Hazard hipnotizon Santiago Bernabeun, por nuk thyhet rekordi i CR7

Para pak minutash Eden Hazard u prezantua para tifozëve të Real Madridit, duke u konfirmuar si ylli i tyre më i ri.

Nuk kishte si të mungonte pritja madhështore për belgun, që tej mbushi shkallët e “Santiago Bernabeu” dhe mori vëmendjen e të gjithë medieve sportive, në mbarë botën.

Gjithsesi kjo nuk ka mjaftuar sepse rekordin për pjesëmarrjen më të lartë të tifozëve në “Bernabeu” e mban Cristiano Ronaldo.

Këtë e ka konfirmuar tabloidi spanjoll sportiv, Marca.com, përcjellë teleshkronjapost.info.

Plot 70 mijë tifozë e kanë ndjekur nga afër prezantimin e portugezit në vitin 2009, ndërsa për belgun kanë shkuar 50 mijë tifozë të “Los Blancos”./TeleshkronjaPost/

Plani i Real Madridit për të nënshkruar me Hazard ka filluar në 2017, ja si filloj gjithqka

Eden Hazard është Galaktiku më i fundit i Real Madridit me belgun që do të prezantohet në Estadio Santiago Bernabeu të enjten, pasi një nënshkrimit që filloi në 2017.

Ka qenë një projekt afatgjatë që filloi kur Hazard ishte në sezonin e tij të pestë në Chelsea.

Në atë kohë, MARCA raportoi se po ndiqte, duke shkruar se Madridi ishte në kërkim të lojtarit dhe se Jose Angel Sanchez kishte qenë në Londër për të parë lojtarin.

Biseda kishte midis Sanchez, Juni Calafat, Zinedine Zidane dhe të tjerë për të vënë në lëvizje në një transferim që klubi ishte i vendosur për të përfunduar herët ose vonë.

Calafat vizitoi Londrën fshehurazi për të zhvilluar diçka të një marrëdhënieje, por gjithmonë bëri gjithçka për të shmangur negociatat e paligjshme.

Madridi ka qenë i interesuar në Hazard që nga viti 2012 edhe pse, siç shkruajti MARCA në atë kohë dhe Zinedine Zidane e lavdëroi atë që në fillim të vitit 2010 dhe ndikimi i trajnerit nuk mund të fshihet.

Zidane nuk kishte nevojë të ndërhynte shumë në diskutime, pasi adhurimi i tij për nr.10 nuk është mbajtur kurrë sekret, përcjellë TeleshkronjaPost.

Van Dijk pëson driblimin e parë pas 65 ndeshjeve, Bernardo Silva autori

Në këto dy vjet e gjysmë ka pasur vizita të panumërta në Stamford Bridge, por tani, më në fund, ai është një lojtar i Real Madridit.

Thuhet se ai u takua me Roberto Karlos gjatë një festimi veror në vitet e fundit dhe belg thuhet se “i thoni presidentit tuaj se do të nënshkruaj për Realin”. Braziliani ndoqi udhëzimet e tij, dhe marrëveshja është bërë.

Strategjia e re

Futbolli ka ndryshuar vitet e fundit dhe nuk ka dyshim në mendjet e atyre në klubet e mëdha se kjo qasje është mënyra më e mirë për të nënshkruar një lojtar.

Parashikimet dhe puna paraprake janë të rëndësishme, ashtu siç po përfitojnë nga viti i fundit i kontratës i një lojtari./TeleshkronjaPost/

Hazard hyn në listën e 10 nënshkrimeve më të shtrenjta në histori, lista e plotë

Çdo mërkato verore apo dimërore kalon nëpër shumë thashethëme për miliona euro shpenzime nga top klubet, e shum shpesh edhe ndodhin ato duke suprizuar çdo tifoz futbolli.

Me një kosto prej 100 milionë euro, lëvizja e Eden Hazard në Real Madrid e ka vendosur atë në mesin e 10 nënshkrimeve më të shtrenjta në historinë e futbollit.

Real Madrid e kryesoi këtë listë kur ata nënshkruan Gareth Bale për 101 milionë euro në vitin 2013, por ‘Los Blancos’ kanë parë rekordin e tyre botëror të thyer shtatë herë që nga ajo kohë, shkruan Teleshkronja Post.

Këtu janë 10 nënshkrimet më të shtrenjta në histori përpara se të përfundonte masa e Eden Hazard:

Lista e plotë prej 10 lojtarëve, Neymar dhe Ronaldo me nga dy pozita.

/TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Eden Hazard lojtarë i Real Madridit, zbulohet data e prezantimit në Bernabeu

Ka përfunduar telenovela Hazard-Real Madrid, pasi sonte në mbrëmje (7 qershor), para pak minutash edhe zyrtarisht u njoftua se belgu ka nënshkruar me klubin e Realit.

