Studimi thotë se hëna po tkurret dhe ka dridhje

Hëna po ngushtohet ngadalë me kalimin e kohës, gjë që shkakton rrudha në koren e saj dhe lëkundet, sipas fotografive të kapura nga Orbiter Lunar Reconnaissance Orbita e NASA-s.

Ndryshe nga Toka, hëna nuk ka pllaka tektonike. Në vend të kësaj, ndërsa brendësia e hënës është ftohur gjatë disa qindra milion viteve të fundit, ajo ka shkaktuar rrudhjen e sipërfaqes ndërsa zvogëlohet.

Ndryshe nga lëkura fleksibël e një rrushi të terur kur zvogëlohet, korja e brishtë e hënës prishet. Kjo krijon shkallë shkallë shkëmbinjtë quajtur defekte shtytje si pjesë e kores është shtyrë lart dhe mbi një tjetër pjesë të ngushtë të kores.

Tani ka mijëra shkëmbinj të shpërndarë nëpër sipërfaqen e hënës, mesatarisht disa kilometra të gjatë dhe dhjetëra metra të larta. Orbita ka marrë fotografitë më shumë se 3.500 prej tyre që nga viti 2009. Në vitin 1972, astronautët Apollo 17 Eugene Cernan dhe Harrison Schmitt kishin për të ngjitur një nga këto shkëmbinjtë, nga skarpi i Lee-Lincoln, duke lëvizje zig-zage mbi të.

Harrison Schmitt grumbullon mostrat e dheut hënor gjatë aktivitetit të parë Apollo 17.

Sot hëna është 50 metra më “e dobët” për shkak të këtij procesi. Dhe ndërsa zvogëlohet, hëna prodhon në mënyrë aktive lëkundje apo dridhje gjatë procesit. Hulumtuesit rishpallën të dhënat sizmike që kishin nga hëna për t’u krahasuar me imazhet e mbledhura nga orbita.

Të dhënat nga sizmometrat e vendosura në hënë gjatë Misioneve Apollo 11, 12, 14, 15 dhe 16 zbuluan 28 dridhje apo lëkundje të regjistruara midis 1969 dhe 1977. Hulumtuesit e krahasuan vendndodhjen e epiqendres për ato tërmete. Të paktën tetë nga tërmetet ndodhën për shkak të aktivitetit. Kjo përjashton mundësinë e ndikimeve asteroide ose zhurmave nga brendësia e hënës.

Kjo do të thotë se sizmometrat Apollo regjistruan ngushtimin e hënës, thanë hulumtuesit. Studimi i të dhënave sizmologjike të Apollo dhe analiza e më shumë se 12,000 fotografive të orbites u botuan të hënën në revistën Nature Geoscience.

“Është me të vërtetë e mrekullueshme të shihet se si të dhënat nga gati 50 vjet më parë dhe nga misioni janë kombinuar për të çuar përpara kuptimin tonë të hënës duke sugjeruar se ku do të shkojnë misionet e ardhshme në studimin e proceseve të brendshme të hënës”, tha John Keller në një deklaratë, autor studimi dhe shkencëtari i projektit Lunar Reconnaissance Orbiter në Qendrën e Fluturimit Hapësinor Goddard të NASA-s.

Hulumtuesit besojnë se tërmetet po ndodhin ende në hënë, që do të thotë se ndryshon në mënyrë aktive.

“Analiza jonë jep provat e para që këto defekte janë akoma aktive dhe ka gjasa të prodhojnë zvogëlimin dhe lëkundjet pasi hëna vazhdon gradualisht të qetësohet dhe tkurret”, tha Thomas Watters, shkencëtar i lartë në Qendrën për Tokën dhe Studimet Planetare në Hapësirën Ajrore dhe Hapësinën Kombëtare Smithsonian Muze në Uashington.

“Disa prej këtyre tërmeteve mund të jenë mjaft të forta, rreth pesë të rikterit.”

Disa nga tërmetet ndodhën gjithashtu gjatë një pike në orbitën e hënës kur ishte larg nga Toka, duke treguar se batica e gravitetit të Tokës mund të kishte kontribuar në koren e hënës.

