ZYRTARE: Valencia nëshkruan me mbrojtësin e Man City, Mangala

Eliaquim Mangala është shtuar nën radhët e mbrojtjes së Valencias, pasi ra dakord të kthehej në klub në një marrëveshje dy-vjeçare.

Valencia arriti një marrëveshje me Manchester Cityn për qendërmbrojtësin dhe ndërsa një tarifë nuk është diskutuar, ia vlen të kujtojmë se kontrata e Mangala me kampionët në pushtet të Premier League ishte caktuar të skadonte në 30 qershor të vitit 2020.

Mangala iu nënshtrua kontrolleve të tij mjekësore të hënën dhe iu dha drita jeshile, megjithëse ekipi mjekësor i Valencia u sigurua të ekzaminojë dëmtimin e gjurit që pësoi ndërsa luajti në Angli.

28-vjeçari e kaloi fushatën 2016/17 si huazim në Mestalla dhe shkëlqeu, por nja dy vjet do të nënkuptojë që Mangala do të jetë i vendosur të provojë dyshimet e tij të gabuara duke performuar mirë me Valencian.

Marcelino, ndërkohë, ka dëshirën e tij duke shtuar një tjetër qendërmbrojtës te skuadra e tij./TeleshkronjaPost/

Guedes është i humbur në Valencia

Diçka duhet të bëhet me Goncalo Guedes dhe, sido që të jetë, Valencia duhet ta bëjë së shpejti.

Los Che po mundohet ta rikthejë Portugezin në maksimumin e tij dhe, ndërsa ata do të pohojnë se është akoma vetëm para-sezoni, LaLiga Santander po kthehet shpejt.

Fakti është se Guedes është larg formës së tij të lartë dhe performanca e tij kundër Bayer Leverkusen në Gjermani ishte vetëm një shembull i kësaj.

Ai duket se ka humbur diçka nga loja e tij, ende punon, por ai nuk dominon ose tejkalon mbrojtësit kundërshtarë ose krijon shanse.

Në vetëm 10 minuta në fushë, Denis Cheryshev tregoi se mund të kontribuojë më shumë sesa kampioni evropian, transmeton Teleshkronja Post.

Është e qartë se Guedes është një nga lojtarët më të mirë në Mestalla në top formë, por ajo shkëndijë që e shtyu Valencinë që ta bëjë atë nënshkrimin e tyre më të shtrenjtë ka humbur.

Sezoni i kaluar ishte një vit i ndërlikuar për të me transferimin e tij duke shkaktuar probleme, por ai arriti të paraqitet në disa ndeshje të rëndësishme.

Kanë mbetur dy javë deri sa LaLiga Santander të kthehet dhe Marcelino i duhet atij përsëri në top formën e tij./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: Valencia nënshkruan me objektivin e Barcelonës

Valencia ka finalizuar nënshkrimin me Maxi Gomez nga Celta Vigo në një marrëveshje pesëvjeçare që do të zgjasë deri në vitin 2024.

Uruguajani kanë qenë objektivi i parë i Marcelinos këtë verë dhe Los Che i dha trajnerit të tij dëshirën e tij duke dhënë përpara, duke marrë kohë për të negociuar me Galicianët.

Kishte dallime dhe pengesa gjatë gjithë diskutimeve, me Celta fillimisht që donte nga Valencia të shkaktojë klauzolën e tij për lirimin e 50 milionë eurove.

West Ham më pas shprehu interesin e tyre, duke vënë në tryezë 32.5 milionë euro, përpara se të arrijë më pak se 50 milionë euro, por Maxi dëshironte të qëndronte në Spanjë dhe ishte veçanërisht i tërhequr nga perspektiva e lojës në Ligën e Kampionëve.

Futbollisti nënshkroi për Celta për rreth katër milionë euro dy sezone më parë, duke shpërthyer me 18 gola në 39 ndeshje para se të shënonte 13 gola në 36 ndeshje në 2018/19.

22 vjeqari ishte objektiv edhe i Barcelonës, i cili shihej si pasues i Luis Suarez tek katalanasit./Teleshkronja/

Fjalët e Zidanes pas humbjes nga Valencia

Zinedine Zidane nuk ka fajësuar lojtarët pas humbjes nga Valencia me rezultat 2-1 në Mestalla.

Francezi ka parë dy fitore që nga rikthimi i tij në shtëpinë mbretërore, por testi i Valencias ishte tejet i vështirë.

“Unë nuk mund të fajësoj lojtarët për ndonjë gjë, ata vërtet provuan shumë. Ne luajtëm ndaj një top ekipi. Është një humbje dhe një humbje gjithmonë dhemb”.

“Ne kemi vuajtur që të krijojmë raste, ne kemi pasur goditje të shumta. Ne është dashur të jemi më afër golit”.

“Ekipi luftoi deri në fund, është një ecuri e vështirë, pro ne dueht të pranojmë dhe të mendojmë për tetë ndeshjet e mbetura. Ne duhet që të fokusohemi që të bëjmë më mirë të shtunën”, deklaroi Zizou.

Messi nuk lejon humbjen, Valencia ‘arrë’ e fortë

Barcelona arriti t’i shpëtojë dy pikë në ndeshjen kundër Valencias, e cila përfundoi me rezultat 2:2, falë dy golave të shënuar nga ylli argjentinas, Lionel Messi.

