Man United konfirmon se Ander Herrera do të largohet nga klubi këtë verë

20 herë kampioni anglez, Manchester United kanë konfirmuar zyrtarisht se mesfushori spanjoll Ander Herrera do të largohet nga klubi këtë afat kalimtarë.

Ishte raportuar gjerësisht se spanjolli do të largohet nga një transferim i lirë pasi nuk arriti të binte dakord mbi një marrëveshje të re me klubin.

Djajtë e Kuq kanë postuar një video mjaft emocionale në faqet e tyre të mediave sociale që konfirmojnë daljen e Herrerës.

Shiko videon lamtumirëse të Manchester United për Ander Herreran :

Ende nuk është e sigurt se ku do shkojë Ander Herrera, por pritet të jetë një lëvizje në Paris Saint-Germain, ku ai do të nënshkruajë një kontratë shumë fitimprurëse.

Sipas gjitha gjasave ky është largimi i parë në mesin e shumë largimeve nga Solskjaer, pas një sezoni dëshpërues pa trofe.

Në mesin e atyre që po flitet se do largohen është edhe mesfushori tjetër Paul Pogba, i cili po lidhet tash e sa kohë me Real Madridin.

Ander Herrera (Man United)

Që nga viti 2014 deri sot ai ka fituar 4 trofe me klubin anglez: FA Cup, EFL Cup, Europa League si dhe u emërua si lojtari i sezonit në sezonin 2016-17.

Spanjolli 29 vjeqarë është paraqitur plot 189 ndeshje me fanellen e United ku ka realizuar 20 gola./TeleshkronjaPost/

Lojtari i Man United dëshiron rikthim e Ronaldos në Old Trafford

Skuadra e tanishme e Manchester United, përfshirë Jesse Lingard, arriti për trajnim në Carrington të enjten, dhe anglezi zbuloi atë që ai dëshiron të jetë në klub edhe sezonin e ardhshëm.

Lingard ka zbuluar ëndrrën e tij, që të nënshkruaj këtë verë me futbollistin aktual të Juventus, Cristiano Ronaldon, të cilin ai thotë se do të ishte ‘mahnitëse’ për të luajtur me të.

Ronaldo luajti për United midis 2003 dhe 2009, dhe Lingard ndjen se klubi duhet të lëvizë për të tërhequr 34 vjeqarin në Old Trafford.

I riu anglez, Lingard tha për gazetën britanike Mirror, përcjellë Teleshkronja Post:

‘Do të doja të nënshkruaja me Cristiano Ronaldon. Ai ka qenë nga lojtarët më të mirë në botë gjatë dekadës së fundit. Ai ka qenë këtu më parë kështu që ai do të çonte në vendin e duhur.”

“Rritja e tij ishte thjesht e pabesueshme me fanellën e United, kështu që në një shënim personal do të ishte e mahnitshme të luante me të”.

Ronaldo luajti për United midis 2003 dhe 2009 dhe Lingard mendon klubi anglez se duhet ta kthejnë atë

Lidhja e tij me Ronaldon shkon deri në vitin 2003, kur një yll portugez si 18-vjeçar ka trajnuar një herë me Lingardin si i ri në një sesion trajnimi tek Man United.

Lidhja e Lingard me Ronaldon kthehet në vitin 2003, kur portugezi stërvitën një Lingard të ri (Foto: ManUnitedTV)

Anën e tjetër mbetet e paqartë se sa nga këta lojtarë do të bëjnë të njëjtin udhëtim sezonin e ardhshëm, me menaxherin Ole Gunnar Solskjaer do të rishikojë skuadrën e tij këtë verë.

Mes atyre që shihen në Carrington është edhe sulmuesi Romelu Lukaku, i cili ka lënë të kuptohet se do të jetë i interesuar për një lëvizje në Serie A, ashtu si Anthony Martial./TeleshkronjaPost/

Nënkampioni i botës, Luka Modriç vendos përfundimisht të ardhmen

Tifozët e Interit para pak muajsh shpresonin shumë, por tashmë nuk ka më asnjë dyshim, Luka Modric do të qëndrojë te Real Madrid edhe sezonin tjetër.

Telenovela në lidhje me të ardhmen e mesfushorit kroat, fitues i Topit të Artë, ka marrë fund.

E përditshmja spanjolle “El Mundo Deportivo” shprehet se palët janë shumë pranë nënshkrimit të marrëveshjes, për të shtyrë bashkëpunimin deri në vitin 2021.

Kontrata aktuale e lojtarit skadon në verën e vitit 2020, por kroati do ta shtyjë atë edhe me një vit, transmeton Teleshkronja Post.

Nga kontrata e re, Modric do të përfitojë 11.5 milionë euro në sezon, më shumë nga sa përfiton aktualisht (10.5 milionë euro).

