Salah për VAR’in: ‘Futbolli është më emocionues kur ka gabime’

Ylli i Liverpool-it, Mohamed Salah ka treguar mosmiratimin e tij ndaj përdorimit të teknologjisë së ndihmëse për arbitërin, (VAR), i cili po përdoret në Premier League për herë të parë këtë sezon.

Top-kampionati anglez është i fundit nga pesë ligat më të mira të Evropës për të zbatuar VAR në ndeshjet e tyre, transmeton Teleshkronja Post.

VAR mori kritika në fundjavën e dytë të sezonit Premier League pasi anuloj një gol fitues të vonë për Manchester Cityn në ndeshjen e tyre kundër Tottenham Hotspur.

“Nuk më pëlqen [VAR]. Kjo është përgjigjja ime. Unë nuk më pëlqen sepse e dua futbollin ashtu si është,” tha Salah në një intervistë për CNN.

“Është si ajo që gjyqtarët bëjnë gabime, me agresionin e lojtarit ndonjëherë.”

“E pranova futbollin me gabimet e gjyqtarit dhe gabimet e lojtarëve.”

“Kjo është se futbolli është më emocionues.”

“Është mirë që ndonjëherë të mbroni lojtarët nga loja e rrezikshme. Por në rregull, kjo është ajo.”

Salah ka qenë i përfshirë në një numër incidentesh të rëndësishme të gjyqit pasi ai u bashkua me ekipin e Jurgen Klopp, shpesh duke fituar penallti të cilat disa i kanë konsideruar të lehta, dhe ai pranon se do të përfitojë nga teknologjia.

“Nuk më pëlqen VAR, por do të thotë që kam më shumë mundësi për të shënuar më shumë gola,” përfundoi ai.

Thiago Alcantara: “Unë jam krejtësisht kundër VAR-it”

Mesfushori i Bayern Munchen, Thiago Alcantara, ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj VAR pasi mendon se merr emocionin nga futbolli.

Me VAR gradualisht duke u futur në të gjithë botën, teknologjia vazhdon të ndajë mendime të ndryshe dhe ish-lojtari i Barcelonës sigurisht nuk është një tifoz i saj.

Pas disfatës së shokëve të tij 2-1 ndaj Arsenalit të enjten, spanjolli e tha publikisht mendimin e tij për VAR-rin, transmeton Teleshkronja Post.

“Unë jam krejtësisht kundër VAR,” filloi ai.

“Unë jam futbollist romantik dhe më pëlqen loja. Pa të, nuk do të kishim disa momente më historike të futbollit.”

“Teknologjia sjell një farë drejtësie, por heq thelbin e lojës,” tha përfaqësuesi i kombëtares spanjolle.

Thiago, i cili filloi për Bayernin së bashku me kolegun La Roja Javi Martinez në mesfushë, bëri një pikë se si golat janë festuar që nga futja e VAR.

“Kur ju shkoni për të festuar, ju bëni këtë me disa dyshime.”

“Ju shikoni drejt arbitrit për të ditur nëse është një gol ose nëse ai e ka dorën në veshin e tij (duke sinjalizuar një rishikim).”

“Unë besoj se kjo e bën futbollin të humbasë disa nga emocionet e tij”, përfundoi ai./TeleshkronjaPost/

Brazili fiton Copa America 2019 kundër Perus, VAR përsëri protagonist

Brazil 3-1 Peru: Gabriel Jesus shënoi një gol, bëri një asisit dhe u përjashtua me karton të kuq, Brazil fitoi Copa Américan për herë të parë në 12 vjet në një ndeshje dramatike në Maracanã.

9’shi i Manchester Cityt shënoj pak para gjysmës së pjesës së parë për të rivendosur epërsinë e vendasve, më pas Paolo Guerrero kishte barazuar nga penaltia pas golit të Everton.

Penaltia e Richarlisonit në kohën shtesë në fundin e ndeshjes siguroi që ekipi i Tites të fitoi titullin e tyre të parë kontinental që nga viti 2007.

Gabriel Jesus gjatë ndeshjes. FOTO: GOAL
Richarlison shënoj golin e tretë të Brazilit nga penalltia. Fotografia: Sergio Moraes / Reuters

Të gjithë katër gola e takimit, Brazil 3-1 Peru (Everton, Guerrero, Jesus, Richarlson):

Neymar ‘shpërthen’ për penaltinë e Man United nga VAR në Instagram

Penaltia në kohën shtesë i Marcus Rashford i dha Unitedit një fitore 3-1, duke i dërguar ato në çerekfinale pas një barazimi 3 – 3 në Parkun e Princave.

Neymar Jr zgjodhi Instagramin të shpalosë mllefin për penaltinë që dërgoi Manchester United në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në shpenzimet e Paris St Germain, shkruan Teleshkronja Post.

