Fjalët e talentit Vinicus Jr pas ndeshjes !

Sot skuadra nga kryeqyteti spanjoll fitoi me rezultat të thellë 3-0 kundër Alaves si vendas në Bernabeu.

Të tre golat u realizuan nga sulmuesit e ekipit, Benzema shënoi golin e parë Vinicius dhe Mariano mbyllën ndeshjen me 3-0, raporton Teleshkronja Post.

Një nga lojtarët më të mirë të ndeshjes, braziliani Vinicius Jr u intervistua pas ndeshjes ku i u shpreh se po ndjehet i rëndësishëm.

“Ndjehem i rëndësishëm, por jo vetëm unë, të gjithë lojtarët janë të rëndësishëm në këtë skuadër,” tha fillimisht braziliani.

“Unë luaj ku trajneri thotë se unë jam më rehatshme. Është momenti ynë më i mirë dhe ne duhet të vazhdojmë kështu,” u shpreh Vincinius Junior.

Real Madridi ndeshjen e rradhës e luan kundër Barcelonës në Camp Nou në gjysmëfinalen e parë në Copa Del Rey me 6 shkurt./TeleshkronjaPost/

‘Magjia e një magjistari’, Vinicius ia ‘hup topin’ mbrojtësve të Gironës

I riu brazilian e ka fituar vendin e titullarit në klubin Los Blancos.

Vinicius Jr, gjithnjë e më shumë po bëhet pjesë përbërëse e klubit të Madridit, kurse edhe sonte ai ishte njëri prej lojtarëve më të mirë.

Real Madridi ka fituar me rezultat 1-3 si mysafirë, derisa Benzema shënoi dy gola të bukur në pjesën e parë.

Por, nëse Benzema shënoi gola të bukur, Vinicius u përkujdes për të treguar vlerat e tij me driblime në fushë.

Ylli Realit: “Dua të luaj me Neymar, qoftë në Real Madrid ose Brazil”

Një nga ‘detyrat’ në listën e Vincius Jr për të luajtur është të luajë përkrah Neymar dhe ai nuk shqetësohet nëse luan tek Brazilin apo Real Madridi.

Adoleshenti është një tifoz i madh i ish-lojtarit të Barcelonës, i cili u bë lojtari më i shtrenjtë ndonjëherë pas largimit tek Paris Saint-Germain.

“Ose në Real Madrid ose në ekipin kombëtar, dua të luaj me Neymarin, sepse gjithmonë kam dashur të luaj bashkë me të,” i tha ai për Esporte Interativo.

“Unë kam qenë një tifoz i tij që kur ishte i ri dhe filloi të luante në Santos.”

“Sigurisht nuk do të ishte problem të jesh në një ekip me të.”

Kur u pyet gjithashtu se cili lojtar ai është më i frymëzuar nga futbolli evropian dhe kush dëshiron të ketë në Real Madrid, përgjigjet e tij ishin të shkurtra dhe përfundimtare.

“Neymar dhe Neymar”, u përgjigj ai./TeleshkronjaPost/

Çfarë dhe ku është limiti i Vinicius Junior ?

Vinicius Junior e bëri atë përsëri.

Edhe një herë, braziliani solli buzëqeshje në fytyrat e tifozëve në Santiago Bernabeu, të cilët edhe një herë u mahnitën nga i riu 19 vjeq.

Ata përsëri ngritën në këmbë në guximin, shpejtësinë dhe nervat e një të riu që mund të kishte qenë në Kili duke luajtur në futbollin ndërkombëtar U20 por që është në Madrid, duke ndihmuar një ekip si Real Madrid, i cili pagoi 45 milionë euro për të si një 16-vjeçar.

Sulmuesi ishte vendimtar në kthimin e ndeshjes në Copa del Rey që Los Blancos ishin duke e humbur në një mënyrë të padrejtë, me Thibaut Courtois duke pranuar nga e vetmja goditje në portë në pjesën e parë.

Vinicius po mban përgjegjsinë e tij. Në çdo rast që ai prek topin, diçka e ndryshme do të ndodhë dhe zakonisht përfundon me diçka të rrezikshme që ndodh në favor të ekipit tij.Ka lëvizje, triqet dhe driblime të pabesueshme.

Për shkak të këmbëve të tij të shpejta, këmbët mashtruese dhe ritmi, duket se mbrojtjet tashmë kanë filluar të kenë frikë prej tij, siç tregoi Eusebio Sacristan duke shkëmbyer Pedro Alcalan për Bernardon në pushim.