Duket se klubi ka vendosur të pranojë një rritje të lehtë të rrogës, për të evituar që kroati të largohet në fund të sezonit.

Inter ka kohë që ëndërron mesfushorin 33-vjeçar, por tashmë shpresat janë shuar përfundimisht. Pritet që brenda javës së ardhshme palët të zyrtarizojnë marrëveshjen, duke i dhënë fund dilemës në lidhje me të ardhmen e Luka Modric, nënkampion i botës.

Transferimi 65 milionësh i Barcelonës i lumtur që ka shansin të luajë në Camp Nou

Frenkie de Jong ka pranuar sfiden dhe ai e di se nuk do t’i dorëzohet pozita e startuesit menjëherë kur të bashkohet me Barcelonën këtë verë.

Mesfushori pranoi ofertën prej 65 milionë funte nga kampionët e La Ligës në janar dhe do të finalizojnë marrëveshjen në fund të sezonit.

Holandezi gjithashtu pranoi se do ti mungojë ekipi nga Eredeivisie, Ajax, pasi i ka ndihmuar ata të kryesojnë ligën dhe të arrijnë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

“Jo, unë nuk pres që të jem në poziten e startuesit atje,” tha de Jong për mediat e Ajax.

De Jong luajti për Ajaxin një sezon të suksesshëm në vend dhe në Evropë

“Do të humbasë gjithçka, sepse unë kam gëzuar të gjithë kohën time në këtë klub të mrekullueshëm dhe etikën e saj për t’i dhënë lojtarëve të rinj mundësitë e tyre.”

“Unë jam shumë i trishtuar që po largohem, por jam shumë i lumtur që po bashkohem me Barcelonën,” u shpreh holandezi.

De Jong pritet të luajë një rol kyç për klubin holandez kur ata përballen me Tottenhamin për një vend në finalen e Kupës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

Arsyeja pse James Rodriguez dëshiron të largohet nga Bayerni Mynih

James Rodriquez është duke i përjetuar muajt e fundit të tij si një lojtar i Bayern Munichut pasi ai nuk dëshiron të mbetet në Gjermani.

Përveç kësaj, është gjerësisht besohet se bavarezët nuk do të aktivizojnë klauzolën e blerjes prej 42 milionë euro në kontratën e tij për të bërë marrëveshjen e tij të përhershme.

Ndërsa gjërat qëndrojnë, duket sikur ylli kolumbian do të kthehet në klubin e tij mëmë, Real Madridin, transmeton Teleshkronja Post.

Rodriquez mendohet të jetë duke kërkuar për një kthim në Madrid, pasi ai ndjehet i hutuar në mungesën e besimit që klubi gjerman i ka treguar atij.

Koha e luajtur në fushë nga kolumbini ka qenë në rënie gjatë sezonit që nga ardhja e tij në Gjermani, respektivisht në Bundesligë.

Në sezonin aktual, ai ka qenë në formacionin fillestar në 13 nga 31 ndeshje të mundshme të ligës për klubin e tij, që i bie me 41.9 për qind të tyre.

Sezonet e vetme në të cilat ai filloi më pak lojëra sesa në këtë ishte shumë prapa në sezonin 2010/11 kur ai ishte vetëm në listën e ekipit për 33.3 përqind të kohës gjatë kohës së tij në FC Porto dhe gjithashtu në sezonin e tij të tretë në Real Madrid, kur filloi vetëm 34.2% të kohës.

Në kohën e tij në Portugali, arsyeja për kohën e tij sporadike të lojës, veçanërisht në sezonin e tij të parë ishte për shkak të moshës së tij të re dhe sepse kishte ardhur kohët e fundit në Evropë dhe kishte nevojë për tu aklimatizuar.

Në anën tjetër, në fushatën 2016/17, koha e tij e kufizuar në Madrid u ul me faktin se ai dhe trajneri Zinedine Zidane nuk e ndanin saktësisht idetë e tyre rreth qasjes së tij në lojë.

Performancat e James gjatë gjithë këtij sezoni kanë qenë mjaft të zymta për të thënë të paktën dhe ai ka pasur shumë ngritje dhe rënie, pa qenë ndonjëherë në gjendje të gjejë ndonjë formë apo konsistencë.

Dëmtimet kanë penguar progresin e tij si dhe kanë nënkuptuar se ai ka mundësi të kufizuara.

Duke thënë se, vetëm pas kthesës së vitit, ai u bë një anëtar i paçmuar i skuadrës së Bayernit dhe mesfushori ishte pika qendrore e sulmit dhe forca lëvizëse për ekipin e tij ndërsa ata kërkuan të ngjiten në tabelë.

