ZYRTARE: Tottenham Hotspur thyen rekordin e klubit, nënshkruan me yllin e Lyon

Klubi nga Premier League, Tottenham kanë nënshkruar mesfushorin Tanguy Ndombele për një shifer rekord 63 milionë funte nga klubi francez Lyon.

22-vjeçari ka nënshkruar një marrëveshje gjashtë-vjeçare me klubin deri në vitin 2025, raporton Teleshkronja Post.

Ndombele iu nënshtrua një mjek në një spital në veri të Londrës të martën para se të përfundonte formalitetet e lëvizjes së tij në terrenin e trajnimit të Tottenham.

Shifra prej £ 63m përfaqëson një fitim të madhë për Lyon, i cili bleu Ndombele nga Amiens për £ 7 milion vetëm 12 muaj më parë.

Ai arrin tek Spurs vetëm disa orë pasi lojtari i Anglisë Jack Clarke, i cili nënshkroi një marrëveshje katërvjeçare, por do të mbetet në Elland Road në një huazim sezonale.

Para mbërritjes së Ndombelës dhe Clarke, Spurs ‘më i fundit ishte nënshkrimi i Lucas Moura nga Paris Saint-Germain 18 muaj më parë.

Për Ndombele ishte i interesuar edhe Real Madridi dhe disa klube të tjera nga evropa.

Cristiano i jep Juventusit listen prej 6 lojtarësh që i do në klub për sezonin e ri

Pesë herë fituesi i ‘Ballon d’Or’ është duke kërkuar seriozitet dhe me arsye të mirë insiston se ai mund të fitojë Ligën e Kampionëve për Juventusin sezonin e ardhshëm.

Në fitoren 2-1 ndaj Fiorentinës siguroi titullin e tetë të njëpasnjëshëm Serie A – një rekord për në pesë ligat më të mira të Evropës – por Ronaldo dhe klubi bardh e zi janë të dëshpëruar pasi i dhanë fund pritjes së klubit për Ligën e Kampionëve.

Pa e fituar titullin e Ligës së Kampionëve që nga viti 1996, kampionët italianë u eliminuan nga Ajax në Torino në fazat e çerekfinales, shkruan Teleshkronja Post.

Në një përpjekje për të ringjallur fatin e klubit në Evropë, Ronaldo ka ‘lëshuar një listë të objektivave të transferimit’ që ai dëshiron që klubi të nënshkruajë për sezonin e ardhshëm, sipas Mirror.

Futbollisti portugez i Benfikës, Joao Felix, i vlerësuar në më shumë se 100 milionë funte, është paraqitur në një listë të lojtarëve që qarkullojnë në mediat italiane.

Ish-shokët e ekipit të Real Madridit, Raphael Varane dhe Isco gjithashtu e shohin të ardhmen e tyre në ajër dhe Ronaldo do të dëshironte t’i merrte në klubin e bardhë e zi tek Juventus për të forcuar ekipin e Massimiliano Allegrit.

Emra të tjerë përfshijnë edhe kapiteni i Ajaxit Matthijs de Ligt, mbrojtësi i Romës Kostas Manolas dhe mesfushori i Lyonit, Tanguy Ndombele.

Ronaldo, sipas Corriere dello Sport, mendon se lojtarët që ai po vështron nuk do të forcojë vetëm Juventusin por do të dobësojë edhe rivalët e tyre kryesorë evropianë përpara një shtytjeje për lavdinë e Ligës së Kampionëve në 2019-20.

Pavarësisht humbjes në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për herë të parë që nga viti 2010, duke mundur Fiorentinën Ronaldo u bë lojtari i parë në histori që ka fituar Premier League, Serie A dhe La Liga./TeleshkronjaPost/