“Ju shpesh nuk merrni për të parë tektonikën aktive kudo, por Toka, prandaj është shumë emocionuese të mendoni se këto gabime mund të prodhojnë ende termete tjera”, tha Nicholas Schmerr në një deklaratë, autore studimi dhe asistent profesoreshë gjeologjike në Universitetin e Maryland. Schmerr krijoi algoritmin që ri-analizoj të dhënat Apollo.

Studiuesit vunë në dukje prova të tjera në orbiten e fotografive të rrëshqitjeve të dheut në fund të pjesës së ndritshme, duke sinjalizuar aktivitetin e fundit. Me kalimin e kohës, sipërfaqja e Hënës errësohet për shkak të motit dhe rrezatimit, kështu që njollat ​​e ndritshme janë zona ku aktiviteti i kohëve të fundit ka ekspozuar zonat në sipërfaqen hënore.

“Për mua, këto gjetje theksojnë se ne duhet të kthehemi në hënë,” tha Schmerr. “Ne kemi mësuar shumë nga misionet e Apollo, por ata me të vërtetë kanë dëmtuar sipërfaqen. Me një rrjet më të madh të sizmometërve modernë, ne mund të bëjmë hapa të mëdhenj në kuptimin tonë të gjeologjisë së hënës, gjë që siguron disa fruta shumë të larta premtuese për shkencën në një mision të ardhshëm në hënë “./TeleshkronjaPost/

Presidenti Trump shtron iftarë në Shtëpinë e Bardhë, ambasadorja Çitaku përkrahë tij (VIDEO)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka shtruar iftarë në Shtëpinë e Bardhë për nderë të muajit të Ramazanit.

Në këtë iftarë e pranishme ishte edhe Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka marrë pjesë në darkën e iftarit e cila ishte shtruar nga Presidenti i SHBA’së, Donald Trump.

Postimi i plotë i ambasadores Çitaku :

“Pata nderin dhe kënaqësinë e veçantë që në darkën e iftarit të shtruar në Shtëpinë e Bardhë të isha e ulur përkrah Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Z. Donald J. Trump”, ka shkruar Çitaku.

“Presidentit Trump i tregova se në shtetin tonë sekular, ka një kulturë tolerance dhe harmoni ndërmjet religjioneve. Po ashtu, e njoftova në detaje mbi sfidat me të cilat ballafaqohemi aktualisht në Kosovë dhe biseduam mbi domosdoshmërinë e përfshirjes së drejtpërdrejtë të SHBA-ve në proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon shteti ynë i ri”, ka shkruar ambasadorja Çitaku.

Çitaku ka shkruar tutje se në iftar ishin të pranishëm përveç presidentit Trump, ishte edhe zv. Presidenti i SHBA’së, Mike Pence, Sekretari i Mbrojtjes, Shanahan, Sekratari i Thesarit Mnuchin e ambasadorë të tjerë.

Në fotografitë e postuara nga ajo, shihet se ishte e ulur në të njëjtën tavolinë me Presidentin, madje karriget e tyre ishin ngjitur njëra-tjetrës./TeleshkronjaPost/

Pse Sekretari Amerikan e anuloi dje urgjentisht vizitën në Berlin?

Sekretari i shtetit amerikan, Mike Pompeo ka realizuar ka realizuar një vizitë të papritur në Bagdad, ku është takuar me zyrtarët irakianë dhe ka diskutuar shqetësimet e Shteteve të Bashkuara për sigurinë, duke përmendur ato që i ka cilësuar si aktivitete “përshkallëzuese” të Iranit.

Vizita e Pompeos në kryeqytetin e Irakut ka ardhur një javë pasi Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar për pozicionimin e pajisjeve ushtrake në Lindje të Mesme, hap që është konsideruar si përgjigje ndaj kërcënimit me të cilin përballen forcat amerikane dhe aleatët e tyre në rajon.

Pompeo ka thënë në Bagdad se inteligjenca amerikane ka qenë “shumë specifike” rreth “sulmeve që janë të pashmangshme”.

Teherani në anën tjetër ka hedhur poshtë raportimet për kërcënime duke i cilësuar ato si “luftë psikologjike”.

Tensionet në mes të Teheranit dhe Washingtonit janë përshkallëzuar prej kur presidenti amerikan, Donald Trump është tërhequr një vit më parë nga marrëveshja bërthamore që Irani ka nënshkruar me fuqitë botërore më 2015.

