Hazard për gabimin e Courtois: U mundua të më kopjoj mua, por është shumë i gjatë

Thibaut Courtois sigurisht nuk e kishte aspak ndeshje të mirë ndeshjen e fundit kundër kombëtares së Rusisë.

Pas disa javëve me probleme me Real Madridin, ish-lojtari i Chelseat duhet të ketë shpresuar për një pushim të kritikave me Belgjikën.

Courtois shkëlqeu me Djajtë e Kuq në Kupën e Botës “Rusia 2018,” duke fituar Dorën e Artë për pritjet dhe paraqitjet e shkëlqyera të tij, transmeton Teleshkronja Post.

Megjithatë, ai ka bërë ndoshta gabimin e tij më të madh në fanellën e Belgjikës natën e kaluar në ndeshjen kualifikuese të Euro 2020 kundër Rusisë.

Dhe pas ndeshjes, Hazard nuk mundi t’i rezistonte një ngacmimi të vogël tek portieri, të cilin ai mendon se ka shikuar disa video të driblimeve të tij.

Hazard me shaka u tha gazetarëve: “Thibaut Courtois shikon shumë video të veprimeve të mia dhe pastaj përpiqet të më kopjojë. Problemi është: ai është shumë më i gjatë se unë, kështu që nuk është aq e lehtë,” u shpreh belgu me shaka./TeleshkronjaPost/

Gabimi trashanik i Courtois kundër Rusisë / Video

Belgjika e ka mbyllur në fitore 3-1 ndeshjen që ka luajtur në shtëpi kundër Rusisë, e vlefshme për eliminatoret e Euro 2020.

Vendasit kanë kaluar në avantazh me Tielemans pas 15 minutash, por rusët kanë barazuar një minutë më vonë me Cheryshev, i cili ka përfituar nga një gabim i Cortuois.

Gabimi trashanik i Thibaut Courtois :

Ndeshja u mbyll me rezultat të përgjithshëm 3-1 në favor të Belgjikës.

Kjo është rënditja në Grupin 1 pas ndeshjeve të para./TeleshkronjaPost/

Intervista e Courtois për ndeshjen kundër Ajax

Real Madridi ka arritur të rimarrë formën e tyre dhe Thibaut Courtois ka treguar se ata i frikësojnë rivalët e tyre më shumë sesa kishin bërë disa javë më parë.

Belgu ka pohuar se Los Blancos do të konkurrojë në të tri garat që ata aktualisht garojnë, duke synuar të shkojnë gjatë gjithë rrugës dhe të fitojnë çdo trofe.

“Vëre re se tani ata e shohin se është më e vështirë të na mund çdo ekip”, tha Courtois për shtypin.

“Në tetor kemi pasur një muaj shumë të keq dhe tani ata shohin se po luajmë mirë dhe ata kanë më shumë frikë nga ne.”

“Ne jemi këtu për të luftuar për gjithçka, [duke përfshirë] Copa del Rey, LaLiga Santander deri në ditën e fundit dhe për të marrë sa më shumë që të jetë e mundur në Ligën e Kampionëve.”

“Kur luani në Real Madrid ju luani për të fituar gjithçka”.

26-vjeçari vazhdoi të fliste për takimin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve kundër Ajax dhe vlerësoi ekipin holandeze.

“Ajax është një ekip i shkëlqyeshëm, pasi ata kanë blerë Daley Blind dhe Dusan Tadiç dhe tashmë kishin lojtarë të mëdhenj si Hakim Ziyech, Matthijs de Ligt dhe Frenkie de Jong,” shtoi Courtois.

“Ata dinë të luajnë futboll dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm me ta.”

“Ajax ka treguar në Ligën e Kampionëve kundër Bayern Munich se ata janë një ekip i shkëlqyer.”

“Do të jetë një lojë shumë e vështirë dhe ne duhet të përqendrohemi.”

“Ne kemi përvojë dhe ne e dimë se ne duhet të japim gjithçka, dhe asnjë lojtar nuk do të mendojë se nesër do të jetë një lojë e lehtë”.

Së fundi, ish-portieri i Chelsea ka diskutuar përdorimin e diskutueshëm të VAR në Spanjë, pasi ajo gjithashtu bën debutimin e saj në Ligën e Kampionëve këtë javë.

“Më pëlqen VAR, ashtu si në Kupën Botërore kemi pasur një eksperiencë shumë të mirë,” vuri në dukje Courtois.

“Edhe në Spanjë dhe ka raste që nëse rregullat nuk janë të qarta, nuk mund të ndërhyni, vetëm se gabimet janë të qarta.”

“Është për të ndihmuar, edhe pse ndonjëherë do të shkojë kundër teje, por VAR është e nevojshme për ta bërë futbollin më të drejtë”./TeleshkronjaPost/

Courtois: Reali duhet ta transferojë Hazardin para Neymarit

Sumuesi i PSG Neymar dhe sulmuesi i Chelsea Hazard ka kohë që lidhen me një kalim të mundshëm në “Santiago Bernabeu” dhe Courtois ka preferuar belgun para brazilianit.

Thibaut Courtois ka zgjedhur Eden Hazardin para Neymar Junior dhe ka kërkuar nga Real Madridi që të bëjë të pamundurën në merkaton e verës për ta sjellë belgun në Bernabeu.

Pas largimit të Cristiano Ronaldos, Reali heshti duke mos bërë asnjë goditje të madhe, pavarësisht se Hazard disa herë konfirmoi “e dua Realin, dua të luaj për Realin”.

Mungesa e transferimeve të lojtarëve me ndikim gjatë verës, bëri që Madridi të dështoi ndeshje pas ndeshje këtë edicion dhe kështu, ka mbetur 10 pikë prapa Barcelonës në renditjen e La Ligas.

Neymar është përmendur kohë pas kohe si një blerje e mundshëm për Realin në vitin 2019, por Courtois, që gjatë verës 2018 erdhi nga Chelsea, i ka kërkuar klubit që të transferojë 27-vjecarin belg, me të cilin për disa vite ka luajtur te “Blutë e Londrës”, dhe vazhdon të ndajë me të dhomat e zhdehjes te Përfaqësuesja e Belgjikës.

“Do të zgjedhja Hazardin, natyrisht. Me të vërtetë më pëlqen ai, por në fund zgjedhja i takon klubit”, tha portieri 26-vjeçar.

“Nuk e di cfarë do të ndodhë, nuk është kjo pyetje për mua, por për drejtuesit e klubit”.

“Ekipi është ky që është tani. Karim Benzema është në formë të mirë, ka realizuar 17 gola. Gareth Bale e nisi mirë, por më pas pati probleme me lëndime”.

Në aspektin ekonomik, Neymar do t’i kushtonte më shtrenjtë Realit, pasi PSG-ja e bleu nga Barcelona për 222 milionë euro në vitin 2017 dhe nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga braziliani për një ofertë më të vogël.

Kurse Hazardi është në fundin e kontratës me Chelsean dhe raportohet se në rast tentimi për ta transferuar, Reali mund të mbyllë gjithçka deri në 150 milionë euro.

Buffon: Klubet si Reali i duhen dy portier të mrekullueshëm

Gianluigi Buffon në një intervistë për Marca-n ka thënë se ende nuk ka hequr dorë nga ëndrra e tij në Ligën e Kampionëve dhe, madje edhe pas fitores në Estadio Santiago Bernabeu sezonin e kaluar me Juventusin, ai shpreson edhe më shumë.

Tani në Paris Saint-Germain, italiani beson se ekipi francez ka lojtarët për të luftuar për kurorën e Ligës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

Ai foli për shanset e tyre për triumf në evropë për sezonin e ardhshëm, dhe gjithashtu për Real Madridin dhe situatën e tyre të portierit.

Pas shumë vitesh në krye, çfarë mund të mësoni në PSG?

“PSG është shumë ndryshe nga ajo për të cilën jam mësuar. Është një eksperiencë e re dhe më jep shumë entuziazëm, më bën të lumtur, mund të përmirësohet profesionalisht dhe si një person me përvoja të ndryshme”.

A është futboll francez shumë i ndryshëm nga karriera që keni pasur në Itali?

