Neymar: “Sergio Ramos është lojtari më i mirë që jam përballur”

Dueli i El Clasicos me Sergio Ramos i la një shenjë tek Neymar, i cili mendon se kapiteni i Real Madridit është kundërshtari më i mirë që ai është përballur.

Neymar ishte i përfshirë në disa ndeshje të nxehta me spanjollin dhe mund të përballet me atë përsëri nëse ai do të kthehej në Barcelonë këtë verë, transmeton Teleshkronja Post.

“Më i miri që kam luajtur kundër është Sergio Ramos,” tha Neymar në ngjarjen sportive të organizuar nga vet ai, të “Red Bull Neymar Jr Five”.

“Ai është një qendërmbrojtës i shkëlqyeshem dhe çfarë është edhe më mirë është se ai mund të shënojë gola”.

Sergio Ramos vs Neymar Jr, kur braziliani ishte ende tek Barcelona.

Bashkëkombasi i Neymar, Vinicius ka bërë emër edhe në Madrid dhe lojtari i Paris Saint-Germain shfrytëzoi mundësinë për të folur shumë për të riun.

“Ai është një lojtar shumë i ri dhe me kalimin e kohës ai mund të bëhet një lojtar i pabesueshëm”, vazhdoi Neymar.

Vinicius Jr dhe Neymar janë shokë të mirë, madje postojn shpesh postojnë foto së bashku.

“Ai do të bëhet një nga më të mirët dhe do të konkurrojë për Topin e Artë. Ai do të shkojë atje ku dëshiron.”

“Ai është një djalë i mrekullueshëm, shumë i mirë. Shpresoj që ai të shkojë larg, sepse e meriton atë.”

Ndërsa lojtari brazilian, Neymar Junior, është rikthyer në stërvitje tek PSG, vazhdojnë spekulimet për të ardhmen e tij.

Shumë media spanjolle dhe franceze spekulojnë se Barcelona është teper e interesuar që ta kthejë në Camp Nou, ndërsa e njejtë është edhe dëshira e Neymarit./TeleshkronjaPost/

10 futbollistët me klauzolat më të larta në futboll aktualisht (LISTA)

Në futboll çdo ditë e më shumë po e ngritet çmimii i lojtarëve me dhe pa meritë, nga disa mijëra euro deri në mbi 1 miliard euro.

Kjo u dëshmua edhe dje me transferimin e Antoine Griezmann drejtë Barcelonës për 120 milion euro, por klauzola e lirimit të francezit nga Barcelona tejkalon shifren 800 milion euro.

Megjithatë, trendin për klauzolat më të larta në futboll e solli klubi i Real Madridit, fillimisht me Cristiano Ronaldon (1 miliard euro) dhe tash pas largimit të tij, me Karim Benzeman veproj njësoj.

GiveMeSport ka listuar 10 klauzolat më të larta të futbollistëve aktualisht, ku 7 prej tyre janë nga futbollistët e Real Madridit :

  • 10.Gareth Bale (Real Madrid): €500 milionë
  • 9.Gerard Pique (Barcelona): €500 milionë
  • 8.Isco (Real Madrid): €700 milionë
  • 7.Vinicius Junior (Real Madrid): €700 milionë
  • 6.Marco Asensio (Real Madrid): €700 milionë
  • 5.Lionel Messi (Barcelona): €700 milionë
  • 4.Brahim Diaz (Real Madrid): €750 milionë
  • 3.Luka Modric (Real Madrid): €750 milionë
  • 2.Antoine Griezmann (Barcelona): €800 milionë
  • 1.Karim Benzema (Real Madrid): €1 miliardë

Në këtë listë dominojnë plotësisht dy gjigandët spanjoll, FC Barcelona me 3 futbollist dhe Real Madrid C.F me 7 futbollistë.

Lajm katastrofal: Zbulohet mungesa e gjatë e Vinicius Jr

Lajme aspak të mira vijnë nga infermieria e Real Madridit rreth lëndimit të Vinicius Junior.

Pas eleminimit nga Kupa e Mbretit dhe Liga e Kampionëve, Solari ka marrë lajmin tjetër katastrofal, shkruan Teleshkronja Post.

Bëhet fjalë për lëndimin e Vinicius Junior, i cili doli nga fusha duke qarë mbrëmë kundër klubit holandez Ajax.

Sipas analizave del se braziliani do të jetë jashtë fushave rreth 2 muaj, goditje e rëndë për klubin e Los Blancos.

Vinicius  ishte lojtari më i rëndësishëm i Real Madridit në vitin 2019, madje është edhe asistuesi më i mirë i klubit me 12 asistime.

It keeps getting worse for Real Madrid…

Posted by Bleacher Report Football on Wednesday, March 6, 2019

Momenti kur Vinicus Jr del nga fusha me lot në sy / Video

Real Madridi është detyruar t’i bëjë dy zëvendësime shumë të hershme në ndeshjen e kthimit të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve, të cilën është duke e humbur 2:0 kundër Ajaxit në Santiago Bernabeu.

