Zyrtare: Publikohet lista e lojtarëve nga Luis Enrique për Spanjën

Luis Enrique e ka publikuar listën me futbollistët e ftuar në ekipin kombëtar të Spanjës për ndeshjet e marsit në kualifikimet për Kampionatin Evropuan 2020, kundër Maltës dhe Norvegjisë, me Iscon që ka mbetur janë dhe me tetë fytyra të reja në skuadër.

Bernat, Sergi Gomez, Fabian, Parejo, Jesus Navas, Muniain, Canales dhe Jaime Mata kanë mahnitur këtë sezon dhe trajneri spanjoll ka vendosur t’u japë rast të gjithë atyre, transmeton Gazeta Express.

Spanja do të përballët në fazën finale të Ligës së Kombeve, prandaj Enrique ka vendosur të bëjë ndryshime para se të përballët me Anglinë, Holandën, Portugalinë dhe Zvicrën.

Është interesant fakti se lojtarë si Dani Ceballos dhe Marco Asensio, të cilët nuk kanë luajtur shumë për Real Madridin këtë sezon, janë thirrur në Kombëtare.

Listë e plotë e Spanjës.

Portierë: De Gea, Kepa, Pau López

Mbrojtes: Jesús Navas, Sergi Roberto, Sergio Ramos, Mario Hermoso, Íñigo Martínez, Gayá and Jordi Alba, Bernat

Mesfushorë: Busquets, Rodri, Ceballos, Fabían Ruiz, Parejo.

Sulmues: Asensio, Rodrigo, Morata, Muniain dhe Jaime Mata.

Pique: Më mirë Spanja të merrët me të burgosurit politik se me VAR-in

Pas fitimit bindës të Barcelonës ndaj Real Madridit në Copa del Rey, Gerard Pique preferonte të fliste për median spanjolle dhe të kritikonte Spanjën për të burgosurit politik.

Nr.3 ka qenë gjithmonë një avokat i të folurit në lidhje me Kataloninë, sidomos pasi mposhtën Real Madridin në Santiago Bernabeu, pasi ai argumentoi se mediat fiksohen tek VAR por nuk mbulojnë të burgosurit politikë nga Katalonia.

“Nëse televizioni spanjoll shpenzonte më shumë kohë duke mbuluar gjyqin e të burgosurve politikë, e cila është shumë e padrejtë, kështu që populli spanjoll mund të shohë pak më shumë nga ajo që po ndodh, në vend që të flasë për VAR, ndoshta vendi do të ishte duke bërë pak më mirë , “tha Pique.

Barcelona kthehet në Bernabeu të shtunën kur ata përballen me Madridin në kuadër të LaLigas, transmeton Teleshkronja Post.

“[Është një lojë tjetër e komplikuar”, tha ai. “Ata duken shumë larg, nëse fitojnë atëherë ata e zvogëlojnë diferencën në gjashtë pikë, ne do të shkojmë atje shumë të motivuar.”

“Ne kemi qenë me fat që kemi fituar kaq shumë ndeshje këtu”.

Barcelona është në rrugë të përsëritur tripleten e tyre të 2015 dhe janë në finalen e Copa del Rey vitin e gjashtë me radhë.

“Me forcën e zakonit më shumë se çdo gjë, rezultate të mira dinamike,” tha Pique. “Ne ishim të shkëlqyer të shtunën kundër Seviljes, ishim në një gjysmëfinale dhe tani një tjetër finale. [Unë jam] shumë i lumtur.”

“Ne do të përpiqemi të fitojmë finalen, por ne jemi të fokusuar në ndeshjen e së shtunës, në vitet e fundit kemi qenë në shumë finale dhe i kemi fituar ato.”/TeleshkronjaPost/

Zyrtare: Vendimi i Federates së Spanjës për gjestet e Bale

Këtu është një lajm i mirë për Real Madridin dhe teknikun Santiago Solari, i cili gjendet para një jave vendimtare.

Gareth Bale kishte këtë javë të vështirë dhe uellsiani nuk do të sanksionohet për gjestet e tij të festimit kundër Atletico Madrid në LaLiga.

La Liga kishte transferuar ankesën në komisionin e disiplinor të federatës spanjolle, duke e përshkruar festimin si “provokim inkurajues për publikun”.

“Gjesti ishte ndoshta i turpshëm,” shpjegoi LaLiga për aktin.

Megjithatë, komiteti ka vendosur të mos e sanksionojë këtë gjest, duke e lënë Bale të lirë për të shfaqur në të dyja takimet e kësaj jave me Barcelonën.

Santiago Solari tani ka një vendim për të bërë dhe duhet të zgjedhë nëse do të ketë besim tek uellsiani që nga fillimi, transmeton Teleshkronja Post.

Ndeshja e sontme mes Real Madridit dhe Barcelonës në Santiago Bernabeu fillon nga ora 21:00 në mbrëmje./TeleshkronjaPost/

Gareth Bale rrezikon suspendim nga Federata Spanjolle

La Liga e ka raportuar Gareth Bale-in në Komitetit e Garave të Futbollit Spanjoll, pasi sulmuesi i Real Madridit bëri një gjest në drejtim të tifozëve të Atletico Madridit në derbin e fundjavës së kaluar në Wanda Metropolitano.

Dënimi që uellsiani mund ta marrë është pezullim me tri ndeshje.

Gareth Bale rrezikon t’i mungojë Real Madridit në tri ndeshjet e ardhshme në ligë, për shkak të mënyrës sesi e festoi golin në fitoren e Realit ndaj Atleticos në fundjavë, transmeton Gazeta Express.

Gjatë një derbi të zjarrtë në kryeqytetin spanjoll, Bale ia siguroi fitoren Realit duke realizuar golin e tretë për 3:1.