Goli i Marcus Rashford, në minutën e katërt të kohës shtesë, siguroi një fitore mbresëlënëse 3-1 ndaj Unitedit, që do të thoshte se ata kualifikohen falë golave si mysafirë.

Penaltia u dha nga Arbitri i Video Asistentit kur goditja e Diogo Dalot goditi Presnel Kimpembe në krah, por Neymar ishte i bindur se goli fitues i vizitorëve në Parc des Princes nuk duhet të kishte qëndruar.

Në një postim në faqen e rrjeteve sociale, 27-vjeçari, i cili humbi të dy ndeshjet nga lëndimi, shkruante:

“Kjo është një turp, ata vënë katër njerëz që nuk dinë asgjë për futbollin që është përgjegjës për të shikuar sërish për VAR-in .”

😂

Posted by Teleshkronja Post Sport on Thursday, March 7, 2019

“Nuk ka dënim, si mund të jetë një penalti kur godet shpinën e tij!.”

Menaxheri i Neymar Thomas Tuchel e mbrojti atë pas ndeshjes dhe tha se mesazhi ishte postuar me kokë të nxehtë dhe emocione.

“Sigurisht që është një reagim i fortë, ai ishte në fushë,” tha Tuchel. “Ndonjëherë pas një lufte të madhe ju përdorni fjalët dhe reagoni emocionalisht.”

“Ai donte të kthehej me ne në çerekfinale dhe ai po kafshonte thonjtë e tij në çdo lojë që ne kemi luajtur, prandaj mos ji shumë e vështirë me të, nuk do ta interpretoja përdorimin e fjalëve të tij. Në vapën e momentit, shpejt shtypet në një telefon”./TeleshkronjaPost/

Pique: Më mirë Spanja të merrët me të burgosurit politik se me VAR-in

Pas fitimit bindës të Barcelonës ndaj Real Madridit në Copa del Rey, Gerard Pique preferonte të fliste për median spanjolle dhe të kritikonte Spanjën për të burgosurit politik.

Nr.3 ka qenë gjithmonë një avokat i të folurit në lidhje me Kataloninë, sidomos pasi mposhtën Real Madridin në Santiago Bernabeu, pasi ai argumentoi se mediat fiksohen tek VAR por nuk mbulojnë të burgosurit politikë nga Katalonia.

“Nëse televizioni spanjoll shpenzonte më shumë kohë duke mbuluar gjyqin e të burgosurve politikë, e cila është shumë e padrejtë, kështu që populli spanjoll mund të shohë pak më shumë nga ajo që po ndodh, në vend që të flasë për VAR, ndoshta vendi do të ishte duke bërë pak më mirë , “tha Pique.

Barcelona kthehet në Bernabeu të shtunën kur ata përballen me Madridin në kuadër të LaLigas, transmeton Teleshkronja Post.

“[Është një lojë tjetër e komplikuar”, tha ai. “Ata duken shumë larg, nëse fitojnë atëherë ata e zvogëlojnë diferencën në gjashtë pikë, ne do të shkojmë atje shumë të motivuar.”

“Ne kemi qenë me fat që kemi fituar kaq shumë ndeshje këtu”.

Barcelona është në rrugë të përsëritur tripleten e tyre të 2015 dhe janë në finalen e Copa del Rey vitin e gjashtë me radhë.

“Me forcën e zakonit më shumë se çdo gjë, rezultate të mira dinamike,” tha Pique. “Ne ishim të shkëlqyer të shtunën kundër Seviljes, ishim në një gjysmëfinale dhe tani një tjetër finale. [Unë jam] shumë i lumtur.”

“Ne do të përpiqemi të fitojmë finalen, por ne jemi të fokusuar në ndeshjen e së shtunës, në vitet e fundit kemi qenë në shumë finale dhe i kemi fituar ato.”/TeleshkronjaPost/

UEFA me njoftim të rëndësishëm rreth VAR-it

Për herë të parë VAR u përdorë në ligen australiane në vitin 2017, duke u bërë vendi i parë që e përdorë.

Megjithatë vetëm këtë sezon UEFA është bindur që ta përdorë në ndeshjet e Ligës së Kampionëve, raporton TeleshkronjaPost.

Kjo është bër e ditur sot përmes një njoftimi në sajtin zyrtarë të shtëpisë së futbollit europian, UEFA.

“VAR është gati për debutimin e UEFA në Ligën e Kampionëve të UEFA-s javën e ardhshme dhe do të përdoret në finalen #NationsLeague!”

Kështu shkruhet në njoftimin e UEFA-së duke bërë publike se VAR do të përdoret edhe në ndeshjet finale të Liges së Kombeve./TeleshkronjaPost/