Lufta Real-Barça, pse Cruyff nuk nënshkroi për Los Blancos ?

Barcelona dhe Real Madrid shpesh janë përleshur kur ndjekin lojtarin e njëjtë, por disa saga kanë qenë aq të famshëm sa ajo që përfshinte Johan Cruyff, ndërsa holandezi kishte mundësinë të nënshkruante ose për një nga dy klubet spanjolle.

Pse nuk ka nënshkruar ikona holandeze për Real Madridin?

Barcelona gjithmonë ka pohuar se Cruyff vetëm dëshironte të bashkohej me gjigandët katalanas, ndërsa Los Blancos besonin se ai drejtohej drejt Katalonjës nga presidenti i atëhershëm Ajax Jaap van Praag.

Ajo që është e qartë është se Blaugrana ka paguar çmimin e kërkuar dhe Los Merengues nuk e bëri.

Pas një ndalimi të nënshkrimeve të huaja erdhi si një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj spekulimeve spanjolle të Spanjës në Kupën e Botës 1962, u përcaktua që nga sezoni i 1973/74 se lojtarët nga jashtë do të lejoheshin përfundimisht të nënshkruajne.

Kjo pasoi një periudhë ku klubet dukeshin me metoda jo të paskrupullta për të mbuluar transferimet e tyre të huaja, me Barcelonën duke shfrytëzuar ndihmën e avokatit Miquel Roca për të marrë dëshmi se klubet e tjera ishin duke kundërshtuar rregullat.

Në vitin 1970, trajneri i Barcelonës Vic Buckingham e këshilloi klubin të nënshkruante Cruyff, yllin e Ajaxit në atë kohë dhe lojtari u ftua në Camp Nou.

Fotografitë janë marrë dhe vetë lojtari ka vendosur që qyteti katalan do të jetë një vend i këndshëm për të jetuar.

Për shkak të rregulloreve të lartpërmendura për lojtarët e huaj, nënshkrimi nuk ishte në gjendje të ndodhte, por Los Cules siguroi një opsion të parë për të nënshkruar me holandezin pas skadimit të kontratës së tij me gjigantët e Amsterdamit.

Në finalen e Kupës Europiane të vitit 1973 morën pjesë Santiago Bernabeu, dhe aty ishte ai që dha idenë e Real Madridit për të nënshkruar me Cruyff presidentin e Ajaxit, Van Praag, me të cilin do të fillojë një betejë transferimi.

Thashethemet u përhapën dhe L’Equipe raportoi në atë kohë që kishte pasur dy oferta tek Ajax për lojtarin, një nga Real Madridi me një vlerë prej 30 milion pesetas(180 mijë euro).

Oferta e dytë erdhi nga Barcelona dhe u raportua të jetë me vlerë 50 milionë pesetas(300 mijë euro), tranmeton Teleshkronja Post.

Përfundimisht u arrit një marrëveshje me Barcelonën për rreth 90 milionë pesetas (540 mijë euro).

Pavarësisht nga protesta për të kundërtën, duket se Real Madridi nuk ishte në gjendje të përballonte financiarisht ofertën e Barcelonës, veçanërisht me planet për të ndërtuar një stadium të ri në atë kohë, edhe nëse kjo nuk do të realizohej kurrë.

Santiago Bernabeu, megjithatë, do të jepte një argument tjetër vite më vonë për dështimin për të nënshkruar holandezin.

“Askush nuk më kishte folur aq shumë dhe aq mirë për një lojtar, por as lojtari as presidenti nuk ishin njerëz të fjalës së tyre”, deklaroi më vonë në autobiografinë e tij.

“Në një hotel në La Coruna kur ne kishim bërë gjithçka dhe kemi rënë dakord, Van Praag kërkoi një milion dollarë dhe kërcënoi të shkonte në Barcelonë”.

“I liruar Van Praag nga angazhimi dhe ai e shiti lojtarin në Barcelonë, ikja e presidentit nuk më shqetësonte, por lojtarit e bëri “.

