City gati ta rrëmbejë këtë super yll para Real Madridit

Mesfushori i Tottenham Hotspur, Christian Eriksen pëlqehet shumë nga dy skuadrat rivale angleze, Manchester City dhe Chelsea.

Eriksen ka edhe një vit e gjysmë kontratë me klubin londinez, Tottenhamin dhe palët janë afër marrëveshjes së rinovimit.

Situata e krijuar e mesfushorit danez ka bërë që shumë klube të mëdha evropiane të vihen pas tij.

Gjiganti spanjoll, Real Madridi llogaritet si favorit për të transferuar 26-vjeçarin në Santiago Bernabeu, por tani ka konkurrencë të fortë.

Dy skuadrat e mëdha angleze, Manchester City dhe Chelsea janë të etura për të mbajtur mesfushorin danez në Ligën Premier.

Sipas gazetës spanjolle AS, City dhe Chelsea e kanë sinjalizuar interesimin e tyre për të nënshkruar me lojtarin e Tottenhami.

Edhe një burim i gazetës AS ka zbuluar interesimin e shumë skuadrave për Eriksenin.

“Është e vështirë të përmendim vetëm një klub të veçantë të nivelit të lartë, të cilët mbajnë sytë ngushtë tek ai … sepse ka skuadra nga Anglia, Spanja, Italia dhe Gjermania”, ka thënë burimi i gazetës AS./TeleshkronjaPost/

Barcelona e kujdesshme për De Jong

Një nga sagat kryesore të transferimit të muajve të kaluar ka qenë ajo e Frenkie de Jong, me Barcelonën e interesuar për holandezin dhe me disa gjigandë të tjerë evropianë që e duan atë.

Pritet që 21-vjeçari do të njoftojë ekipin e tij të ardhshëm në ditët në vijim, pasi të kthehet nga udhëtimi i Ajax nga Amerika dhe klubi katalanas do të jetë në pritje për të sqaruar.

Barcelona ka qenë në kontakt me lojtarin dhe ata që e rrethojnë për afërsisht, kur ish-sekretari teknik Robert Fernandez u interesua dhe madje udhëtonte për në Amsterdam, por shqetësohet që Paris Saint-Germain mund të futet dhe ta bindë atë për të nënshkruar.

“Ai thotë me fjalë se ai dëshiron të vijë, por jo me veprime”, është shqetësimi në zyrat e Barcelonës, sidomos kur lexojnë mediat pranë raportimit të PSG-së se ai tashmë është angazhuar në klubin francez, ku do të fitonte një pagë më të lartë se në Spanjë.

Nëse është e mundur, Barcelona do të dëshironte ta nënshkruante atë dhe të sillte Adrien Rabiot nga PSG, me mesfushorin duke u bërë një agjent i lirë më 1 korrik dhe me Pep Segura dhe Eric Abidal të etur për të nënshkruar dy lojtarët së bashku.

Nëse ka një gjë që është e qartë në lidhje me këtë situatë të tërë atëherë është fakti se kjo sagë është larg nga e kaluara./TeleshkronjPost/

Ozil po largohet nga Arsenali ?

Trajneri Unai Emery është duke insistuar për shitjen e mesfushorit gjerman me origjinë turke, Mesut Ozilit, dhe TMW tani ka raportuar se Arsenali veçse u ka bërë ofertë Juventusit dhe Interit për transferimin e mesfushorit.

Fituesi i Kupës së Botës me Kombëtaren e Gjermanisë ka qenë afër transferimit te këto dy klube italiane edhe në të kaluarën, por tani gjasat e një transferimi të tillë janë më të mëdha, transmeton Gazeta Express.

Lojtari gjerman me origjinë turke, Mesut Ozil, dukej se kishte qenë shumë afër fundit të karrierës së tij me klubin londinez gjatë sezonit të kaluar, pasi që i kishte mbetur vetëm edhe një vit në kontratën e tij, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, ai vendosi ta dëshmojë besnikërinë e tij ndaj klubi dhe arriti marrëveshje me Arsenalin për ta rinovuar kontratën e tij, e cila tani e mban Ozilin në Londër deri në fund të sezonit 2020/2021.

Pjesa e parë e sezonit 2018/2019 ka qenë mjaft e vështirë për mesfushorin gjerman me origjinë turke, aq e vështirë sa tani e ardhmja e tij me klubin londinez është vënë në dyshim. Ozil nuk ka qenë i përfshirë në 1/3 e ndeshjeve të Arsenalit gjatë këtij sezoni.