Pjesa e parë nuk shkoi sipas planeve të trajnerit të Barcelonës, Ernesto Valverde, pasi që skuadra e tij ishte duke humbur me rezultat 2:0 deri afër fundit të pjesës së parë, shkruan Gazeta Express.

Barcelona kishte mjaft shumë raste të mirë për të shënuar gol, mirëpo kundërshtarët e tyre u treguan më të saktë, pasi që fillimisht Kevin Gameiro dhe pastaj Dani Parejo, nga pika e penalltisë, arritën t’i kalojnë mysafirët në epërsi.

Vetëm shtatë minuta më vonë, gjyqtari e akordoi një penallti edhe për Barcelonën dhe vetëm disa sekonda më vonë, Messi e ngushtoi rezultatin e ndeshjes duke e mposhtur portierin Neto.

Kjo nuk ishte e gjitha për Messin për këtë ndeshje, pasi që argjentinasi arriti ta dëshmojë veten edhe në pjesën e dytë, kur e shënoi golin e barazimit, në minutën e 64-të të ndeshjes, këtë herë nga jashtë zonës së portierit.

Përkundër që rezultati i kësaj ndeshjeje mund të kishte qenë më i mirë për katalonasit, ata nuk pësojnë ndonjë ndëshkim të madh për dy pikët e humbura, pasi që vazhdojnë ta mbajnë vendin e liderit në La Liga.

Ja kur hidhet shorti i gjysmefinaleve në Copa Del Rey

Copa del Rey do të jetë e njohur me gjysmëfinalistët këtë të premte në orën 13:30, pasi Estadio Benito Villamarin është zgjedhur nga RFEF këtë javë për të pritur finalen.

Do të ketë një periudhë 20-ditore ndërmjet ndeshjeve të para dhe të dyta (6-27 shkurt), gjatë së cilës do të luhet raundi i parë i raundit të parë të Ligës së Kampioneve dhe raundi i Europa League.

Barcelona, ​​Valencia, Real Madrid dhe Real Betis janë katër skuadrat që do të hidhen në short, shkruan Teleshkronja Post.

Nëse Barcelona do të çiftëzohet me Madridin, do të ketë dy Clasico në një periudhë katër-ditore – më 27 shkurt dhe 2 mars.

Azulgrana përfundoi një remuntada të mahnitshme në çerekfinale kundër Seviljes me një fitore 6-1 në Camp Nou të mërkurën pasi ata vazhdojnë të shkojnë në kërkim të tre trofeve këtë sezon.

Madridi fitoi dy kupat e fundit të Copa Del Rey në Mestalla në 2010/11 dhe 2013/14, të dy që vijnë kundër katalanasve në finale.

Los Che(Valencia), ndërkohë, kanë shtatë tituj në emrin e tyre dhe së fundmi e kanë ngritur trofeun në sezonin 2007/08.

Betis ka ëndrrat për fitimin e Copa del Rey e tyre të tretë para tifozëve të tyre për herë të parë që nga 2004/05, shorti nesër(sot) nga ora 13:30./TeleshkronjaPost/

Real Madridi rikthehet tek fitoret, mposht Valencian

Solari dhe Reali ka reaguar pozitivisht pas turpërimit që Eibari ia shkaktoi një javë më parë, duke e mposhtur Valencian në ndeshjen e radhës në La Liga të shtunën në kryeqytetin spanjoll.

Real Madridi po vinte nga një humbje turpëruese 3-0 në udhëtim ndaj Eibarit, dhe reagimi menjëherë në ndeshjen e radhës si fitorja 2-0 ndaj Valencias nuk ka mundur të ishte më i mirë se kaq për Santiago Solarin, transmeton Teleshkronja Post.

Kampionit evropian iu desh ndihma e Daniel Wass për ta gjetur golin e epërsisë herët në këtë takim, kur mbrojtësi i krahut realizoi në portën e vetë pas tetë minutave lojë.

Një pjesë e parë e dominuar nga vendasit me përpjekje të njëpasnjëshme u mbyll me vetëm një gol epërsi.

Madridi ishte skuadër dominuese dhe e kontrolloi ndeshjen edhe në pjesën e dytë, të cilën po ashtu e fitoi me një gol.

Lucas Vazquez e dyfishoi epërsinë e Realit rreth dhjetë minuta para fundit, me goditjen e vetme që vendasit patën në kornizën e portës në këtë pjesë lojë, falë asisit nga Karim Benzema.

Kjo fitore i ndihmon Real Madridit të ngrihet në pozitën e pestë me 23 pikë, aq sa ka edhe Alavesi në pozitën e katërt, por me një ndeshje më pak të zhvilluar.

Reali mbetet tri pikë larg liderit Sevillës dhe dy pikë larg rivalit Barcelonës, të cilat kanë një ndeshje më pak të zhvilluar.

Ndërkohë, Valencia mbetet e 13-ta me 17 pikë të grumbulluara pas 14 javësh./Teleshkronja Post.

Formacionet zyrtare: Real Madrid vs Valencia / FOTO

Real Madridi dhe Valencia përballen në kuadër të xhiros së 15-të në La Liga.

Reali kërkon të kthehet tek fitorja pas debaklit javën e kaluar ndaj Eibar, shkruan Teleshkronja Post.

Lexo : Juventus i pandalshëm, vazhdon ecurinë e përkryer në Serie A / VIDEO

Të dy ekipet kanë zbuluar formacionet zyrtare, ndeshja fillon nga ora 20:45.

Valencia :