UEFA zyrtarisht pezullon Milanin nga Europa League

AC Milan është përjashtuar nga Europa Liga për sezonin 2019/20 për shkelje të rregullave financiare Fair Play, Gjykata e Arbitrazhit për Sport (CAS) ka vendosur.

Klubi i Serie A është ndaluar të marrë pjesë në ndonjë nga garat e klubeve evropiane të UEFA-s sezonin e ardhshëm për dështimin në përputhje me rregulloret e shpenzimeve të UEFA-s në periudhën midis 2015 dhe 2018.

Milan përfundoi i pesti në Serie A sezonin e kaluar dhe do të zëvendësohet nga Roma e gjashta, e cila do të shkojë direkt në fazat e grupeve të Ligës së Evropës.

Torino e shtata e vendosur do të marrë një vend në raundin e fundit të kualifikimit të Europa League, transmeton Teleshkronja Post.

Deklarata e CAS: “AC Milan është përjashtuar nga pjesëmarrja në garat e UEFA Club të sezonit 2019/2020 sportive, si pasojë e shkeljes së detyrimeve të saj FFP Gjatë 2015/2016/2017 dhe 2016/2017 / 2018 periudha të monitorimit”.

Leonardo Bonucci u bashkua me Milanin për 37.8 milionë funte si një prej shumë nënshkrimeve në vitin 2017.

UEFA fillimisht i dha AC Milan dyvjeçare ndalimin e FFP verën e kaluar, por klubi me sukses ka apeluar kundër kësaj sanksioni në CAS, vetëm për shtatë herë kampionët evropianë që do t’i referohen mbikëqyrësit financiar të UEFA-s përsëri në prill.

Sipas rregullave të UEFA-s, klubeve nuk u lejohet të bëjnë humbje më shumë se 27 milionë funte gjatë tre sezoneve, një shifer që besohet AC Milan e ka shkelur midis 2015 dhe 2017, kur ata shpenzuan 200 milionë funte për transferimet./teleshkronja/

UEFA me rregull të ri për zëvendësimet shtesë

UEFA i ka kërkuar FIFA-s të ndryshojë rregullat dhe të lejojë zëvendësime shtesë për lojtarët që vuajnë nga lëndimet, çështjen që po përballet aktualisht futbolli.

Kur Spurs luajti me Ajaxin në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së tyre të Ligës së Kampionëve ata mund të kenë humbur 1-0, por pjesa më shqetësuese e lojës nuk ishte rezultati, por lëndimi i Jan Vertonghen.

Belgu vuajti një dëmtim kokë dhe u trajtua për disa minuta. Pas marrjes së të gjitha qartë ai shkoi përsëri për të luajtur, por u kthye jashtë fushës pothuajse menjëherë dhe duhej të ndihmohej poshtë tunelit pasi ishte i pasigurt në këmbët e tij.

Ai solli në qendër të vëmendjes se sa pak futbollit merret me lëndimet dhe UEFA dëshiron që FIFA të ndërmarrë veprime. Organi qeverisës europian ka kërkuar nga FIFA dhe organizmi ligjvënës IFAB që të kërkojnë lejimin e kohës shtesë për të vlerësuar dëmtimet në kokë dhe zëvendësues shtesë për të zëvendësuar ata që vuajnë nga tronditja apo lëndimi.

Vertonghen duke dalë jashtë fushe pas lëndimit. Foto: PA Images

Në një deklaratë, presidenti i UEFA-s, Aleksander Čeferin, tha: “Shëndeti i lojtarëve është me rëndësi të madhe dhe unë besoj fuqishëm se rregulloret e tanishme për tronditje duhet të përditësohen për të mbrojtur të dy lojtarët dhe mjekët dhe për të siguruar diagnozën e duhur mund të bëhet pa dëmtuar ekipet.”

Aktualisht, sipas rregullave të UEFA-s, gjyqtarët duhet të ndalojnë lojën për lëndime në kokë dhe pastaj stafi mjekësor të ketë tre minuta për të vlerësuar dëmtimin e lojtarit dhe për të vendosur nëse ato janë gati për ta vazhduar lojen.