Megjithatë, pas eliminimit të Bayernit nga çerekfinalet e Ligës së Kampionëve për herë të parë në më shumë se një dekadë, kolumbiani u duk përsëri i humbur.

Shumë prej tyre e kanë mbrojtur duke iu referuar vargut të dëmtimeve, por është e qartë për të gjithë që të shohë se ai nuk dëshiron më të qëndrojë në klub./TeleshkronjaPost/

Reali kthenë sytë nga ndeshja Man United – Chelsea

Pavarësisht nga programi i plotë i ndeshjeve të futbollit La Liga në Spanjë këtë fundjavë dy nga gazetat më të mëdha sportive kishin Eden Hazard dhe Paul Pogba në faqet e tyre të para të shtunën.

Takimi i Manchester United me Chelsea ka rëndësi shumë te Real Madridi sa çdo lojë tjetër që do të luhet gjatë 48 orëve të ardhshme.

Pyetja që të gjithë përkrahësit e klubit janë duke kërkuar, ndërsa sezoni po përfundon, është:

A do të jetë Hazard? Do të jetë Pogba? Apo do të jenë të dy?

Paul Pogba (Foto: AFP/GettyImages)
Eden Hazard (Foto: Chelsea FC via GettyImages)

Presidenti Florentino Perez, drejtori i tij i përgjithshëm Jose Angel Sanchez dhe trajneri Zinedine Zidane do të shikojnë nga larg, ku dy objektivat e tyre të mëdha të transferimit të verës do të takohen të dielën në Old Trafford.

Zidane beson se mund ta kthejë potencialin e Pogba-s në një diçka të vërtetë të veçantë. Ai mund të jetë i papërputhshëm deri në masën që vendi i tij në ekipin e PFA të sezonit ishte tallur këtë javë, por ai ka vetëm 26 vjeq dhe Zidane mund të shohë një hapësirë ​​të madhe për përmirësim e tij.

Ai beson se ekipi i tij i Madridit i mungon një motor në mesfushë, që nuk dorëzohet në lojëra dhe gjatë gjithë sezonit të ardhshëm kur La Liga do të jetë përsëri prioritet – ata përfunduan 17 pikë pas Barcelonës vitin e kaluar, tani ata janë 15 pikë prapa ata me katër lojëra të mbetura – gjërat duhet të ndryshojnë.

Por trajneri francez gjithashtu dëshiron Hazardin. Ai beson se njeriu i Chelsea mund t’i japë Real Madridit një pjesë të madhe të golave ​​që kanë munguar këtë vit në sezonin e tyre të parë pas ikjes së Cristiano Ronaldos.

Pogba do të operonte në një mesfushor me Casemiro ose Toni Kross ose Luka Modric. Eden Hazard do të fillojë në një sulm të trefishtë së bashku me Karim Benzemën dhe një tjetër (që është një hedhje krejt ndryshe me një numër më të madh kandidatësh, përfshirë Luka Joviçin, Viniciusin, Marco Asensio dhe Gareth Bale nëse ai qëndron).

Pogba është një ‘hit’ dhe tejet i përmendur në mediat spanjolle sportive të cilët kanë parë magjinë dhe personalitetin e fituesit të Kupës së Botës.

“AS” raporton se Pogba i ka kërkuar Unitedit të negociojë me Madridin gjatë një lëvizjeje të verës

Fjalët e Zidane nga një prej konferencave nuk qartësojnë asgjë: ‘Më pëlqen shumë Pogba. Kjo nuk është diçka e re. Unë e njoh personalisht, ai është i ndryshëm dhe ai ju jep diçka të ndryshme që shumë pak lojtarë mund të ofrojnë.” Nëse ai do që përvoja e tij në United të përfundoj dhe ai dëshiron të vijë, pse ai nuk do të vijë në Madrid?.

Pengesa më e madhe për largimin e Pogbës do të jetë paga. Çmimi i kërkuar i Manchester United për një lojtar i cili ende do të ketë dy vjet të tjera në kontratën e tij në fund të sezonit dhe kushton £ 89 £ në vitin 2016, mund të jetë shumë për Perez.

Gjigantët spanjollë kishin shpresuar se ata mund të përdorin një nga lojtarët e tyre, në fakt, ta ulin çmimin. Por për të gjithë që United kanë treguar interes në Bale, Kroos dhe Raphael Varane në të kaluarën se taktika e veçantë duket të jetë jashtë momentalisht.

Neymar u shfaq në Fox Sports duke thënë: ‘Hazard është një lojtar i veçantë me një stil të ngjashëm me mua’, kur u pyet se kush do të donte të luante së bashku në një pikë në karrierën e tij. Nuk mund të ketë vulë më të mirë të miratimit sesa nga lojtari që Perez do të dëshironte më shumë të nënshkruante nëse mund të kishte vetëm.