Brenda vetëm rreth njëzet minutave lojë, kampioni evropian në fuqi i pranoi dy gola, që do ta eliminonin nga kjo garë, raporton Gazeta Express.

Por, gjërat u përkeqësuan për Santiago Solarin, pasi ai u detyrua t’i bëjë dy zëvendësime brenda pesë minutave në sulm.

Lucas Vasquez dhe Vinicius Junior u lënduan dhe u desh të lënin vend për Gareth Bale dhe Marco Asension.

Real Madridi e ka fituar ndeshjen e parë 2:1, por rezultati momental e nxjerr atë jashtë kësaj gare.

Real Madrid vs Ajax LIVE <

“Diçka është gabim kur Vinicius dhe Reguilon janë kërcënimet e vetme të Real Madridit”

Real Madridi ka përsëritur skenarin nga viti i kaluar. Dymbëdhjetë muaj më vonë, skuadra, këtë herë e udhëhequr nga Santiago Solari, është në garë vetëm në Ligën e Kampionëve, si argument i vetëm për të mos thënë lamtumirë sezonit më 1 mars.

Ndeshjet paraprake kundër Barcelonës kanë parë që Copa del Rey dhe LaLiga Santander të zhduken dhe çka është më e keqja është lënë një imazh të impotencës totale, duke mos transmetuar asnjëherë sensin se ata do të ishin në gjendje të dominonin katalanasit.

Minutat përfundimtare të lojës në natën e së shtunës ishin dëshmi e mëtejshme e impotencës së Los Blancos pasi goditjet dhe pasimet e pakuptimta me shpresën se dikush mund të shënonte; në vend të kësaj, mbrojtësit e Barcelonës patën thjesht një natë tjetër.

Kur Barcelona fiton dy ndeshje në stadiumin tuaj në hapësirën prej katër ditësh, dhe ti je Real Madrid, diçka është e gabuar. Është e vërtetë se ata kanë luftuar për të shënuar, por në disa ndeshje kanë dominuar topin me këmbët e tyre.

Luka Modric sjell vullnetin dhe dëshirën, por shokët e tij në mes, Toni Kroos dhe Casemiro, ata që e kanë bërë mesfushën e Madridit një nga më të mirat në Europë, nuk janë në gjendje të imponojnë ritmin e tyre në lojë, të paktën kur ndeshen me Barcelonën.

Dhe kjo është pa harruar defektet mbrojtëse dhe harresa që zakonisht përsëriten në çdo lojë, gjë që e bën punën për rivalet shumë më të lehtë.

Diçka që mund të veçohet nga ky Real Madrid aktual janë: Vinicius Junior dhe Sergio Reguilon.

Ashtu siç ndodhi në Copa del Rey, ata u përpoqën të bëjnë gjithçka për t’i kthyer gjërat në favor të Madridit, por intensiteti, driblimet dhe pasimet e tyre nuk ishin efektive, ose shokët e tyre nuk dinin se si të bënin më shumë. Është e qartë se diçka është e gabuar kur Vinicius dhe Reguilon – një 18 dhe 22-vjeçar – janë të vetmet kërcënime reale nga Real Madridi.

Reguilon dhe Vinicius mund të jenë e ardhmja e Real Madridit, por duket sikur nuk ka shumë argumente që një skuadër që duhet të luftojë për gjithçka ka vetëm Ligën e Kampionëve si një opsion i mundshëm në tre muajt e fundit të sezonit.

Solari solli Gareth Bale në formacionin fillestar të shtunën, duke shpresuar se ai do të përdorte zhgënjimin e tij në një mënyrë pozitive, por Uellsani bëri pak ose asgjë.

Vërshëllimat nga publiku që Bale mori kur u zëvëndësua është një paralajmërim i qartë i qëllimit nga turma e Bernabeu. Katër javë më parë, argjentinasi transmetoi një ndjenjë të pushtetit me situatën e ekipit, por koha ka dobësuar qëndrueshmërinë e tij dhe ai nuk duket se po merr përgjigje të njëjtë nga lojtarët e tij.

Ajax presin dhe do të jenë të vetëdijshëm se po vizitojnë një skuadër të dëmtuar dhe me pak dominim të topit, të paktën kur luajnë në Barcelonë, siç tregohet në Bernabeu në një ndeshje që ishte shansi i vetëm i Madridit që qëndroi gjallë në LaLiga.

Cili është problemi i Real Madridit që nuk po e zhvillojnë lojën që ata dijnë?Shprehni mendimin tuaj në komente./TeleshkronjaPost/

Video: Momenti kur Vinicius Jr ‘tërbon’ mbrojtësit e Barçës

28 shkurt, 2019. Real Madridit i mungoi fati në finalizimin e golave në “El Clasico” përballë Barcelonës.

Të besuarit e Santiago Solarit kontrolluan ndeshjen, por ata që arritën të shënonin ishin katalanasit të cilët shfrytëzuan përvojën e lojtarëve të mëdhenj për të zgjidhur ndeshjen edhe në një moment kur po vuanin shumë.