Liderja gjermane, Angela Merkel.

Përveç kësaj Trump ka rikthyer të gjitha sanksionet ndaj këtij shteti duke i prekur sektorin e naftës dhe atë bankar.

“Ne kemi biseduar për rëndësinë që ka Iraku në të garantuarit e sigurisë dhe për mbrojtje të amerikanëve në shtetin e tyre”. Pompeo ka thënë pas takimit me presidentin irakian, Barham Salih dhe kryeministrin, Adil Abdul-Mahdi.

Ai ka thënë se qëllimi i takimit ka qenë për të informuar liderët irakianë për “kërcënimin në rritje që SHBA-ja ka vërejtur në rajon”.

Sa i përket vendimit për të angazhuar forca shtesë në Lindje të Mesme, Pompeo ka thënë se “mesazhi që u kemi dërguar iranianëve ka qenë i qartë” se dhe shpreson që Irani të mendojë dy herë, para se të sulmojë interesat amerikane.

Glauk Konjufca: Përfshirja e SHBA-ve në dialog, rrezik për Kosovën

Dialogu Kosovë-Serbi. Samiti i Berlinit, një takim i një formati të lartë, ku krerët e shtetit të Kosovës dhe Serbisë u ftuan nga kancelarja gjermane Angela Merkel si dhe presidenti francez Emmanuel Macron, u përqendrua kryesisht në rivendosjen e dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, pas vendosjes së taksës nga Kosova për produktet serbe.

Ndonëse qëndrimet e kancelares Merkel për çështjen e hapjes së kufijve edhe më herët ishin të qarta, se në vendet e Ballkanit Perëndimor nuk ka vend ideja për ndryshim kufijsh, edhe në Samitin e Berlinit të mbajtur më 29 prill, është raportuar se ka pasë qëndrime të njëjta se nuk do të ketë ndryshim të kufijëve.

E politikanët nga Kosova, thonë se pritshmëritë për këtë Samit kanë qenë shumë të mëdha. Shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, tha se Franca dhe Gjermania nuk ishin zë shumë kritik kundër idesë për hapjen e kufijve.

“Pritshmërinë e të gjithëve kanë qenë të mëdha për shkak që mendoj që në samitin e Berlinit, Gjermania dhe Franca do jepnin një kornizë më konkrete të mënyrës se si të shkohet përpara në procesin e dialogut si dhe disa elemente të padiskutueshme në formë të principeve që do i përfshinte marrëveshja përfundimtare. p.sh njohjen e Kosovës nga Serbia. Nuk ishte aq eksplicit kundërshtimi dhe qortimi për hapjen e kufijve të Kosovës, prita një pozicionim më preciz dhe patëm si rrjedhim një deklaratë me fraza universale”.

Një tjetër mangësi të këtij Samiti, Konjufca e sheh edhe çështjen e qëndrimeve të dy krerëve kosovarë, Thaçit e Haradinajt, të cilët sipas Konjufcës në këtë Samit shkuan me ide krejt të kundërta të cilat sipas tij po i bëjnë dëm edhe vendit tonë.

“Në këto raste më mirë është mos të shkohet fare se sa të shkohet me qëndrime të kundërta pasi që dëmi është shumë i madh për shtetin e Kosovës, nëse i kemi dy përfaqësuesit më të artë të shtetit që nuk kanë mendime të njëjta sa i përket zgjidhjeve në procesin e dialogut me Serbinë, në vend që t’i afrohemi zgjidhjes, prej mendimeve të kundërta rezultati është që i shtojmë edhe më shumë dilemat dhe dilemat si thojmë tek këta faktorë të fuqishëm ndërkombëtarë që kanë një pjesë të rëndësishme sa i përket procesit të vendimmarrje. Presidenti u mundu që të tingëllojë si kryeministri, mirëpo kjo ishte vetëm në nivel të tarifës, por sa i përket temës së kufijve presidenti siç duket nuk e ka ndryshuar mendimin e tij dhe ende ka shpresë me Vuçiqin që kjo temë mund të hapet ndonjëherë”.

Ndërsa deputeti i Partisë Socialdemokrate, Visar Ymeri, thotë se Samiti i mbajtur në Berlin, por as ai që do mbahet në Paris më 1 korrik të këtij viti, nuk e kanë për qëllim arritjen e një marrëveshje përundimtare mes shteti tonë dhe Serbisë.