Pogba kontroversisht zuri një vend në Skuadrën PFA të Vitit por Hazard jo.

Perez i premtoi Zidane fuqitë e plota kur ai u kthye, por nëse klubi e bind atë se nënshkrimi i Pogba nuk është thjesht financiarisht i suksesshëm atëherë ai do ta pranojë atë. Rreziqet do të jenë të pranishme.

Duke parë të riun belg për herë të parë në Lille në vitin 2010, Zidane e kishte ishte lënë pa asnjë dyshim se ai ishte i destinuar për gjëra të mëdha dhe ai e paralajmëroi Real Madridin. Hazard ishte ende vetëm 19 vjeç dhe Madridi hezitoi, deri kur e humbi atë te Chelsea dy vjet më vonë.

Herët ose vonë do të shohim Zidane pranë belgut që idolizoi atë ose francezin që ai beson se mund të kthehet në mesfushorin më të mirë të botës. Për momentin, trajneri enigmatik i Real Madrid do të duhet të shikojë ndeshjen mes Manchester United dhe Chelsea në mënyrë që ta ndajë mendjen dhe ta ketë një pasqyrë të qartë./Teleshkronja Post/

Solskjaer jep përgjigje për të ardhmen e Pogbas

E mori para pak muajsh rolin e trajnerit tek ‘Red Devils’ përkohësisht, norvegjezi Ole Gunnar Solskjaer, e vetëm pak muaj më vonë fitoj besimin e plotë nga drejtuesit e klubit, të cilët ia ofruan një kontratë afatëgjate.

E tekniku, të cilit i është besuar projekti i së ardhmes nga klubi i Man United, beson se mesfushori francez, Paul Pogba do të mbetet lojtar i Manchester Unitedit, mirëpo nuk ka ofruar garanci për qëndrimin e tij.

Mesfushori 26 vjeqarë është duke u kërkuar nga Real Madridit, ndërsa kthimi te Juventusi është një tjetër opsion i mundur, transmeton Teleshkronja Post.

Mediat më të mëdha spanjolle dhe angleze raportojnë se Pogba është duke menduar për sfida të reja pas tre viteve të kaluara në Old Trafford, ndërsa klubet kryesore evropiane i duan shërbimet e tij.

“Nuk mund të garantosh asgjë në futboll, mirëpo mendoj se Pogba do të mbetet këtu. Mund t’ju siguroj se është shumë i përkushtuar që të jetë i suksesshëm te Unitedi”.

‘Ai ka qenë fantastik për ne, është po ashtu qenie njerëzore si të gjithë ne, ndërsa të gjithë duam që të luajë mirë”, ka thënë trajneri norvegjez.

Pogba që nga largimi i Mourinhos nga stoli i United, ka rikthyer shkëlqimin e tij me top performanca.

I kërkuar nga top klubet evropiane, ai ka luajtur 44 ndeshje, ku ka realizuar 16 gola dhe 11 asistime./TeleshkronjaPost/

Zgjidhet çështja Kovacic mes Real Madridit dhe Chelsea

Real Madridi ka filluar një projekt të ri me Zinedine Zidanen, duke e rikthyer në klub vetëm disa muaj pasi francezi u largua nga ‘LosBlancos.

Një nga çështjet që Zidane i ka në tavolinën e trajtimit është edhe Kovacic, për të cilin i ka ofruar Chelseas mundësinë që të vazhdojnë marrëveshjen në lidhje me huazimin e mesfushorit kroat Mateo Kovacic të “Të Kaltërit”.

Mesfushori 25-vjeçar nga Kroacia, është nën kontratë me klubin “merengues”, por nga gushti i vitit të kaluar ai është transferuar te londinezët në formë huazimi.

Marrëveshja mes klubeve skadon në fund të këtij sezoni. Gjithsesi, Real synon që të lërë sërish lojtarin në Londër edhe një tjetër vit.

Lajmin e ka konfirmuar e përditshmja britanike “Daily Star”, që shton se Chelsea ka pranuar të mbajë lojtarin, por ka ende disa pikëpyetje.

Megjithatë, fjalën përfundimtare për qëndrimin apo jo të Kovacic te Chelsea do ta thotë trajneri, ai aktual Sarri nëse italiani qëndron apo trajneri i ri.

Këtë sezon, mesfushori kroat, nënkampion i botës, ka luajtur 29 ndeshje në total me Chelsea, por nuk ka realizuar asnjë gol.

Dy klubet kanë marrëdhënie të shkëlqyera mes vete, madje nëse Hazard vjen në Madrid, atëherë sigurisht që Kovacic do qëndrojë në klubin londinez edhe për një kohë./Teleshkronja Post/