“Derisa nuk isha këtu unë mendoj se kam përjetuar vetëm mënyrën e konceptimit të futbollit, punës dhe sportit, ka qenë thelbësore për mua të bëhem kush jam unë, kur ju largoheni nga Juventus dhe Italia, ju kuptoni se ka një qasje tjetër dhe për të kuptuar sportin. Model shumë profesional në nivel organizativ si një klub dhe kanë objektiva të mëdha, por me një mënyrë krejt tjetër të arritjes së tyre. Është një rrugë krejtësisht e ndryshme nga ajo që kisha në Itali “.

A ndiheni sikur PSG të respekton si Juventusi, Real Madridi, Barcelona apo Bayern Munich?

“PSG ka histori të ndryshme nga ato skuadra, por ka një të tashme dhe një të ardhme që është në të njëjtin nivel dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Çështjet e kaluara, por ajo që ka rëndësi është e tashmja dhe e ardhmja dhe çka mund të ndërtoni PSG po hedhin themelet për një të ardhme të madhe “.

A besoni se mund të fitoni Ligën e Kampionëve? A është presioni i tyre i tepruar?

“Ky ka qenë qëllimi për pesë apo gjashtë vjet në PSG, por nuk e kam konsideruar kurrë më parë.” Ky është një klub i ri që punon për t’u afruar më shumë për të fituar atë, por nuk mund të jetë një obsesion dhe shumë energji në përpjekje për të përmirësuar. ”

Ju keni matur veten kundër dhe keni luajtur me disa nga më të mirat. A mund të bëhet Neymar një prej tyre?

“Neymar mund të bëhet numër 1. Nuk kam punuar kurrë me të dhe gjithmonë e kam pasur atë si një rival, por nga pikëpamja teknike ai është i pabesueshëm, por ne kemi edhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, dhe Kylian Mbappe është një fenomen absolut, ka të tjerë që na bëjnë të besojmë se ne mund të fitojmë në Ligën e Kampionëve, kemi dy yje dhe një grup lojtarësh të fortë dhe kjo na jep besim.”

Si mund të kuptohen dy yjet si Neymar dhe Mbappe?

“Unë mendoj se ata janë bërë për njëri-tjetrin, ata kanë karakteristika të ndryshme, Neymar është më shumë një driblues i mirë me topin, ndërsa Kylian është një djalë me ritëm, fuqi dhe sy për golin. Ballon d’Or mund të jetë i ndarë mes tyre në 10 vitet e ardhshme.”

A mendoni se Neymar do të qëndrojë në Paris?

“Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në, por ata që duan të lexojnë rreth tyre, por të vërtetën është se Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në.”

A mendoni se ata mund të fitojnë Topin e Artë në PSG?

“Po ata munden, luftojmë për trofe të mëdhenj”.

Si e shihni Juventusin tani me Cristiano Ronaldon?

“Juventusi është shumë i fortë, ata kanë qenë për katër apo pesë vitet e fundit konkurent në Evropë, por këtë vit edhe më shumë, sepse ata kanë një lojtar të pabesueshëm, ai ka ardhur në një skuadër që i mungon vetëm ajo pjesë e fundit. .trofeu ”

Kush janë të preferuarit tuaj për fitmin e Champions League ?

“Juventusi, si një skuadër, është më i fuqishmi. Në Ligën e Kampionëve askush nuk mund të jetë i sigurt se do ta fitojë atë dhe gjithmonë ka tre ose katër skuadra më të forta, kështu fitimi varet nga detajet e vogla”.

A prisnit që Ronaldo të largohet nga Real Madridi për Juventusin?

“Nuk u befasova sepse e kuptoj dëshirën e një kampioni si ai për të ndryshuar dhe për të kërkuar sfida të tjera. Pas kaq shumë vitesh në të njëjtin vend keni nevojë për motivime dhe sfida të tjera”.

A jeni i zhgënjyer që nuk keni luajtur me të tek Juve ?

“Do të ishte mirë të luaja me të, sepse ju bën më të mirë. Por unë kam ardhur këtu dhe ka lojtarë si Neymar, Mbappe, Thiago Silva dhe Marco Verratti, lojtarë të mëdhenj që më bëjnë të lumtur në të njëjtën mënyrë”.

Po në lidhje me Real Madridin? A mendoni se ata e kanë humbur shansin për trofe këtë vit?

