Formacionet zyrtare: Real Madridi pret Villarealin në shtëpi

Sot nga ora 16:00 Real Madridi pret Villarealin në Santiago Bernabeu në kuadër të xhiros së 36 në La Liga.

Për Los Blancos rikthehet Vinicius Junior nga lëndimi, ndërsa Gareth Bale është lënë jashtë për sot.

Trajneri francez, Zidane, tenton që ta rikthej ekipin e tij tek fitorja pas një humbje dhe barazimi në dy ndeshjet e fundit, ndërsa Villareal ti ikë sa më largë pozitave të fundit në tabelë.

Të dy ekipet kanë publikuar formacionet zyrtare, raporton Teleshkronja Post.

Skema zyrtare e Zidanes për ndeshjen e sotme ndaj Villarealit: Courtois, Carvajal, Valllejo, Varane, Marcelo, Kroos, Casemiro, Valverde, Lucas, Brahim dhe Mariano.

Skema zyrtare e skuadrës së Villarealit: Andres, Gaspar, Alvaro, Mori, Gerard, Fornals, Iborra, Pedraza, Cazorla, Chukwueze, Quintilla.

Formacioni sot nga francezi Zinedine Zidane është tejet i ri, po i provon të gjithë lojtarët që të vendosë se kush duhet të qendrojë apo të largohet nga klubi./teleshkronjapost.info/

Konferenca e Zidanes para ndeshjes me Villarealin, flet edhe për Pogban

Trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane e ka bërë të qartë se do të ketë lojtarë që largohen nga Santiago Bernabeu në verë, por nuk do të jetë rishikimi që disa presin.

Përveç skuadrës së tanishme, do të ketë disa lojtarë që do të kthehen pas përfundimit të marrëveshjeve të tyre si huazim, por Zidane deklaroi se ai ka ndërmend të largojë, në vend që të ketë shumë qarkullim gjatë dritares së ardhshme të transferimeve.

“Do të ketë ndryshime këtë verë, por shumë nga këta lojtarë do të qëndrojnë”, tha Zidane në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes ndaj Villareal.

“Tifozët do të jenë të njëjtë, dhe shumica e lojtarëve [do të jenë ata që po shikojnë tani], dhe ne duhet të jemi së bashku.”

“Ne ende kemi tre ndeshje për të luajtur, ne duhet t’i luajmë ata, ndihem mirë, është e vërtetë, unë isha shumë i inatosur ditën tjetër, lojtarët ishin poashtu.Ndonjëherë asgjë nuk shkon mirë, [për humbjen në Rayo Vallecano].”

Në fillim të konferencës së tij të shtypit, Zidane u kujdes të dërgonte një mesazh për ish-shokun e tij dhe mikun, Iker Casillas, pas sulmit në zemër në mesjavë, shkruan TeleshkronjaPost.

“Unë dua të dërgoj një mesazh mbështetjeje dhe forcë për Iker”, tha ai.

“Tani ai ndihet më mirë tani, ai duhet të pushojë tani dhe të shërohet, ai është në shpirtmirë të mirë”.

Paul Pogba ka qenë i lidhur fort me një lëvizje në Madrid këtë verë, edhe pse Zidane ishte i gatshëm të bënte një pikë që ai vetëm përshëndeti bashkëatdhetarin e tij.

“Unë thashë se Pogba ishte një lojtar i mirë, mund të them të njëjtën gjë edhe për lojtarët e tjerë”, tha Zidane.
“Unë e njoh atë, asgjë tjetër, Pogba është shumë i mirë, por ai luan për Manchester Unitedin.”

“Në fund të sezonit do të shohim se cilët lojtarë vijnë këtu dhe kush largohet. Por unë nuk thashë se do të sjellim Pogba.”

Pasi ka qenë jashtë për dy muaj pas lëndimit, Vinicius Junior duket i vendosur të luajë një rol në takimin e Madridit kundër Villarrealit të dielën pasdite.

“Vinicius po stërvit shumë më mirë dhe është gati të jetë në skuadër,” tha Zidane.

“Ai kishte nevojë për këto dy javë, ai është fizikisht më i mirë tani, është ende 18 vjeç. Ai është shumë i mirë, një lojtar i rëndësishëm për të ardhmen e këtij ekipi dhe për sezonet që do të vijnë”./Teleshkronja Post/

Fjalët e Solarit pas barazimit shokues kundër Villareal

Santiago Solari ka folur pas barazimit të Real Madridit në udhëtim te Villarreali.

Mbretërit ishin në epërsi ndaj Villarrealit, por morën një gol në fund të ndeshjes dhe në fund u desh të kënaqen me një barazim 2-2.

Megjithatë, sipas trajnerit Solari, skuadra e tij e humbi fitoren ndaj duart, por ndikim pati edhe largimi i Gareth Bale, si i lënduar.

“Ne patëm fitore në duart tona dhe duhej të vrisnim ndeshjen, por ata u kthyen dhe morën barazimin,” ka thënë fillimisht Solari pas ndeshjes.