Përmes një komunikate zyrtare në uebsajtin e vet klubi nga kryeqyteti spanjoll ka zyrtarizuar blerjen e re.

Ja se qfarë shkruan në komunikatën e publikuar, transmeton Teleshkronja Post:

Real Madridi C. F. dhe Chelsea FC kanë rënë dakord për një marrëveshje për lojtarin Eden Hazard.
 
Lojtari do të bashkohet me klubin për pesë sezonet e ardhshme, deri më 30 qershor 2024.
 
Eden Hazard do të prezantohet si një lojtar i Real Madridit të enjten më 13 qershor në estadio Santiago Bernabéu, pasi ka kaluar një mjek me klubin.

Belgu 28 vjeqarë bëhet lojtari i tretë këtë sezon që ka nënshkruar me Real Madridin pas Luka Jovic dhe Eder Militao./TeleshkronjaPost/

Pas fitores Hazard konfirmon gjithqka rreth të ardhmes së tij

Klubi i Chelsea fitoj trofeun e Europa League 2018/19 duke mposhtur Arsenalin në finale me rezultat 4-1.

Në qendër të kësaj ndeshje padyshim ishte Eden Hazard, i cili konfirmoj të ardhmen e tij pas takimit.

Eden Hazard tha se ai kishte luajtur ndeshjen e tij të fundit për Chelsea pasi dy golat e tij ndihmuan në fitoren e Europa League.

Belgu është lidhur fort me një lëvizje në Real Madrid, e cila pritet të bëhet zyrtare, shkruan Teleshkronja Post.

Eden Hazard: “Unë mendoj se është një lamtumirë, por nuk e di asnjëherë,” tha belgu pas ndeshjes.

“Tani, kjo varet nga klubet, jam duke pritur në të dyja klubet, si mënyra se si tifozët janë duke pritur, do ta dini gjatë dy ditëve.”

“Kam bërë këtë për shtatë vjet në një nga klubet më të mëdha në botë, kështu që ndoshta është koha për një sfidë të re “.

Ai sonte realizoj dy gola, dhe largohet nga Chelsea pas 7 vitesh tek klubi nga Londra.

Hazard gjatë këtyre 7 viteve ka realizuar plot 245 paraqitje, ku ka shënuar 85 gola, duke u cilësuar padyshim si një legjendë e Chelseas./TeleshkronjaPost/

E fundit: Griezmann informon Atlético se ai po largohet, Barça qëndron gati

Antoine Griezmann do të luajë të shtunën në Valencia kundër Levante ndeshjen e tij të fundit zyrtare me Atlético pas kësaj pasdite ai personalisht komunikoi me klubin dhe shokët e tij që do t’i japë fund aventurës së tij në verë.

Francezi, gjatë një takimi që pati me Simeone dhe Miguel Ángel Gil Marín këtë pasdite, e transmetoi vendimin e tij, duke e zbutur kështu rrugën e tij (gjithçka duket se tregon se për të nënshkruar për Barcelonën).

Vlen të kujtojmë se megjithëse klauzola e përfundimit të Griezmann u rrit në 200 milionë kur vetëm para Kupës së Botës së fundit ai e zgjati kontratën e tij me Atlético pas refuzimit të Barcelonës, ajo do të reduktohet në 120 nga 1 korriku. Kështu.

Edhe pse në ditët e fundit Simeone kishte shprehur se Antoine nuk kishte marrë asnjë sinjal nga ana e tij që tregonte qëllimin e tij për të ndryshuar ambient, si trajnerin, ashtu edhe fanelen, pasi udhëheqësit e Atleticos kishin frikë se reprezentuesi francez mund të përfundonte larg kryeqytetit spanjoll.

Prandaj, për të shmangur një operacion tjetër si ai që ndodhi në fund të sezonit të kaluar, shefat ‘rojiblanka’ dëshironin të dëgjonin nga zëri i Griezmann se përfshirja e tij në projekt do të mbetet e njëjtë dhe se lajmet që e vendosën atë në Barcelonë nuk përputheshin me realitetin.

Megjithatë, për tmerrin e tij, francezi ishte i ndershëm, duke shprehur dëshirën e tij për të mbyllur ciklin e tij në Atlético. Megjithëse ai falënderoi në çdo kohë përzemërsinë dhe dashurinë e marrë në klub, si dhe përpjekjet për të arritur vazhdimësinë e tij verën e kaluar dhe mblodhi një projekt që u projektua rreth figurës së tij, Griezmann aludoi në nevojën për t’u përballur me sfida të reja për të justifikuar vendimin tuaj për të lënë të nisë një nga më të mëdhatë në Evropë.