Në fund, Cruyff la shenjë në historinë e Barcelonës dhe vazhdoi të gëzonte disa fitore mbi Los Blancos, si dhe ndryshimin e filozofisë në klubin katalanas për vitet dhe dekadat që do të vijnë./TeleshkronjaPost/

Modriç ka nënshkruar me klubin e Ajaxit

Futbolli ka specifikat e veta dhe di të jetë i ndërlikuar. Luka Modric luan sot në Amsterdam, i cili do të ishte shtëpia e tij në 2007.

Atë sezon ai shkëlqeu me Dinamo Zagreb me vetëm 21 vjeç dhe stili i tij, i cili në Ajax u lidh me Cruyff, bëri pjesën tjetër.

Ajax fluturoi në Kroaci në figurën e drejtorit të saj sportiv, Martin Van Geel, dhe kur marrëveshja ishte pothuajse e mbyllur u anulua për shkak të Arsenalit.

Gjëja e bukur është se Modric do të përfundojë më vonë në Londër, edhe pse në Tottenham. Al Dinamo erdhi një ofertë e papritur për sulmuesin e tij të origjinës braziliane Eduardo dhe e shiti atë në Arsenal për 17 milionë euro. Një injeksion ndaj ekonomisë së dobët të Dinamos, që e lejoi atë të tërhiqej dhe të mos e dërgonte Modricin në Hollandë.

Revista holandeze Panorama zbuloi këtë javë disa detaje të këtyre javëve të negociatave. Vetë Modriçi ishte i etur për të veshur fanellën e Ajax.

“Luka u thirr në Kroaci, dhe ai më pyeti gjithë kohën për Ajaxin,” zbuloi Didulica, ish lojtar i Ajaxit dhe ndërkombëtar kroat që e njihnin Modricin.

“Doja të dija gjithçka që duhej të dija për Ajaxin”. Ky informacion u transmetua në Sjaak Swart, legjendë e Ajax. “Ajax e donte atë dhe ai donte Ajax, por nuk ndodhi kjo levizje.”

Performanca e mirë e Modric në Champions, njëra prej tyre në Amsterdam për më shumë dhimbje në Ajax dhe ku ato tipare të ngjashme me Cruyff ishin akoma më të theksuara, shumëfishuan çmimin e tyre dhe e vendosën atë përtej mundësive të klubit tulipan. Tottenhami duhej të insistonte për ta nxjerrë vitin tjetër për 21 milionë euro.

Më pas dihet historia e Modriç, nga Tottenham tek Real Madridi dhe kjo u kurorëzua me Topin e Artë 2018./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Juventus njofton nënshkrimin e ri

Klubi i Juventus po vazhdon të tregojë se është një nga klubet më të forta në botë.

Aaron Ramsey ka nënshkruar sot një parakontratë për t’iu bashkuar Juventus-it në verë. Mesfushori 28-vjeçar hodhi firmën në një kontratë 4-vjeçare pasi kaloi dy pjesë të testeve mjekësore.

Ramsey do të bëhet lojtari britanik më i paguar në histori (£400 mijë/javë), raporton David Ornstein, gazetar i BBC Sport, e që është konfirmuar edhe nga vet klubi i Juventus.

Pas transferimit të Ronaldos në mërkaton e kaluar verore, Ramsey bëhet lojtari më i mirë i transferuar në Juventus vitet e fundit./TeleshkronjaPost.info/

Zyrtare: Mesfushori i Kosovës zyrtarizon klubin e ri

Herolid Shala është transferuar në klubin norvegjez Valerenga, si lojtar i lirë nga Start të hënën.

Mesfushori i ekipit kombëtar të Kosovës, Herolind Shala ishte lojtar i lirë pasi refuzoi ta vazhdonte kontratën me klubin nga niveli i dytë i futbollit norvegjez, Start dhe tani ka vendosur ta vazhdojë karrierën në Valerenga, nivelin e parë të futbollit norvegjez, raporton Gazeta Express.