Nga Federata Angleze (FA) thonë se lojtarët duhet të zëvendësohen nëse ka shqetësime se një lojtar dëmtuar, shkruan Teleshkronja Post.

Sportet e tjera kanë hyrë në hapa të mëdhenj, sigurisht në krahasim me futbollin, gjatë disa viteve të fundit kur bëhet fjalë për trajtimin e kësaj çështje.

Në Unionin e sportit të Rugbyt janë hequr nga fusha për një HIA, ‘Vlerësimi i lëndimeve të kokës’, nga një mjek i ditës së ndeshjes dhe lojtari mund të zëvendësohet përkohësisht dhe mund të kthehet nëse ata konkludojnë se mund të vazhdojë.

Nëse futbolli (FIFA) ndryshon ligjet e tij atëherë pritet që zëvendësimet shtesë të mund të hyjnë në lojë në vitin 2021./ TeleshkronjaPost /

Biletat për finale të Ligës së Kampionëve po kushtojnë deri në 40 mijë euro në tregun e zi

Biletat për finalen e Ligës së Kampionëve midis Liverpoolit dhe Tottenhamit janë duke u shpallur në internet deri në më shumë se 40,000 funta.

Tifozët e Liverpulit dhe Tottenham do të ndajnë 33.226 bileta për finalen e fundit në stadiumin Wanda Metropolitano të Atletico Madridit me një kapacitet prej 68,000 ulëse.

Por tifozët pa një biletë nëpërmjet shprëndarjes zyrtare të UEFA-s, të cilët po kthehen në faqet e internetit të palëve të treta për bileta, do të gjejnë veten përballë çmimeve mijëra paund.

Tifozët e Liverpool dhe Tottenham thanë se biletat e printuara në më shumë se £ 500 ishin “të tepruara” në një deklaratë të përbashkët javën e kaluar dhe disa bileta për finalen janë shfaqur për rishitje në StubHub për më shumë se 40,000 funta.

Biletat për finalen e Ligës së Kampioneve janë duke u listuar për më shumë se 40,000 funta në StubHub. (SkySports)

Bileta më e lirë në StubHub fillon në 3,455 funta, ndërsa disa faqe interneti të pavarura janë duke shitur bileta për çmime të ngjashme dhe tifozëve u është thënë të sigurojnë që ata blejnë nga burime të besueshme dhe të jenë të kujdesshëm nga mashtruesit.

“Me tifozët e futbollit në kërkim të biletave për të parë një pjesë të historisë, po presin në periferi, të gatshëm për të përfituar. Tifozët duhet të shikojnë nga shenjat paralajmëruese dhe të jenë të vetëdijshëm për rreziqet kur blejnë bileta, faqe të selektive apo media sociale “, tha Ross Martin, kreu i sigurisë dixhitale në bankën Barclays.

Qëndrimi i UEFA-s në faqen e internetit të biletave të palëve të treta është: “Faqet e internetit të biletave të palëve të treta dhe platforma të biletave nuk janë të autorizuara nga UEFA për të shitur bileta për finalen 2019 të Ligës së Kampioneve në UEFA.”

Bileta me vlerë nominale për finalen e Ligës së Kampioneve kanë çmim mes £ 60 dhe £ 513 por faqet e internetit të palëve të treta si Futbolli Ticket Pad po shesin për shumë më tepër. (SkySports)

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve? 7 fakte rreth finales

“Çdo biletë e blerë nga këto vende do të jetë e pavlefshme në përputhje me kushtet dhe kushtet e biletave të UEFA-s dhe nuk do të fitojë hyrjen në stadium. UEFA prandaj i dekurajon fuqishëm tifozët nga blerja e biletave nga faqet e internetit të tilla”./TeleshkronjaPost/

UEFA ndëshkon Neymarin, pas gjesteve në ndeshjen PSG – Man United

Superylli brazilian do të humbasë gjysmën e fazës së grupeve të sezonit të ardhshëm për komentet e tij pas ndeshjes kundër Manchester United në Ligën e Kampionëve.