“Mendoj që këto Samite nuk kanë qëllim, as ky i paralajmëruar për 1 korrik në Paris nuk e kanë qëllimin që të arrihet ndonjë marrëveshje përfundimtare më shumë janë samite që kanë qëllim ta intensifikojnë procesin si të tillë të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe në një farë mënyre paraqesin një risi në këtë fazë të fundit të procesit të dialogut e reja është që një përfshirje më të madhe të dy shteteve bosht të BE-së Gjermanisë dhe Francës në këtë proces dhe ka një përafrim dhe unifikim i qëndrimit të këtyre shteteve sa i përket procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Mendoj se kjo është e mirë, pra në ndërtimin e një momentumi ndërkombëtarë për sa i përket këtij dialogu, mirëpo gjithnjë duhet ta kemi parasysh që qëndrimi i Kosovës, i përshkruar në Platformën e miratuar në Kuvend duhet të jetë qëndrimi i vetëm institucional i Kosovës dhe Kosova një zëri ta thotë troç e qartë qe me Serbinë ka vetëm një marrëveshje e ajo është njohja e Kosovës dhe asgjë tjetër nuk do të jetë e pranueshme”.

Ndërsa deklaratat e presidentit Thaçi, se nuk ka dialog pa praninë e ShBA-së, po i quan të qëllimshme edhe Përparim Kryeziu nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike. Ai thotë se presidenti Thaçi nuk po e gjen përkrahjen për ripërcaktimin e kufijve nga shtetet e BE-së dhe si pasojë e kësaj, ai po kërkon përfshirjen e ShBA-së, pasi që këta të fundit kanë qenë më dorëshlirë dhe përkrahës të përcaktimit të kufijve.

“Në parim roli i ShBA-së për Kosovën është i panegociueshëm mirëpo në këtë rast konsideroj se insistimi i presidentit për përfshirjen e ShBA-së në këtë proces nuk derivon nga ky parim, por nga fakti që nga ky Samit e ka kuptuar ndoshta së fundmi dhe përfundimisht që BE-ja nuk e përkrahë një ide të ripërcaktimit të kufijve dhe momentalisht i vetmi aktor relevant ndërkombëtarë dhe shumë i rëndësishëm i mbetur janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkatësisht administrata e presidentit Trump e cila duket të jetë më dorëshlirë dhe më përkrahëse ndaj idesë për përcaktim të kufijve”.

Kryeziu po e sheh si problem çështjen e qëndrimeve të kundërta të presidentit Thaçi dhe kryeministrit Haradinaj.

“Është normale deri diku që të kenë mospajtime për gjëra të rëndomta, por asnjëherë për gjëra kaq substanciale për të ardhmen e shtetit të Kosovës dhe normativisht politika e brendshme e vendit ndikon e edhe në politikën e jashtme të vendit dhe kjo patjetër që dëmton shtetin e Kosovës në përfaqësimin e saj në organizime të tilla që kanë karakter ndërkombëtarë. Ne kemi qenë të njoftuar se në një takim të tillë do prezantohen dy ide të ndryshme për të cilat edhe Franca edhe Gjermania është e informuar, mirëpo ne kemi pasë një copë shprese që para fillimit të samitit të ketë të paktën një përafrim të qëndrimeve, por duke qenë se qëndrimet janë dimetriksiht të kundërta rezultoi i pasuksesshëm”.

Kryeziu thotë se samitit i ka dhënë një dimension të ri procesit të dialogut, por sipas tij nuk mund të arrihet një marrëveshje përfundimtare përderisa ky proces udhëhiqet nga shefja për politikë të jashtme, Federica Mogherini.

Kosova mori pjesë në Samitin e Berlinit më 29 prill të këtij viti, ndërsa zyrtarisht është bërë e ditur që një takim tjetër i përfaqësuesve së Kosovës dhe Serbisë me dy boshtet kryesore të Bashkimit Evropian, do mbahet në Paris më 1 korrik të këtij viti.

Joe Biden po kandidon për president të SHBA në vitin 2020

Para pak muajsh, ish-zëvendës presidenti amerikan, Joe Biden, pati deklaruar se ësht ‘personi më i kualifikuar’ për president pas përfundimit të mandatit të Donald Trump.

Duke përfunduar disa muaj spekulime, ish-nënpresidenti Joe Biden njoftoi të enjten se po kandidon për president në vitin 2020, duke u bashkuar me një fushë të mbushur me njerëz të demokratëve të etur për të marrë postin e presidentit të SHBA-ve.

“Vlerat thelbësore të këtij kombi … qëndrimi ynë në botë … demokracia jonë e vetme … gjithçka që e ka bërë Amerikën – Amerikë është në rrezik”, tha Biden në një video që paralajmëroi kandidaturën e tij. Videoja u shpërnda nëpër platformat e mediave sociale.

Biden ka udhëhequr vazhdimisht garën për emërimin e Demokratëve në votimet e hershme, dhe atij nuk i mungon besimi. Ai deklaroi në dhjetor se ai ishte “personi më i kualifikuar” për të qenë president dhe tha se çështjet me të cilat ballafaqohet vendi “janë çështjet që kanë qenë jetike, që unë kam punuar në tërë jetën time”.

“Më vjen keq që nuk kuptova më shumë,” u tha ai gazetarëve, pasi dy herë duke qeshur për prekjen gjatë fjalimit të tij për të qeshur nga audienca kryesisht mashkullore.

“Nuk më vjen keq për asnjë nga synimet e mia. Nuk më vjen keq për ndonjë gjë që kam bërë ndonjëherë. Unë kurrë nuk kam qenë pa respekt, me dashje, për një burrë apo një grua “.

Pretendimet vënë në qendër të vëmendjes trashëgiminë e përzier Biden mbi çështjet e të drejtave të grave, një përgjegjësi politike në epokën ‘Me Too.’

Drejtimi i Bidenit dukej si një përfundim i paregjistruar pasi ai ngacmonte fushatën e tij të ardhshme për disa muaj. Ai njoftohet se kishte hedhur poshtë idenë e zgjedhjes së aktorit në rritje të Demokratëve, Stacey Abrams, si një bashkëshort i tij në përpjekje për të zmbrapsur kritikat për veten e tij si një burrë i bardhë në mes të fushës së larmishme të demokratëve të vitit 2020. (Abrams ka mohuar në mënyrë të përsëritur se kishin ndonjë bisedë të tillë.)

Nga 36 vitet e tij në Senat dhe tetë vjet si nënkryetar, i presidentit Barak Obama, forcat e Biden janë të qarta, shkruan HuffPost, transmeton Teleshkronja Post.

Ai është i përgatitur për çështjet e politikës së jashtme dhe juridike, pasi ka kryesuar të dyja komisionet përkatëse të Senatit për këto çështje. Ai ndihmoi të shkruante dhe të kalonte Aktin kundër Dhunës ndaj Grave. Si i dyti në komandë i presidentit Obama, ai ishte një negociator kryesor me udhëheqësit republikanë në Kongres dhe ndihmoi në zgjidhjen e krizës së borxhit në vitin 2011.

Por ai ka pika të dukshme të dobëta në rekordin e tij politik. Në moshën 76-vjeçare, Biden mund të jetë lehtësisht presidenti më i vjetër i zgjedhur në historinë e SHBA. Si një senator që përfaqësonte Delaware, ai mbështeti luftën në Irak dhe ndihmoi autorin e ligjit të krimit të vitit 1994, i cili ushqeu një epidemi të burgosjes masive.

Biden gjithashtu është kritikuar për mos mbrojtje të profesorit të ligjit Anita Hill, pasi ajo akuzoi Clarence Thomas se e ka ngacmuar seksualisht nga Gjykata e Lartë në 1991. Si kryetar i Komitetit Gjyqësor të Senatit, Biden nuk do të thërriste dëshmitarë për të konfirmuar historinë e Hill dhe nuk bëri shumë për të ndaluar sulmet personale nga republikanët.

Ndërsa lëvizja ‘Me Too’, Biden ka shprehur keqardhje për mënyrën se si u trajtua Hill. Por ai e ka liruar veten nga çdo përgjegjësi për të dhe ka lëshuar një sërë kërkim faljesh për Hill, të cilën ajo e ka kritikuar si të pamjaftueshm.

Duke iu drejtuar sërish çështjes në mars, Biden ankohej se “unë do të doja të bëja diçka”.

“Deri më sot, më vjen keq që nuk mund ta merrja atë lloj dëgjimi që ajo meritonte,” tha ai në një ceremoni çmimesh në Nju Jork për nderimin e studentëve që punonin për të luftuar sulmet seksuale në kampuset e kolegjeve.

Shpallja e kandidimit të Biden vjen pasi më shumë se një duzinë konkurrentë të tjerë Demokratë kanë njoftuar hyrjet e tyre në garë, përfshirë Sens. Kirsten Gillibrand (DN.Y.), Elizabeth Warren (D-Mass.), Kamala Harris (D-Kalif.), Cory Booker (DN.J.), Amy Klobuchar (D-Min.) Dhe Bernie Sanders (I-Vt.).

Sekretari i mëparshëm i Strehimit dhe Zhvillimit Urban Julián Castro, përfaqësuesi i Tulsi Gabbard (D-Hawaii), Uashingtoni Gov Jay Inslee (D), ish-koloneli Gov John Hickenlooper (D) dhe South Bend, Indiana, kryetari i komunës Pete Buttigieg.

Kjo është koha e tretë e Biden që po kandidon për president. Ai tentoj në vitin 1988 dhe pastaj përsëri në vitin 2008. Ai konsideroi një vrap në vitin 2016, por vendosi të tërhiqej nga gara pasi humbi djalin e tij Beau nga sëmundja e kancerit.

Në një intervistë në dhjetor, ai tha se është i përgatitur t’i adresojë të gjitha dobësitë e tij të mundshme si një kandidat – duke përfshirë tendencën e tij për të bërë gafat – por tha se ato janë të zbehtë në krahasim me cilësitë më të këqija të Trump.

“Unë jam një makinë gazi, por, çfarë është një gjë e mrekullueshme në krahasim me një djalë që nuk mund të tregojë të vërtetën”, tha Biden. “Jam gati të luftoj të gjitha këto gjëra. Pyetja është se çfarë lloj kombi po bëhemi? Çfarë do të shkojmë për të bërë? Kush jemi ne?”/TeleshkronjaPost.info/

I madhi Bill Clinton kujton bombardimet e NATO’s në Kosovë

Si sot, 20 vjet më parë NATO për 78 ditë goditi caqet serbe në Kosovë duke ndaluar spastrimin etnik.

Presidenti amerikan Bill Clinton ishte ai që bindi SHBA’në se po vepronin drejtë duke mbrojtur civilët e pafajshëm, dhe udhëhoqi koalicionin që mundi Serbinë.

Nëpërmjet një shkrimi në Facebook Qendra Presidenciale Clinton kujtoi momentin e madh të 24 marsit 1999.

“Sot është 20 vjetori i Operacionit të Forcave Aleate, fushata ajrore e NATO’s kundër ushtrisë Serbe. Presidenti Bill Clinton, e udhëhoqi koalicionin e NATO’s, që e ndaloi shtypjen ndaj njerëzve të pafajshëm dhe e ndaloi konfliktin, duke kthyer stabilitetin dhe paqen e qëndrueshme në Evropën Jug-Lindore. Gjenerali Wesley Clark komandoi Operacionin e Forcave Aleate në luftën e Kosovës gjatë kohës sa ishte Komandant Suprem i Aleatëve në Evropë nga viti 1997-2000″.

“Amerika ka përgjegjësi që të qëndrojë me aleatët tanë kur ata kanë nevojë të ruajnë jetët e pafajshme dhe ta kthejnë paqen, lirinë dhe stabilitetin në Evropë. Kjo është ajo që po e bëjmë në Kosovë” – Presidenti Bill Klinton, 24 Mars 1999”, kishte thënë Clinton.

Në fotografinë e postuar në këtë faqe shihet ish-Presidenti Bill Clinton dhe ish-Sekretarja e shtetit Madeleine Albright.

Kandidatët demokratë për presidencialet amerikane 2020

Të paktën 15 demokratë kanë njoftuar vullnetin e tyre për të sfiduar Donald Trump gjatë presidencialeve amerikane në nëntor 2020.

Kjo listë, që mund të zgjatet edhe më shumë, shpalos një diversitet të pazakontë me një numër rekord grashë dhe shumë kandidatë të dalë nga minoritetet. Konventa e demokratëve parashikohet të mbahet më Milwoki (Uiskonsin) më 13-16 korrik 2020.

Më poshtë vijon lista e kandidatëve demokratë:

Kirsten Gillibrand

Senatorja e Nju-Jorkut zyrtarizoi sot kandidaturën e saj, disa javë pas krijimit të një komiteti shqyrtues.

Në moshën 52-vjeçare, e martuar dhe nënë e dy djemve, ajo bëri emër duke luftuar kundër ngacmimeve seksuale, kryesisht në ushtri, para se të shfaqej lëvizja #MeToo të cilën ajo e mbështet në mënyrë aktive. Ajo mbron një shoqëri më të barabartë, të drejtën për një sistem shëndetësie, kërkon të përmirësojë arsimin publik dhe atë profesional.

Beto O’Rourke

Ky teksan 46-vjeçar, ish-deputet në Dhomën e Përfaqësuesve, u bë i famshëm në përpjekjet e tij për t’i marrë republikanit Ted Cruz vendin në Senat në nëntor 2018. Ai e humbi me shumë pak vota këtë sfidë në shtetin e Teksasit, tradicionalisht konservator.

I martuar dhe baba i tre fëmijëve, ai shfaqet si “kapitalist” ndonëse sipas atij “ekonomia amerikane qartësisht nuk është e përsosur, nuk është e barabartë, është e padrejtë dhe raciste” dhe programi i tij anon majtas për sa i përket imigracionit, klimës apo shëndetësisë.

Bernie Sanders

Duke e përshkruar veten si një “socialist”, senatori i pavarur i habiti të gjithë në primaret e demokratëve në vitin 2016 kundër Hillary Clinton. Përfunimisht ai u dorëzua përballë ish-sekretares së Shtetit por shpreson që në moshën 77-vjeçare, të transformojë përpjekjen e tij për “revolucion politik”, tani që idetë e tij shumë të majta janë rimarrë edhe nga shumë demokratë të tjerë.

Ai ndodhet në krye të sondazheve mes kandidatëve që janë shpallur deri tani.

Amy Klobuchar

Ish-prokurore dhe mbesa e një minatori, senatorja 58-vjeçare u rizgjodh në nëntor 2018 në shtetin e Minesotas, ku vazhdon të jetë shumë popullore përfshirë bastionet e minatorëve që votuan për Donald Trump në 2016.

E pozicionuar qendër-majtas, ajo mbështet të drejtën për abort dhe luftën kundër ndryshimit klimatik. Por fushata e saj është prfshirë nga një polemikë në lidhje me trajtimin shumë të ashpër ndaj ekipit të saj.

Elizabeth Warren

Në moshën 69 vjeçare, senatorja e Masaçusets hapi garën për emrat e mëdhenj të demokratëve që më 31 dhjetor 2018. Duke sfiduar polemikat në lidhje me origjinat e saj të largëta me indianët e marikës, ish-profesoresha e së drejtës në Harvard, e quajtur “Pokahontas” nga Donald Trump, zyrtarizoi kandidaturën e saj më 2 shkurt.

Në të mjatë të partisë, ajo ka bërë emër duke kritikuar ashpër ekseset e “Wall Street”.

Cory Booker

Senator me ngjyrë, karizmatik dhe mediatik, Cory Booker njoftoi kandidaturën e tij më 1 shkurt predikuar bashkimin në një Amerikë të ndarë. Ish-kryebashkiak i Njuark, në Nju-xhersi, ku orator i mirë 49-vjeçar ishte prezantuar i është afruar që prej disa vitesh garës presidenciale.

Kamala Harris

Senatorja e Kalifornisë, që ka ambicien për t’u bërë presidentja e parë me ngjyrë e SHBA-së, njoftoi kandidaturën e saj në janar, ditë që SHBA-ja i bënte homazhe Martin Luter Kingut. Vajza e një studiueseje indiane në mjekësi dhe e një ekonomisti xhamajkan, Kamala Harris, 54 vjeç, fillimisht ka qenë prokurore në San Francisco më pas ka drejtuar shërbimet gjyqësore për të gjithë Kaliforninë (2011-2017).