Kjo gjë ka ndodhur pasi që raportohet se marrëdhëniet e tij me trajnerin e ri, Unai Emeryn, nuk janë aspak të mira. Emery nuk e konsideron Ozilin si pjesë të rëndësishme të projektit të tij dhe për këtë arsye mesfushori i është ofruar Juventusit dhe Interit.

Daily Mail raportoi dje se Unai Emery është duke këmbëngulur në shitjen e Ozilit, në mënyrë t’i financojë blerjet e reja në janar.

Pas këtij lajmi, Ozil e ka postuar një fotografi të veten duke stërvitur në palestër, me mbishkrimin se çfarëdo që ndodh puna vazhdon.

“Pavarësisht çfarë ndodh, puna e zellshme vazhdon”, shkroi ai.

A po largohet Isco në janar ? Përgjigjet Solari

Trajneri madrilen, Solari u shfaq para gazetarëve pas përfundimit të ndeshjes.

Tekniku spanjoll analizoi lojën e ekipit të tij ndërsa konfirmoi edhe dëmtimin e Benzemas që ka pësuar në gishtin e dorës së djathtë.

”Mbrojtja me tre lojtar ishte për shkak të rrethanave që kemi në skuadër. Kemi shumë problemi me shumë lojtar sulmues të dëmtuar.”

”Ky vit është një vit i mirë për të rinjtë e ekipit, ata po inkorporohen me skuadrën dhe kanë qenë në nivelin e klubit. Ky është një lajm i mirë për Real Madridin.”

”Benzema ka një frakturë në gishtin e dorës së djathtë. Tani mbetet të kontrollohet nga mjekët e klubit për të parë se si duhet vazhduar. Është e vështirë t’a zëvendësosh atë me ndonjë lojtar tjetër.”

”Situata e Iscos? Të gjithë lojtarët janë për të luajtur, të gjithë janë pjesë e skuadrës. Të gjithë janë të rëndësishëm, edhe ata që luajnë, edhe ata që nuk luajnë.”

Ndërsa kur u pyet për largimin e Iscos në janar, kështu u përgjigj Solari:

”A do të largohet Isco në merkaton e Janarit? Kjo pyetje nuk është për mua.”/TeleshkronjaPost/

Perez i dërgon mesazh Juventus për Iscon

Përqarjet dhe mos bashkëpunimi i Iscos dhe Solarit po sjellin risi të papritura në dritaren e transferimeve të janarit.

Isco është në qendër të kritikave dhe Presidenti i Realit Florentino Perez po e mendon zgjidhjen, transmeton Teleshkronja Post.

Interesimi i Juventus nga Italia ka bërë që drejtuesit e Realit ta mendonjë një zgjidhje për rastin “Isco” para se të bëhet më serioze.

Sipas asaj që shkruan Marca, Juventus ka bërë ofertë për Iscon, shuma që ka ofruar klubi italian është rreth 80 milion euro.

Por reagimi i Florentino Perez ishte tejet i shkurtë, siç raporton Marca i pari i Real Madridit i ka shkruar mesazh duke i thënë : “A e dëshironi Iscon ? Na jepni Dybalan.”

Ky do ishte një transferimet më me bujë kohëve të fundit, duke patur parasysh edhe transferimin e CR7 veren që lam pas tek Juventus./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Fabregas zyrtarizon klubin e ri, largohet nga Chelsea

Një nga mesfushorët më të mirë në historinë e Spanjës, spanjoll Cesc Fabregas edhe zyrtarisht i është bashkuar Monacos nga Chelseat të premten.

Monaco ka njoftuar në Tëitter se e ka transferuar spanjollin, i cili do të ribashkohet me ish-bashkëlojtarit e vet te Arsenali, Thierry Henryn, i cili u emërua trajneri i gjigantit francez muajin e kaluar.

Sipas mediave franceze, Fabregas ka nënshkruar kontratë trivjeçare e gjysmë me Monacon.

31-vjeçari e lujati ndeshjen e fundit për Chelsean ndaj Nottingham Forestit në rundin e tretë të FA Cup, si dhe e barti shiritin e kapitenit për të kaltrit.

Pasi iu bashkua Chelseat nga Barcelona në vitin 2014, Fabregas i kaloi katër sezone e gjysmë me të kaltrit, duke i fituar dy tituj të Premierligës, një titull të FA Cup dhe një të League Cup.

Talenti tjetër në agjendën e transferimeve të Real Madridit

Real Madrid janë duke u interesuar për Eder Militao pasi ata po konsiderojnë të bëjnë një lëvizje për 20-vjeçarin në verë.