“Ata kërkuan shumë, luajtën në shtëpi dhe kishin nevojë për pikë”.

“Largimi i Gareth Bale pati ndikim të madh në lojën tonë dhe na kushtoi”.

“Ai kishte një problem dhe ne e humbëm atë avantazh kundërsulmues, pasi Bale është një specialist i asaj loje”.

“Ju e keni parë atë që ndodhi – ai mori një goditje dhe ndjeu diçka dhe nuk ishte në gjendje të vazhdojë ndeshjen”, përfundoi argjentinasi.

Villareal – Real Madrid, formacionet e mundshme / FOTO

Real Madrid do të synojë të fillojë 2019 me një fitore kur ata të udhëtojnë në Estadio de la Ceramica për të mposhtur Villarreal.

Filimi i La Ligës rifillon të enjten(sot) pas pushimit të shkurtër të dimrit, me ndeshjen e fundit të ndeshjes 17 që po luhet me vonesë, shkruan Teleshkronja Post.

Villarreal do të luajë rolin e Real Madridit në Ceramica, duke kërkuar që të dalë nga rutina e tyre dhe të vazhdojë punën e tyre të pamposhtur nën trajnerin e ri Luis Garcia.

Në pesë sezonet e fundit Villarreal kanë luftuar për të luajtur vazhdimisht deri më tani në 2018-19.

Me vetëm tri fitore në 15 ndeshjet e para në La Liga, Javi Calleja u shkarkua, me nëndetësen e verdhë që po lëngonte në zonën e rënies.

Luis Garcia ka marrë përgjegjësinë, duke mbikëqyrur një fitore në Europa League përveç një barazimi 2-2 në Huesca në ndeshjen e fundit të tij të 2018.

Ndeshja mes Mbretërve dhe nëndetëses së verdhë fillon sonte nga ora 21:30 në Estadio La Ceramica./TeleshkronjaPost/

Formacionet e mundshme Villareal vs Real Madrid:

Nga 0 në 100 kundër Villareal

Pak më shumë se pesë vjet që nga goli i parë i Real Madridit në shtëpinë e Villarrealit, Gareth Bale kthehet në të njëjtin terren për të arritur golin e 100-tin e tij për Los Blancos.

Ishte më 14 shtator 2013 kur Uellsian bëri një ndikim të menjëhershëm në debutimin e tij Real Madrid pas lëvizjes së tij të madhe nga Tottenham Hotspur, duke shënuar në Estadio de la Ceramica në një barazim 2-2.

Ndërsa ekipi i Santiago Solarit përgatitet për ndeshjen e parë të vitit 2019, rreth 2.303 ditë pas golave ​​të debutimit të Bale, 29-vjeçari ka nevojë për vetëm dy të tjerë për të arritur një shekull gola në fanellën e famshme të bardhë.

Kjo është një terren me kujtime të bukura për Bale, jo vetëm për debutimin e tij, por edhe si ai ka shënuar në dy sezonet e fundit në La Ceramica.

Në sezonin 2016/17 nën Zinedine Zidane, Bale shënoi një goditje fantastike në një fitore me 3-2 fitore, ndërsa sezonin e kaluar, Madridi u rikthye përsëri nga dy gola poshtë për të fituar një pikë, me ish-lojtarin Spurs që shënoi golin e parë.

Bale tani kthehet në Villarreal i revitalizuar pas një shfaqje të shkëlqyeshme në Kupën e Botës për Klube, ku ai u emërua lojtari më i mirë në garë, dhe Solari do të shpresojë se ai mund të vazhdojë atë formë që shkon në gjysmën e dytë të sezonit.

Këtë sezon, ai ka qenë në gjendje të luajë më shpesh për shkak të fatit më të mirë me lëndimet dhe ai do të shpresojë të arrijë 100 golëshin tij si lojtar i Real Madridit të shtunën./TeleshkronjaPost/

Pique shënon gol dhe kalon Barçën në epërsi / VIDEO

Barcelona ka kaluar në epërsi kundër Villarealit në Camp Nou.

Golin e shënoi Gerard Pique në minuten e 36′-të të takmit, raporton Teleshkronja Post.

Video goli nga Pique :

Barcelona – Villareal, formacionet zyrtare / FOTO

Barcelona do të ballafaqohet me Villarrealin prej orës 18:30 në “Camp Nou” në kuadër të xhiros së 14-të në La Liga.

Barcelona do të tentojë fitoren në mënyrë që të mos i largohet Sevillas, e cila është në pozitën e parë me një pikë më shumë se klubi katalonas, po ashtu Sevilla luan sonte prej orës 20:45 ndaj Deportivo Alaves.

Shiko LIVE – Barcelona vs Villareal

Në katër ndeshjet e fundit mes tyre, Barcelona ka fituar tre herë ndërsa një ndeshja ka përfunduar pa fitues.

Barcelona: