Prodhimi i ri McLaren GT i ri është një super-motor i projektuar për rehati dhe shpejtësi

Kompania britanike McLaren prodhon makina të mëdha sportive. Ato janë të shpejtë, me zë të lartë, dhe ata duken si anije kozmike. Por, ndryshe nga Ferrari ose Aston Martin, kompania nuk ka bërë kurrë një makinë të madhe që është projektuar për rehati dhe shpejtësi.

Kjo nuk do të thotë që McLaren GT i ri, i zbuluar të mërkurën, nuk do të jetë shumë zbavitëse. Ajo pothuajse me siguri do të jetë. Por është më e gjatë, më e qetë dhe ka hapësirë ​​shumë më të madhe se makinat sportive McLaren. Ka vetëm pak më pak turbulenca gjatë kthesave të theksuara.

McLaren ka ofruar më parë 570GT, por kjo ishte me të vërtetë një veturë sportive me disa hapësirë ​​shtesë të bagazheve të gdhendur nga mbrapa. Ajo nuk ishte projektuar që nga fillimi, të ishte një makinë relaksi kështu që i mungonte rehatia dhe përshtatja. Në GT-n e re, McLaren premton një përvojë më relaksuese për vozitësit.

– Kur del në shitje dhe sa është çmimi ?

—Në shitje: Në fund të 2019 | Çmimi nga: £ 163,000

Çmimi prej $ 210,000 i GT-së përputhet përafërsisht me konkurrentët më të drejtpërdrejtë, por ndryshe nga ato makina, shkruan CNN, transmeton Teleshkronja Post.

Kjo duhet t’i japë asaj pak më shumë një ndjenjë të super-makinës kur futet në kthesa. Mbështetëset e saj të pasmë për shpinë, një tipar klasik i dizajnit të makinave GT, mbajnë hyrje të mëdha të ajrit për radiatorët që ftohin motorin.

Motori V8 me 612 kuaj fuqi mund të mbajë GT nga zero në 60 milje në orë në pak më shumë se tre sekonda, me një shpejtësi maksimale prej 203 milje në orë, sipas vet prodhuesit McLaren.

Ulset janë gjithashtu të dizajnuara për të qenë më të rehatshme për udhëtime të gjata, duke ofruar mbështetje të mirë në kthesa të shpejta. (Foto: McLaren)

Trupi është bërë kryesisht nga fibra karboni, një material i lehtë por shumë i fortë. Kjo forcë u mundësoi dizajnuesve të hapnin shumë hapësirë ​​për xham rreth kabinës, duke ndihmuar dukshmërinë dhe duke i dhënë asaj një ndjenjë të lehtë dhe të ajrosur. Kulmi ka një panel të madh xhami që mund të errësohet me prekjen e një butoni.

Për të mbajtur makinën në heshtje, GT ka ngritje të motorëve – në thelb blloqe gome që ndihmojnë në mbajtjen e motorrit – që janë më të butë se ato në makinën sportive McLaren. Në më shumë se 15 metra, GT është më e gjatë se makinat sportive McLaren, por, me pak më shumë se katër inç midis trupit dhe rrugës, është po ashtu pak më e lartë, kështu që nuk do të kalojë lehtë mbi gunga shpejtësie apo rrugë të këqija.

Ajo gjithashtu ka një “ashensor” mode që mund të ngrejë përkohësisht makinën deri në një nivel të krahasueshëm me një limuzinë të zakonshme.

Frenat janë projektuar për të ofruar ndalim të shpejtë me shpejtësi të lartë, por gjithashtu kërkojnë forcë më të vogël të këmbëve në trafikun e ndaluar dhe të zhvendosur, që mund të jetë një stërvitje në makinat e tjera të McLaren. Makinat e para do të dorëzohen tek konsumatorët në fund të këtij viti./TeleshkronjaPost/

Pesë mijë euro gjobë për shoferët që lagin këmbësorët në Britani

Nuk janë të pakta rastet kur në ditët me shi, drejtuesit e makinave të pakujdesshëm i bëjnë qull këmbësorët pranë rrugëve.

Tashmë kësaj torture i ka ardhur fundi në Britani. Edhe pse mund të duket si diçka jo e drejtë nga shumë njerëz që kanë mjete, për këmbësorët ky është lajmi më i mirë që mund të kenë marrë ndonjëherë.

Ndonjëherë lagia e këmbësorëve kthehet edhe në lojë argëtuese për shumë shoferë të cilët janë komodë në makinë. Tani ata do të mendohen më shumë se dy herë përpara se të lagin enkas një këmbësor i cili ndodhet duke pritur të kalojë rrugën.

Ligji është përcaktuar në Ligjin e Trafikut të Rrugëve (1988), në të cilin thuhet se nuk mund t’i jepni makinës “pa konsideratë të arsyeshme për personat e tjerë”.

Denime standarde që është vendosur për këtë veprim është 100 paund dhe heqjen e tre pikëve në lejen tuaj të drejtimit.

Por kjo nuk përjashton as vendosjen e gjobës me 5.000 paund. Ndoshta do të ishte më mirë të mos kishit fare një makinë në raste të tilla, ose vërtet do duhet që t’i shmangni të gjitha pellgjet që janë në rrugë.

