 28 prill./TeleshkronjaPost/

UEFA publikon top lojtarët në ndeshjet ndërkombëtare këtë sezon

Kapiten i Spanjës Sergio Ramos kryeson renditjen e UEFA në lidhje me performancat ndërkombëtare gjatë gjithë sezonit.

Mesfushori i Realit pasohet nga Virgil van Dijk (Holandë), Haris Seferovic (Zvicër), Andriy Pyatov (Ukrainë) dhe Antoine Griezmann (Francë).

Secili lojtar vlerësohet nga organi drejtues i futbollit europian në varësi të faktorëve të ndryshëm që lidhen me pozicionet dhe ndikimin e tyre në lojë.

Shifrat e ulta të Ramos mbi gabimet dhe gabimet e kryera, si dhe bllokimet dhe leximet e suksesshme të topit, fitojnë më shumë pikë se çdo lojtar tjetër në kontinent.

Në ndeshjen e fundit të La Rojës kundër Norvegjisë – përveç golit të fitores – 32-vjeçari kompletoi 82 nga 87 pasimet që ai tentoj, ndërsa ai kreu vetëm dy faulle dhe rikuperoj tre topa.

Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar më 12 tetor 2005, në kualifikueset e Kupës së Botës 2006 kundër San Marino dhe ai e ka tejkaluar Isidro Langarën dhe Pedro Rodriguezin me 17 gola.

Me 162 ndeshje për La Rojën, Ramos është vetëm pesë ndeshje larg rekordit të Iker Casillas si lojtari që ka luajtur më së shumti për Spanjën, një shifër që mund të kalojë në tetor 2019./TeleshkronjaPost/

Van Dijk bombardon Bayernin, Liverpool afër kalimit tutje / Video

Liverpool ka arritur ta rikthej epërsinë me të hyrë në pjesën e dytë në Alian Arena ndaj Bayern Munich.

Ishte ai, më shtatëgjati, Virgil Van Dijk i cili u shkëput lartë pas një krosimi në zonë dhe shënoj duke lënë pa gjasa Neuer.

Rezultati aktual i ndeshjes është 1-2 për Liverpool, nëse Bayern do të kalojë tutje duhet ti shënoj edhe dy gola, raporton Teleshkronja Post.

Goli i Virgil Van Dijk kundër Bayern Munich :