“Kur mendoni për ekipet që mund të fitojnë Ligën e Kampionëve, Real Madridi është gjithmonë aty, ata kanë një rol udhëheqës për të luajtur, nuk e di nëse do ta fitojnë këtë vit, por do të ishte e jashtëzakonshme. Është diqka që ju gjithmonë duhet ta konsideroni.”

Real Madrid tani ka Thibaut Courtois dhe Keylor Navas. Si mund të jeni zëvendësues kur keni fituar tre Ligat e Kampioneve?

“Situata e Keylor Navas nuk është e lehtë, por Courtois është gjithashtu një portier i madh i cili ka kaluar nëpër vite të mira dhe një Kupë Botërore të mrekullueshme.”/TeleshkronjaPost/

Navas aspak i lumtur, iu thotë gazetarëve disa fjalë për Courtois (VIDEO)

Keylor Navas nuk po përjeton ditët e tij më të mira si portjer Madrilen. Gardiani nga Kosta Rika, i cili vitin e kaluar ishte titullar i padiskutueshëm në Madrid, këtë vit nuk po aktivizohet fare nën udhëheqjen e Solarit dhe ishte aktivizuar në disa ndeshje me Lopeteguin.

Pas finales së botërorit të klubeve, Navas nuk dukej aspak i lumtur dhe në zonën e shtypit ku Courtois ishte duke dhënë deklaratë, ai iu tha gazetarëve: ”Cfarë po flet?” dhe shikonte portjerin Belg.

Gazetarët më tutje e pyetën atë nëse do të largohet gjatë dimrit ndërsa ai iu përgjigj me ‘Jo, Jo’.

Ju ftojmë t’a ndiqni videon e mëposhtme për më tepër nga kjo prapaskenë pas finales së botërorit të klubeve:

Courtois flet për situaten e Keylor Navas

Triumfi në Abu Dhabi është suksesi i parë i Thibaut Courtois me Real Madridin dhe ish-portieri i Chelsea po kërkon të kaloj të shkuaren.

Ardhja e Courtois ka ardhur me një kosto për Keylor Navas, i cili tani lufton për minuta pavarësisht fitimit të tre titujve të Champions League një pas një, shkruan Teleshronja Post.

“Unë e respektoj atë shumë, si lojtarët e tjerë këtu që kanë fituar tre Ligat e Kampionëve”, tha Courtois pas ndeshjes.

“Nuk është mirë të jesh në stol, unë mendoj për të është e njëjtë, por e shoh atë duke punuar mirë.”

“Nuk ka një marrëdhënie të keqe, të gjithë portierë trainohen shumë.”

Jose Mourinho është lidhur me një kthim të Real Madrid, pasi belgu ka punuar dhe fitoi me të në Chelsea, foli shumë për të.

“Ai është një trajner i madh”, tha belgu.

“Kam fituar me të dhe kam shumë respekt për të dhe i uroj atij më të mirën për të ardhmen”.

Santiago Solari mori vendimin për të hequr Navas si portierin e Ligës së Kampionëve pas mbërritjes së tij, duke dhënë minuta Courtois në LaLiga Santander dhe në Evropë.

“Kur luani të mërkurën dhe të shtunën atëherë është e dobishme për një portier,” tha ai.

“Është vendimi i trajnerit dhe ai është ai që zgjedh.”

“U ndjeva mirë këtu që nga dita e parë, skam asnjë shqetësim,” tha në fund Courtois.

Ky është trofeu i parë i Courtois në sezonin e parë me mbretërit./Marca//TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: France Football shpallë portierin më të mirë në vitin 2018 / FOT

Gazeta sportive, France Football, ndër listen që po e publikon kohë pas kohe ka shpallur edhe portierin më të mirë në botë për vitin 2018.

Votat e kapitenëve dhe gazetarëve sportiv si portieri më i mirë kanë shkuar për lojtarin aktual të Real Madridit, Thibaut Courois, transmeton Teleshkronja Post.

Shiko LIVE – Ceremonia e Ballon Do’r 2018

Ish-portieri i Chelsea gjatë sezonit 2017-18 kishte një sezon shumë të mirë dhe u shpall edhe portieri më i mirë në botërorin e Russia 2018./Teleshkronja Post/

Ja edhe postimi i France Football :