Shoferët e kanë për detyrim që të tregojnë kujdes e respekt për këmbësorët, por edhe për përdorues të tjerë të rrugës. Mos bëni gjeste të tilla, pasi ndëshkimi është i rëndë dhe do u kushtojë shtrenjtë.

Aksident me gjashtë të lënduar në Drenas / Video

Mbrëmë, me 12 mars rreth orës 11:30 pak para mesnatës ka ndodhur një aksident komunikacioni ka ndodhur në fshatin Korroticë të komunës së Drenasit.

Sipas dëshmitarëve në aksident janë të përfshira dy vetura. Ata kanë thënë për Indeksonline se nga aksidenti kanë pësuar lëndime gjashtë persona.

Ekipet policore dhe ato mjekësore me të marr informatën kanë dal në vendin e ngjarjes dhe po merren me rastin.

Të lënduarit janë marr me veturën e ambulancës dhe janë dërguar për trajtim të mëtutjeshëm mjekësor.

Video nga incidenti në Korroticë :

Shoferi shmangë goditjen e fëmijes me veturë / VIDEO

Një djalë nga qyteti i Kurchaloi të Çeçenisë për një fije floku i shpëtoi vdekjes kur vrapoi nëpër rrugë, ndërsa gjithë ngjarjen e kanë regjistruar kamerat e sigurisë.

Djaloshi u përpoq të kalonte nëpër rrugë pa i kushtuar vëmendje veturës së zezë, e cila kaloi shumë afër tij me shpejtësi tepër të madhe.

Kur e ka parë veturën, djali i vogël është munduar të i ikë por pa sukses. Për fat të mirë në timon ka qenë një shoder që ka ditur në mënyrë shumë të shkathët të i largohet pëlrplasjes fatale dhe i vogli kaloi pa asnjë lëndim.

Në vijim shihet se si një veturë tjetër ndalon para të djalitë nga ku dalin dy meshkuj dhe e përqafojnë.

Video / Policia Kosovës vazhdon dënimet për veturat me xhama të errësuar

Policia e Kosovës ka filluar tash e një kohë dënimet për veturat që nuk respektojnë rregullat për xhamat e errësuar.

Sot zyra për informim nga Policia e Kosovës kanë publikuar disa aksione se si po i ndal veturat në qarkullim dhe ua heq xhamat e zinjë apo të errësuar, shkruan Teleshkronja Post.

“Policia e Kosovës vazhdon angazhimin në realizimin e planeve konkrete policore, që kanë për qëllim ngritjen e vazhdueshme të sigurisë në trafikun rrugor si dhe uljen e aksidenteve.

Njësitë policore, përveç pikave të kontrollit të automjeteve vazhdojnë edhe me patrullime në lëvizje duke u përqendruar në identifikimin e kundërvajtësve, me theks të veçantë në identifikimin dhe ndëshkimin e kundërvajtësve të cilët kundërligjshëm i përdorin xhamat e errësuar në automjetet e tyre,” thuhet në njoftimin e Policisë.

Video gjatë disa aksioneve nga policia:

Dy aksidente trafiku në Komoran të Drenasit

Sot rreth orës 15:30 kanë ndodhur dy aksidente trafiku në Komoran të Drenasit, ku janë të përfshira tre vetura dhe një kamion.

Klan Kosova ka mësuar se aksidenti ka ndodhur përballë pompës së benzinës ‘HIB Petrol’ e cila ndodhet në magjistralen Prishtinë-Pejë.

Lajmin për Klan Kosova lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

“Në magjistralen Prishtinë-Pejë është raportuar për dy aksidente trafiku. Rasti është duke u hetuar nga njësitë përkatëse”.

Instruksione si të veproni nëse makina iu rrëshqet në akull / VIDEO

Shpeshë herë dhe jo në çdo situatë është e lehtë të vozitësh një makinë.

Nëse gjeni vetën në një pozicion kur filloni të rrëshqitni në akull ndërsa vozitni, rregulli numër 1 është që të mos keni panik, transmeton Teleshkronja Post.

Ekzistojnë disa gjëra që mund të bëni për të kufizuar apo shmangur plotësisht aksidentin, që mund të vjen si rezultat i vozitjes në akull dhe rrëshqitjes.

Një video e publikuar në veturë jep disa instruksione se si duhet reaguar në situata të tilla.

VIDEO:

Zgjidhje momenti nëse iu shfryhet goma / VIDEO

​Disa persona janë përballur me një situatë mjaft të vështirë, në mot me borë dhe në të ftohtë të madh.

Njëra prej gomave të veturës me të cilën ata udhëtonin është shfryrë, duke ua pamundësuar atyre lëvizjen me automjet.

Pa pajisjet e nevojshme për riparimin e gomës së shfryrë, ata janë detyruar të shërbehen me një mjet të pazakontë.

Burrat shihen duke e fryrë gomën e prishur me ndihmën e një deodoranti që u ka qëlluar afër.

Nuk dihet se ku ka ndodhur ky rast. Videoja është bërë mjaft e popullarizuar në rrjetet sociale, në internet, duke nxitur shumë komente.