Kështu, ndërsa Griezmann tashmë është fokusuar në mbylljen e një marrëveshje për t’u bashkuar me Barcelonën, Atlético tashmë e di se në revolucionin që duhet të ndërmerret në muajt e ardhshëm do të përfshijë gjithashtu largimin e lojtarit më të rëndësishëm në fushë./TeleshkronjaPost/

Klube gjigante evropiane konfirmojnë interesimin për Vedat Muriqin

Klubi francez, Toulouse dhe klubi turk Fenerbahçe ia kanë vënë syrin sulmuesit kosovar, i cili po shkëlqen në kampionatin turk. Muriqi pritet të largohet nga Rizespori gjatë kësaj vere

Lojtari aktual i Rizespor, Vedat Muriqi është njëri prej emrave më të përfolur në futbollin turk.

Sulmuesi kosovar po shkëlqen në fanellën e Rizesporit, me të cilin ka realizuar 15 gola dhe ka dhuruar 7 asistime në 32 ndeshje të zhvilluara.

Përfaqësuesi kosovar ka kontratë me Rizesporin deri në vitin 2020, por ai pritet të largohet prej aty gjatë kësaj vere.

Dhe, interesim për të kanë shprehur dy klube evropiane.

Prizrenasin e duan në Francë, respektivisht klubi nga Ligue 1, Toulouse.

Lajmin e ka konfirmuar edhe trajneri i këtij ekipi, Alain Casanova.

“Ne po mundohemi ta gjejmë një sulmues si Vedat Muriqi, i cili luan në Turqi. Ai e di këtë dhe ne po e vëzhgojmë. Për momentin nuk mund të flasim më shumë”, theksoi Alain.

Ndërkaq, menaxheri i futbollistit, Haluk Canatar e ka konfirmuar interesimin e Fenerbahçes për shërbimet e tij.

“Drejtuesit e Fenerbahçes kanë kërkuar informacione për Vedat Muriqin. Vedatit i është thënë se klubi do të jetë më i organizuar gjatë sezonit të ardhshëm. Çaykur Rizespor dhe Rizespor do të takohen për të diskutuar për Muriqin”, deklaroi menaxheri turk.

I pari i Santos: ‘Shpresoj ta shohë Neymarin tek Real Madridi’

Neymar është përsëri në qendër të spekulimeve për transferime, ndërsa Paris Saint-Germain kanë bërë të qartë dëshirën e tyre për ta mbajtur atë, presidenti i Santos, Jose Carlos Peres ka deklaruar se shpreson që braziliani të shkojë në Real Madrid.

Los Blancos janë vendosur për një ristrukturim të ekipit të tyre përpara me Rodrygo Goes që tashmë ka nënshkruar nga Santos dhe duket gjithnjë e më shumë gjasa që ylli i Chelseat, Eden Hazard, do vijë në Madrid.

“Shpresoj që Neymar të shkojë në Real Madrid, do të ishte vendi më i mirë për të,” shpjegoi Peres, ish presidenti i Santos.

“Ai kishte gabuar që la Barcelonën, ai ende ishte duke u rritur si lojtar. Ai nuk ka bërë mirë që kur ai u largua.”

“Unë jam një ndjekës i Real Madridit dhe është një klub që i bën gjërat në mënyrë perfekte. Nëse ai merr shansin të veshin fanellën e Real Madridit, atëherë ai nuk duhet të mendojë dy herë”.

Neymar Jr sa ishte pjesë e klubit Santos.

Marca shkruan, përcjellë TeleshkronjaPost se Rodrygo do të largohet nga Santos për kryeqytetin spanjoll në verë, dhe 18-vjeçari e bën këtë me bekimin e presidentit të klubit.

“Rodrygo do të jetë një lojtar i madh, unë kam qenë shumë i lumtur kur ai nënshkroi për Madridin”, pranoi ai.

Rodrygo Goes, lojtari i cili u transferua tek Real Madridi nga Santos për shumën 45 milion euro.

“Ai nuk është një yll, ai gjithmonë është i gatshëm të mësojë. Ai e do futbollin dhe kjo është shumë e rëndësishme.”

Santos mbetet një nga klubet më prestigjioze në futbollin botëror, edhe pse kjo është kryesisht për shkak të suksesit të tyre në vitet e kaluara, por presidenti ndjehet sikur ekipi i tij duhet të jetë më afër klubeve elitare të Evropës.

“Ne kemi pasur Pele dhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, kemi luajtur 60 ose 70 ndeshje miqësore në Evropë, por tani nuk mund ta bëjmë”, tha Peres.

“Lojtarët më të mirë vijnë këtu, Pele, Robinho, Neymar dhe tani Rodrygo. Gjëja më e mirë për këtë klub është se ne gjithmonë luajnë futboll sulmues, duke kërkuar për të kontrolluar kundërshtarin tonë.”/TeleshkronjaPost