Braziliani Vinicius.Jr humbi disa mundësi të arta veçanërisht në pjesën e parë të ndeshjes, para se Barça të shënonte tri herë për ta siguruar finalen, shkruan “Marca.”

Adoleshenti zhvilloi një super ndeshje dhe disa herë ishte i papërmbajtshëm në krahun e majtë por gjatë finalizimit fati nuk ishte me të.

Vlen të theksojmë rastin në minutën e 66’ kur Vinicius depërton bukur në zonën kundërshtare duke dribluar dy mbrojtësit e Barcelonës, ndërsa gjuajtja e tij përfundoi ngjitur me shtyllën e portës së mbrojtur nga Ter Stegen.

Shikoni si del “bllof” një mbrojtës i kalibrit si Gerard Pique:

Benzema flet për lëndimin dhe lidhjen me Vinicius Jr

Ndodhi, përsëri, Vinicius / Benzema dyshja që shkatërroi një tjetër mbrojtje të kundërta. Në parasezon, shpesh pa fotot e Benzemës me krahun e tij, brazilianit të 18 vjeq, Vinicius Junior.

Ka pasur kimi mes tyre që nga dita e parë dhe që nga Santiago Solari ia besoi Vinicius JR minuta të rëndësishme, Benzema ka lulëzuar.

Dinamizmi i brazilianëve, natyra e tij e drejtpërdrejtë dhe ekzistenca e tij rinore dhe zgjuarsia e përgjithshme kanë sjellë një aspekt të ndryshëm ndaj sulmit të Madridit.

Të dy formojnë një nga dyshet më vdekjeprurëse të Evropës, të lidhura me lidhjen elegante të Karim Benzemës.

Benzema, i cili është 13 vjeç më i vjetër se Vinicius, ka vepruar si mentor ose figurë e vëllait të tij që nga ardhja e brazilianit.

Vinicius e ka pranuar vetë, “Benzema është një lojtar që më ka ndihmuar shumë që kur kam ardhur në Madrid. Ai largohet nga rruga e tij për të ndihmuar mua dhe ekipin të fitojë “, tha braziliani kur fliste me gazetarët pas ndeshjes.

Që nga ndeshja e Seviljes, ku Vinicius fitoi të parëlindjen e tij të parë, Benzema ka shënuar 7 gola dhe ka prodhuar 1 asist në 8 ndeshje. Nuk është rastësi që modeli i tij në formë ka koinciduar me formen e brazilianit brenda ekipit.

Pas ndeshjes vs Ajax, ku Benzema shënoi golin e hapjes me asistimin e Vinicius, Benzema foli me gazetarët në zonën e përzier dhe u pyet për brazilianin:

“Më pëlqen të luaj me Vinicius, ai është një lojtar që dëgjon, merr këshilla, dhe punon shumë fort. Jam në formë të mirë dhe dëshiroj të vazhdoj kështu”.

Pas këtyre komenteve, Benzema ishte i shpejtë për të hequr çdo shqetësim në lidhje me një dëmtim të mundshëm, “Unë në fakt mora një goditje në 5 minutat e para të lojës. Tani nuk është shumë e keq. Do të pushoj dhe duhet të jem mirë për fundjavën “, përfundoi ai./TeleshkronjaPost/

​“Vinicius Jr nuk mund ta zëvendësojë Ronaldon”

Ish-lojtari i Barcelonës, Jordi Cuyff, beson se Real Madridit është ende duke i munguar Cristiano Ronaldo dhe ata nuk mund të presin që Vincius Junior ta plotësojë hapësirën e lënë nga pesë-herë fituesin e Topit të Artë.

Portugezi 34-vjeçar u largua nga Santiago Bernabeu gjatë afatit kalimtar të verës së kaluar, kur u transferua në Juventus për 114 milionë euro, pas nëntë sezoneve me “Los Blancos”, transmeton Gazeta Express.

Real Madridi nuk e transferoi asnjë lojtar të famshëm për ta zëvendësuar portugezin, pasi që i besonte skuadrës që kishte. Ata e blenë 18-vjeçarin Vincius dhe ai fillimisht u stërvit me ekipin e të rinjve të Real Madridit, por tani është bërë njëri ndër lojtarët me paraqitjet më të mira.

“Në fund të fundit, disa lojtarë thjesht e kanë aftësi për të shënuar më shumë gola se të tjerët, të paraqiten në momente të rëndësishme të ndeshjes dhe t’i garantojnë një numër të madh të golave”, ka thënë Cruyff.

Viniciusi është i ri, është i talentuar dhe për këtë arsye Real Madridi ka paguar kaq shumë për të. Por, natyrisht, nuk është e drejtë t’i kërkosh atij ta udhëheq skuadrën. Është e padrejtë edhe ta presësh këtë gjë nga ai”.

“Ai është ende i ri dhe ka nevojë të adaptohet. Ai do t’i ketë momentet e mirë dhe ato të këqija dhe kjo është normale”.