Bjellorusi i mbushë 21 vjet këtë muaj dhe pavarësisht moshës së tij të re, Madridi e kupton se ky është një lojtar i cili mund të jetë mbizotërues i mbrojtjes së tyre për vitet që vijnë, ndërsa ai tashmë ka tërhequr interes nga Barcelona.

Militao u bashkua me Porton verën e kaluar nga Sao Paulo për një tarifë prej katër milionë eurosh, ndërsa pala braziliane mban një tarifë prej 10 për qind, tranmeton Teleshkronja Post.

Ata e kanë bërë të qartë se ata janë një klub shitës, siç tregohet nga aktiviteti i tyre i transferimit verën e kaluar me Ricardo Pereira dhe Diego Dalot që bashkohen Leicester City dhe Manchester United respektivisht për 25 milion euro secili.

Porto dhe Real Madrid kanë një marrëdhënie të ngushtë me shumë biznese që janë bërë në mes të dy palëve gjatë viteve: Pepe dhe Danilo të dy arritën në Santiago Bernabeu nga Porto; Casemiro kaloi një sezon në huazim në Portugali, ku u zhvillua në mënyrë të konsiderueshme si një lojtar; dhe Iker Casillas u bashkua me Porton.

Nëse Madridi do të nënshkruante Militaon, klauzola e lirimit të tij është 50 milion euro, ndonëse kjo shifër është zvogëluar në 42 milion euro nëse ai është blerë para 31 janarit, siç kanë raportuar mediat e ndryshme.

Ajo që i bën gjërat të komplikuara është prania e Portos në 1/16  të Ligës së Kampionëve, ku ata do të përballen me Romën, si dhe pozicionin e tyre të favorshëm si në Premier Liga ashtu edhe në Kupën e Portugalisë.

Të martën, megjithatë, Porto njoftoi kthimin e Pepe në klub, ku ai gjithashtu bashkohet me Casillas, dhe kjo ka bërë që disa të pyesin nëse kjo është në përgatitje të Militao potencialisht të largohet, edhe pse udhëheqësit e klubit sigurojnë që kjo është një nënshkrimin që forcon ekipin në fazën vendimtare të sezonit.

Duke filluar në Sao Paulo, Militao është një qendër-mbrojtës i cili karakterizohet për ritmin dhe natyrën e tij të fuqishme, por më së shumti përshtatjen e tij me futbollin europian; ai arriti në Porto dhe u bë lojtari kryesor në mbrojtje pasi ai luajti shkëlqyeshëm, me brazilianin duke tërhequr shumë vëmendje nga disa nga ekivpet më të mëdha të Evropës.

Madridi tani e ka shikuar mbrojtësin në tri raste, me rregull që zakonisht të shikojë një lojtar pesë herë para se të marrë një gjykim përfundimtar, por të gjitha raportet deri më tani kanë qenë pozitive dhe ai është një lojtar që shumë besojnë se do të përshtateshin në mënyrë të përkryer në Los Blancos.

Verën e kaluar, Julen Lopetegui zgjodhi të besoi në Jesus Vallejo, në vend që të nënshkruante një qendër mbrojtës tjetër, por 22-vjeçari është dëmtuar nga plagët; aq shumë sa që Javi Sanchez është thirrur në shumë raste këtë sezon.

“Jam krenar që Real Madridi është i interesuar për mua”

Mesfushori i River Plate Exequiel Palacios ka thënë se ai është i nderuar nga interesi i Real Madridit për ta nënshkruar me të.

Argjentinasi foli për herë të parë në lidhje me një lëvizje të mundshme tek Los Blancos, transmeton Teleshkronja Post.

“Jam krenar që Real Madridi është i interesuar për mua,” i tha ai ESPN.

“Është e vështirë të largohesh nga të gjitha gjërat që thuhen në mediat sociale.”

“Unë përpiqem të jem i qetë, miqtë e mi duan që unë të qëndroj këtu.”

“Real Madridi është një klub shumë i madh por koka ime gjithmonë ka qenë këtu në River, ku dëshiroja të përfitoj dhe të kem mundësinë të luaj rregullisht në formacionin fillestar.”

“Fatmirësisht shansi më është dhënë dhe unë po përfitoj plotësisht nga kjo.”

“Familja ime do të respektojë vendimin tim, si në një kohë shumë të shkurtër, shumë gjëra të mira më kanë ndodhur dhe unë duhet të qëndroj i qetë dhe të gëzoj këtë”./TeleshkronjaPost/