Mbase si kundërpërgjigje ndaj provokimeve që iu bën nga tribunat, uellsiani me një gjest me duar, i cili u cilësua nga La Liga si nxitje e tifozëve kundërshtar.

La Liga thekson në raportin e saj se sjellja e tij nga lojtari i Realit është e ndaluar dhe sanksionohet nga sistemi legal federal dhe se duhet të jetë subjekt i ndëshkimit nga ky sistem.

Lajmi i keq për Iscon pas mosmarrëveshjes me Solarin

Marrëdhëniet jo të mira mes Iscos dhe Solarit po ndikojnë shumë keq në karrierën e Iscos.

Selektori spanjoll Luis Enrique nuk mund t’i garantojë Iscos një vend në skuadrën e tij të ardhshme të Spanjës për shkak të mungesës së minutave në Real Madrid.

Edhe pse ai ka qenë gjithmonë i pranishëm në vitet e fundit për Spanjën, Isco ka pasur një sezon të vështirë në nivelin e klubit.

Lojtari nuk ka startuar një ndeshje në LaLiga që nga ndeshja fundit e Julen Lopetegui në krye të Madridit, shkatërrimi 5-1 i Clasico nga Barcelona.

Nën Santiago Solarin, Isco është dashur të jetë i kënaqur me një rol si zëvendësues apo vetëm duke startuar në ndeshjet tjera dhe ai nuk arriti madje as të zbresë në stol në fitoren e së dielës 4-2 në Espanyol.

Spekulimet kanë sugjeruar se ai është i lumtur të qëndrojë në klub deri në fund të sezonit për të parë nëse qëndron Solari, por statusi i 26-vjeçarit në skuadrën e Spanjës mund të preket para kësaj, me fushatën e tyre të kualifikimit Euro 2020 që fillon në muajin mars .

Duke folur për Movistar, shefi i Spanjës Luis Enrique tha: “Tani për tani, nuk e di nëse do ta telefonoj, ne do ta trajtojmë secilin rast individualisht. Kanë mbetur akoma dy muaj për listën, edhe pse unë do të preferoja që ai të luante më shumë minuta.”

Federata Spanjolle e konfirmon se lojtari i Barcelonës ka luajtur si i pezulluar

Federata Spanjolle e Futbollit ka pranuar për MARCA se Barcelona ka luajtur një formacion të papërshtatshëm kundër Levante në Copa del Rey pasi Chumi nuk e përfundoj pezullimit të tij pasi u dërgua për ekipin B.

Mbrojtësi 19-vjeçar duhet t’i ketë shërbyer ndalimit të tij për ekipin B përpara se të jetë në dispozicion për të luajtur për ekipin e parë.

Barcelona, ​​ndërkohë, ka argumentuar kundër kësaj dhe ka deklaruar se sipas përcaktimit 28, ai mund të ketë luajtur ndeshjen, pavarësisht se u sanksionua ndërsa ishte në veprim për ekipin B.

Lexo: Formacionet zyrtare: Barcelona vs Levane

El Mundo raportoi këtë të enjte, por Barcelona gjithashtu e ka bërë të qartë se periudha për të denoncuar këtë, e cila është deri në 48 orë pas ndeshjes.

Në sytë e Barcelonës, ata besojnë se Chumi, i cili mori një karton të pestë të verdhë kundër Castellon, duhej të shërbejë pezullimin e tij në kampionat për ekipin B, që ai bëri kundër Alcoyano fundjavën e kaluar.

Vetëm në rast se ishte një karton i kuq dhe federata e kishte konsideruar si një shkelje të rëndë, duke sjellë me të një ndalim me katër lojë, Chumi nuk do të kishte qenë në gjendje të përballet me Levante, argumentojnë Barcelona.

Sipas rregullave të konkurrencës, megjithatë Chumi duhet të ketë mbajtur pezullimin e tij.

“Derisa [një lojtar] të përfundojë pezullimin e tij me ekipin e tyre, ata nuk mund të luajnë për ndonjë ekip tjetër”, thotë neni 56.3 i kodit disiplinor.

“Lojtari i suspenduar nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në asnjë prej ekipeve ose klubeve në kategorinë në të cilën kanë kryer shkeljen e përmendur, derisa të kenë shërbyer numri i ndeshjeve që pezullimi meriton”./TeleshkronjaPost/

Ish-trajneri i Barçës: “Isco ka kualitete të pamohueshme”

Isco ka pasur një fillim të vështirë në sezonin e 2018/19, pasi ka pasur operacionin dhe ka rënë në bankë që nga ardhja e Santiago Solarit, por trajneri i tij kombëtares e ka mbrojtur atë.

Luis Enrique ka lavdëruar mesfushorin Isco dhe ka diskutuar se sa e rëndësishme është për “La Rojën”.

“Më pëlqen shumë, ai ishte në nivel të vërtetë të lartë në Kupën e Botës në Rusi,” rapoton MARCA, shkruan Teleshkronja Post.

Kur u pyet për Isco në dorëzimin e çmimeve Quini Awards në Gijon, tha Luis Enrique .

“Cilësia e tij është e pamohueshme.”

Forma dhe minutat e tij do të përcaktojnë shanset e tij për t’u thirrur në skuadrën, por unë e kam thirrur atë shumë herë kështu që ju mund të shikoni veprimet e mia më shumë se fjalët e mia.

“Tani është dhjetori dhe ka tre muaj deri në listën e radhës.

“Luis Enrique mbante një këmishë me emrin legjendar të futbollistit Sporting Gijon Quini në të, një rikujtim për ish-kampionin spanjoll, i cili vdiq në shkurt të vitit 2018./TeleshkronjaPost/