Ai ka nënshkruar kontratë dyvjeçare me Valerengan të hënën.

Shala ka thënë se është pritur shumë mirë nga bashkëlojtarët në seancën e parë stërvitore të hënën. Ish-përfaqësuesi i Kombëtares së Norvegjisë për të rinj, tani përfaqësues i Kosovës, është optimist dhe ka ambicie për të fituar tituj me Valerengan.

“Valerenga është klub i madh dhe ka ambicie, siç kam edhe unë. Dua t’i ndihmoj klubit të fitojë diçka, dhe besoj se mund t’ia dalim”, ka thënë Shala.

Fabregas tregon një fakt shumë interesant për Hazard

Ish-bashkëlojtari i Eden Hazardit në Chelsea, mesfushori aktual i Monacos Fabregas, ka bërë të ditur se belgut 28 vjeq i ka pëlqyer gjithmonë Real Madridi.

Hazardi është duke hyrë në 18 muajt e fundit të kontratës së tij në Stamford Bridge. Chelsea kishte shpresuar se do ta bindte belgun ta rinovonte kontratën e tij deri më tani.

Por këto tentime Hazardit kanë rezultuar të pasuksesshme deri më tani pasi që Hazardi është ende në qendër të vëmendjes sa i përket mundësisë së një transferimi në Real Madrid.

“Le ta shohim se çfarë ka vendosur ai të bëjë. Ai e ka edhe një vit e gjysmë në kontratën e tij dhe është i lumtur në Chelsea, edhe familja e tij është e lumtur në Londër”, ka thënë Fabregas, i cili gjatë janarit u transferua në Monaco.

“Por, në fund të fundit, këto janë vendime personale. Atij i pëlqen Madridi dhe këtë e ka thënë gjithmonë. Shpresoj se ai do ta rinovojë kontratën me Chelseat, por nëse nuk e bën këtë gjë, do të transferohet në Madrid”.

Pas shumë muajve paqartësi, kur belgu vazhdimisht kishte thënë se do ta merrte vendimin e tij në të ardhmen, tani ai ka bërë të ditur se tashmë e ka marrë këtë vendim, por nuk ka pranuar ta zbulojë atë

“Unë e di se çfarë do të bëj. E kam marrë një vendim”, tha para pak ditësh Hazard për Radio Marca.

Edhe gjatë kohës kur nuk është i hapur asnjë afat kalimtar për lojtarët, spekulimet për transferimin e 28-vjeçarit në Real Madrid nuk janë ndalur asnjëherë, pasi që edhe vet ai i ka ngjallur shpeshherë këto lajme.

Në një deklaratë të mëhershme, ai kishte treguar se kishte ëndërruar gjithmonë që të bëhet lojtar i Real Madridit, por kishte shtuar se do të jetë i lumtur edhe nëse qëndron në Chelsea deri në fund të karrierës./teleshkronjapost.info/

Cristiano e ka ftuar tek Juve, Solari konirmon të ardhmen e Marcelos

Ekipi i Real Madridit u largua nga Camp Nou me barazim 1-1 në ndeshjen e parë gjysmëfinale në Kupën e Mbretit, por Marcelo ishte përsëri në qendër të vëmendjes.

Ajo që ra në sy ishte forma e dobët e mbrojtësit të majtë brazilian nuk po tregon shenja përmirësimi, por trajneri Solari i qëndron besnik lojtarit të tij.

Kohëve të fundit është raportuar se Cristiano Ronaldo, i cili e braktisi Real Madridin në verë për t’iu bashkuar Juventusit për 100 milionë euro, po tenton ta bindë Marcelon t’i bashkohet atij në Torino.

Por, pas El Clasicos, Solari këmbënguli se Marcelo është njëqind për qind lojtar i Real Madridit.

“Marcelo është kapiteni ynë i dytë. Ai është njëqind për qind i Real Madridit dhe ne duam ta shohim në formën e tij më të mirë”, tha Solari.