Të rinjtë që braziliani kanë nënkuptuar se ai guxon të provojë gjëra të vështira dhe shumë prej tyre kanë shumë kuptim për ta.

Kundër Gironës, ai fitoi një penallti, asistoi tek Karim Benzema për një gol dhe mori pjesë në atë që shënoi Sergio Ramos, transmeton Teleshkronja Post.

Çfarë mund të bëj pas disa javësh? Çfarë dhe ku është limiti i brazilianit? Përgjigjet do të vijnë në një kohë shumë të shkurtër, sepse nëse diçka është e qartë është se ai është i gatshëm të bëjë gjithçka.

Sigurisht që ka shumë gjëra për të cilat ai mund të përmirësohet (ai mund të shënojë më shumë), por shpërthimi i tij është një nga arsyet pse Real Madridi është në rrugën e duhur.

Kur situata ishte në rastin më të keq për Santiago Solari, ai guxoi të vinte në adoleshencë dhe po shiheshin si një ekip që dukej i humbur në gjumi por tash ka përsëri jetë./TeleshkronjaPost/

Vinicius merrë ovacione nga Bernabeu pas lëvizjeve të bukura / VIDEO

Real Madridi i Solarit fitoi ndaj Sevillas me rezultat 2-0 në La Liga, përkundër mungesave të mëdha për shkak të lëndimeve.

Një nga më të mirët në këtë takim ishte Vinicius Junior, i cili po vazhdon me paraqitje të mira te Los Blancos.

Braziliani për një moment gjatë pjesës së dytë ndali topin bukur dhe pastaj dribloi bukur një lojtar kundërshtar, por u ndal shpejt nga një tjetër.

I gjithi ky moment u duartrokit nga tifozët në stadiumin Santiago Bernabeu. Lojtari ka marrë lëvdata shumë edhe nga trajneri Santiago Solari.

Trajneri argjentinas i ka kërkuar gjithë lojtarëve të përkrahin Vinciusin pasi vëmendja e madhe drejt 18-vjeçarit nuk është edhe lehtë e përballueshme në fillimin e aventurës së tij në Madrid.

Deri më tani në sezonin 2018/19 lojtari ka shënuar tre gola në 16 paraqitje për Realin.

Vinicius është blerë nga klubi spanjoll në verën e 2017 për 46 milionë euro nga Flamengo.

Solari: Vinicius ka talent, unë vendos nëse Isco do të luaj

Santiago Solari foli para ndeshjes së dytë të Copa del Rey kundër Leganesit.

Trajneri argjentinas ka dhënë një intervistë para sfidës së kthyese të ditës së nesërme, ku të parën e kishin fituar madrilenët me rezultat 3-0 në Santiago Bernabeu.

Strategu u pyet rreth gjendjes aktuale të Iscos si dhe lojtarit të ri, 18-vjeçarit brazilian, Vinicius Junior.

“Ne kemi një skuadër të mrekullueshme dhe unë duhet të zgjedh se cili lojtar do përfshihet në çdo lojë”, tha Solari kur u pyet nëse do të luajë mesfushori spanjoll.

Sa i përket sulmuesit, Santiagoi deklaroi se Viniciusi ka plot talent dhe ka nevojë që më shumë të paraqitet në fushën e blertë.

“Ai ka shumë talent dhe talentin duhet ta dëshmojë në ndeshjet para shikuesve tonë si dhe si mysafirë. Vinicios ka shumë merita, por ne duhet të kujdesemi për shkak se ka 18 vjet dhe pesha e konkurrencës gjithmonë bie mbi lojtarët më me përvojë”, tha ai.

Ndryshe, ndeshja mes Leagnesit dhe Los Blancos do të zhvillohet në stadiumin “Municipal de Butarque” dhe pritet të startojë rreth orës 21:30.

Fjalët e Vinicius Jr pas super performancës kundër Leganes

Ylli i mbrëmjes për Real Madridin të mërkurën ishte Vinicius Junior, i cili shënoi golin e tretë dhe që pati ndikim në sulmin e ekipit.

Braziliani shkroi në mediat sociale pas fitores kundër Leganes për t’u premtuar tifozëve se ai do të vazhdojë të punojë shumë.

“Unë jam ende i qetë, i zellshëm dhe gjithnjë në zhvillim,” shkroi ai në Twitter.

“Jam shumë i lumtur për golin dhe se mund ta ndihmoj ekipin.”

“Lavdi Perëndisë për gjithçka”.

Vinicius kishte qenë gjithashtu mbresëlënës fundjavën e kaluar kundër Real Sociedad dhe tani ju keni dy nisje në një rresht./TeleshkronjaPost/