Julian Castro

Nipi i një imigranti meksikan dhe ish-ministër i Barack Obama, Julian Castro shpalli kandidaturën e tij në anglisht dhe spanjisht më 12 janar, në mes të debatit të shkaktuar nga çështja e imigracionit. Ish-kryebashkiak i qytetit teksan të San Antonios, ai shpreson, në moshën 44-vjeçare, të bëhet presidenti i par hispanik i SHBA-së.

Tulsi Gabbard

Vetëm 37 vjeç, kjo deputete në Dhomën e Përfaqësuesve me origjinë nga Havai u fut në garë më 11 janar. Mbështetëse e Bernie Sanders në 2016, kjo ish-ushtarake është kritikuar se ka takuar kreun sirian Bashar Al Asad në mes të luftës civile dhe për deklarata kundë homoseksualëve, për të cilat më pas ka kërkuar falje.

Pete Buttigieg

Kryebashkiaku i ri i qytetit të Sauth Bend, në Indiana, ngriti një komitet shqyrtues më 23 janar me një mesazh për të ardhmen. Ish-ushtarak, 37 vjeç, ai është kandidati i parë i shpallur hapur homoseksual për presidencialet amerikane.

Jay Inslee

Guvernatori i shtetit të Uashingtonit, Jay Inslee u fut në moshën 68-vjeçare në garë më 1 mars me objektivin qendror për të “mposhtur ndryshimin klimatik”.

John Hickenlooper

Ish-guvernator i Kolorados (2011-2019), John Hickenlooper njoftoi më 4 mars kandidaturën e tij duke u paraqitur si një bashkues përballë “përçarjes” që sundon në SHBA nën presidencën e Donald Trump. Ai është 67 vjeç.

Pretendentët e tjerë

Shumë kandidatë të tjerë do të provojnë fatin e tyre në primaret demokrate: John Delaney, 55 vjeç dhe ish-deputet në Dhomën e Përfaqësuesve, Andrew Yang, sipërmarrës 44-vjeçar, si dhe Marianne Williamson, 66 vjeç, autore e librave për zhvillimin personal.

Pikëpyetja Biden

Një emër i madh i partisë dhe i pozicionuar si centrist, Joe Biden, ish-zëvendëspresidenti i Barack Obama është një prej figurave më të pëlqyera. Megjithatë, 76-vjeçari, vazhdon t’i mbajë të gjithë pezull duke rritur indiciet për një kandidim të mundshëm. /atsh

Pse SHBA u ndalon hyrjen shumë këngëtarëve kosovarë ?

Disa këngëtarë shqiptarë, në njëfarë forme mashtruan shtetin amerikan. Ata shkuan atje me viza turistike, ndërkohë që fituan nga mbajtja koncerteve. Për këtë arsye ambasada amerikane tani u ka vënë ndalesë të përkohshme dhe nuk u jep viza.

Për një kohë të caktuar Shkelzen Jetishi s’do të mund të marr bakshishe në SHBA si në shumë video që qarkullojnë në internet.

Ai ka ndalesë të përkohshme për të udhëtuar në këtë vend dhe nuk mund të marrë vizë.

Xeni i ka thënë Klan Kosovës se ka ndalesë të përkohshme por nuk dha shumë detaje rreth kësaj çështje.

Problem të njëjtë pati edhe këngëtari Afrim Muçiqi.

Edhe atij i është refuzuar viza amerikane. Këngëtari ka dyshimet e veta pse Ambasada Amerika ia refuzoi atij vizën.

 

“Ka qenë përvjetori i Pavarësisë së Kosovës. Unë në atë kohë kam pasur pasaportë të UNMIK’ut tre vjet. Është e vërtetë se unë kam kënduar, e di edhe Ambasada”, tha Muçiqi.

Për këta këngëtarë të cilët deri më tash dihet se u janë refuzuar vizat mësohet se arsye është se ata me viza turistike kanë kënduar nëpër ahengje dhe koncerte. Për këtë veprimtari atyre u duhet vizë e punës.

Nga Ambasada e Amerikës u refuzua edhe këngëtari Gena në dhjetor të vitit të kaluar.

Por sipas menaxheres së tij për arsye të tjera.

‘Nuk zgjodhëm organizatorë të duhur, tani do të kërkojmë dikë që të jetë korrekt”, tha ajo.

Në shtetet e jashtme ku këngëtarët shqiptarë po shkojnë të këndojnë tashmë janë të njoftuar me aktivitetin e tyre.