Vet Edon Zhegrova zbulon klubin e ri (Foto)

Super talenti Edon Zhegrova përfundimisht do të largohet nga Genku. Futbollisti i Kosovës tashmë gjendet në Zvicër.

Anësori i talentuar i Kosovës, Edon Zhegrova, tashmë gjendet në Zvicër dhe nesër pritet të kompletojë transferimin nga Genku te Baseli.

Këtë e ka konfirmuar vet futbollisti me një fotografi të publikuar në rrjetet sociale, duke treguar se asi tashmë gjendet në Zvicër.

Zhegrova nuk ishte i preferuari i Philippe Clement te klubi belg, i cili e kritikoi shqiptarin, duke thënë “lojtarët që nuk janë këtu me zemër, më mirë është të largohen. Unë kam eksperiencë të madhe me lojtarët e rinj dhe disa prej tyre janë mjaft të padurueshëm. Fatkeqësisht, Edoni hyn në atë kategori. Ai mendon se do të duhej të luante më shumë në gjashtë muajt e fundit dhe ndien se ka ardhur koha që djaloshi ta marrë një hap tjetër në karrierë. E ardhmja do ta tregojë nëse ai kishte të drejt ta bënte këtë hap apo jo”.

Genku tashmë ka gjetur zëvenmdësuesin e shqiptarit, ai është, Juyta Ito.

Zhegrova, që bëri vetëm 12 paraqitje më Genkun këtë edicion dhe realizoi 4 gola e dhuroi edhe një asist, të hënën pritet të prezantohet te Baseli.

Courtois: Reali duhet ta transferojë Hazardin para Neymarit

Sumuesi i PSG Neymar dhe sulmuesi i Chelsea Hazard ka kohë që lidhen me një kalim të mundshëm në “Santiago Bernabeu” dhe Courtois ka preferuar belgun para brazilianit.

Thibaut Courtois ka zgjedhur Eden Hazardin para Neymar Junior dhe ka kërkuar nga Real Madridi që të bëjë të pamundurën në merkaton e verës për ta sjellë belgun në Bernabeu.

Pas largimit të Cristiano Ronaldos, Reali heshti duke mos bërë asnjë goditje të madhe, pavarësisht se Hazard disa herë konfirmoi “e dua Realin, dua të luaj për Realin”.

Mungesa e transferimeve të lojtarëve me ndikim gjatë verës, bëri që Madridi të dështoi ndeshje pas ndeshje këtë edicion dhe kështu, ka mbetur 10 pikë prapa Barcelonës në renditjen e La Ligas.

Neymar është përmendur kohë pas kohe si një blerje e mundshëm për Realin në vitin 2019, por Courtois, që gjatë verës 2018 erdhi nga Chelsea, i ka kërkuar klubit që të transferojë 27-vjecarin belg, me të cilin për disa vite ka luajtur te “Blutë e Londrës”, dhe vazhdon të ndajë me të dhomat e zhdehjes te Përfaqësuesja e Belgjikës.

“Do të zgjedhja Hazardin, natyrisht. Me të vërtetë më pëlqen ai, por në fund zgjedhja i takon klubit”, tha portieri 26-vjeçar.

“Nuk e di cfarë do të ndodhë, nuk është kjo pyetje për mua, por për drejtuesit e klubit”.

“Ekipi është ky që është tani. Karim Benzema është në formë të mirë, ka realizuar 17 gola. Gareth Bale e nisi mirë, por më pas pati probleme me lëndime”.

Në aspektin ekonomik, Neymar do t’i kushtonte më shtrenjtë Realit, pasi PSG-ja e bleu nga Barcelona për 222 milionë euro në vitin 2017 dhe nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga braziliani për një ofertë më të vogël.

Kurse Hazardi është në fundin e kontratës me Chelsean dhe raportohet se në rast tentimi për ta transferuar, Reali mund të mbyllë gjithçka deri në 150 milionë euro.