Një nga lojtarët kryesorë i Paris Saint-Germain, Neymar Jr, është goditur me një ndalim të Ligës së Kampionëve me tre ndeshje nga Komisioni Disiplinor i UEFA-s.

UEFA ka zgjedhur të sanksionojë ‘222 milionëshin’ për komentet e tij të bëra pas ndeshjes, mbi penaltinë e diskutueshëm të dhënë kundër Presnel Kimpembe në Parc des Princes.

Zyrtari i ndeshjes kishte dhënë një goditje këndore, përpara se të ndërhyj VAR më pas të shihte një goditje të topit me dorë, e më pas Marcus Rashford që e konvertoj në gol për të dërguar United tutje në çerefinale.

Neymar, i cili kishte shikuar nga stoli, por gjatë asaj kohe, lejoi që zemërimi i tij me penaltinë të njihej në mediat sociale, Instagram.

Postimi i tij në Instagram: “Kjo është një turp, ata vënë katër njerëz që nuk dinë asgjë rreth futbollit përgjegjës për të shikuar VAR-in.”

“Nuk ka penalti, si mund të jetë një prekje me dorë kur godet shpinën e tij!”

Sipas dëshmitarëve okularë, thuhet gjithashtu se Neymar me zemërim e bëri një vijë të drejtë për zyrën e gjyqtarëve pas ndeshjes.

Një deklaratë e UEFA-s citohet: “CEDB ka vendosur të pezullojë lojtarin e Paris Saint-Germain Neymar Junior për tre (3) ndeshje të UEFA-s për të cilat ai do të ishte ndryshe i përshtatshëm për fyerje të zyrtarëve të ndeshjes”.

27-vjeçari bëri kthimin e tij në aksion nga një këmbë e thyer në PSG 3-1 ndaj Monakos fundjavën e kaluar – një rezultat që siguroi një tjetër titull Ligue 1 për klubin./Teleshkronja Post/

UEFA publikon top lojtarët në ndeshjet ndërkombëtare këtë sezon

Kapiten i Spanjës Sergio Ramos kryeson renditjen e UEFA në lidhje me performancat ndërkombëtare gjatë gjithë sezonit.

Mesfushori i Realit pasohet nga Virgil van Dijk (Holandë), Haris Seferovic (Zvicër), Andriy Pyatov (Ukrainë) dhe Antoine Griezmann (Francë).

Secili lojtar vlerësohet nga organi drejtues i futbollit europian në varësi të faktorëve të ndryshëm që lidhen me pozicionet dhe ndikimin e tyre në lojë.

Shifrat e ulta të Ramos mbi gabimet dhe gabimet e kryera, si dhe bllokimet dhe leximet e suksesshme të topit, fitojnë më shumë pikë se çdo lojtar tjetër në kontinent.

Në ndeshjen e fundit të La Rojës kundër Norvegjisë – përveç golit të fitores – 32-vjeçari kompletoi 82 nga 87 pasimet që ai tentoj, ndërsa ai kreu vetëm dy faulle dhe rikuperoj tre topa.

Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar më 12 tetor 2005, në kualifikueset e Kupës së Botës 2006 kundër San Marino dhe ai e ka tejkaluar Isidro Langarën dhe Pedro Rodriguezin me 17 gola.

Me 162 ndeshje për La Rojën, Ramos është vetëm pesë ndeshje larg rekordit të Iker Casillas si lojtari që ka luajtur më së shumti për Spanjën, një shifër që mund të kalojë në tetor 2019./TeleshkronjaPost/

UEFA-s për Kosovën: “Euro 2020, ne po vijmë!” / Video

Në prag të fillimit të ciklit të ri kualifikues për Euro 2020, UEFA e ka përgatitur një reportazh për suksesin e Kosovës në Ligën e Kombeve dhe për pritjet në kualifikimet e rregullta të Evropianit nën moton “UEFA Euro 2020, ne po vijmë”.

Protagonistë të këtij reportazhi janë Fatos Berisha, tifoz dhe regjisor filmi, futbollistët Benjamin Kololli e Hekuran Kryeziu dhe përzgjedhësi Bernard Challandes.

Videoklipi nga UEFA :

Euro 2020: Si shkon kualifikimi nga Liga e Kombeve dhe faza kualifikuese për Kampionatin Evropian

Të enjten me 21 mars 2019, filloj faza kualifikuese për Kampionat Evropiani Euro 2020. Fillimi i një udhëtimi 16-mujor për të gjetur 24 ekipet kombëtare që do të luftojnë për të pasuar Portugalinë si kampion evrope.

Finalja është e vendosur në stadiumin Wembley, ku më 12 korrik kampioni do të vendoset pas një faze përfundimtare që do të ketë 12 kombëtare për të përkujtuar 60 vjetorin e krijimit të turneut të madh evropian të ekipeve kombëtare.

Si shkon kualifikimi për Euro 2020?

Është ndryshua nga një sistem tradicional i fazës grupore në ndeshje të dyfishta. Ekzistojnë pesë grupe me pesë ekipe dhe pesë grupe të tjera me gjashtë ekipe (katër ekip që do të luajn “final four” të Ligës së Kombeve).

Skuadrat do të luajnë në pesë ndeshje shtëpi dhe pesë tjera si mysafirë (dhjetë ndeshje totali) në ndeshjet ndërkombëtare të ekipeve kombëtare nga muaji mars (21-26), qershor (7, 8, 10 dhe 11), shtator (nga 5 deri në 10), tetor 10 deri në 15). ) dhe nëntor (nga 14 në 19) të vitit 2019.

Sa ekipe luajnë në fazën kualifikuese?
Ekipet kombëtare të 55 federatave që janë pjesë e UEFA-s.

Cilat janë grupet e tjera në fazën e kualifikimit?
Grupi A: Anglia, Republika Çeke, Bullgaria, Mali i Zi dhe Kosova.
Grupi B: Portugalia, Ukraina, Serbia, Lituania dhe Luksemburgu.
Grupi C: Holanda, Gjermania, Irlanda e Veriut, Estonia dhe Bjellorusia.

Grupi D: Zvicra, Danimarka, Republika e Irlandës, Gjeorgjia dhe Gjibraltari.
Grupi E: Kroacia, Uellsi, Sllovakia, Hungaria dhe Azerbajxhani.
Grupi G: Polonia, Austria, Izraeli, Sllovenia, Maqedonia dhe Letonia.

Grupi H: Franca, Islanda, Turqia, Shqipëria, Moldavia dhe Andorra.
Grupi I: Belgjika, Rusia, Skocia, Qiproja, Kazakistani dhe San Marino.
Grupi J: Italia, Bosnje-Hercegovina, Finlanda, Greqia, Armenia dhe Lihtenshtajni.

Kush kualifikohet për fazën përfundimtare?
Dy vendet e para të secilit grup (20 në total) klasifikohen direkt për fazën përfundimtare.

A ka një repesazh? Kush e luan atë?
Po, por ndryshe nga edicionet e mëparshme, repesazhi nuk përcaktohet nga rezultatet në fazën e grupit. Si një risi, katër vendet e fundit për turneun pan-evropian do të vendosen në mars të vitit 2020 në katër vazo që do të luajnë 16 ekipet me renditjen më të mirë në Ligen e Kombeve që u luajtën midis shtatorit dhe nëntorit 2019.

Kush kualifikohet për repesazh (play-off) ?
Kriteri është kompleks, por ne do të përpiqemi ta shpjegojmë atë në pika të shkurta. Ekziston një mini-turne i rezervuar i katër ekipeve për secilën nga ligat apo divizonet (A, B, C dhe D) të Lidhjes së Kombeve. Nëse ata marrin kalimin e drejtpërdrejtë në fazën përfundimtare të grupit të tyre kualifikuese si zakonisht, vendet e tjera ose vendet e lira në mini-turne (nga Liga e Kombeve) do të zëvendësohen nga ekipet më të renditura në ligën e tyre. Kjo do të thotë, nëse një kampion i grupit të Liga D (divizioni i katërt) është i kualifikuar direkt për Euro, mini-turneu do të luahet më të dytin në ligën(divizionin) e tij. Dhe kështu me radhë, transmeton Teleshkronja Post Sport.

Nëse një mini-turne nuk ka pjesëmarrës të mjaftueshëm nga e njëjta ligë(divizon), vendet e lira do të plotësohen nga ekipet nga ligat e tjera që kanë një renditje më të mirë në Ligën e Kombeve.

Si dhe kur luhet repesazhi ose play-offi ?
Mini-turneu i repesazhit përbëhet nga një gjysmëfinale dhe një finale, të dy raundet me një ndeshje të vetme. Në gjysmëfinale, luani në fushën e ekipit me renditjen më të mirë në Ligen e Kombeve. Sa për ekipin vendas të finales, repesazhi, që do të luhet më 22 nëntor, do të përcaktohet nga fituesi i gjysmëfinales, i cili do të jetë vendas në finale.

Mini-turneu i repesazhit do të luhet midis 26 dhe 28 marsit 2020, gjysmëfinalet dhe në mes të 29 dhe 31 marsit, finalet.

Kur do të jetë shorti për fazën përfundimtare të turneut Euro 2020?
Shorti për fazën përfundimtare të Euro 2020 do të mbahet më 30 nëntor në Bukuresht (Rumani). Nikoqirët që arrijnë kualifikimin tashmë e kanë të caktuar grupin që të jenë në nga të cilat caktohen nga faza e rregullt kualifikuese, me përjashtim të ekipit që përballet me të dy organizatorët.

Grupi A: Italia dhe Azerbajxhani.
Grupi B: Rusia dhe Danimarka.
Grupi C: Holanda dhe Rumania.
Grupi D: Anglia dhe Skocia.
Grupi E: Spanja dhe Republika e Irlandës.
Grupi F: Gjermania dhe Hungaria.

Pse është faza përfundimtare e tërhequr para fazës së grupeve ?
Për arsye organizative. Në fakt, UEFA parasheh që shortin e fazës finale nuk mund të përfundojë nëse një nga dymbëdhjetë ekipet pritëse duhej të luanin repesazhin. Në atë rast, tërheqja e grupeve të fazës përfundimtare do të përfundonte sa më shumë që të jetë e mundur dhe një barazim shtesë do të mbahej më 1 prill 2020, sapo të njihen fituesit e repesazhit nga Liga e Kombeve.

Cilat janë stadiumet që luhen ndeshjet e fazës përfundimtare?
Faza finale do të luhet nga 12 qershor deri më 12 korrik 2020 në këto dymbëdhjetë stadiume.

Gjermani: Allianz Arena (Mynih).
Azerbajxhani: Olimpike Baku.
Danimarka: Stadiumi Parken (Kopenhagë).
Skoci: Hampden Park (Glasgow).
Spanja: San Mamés (Bilbao).
Holanda: Johan Cruyff Arena (Amsterdam).
Hungaria: Stadiumi Ferenc Puskas (Budapest).
Angli: Wembley (Londër).
Italia: Olimpike e Romës.
Republika e Irlandës: Dublin./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: UEFA dënon Cristiano Ronaldon

UEFA ka marrë vendimin për Cristiano Ronaldon, për festimin në “Allianz Stadium” në ndeshjen Juventus – Atletico Madrid.

Ashtu si Diego Simeone, edhe Ronaldo i ka shpëtuar dënimit me ndeshje nga Komisioni Disiplinor i UEFA-s.

UEFA tashmë ka marrë vendimin përfundimtar për festimin e Ronaldos në Torino pas tre golave kundër Atleticos.

CR7 festoi me një gjest të çuditshëm, duke ia kthyer Simeones pas kualifikimit në fazën tjetër të Champions League dhe si pasojë e kësaj, UEFA e ka dënuar CR7-ën me 20 mijë euro.

34-vjeçari mund të luajë në çerekfinale kundër Ajaxit.