Deputeti i PD qëllon me top boje Ramën, Gramoz Ruçi bën reagimin e menjëhershëm

Në një moment krejt të papritur në prani të kryeparlamentarit të Maqedonisë Talat Xhaferri, deputeti Edi Paloka ka që.lluar me bojë kryeministrin Edi Rama.

Paloka është përjashtuar në mënyrë të menjëhershme nga seanca nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi.

Paloka ka pasur një shiringë të mbushur me bojë të cilën e ka zbrazur ndaj kryeministrit, teksa Rama ishte i ulur në vendin e tij të kabinetit qeveritar.

Edi Paloka ka refuzuar të dalë nga salla e Kuvendit cka ka detyruar Ruçin të ndërpresë seancën me 5 minuta.

Ministri Gent Cakaj ia bën 8 me 2 Ivica Daçiq

Gent Cakaj ka pasur dje takimin e parë si Ministër i Jashtëm i Shqipërisë, de facto me kompetenca të deleguara nga Edi Rama.

Ai ka marrë pjesë në Samitin e Ministrave të Jashtëm të BE-së dhe vendeve të Ballkanit, që u zhvillua në Bukuresht në kuadër të presidencës rumune të Këshillit të Ministrave të BE-së.

Cakaj është përballur me një situatë befasuese nga ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq, i cili nuk ka mundur të mos e shigjetojë zv.ministrin shqiptar, që vjen nga Kosova.

Meqënëse në takim përveç tij ishte dhe ministri i Jashtëm i Kosovës Behxhet Pacolli, Daçiq ka kërkuar shkas për ta parë këtë si provokim, duke e nisur takimin me shigjetime.

Në përpjekje për të vënë në pozita të vështira Cakajn përballë liderëve europianë, Daçiq ka shprehur shqetësim përse Kosova ka dy ministra të jashtëm në tryezë, raportojnë mediat.

“Pse Kosova ka dy ministra të jashtëm në tryezë? Ky është një provokim i rëndë që na bëhet nga ministri i jashtëm Edi Rama”, ka thënë Daçiq.

Por, ministri i deleguar Gent Cakaj nuk ia ka lënë mangët dhe i ka kthyer një përgjigje të shpejtë Daçiqit, që ka shkaktuar ilaritet [të qeshura] në sallë.

Nisur nga fakti që Daçiç është nga Prizreni, ministri Cakaj i ka kujtuar se duhej të ishte skandalizuar më herët.

“Në fakt zoti ministër ju duhet të ishit skandalizuar më parë, sepse Kosova i ka pasur dy, dhe ka një fjalë që thotë nuk ka dy pa tre! Ju jeni nga Prizreni apo jo, por përfaqësoni këtu Serbinë. Ndërsa unë po jam shqiptar nga Kosova dhe përfaqësoj Shqipërinë!”, i tha Cakaj, Daçiqit.

Thumbimet Rama-Berisha: “Bashkëpuntor i Serbëve, Rugova s’i fliste”

Kryeministri Shqipërisë Edi Rama ka thumbuar sërish sot ish-liderin e PD-së, Sali Berisha, për deklaratat e tij kundër Presidentit Hashim Thaçi.

Rama në një mesazh në Twitter ka a.kuzuar Berishën se me deklaratat ndaj Thaçit, tregon se po vazhdon thumbimet kundër Kosovës.

“Furnizoi me naftë tanket e Kasapit të Beogradit. Bëri thirrje për të refuzuar Rambujenë. Shpalli marksistë-leninistë pjestarët e UÇK. Ibrahim Rugova s’denjoi t’i fliste më derisa ndërroi jetë.”

“Sot e quan Presidentin e Kosovës argat albanofob të Beogradit! Vesi del me shpirtin”, shkruan Rama.

Vuçiq viziton Shqipërinë me 7 dhe 8 mars

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do vizitojë Tiranën në datat 7 dhe 8 mars.
Vizita e kreut të shteit serb do zhvillohet në kuadër të punimeve të Samitit të Brdo-Briunit.

Situata në rajonin e Ballkanit dhe marrëdhëniet mes vendeve do të jenë temë e diskutimeve në këtë Samit.

Pjesëmarrjen dhe vizitën në kryeqytetin shqiptar e ka konfirmuar vetë presidenti serb gjatë një konference të përbashkët për shtyp me presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. Vuçiç tha se Samiti do të jetë një takim i rëndësishëm për të gjithë rajonin.

Gjatë diskutimeve me presidentin slloven, presidenti Vuçiç ka theksuar se për rishikimin e territorit me Kosovën duhet të dëgjohen dhe interesat e shqiptarëve, ndërsa Pahor ka vënë theksin te impakti që do të krijojë në rajon. Marrëveshja Kosovë-Serbi, por edhe tema e nxehtë e kufijve mësohet se do të jetë në fokus të diskutimeve në Samit.

Kjo do të jetë vizita e dytë e Vuçiç në Shqipëri, por e para si president. Në maj 2015 ai vizitoi Tiranën në cilësinë e kryeministrit të Serbisë, ndërsa disa muaj më parë, në nëntor 2014, kishte qenë kryeministri Edi Rama ai që vizitoi Beogradin./bota sot

Investim prej 51 milion euro nga NATO në bazën ushtarake në Kuçovë

Dje u mbajtë ceremonia mes Ushtrisë Shqiptare dhe Aleancës së Antlantikut të paqës (NATO) për bazën ushtarake në Kuçovë.

Komunikata zyrtare e lëshuar nga NATO :

TIRANË – Shqipëri, Më 24 janar 2019, gjenerali Tod D. Wolters, Komandanti i Komandës Ajrore Aleate, kreu një ceremoni simbolike në Ministrinë e Mbrojtjes të Shqipërisë në Tiranë, duke nisur një investim të sigurisë së NATO-s në bazën ajrore të Kuçovës.

“Është e vështirë të imagjinohet se vetëm dhjetë vite të shkurtra më parë gjatë pranverës së vitit 2009, kombi juaj i madh e përqafoi Aleancën dhe këtu jemi dhjetë vjet më pas festojmë fillimin e përmirësimit të infrastrukturës në bazën ajrore të Kuçovës”, tha gjenerali Wolters i cili ishte në Tiranë në emër të Komandantit Suprem të Forcave Aleate të Evropës.

“Ajo që ne parashikojmë gjatë muajve dhe viteve të ardhshme është përmirësimi i vazhdueshëm i infrastrukturës dhe çfarë do të ndodhë më së fundi, a do të ketë një strehë avioni në Kuçovë.”

“Ne jemi jashtëzakonisht shumë të ngazëllyer për ta avancuar atë shkak “, shtoi gjenerali.

Gjenerali Wolters mori pjesë në një ngjarje për shtyp, së bashku me Ministrin e Mbrojtjes së Shqipërisë, znj. Olta Xhacka, i cili tha:

“Këtë vit Shqipëria është e angazhuar në udhëheqjen e një sërë iniciativash që synojnë mbështetjen e sigurisë rajonale në bashkëpunim me fqinjët tanë të NATO-s. Të promovojë një politikë të zgjerimit të rrjedhës së stabilitetit kolektiv dhe sigurisë. Kjo është e vetmja mënyrë për të demonstruar qartë vlerat euroatlantike në Ballkanin Perëndimor “.

Programi i Investimeve të Sigurisë i NATO-s mbulon projekte të mëdha ndërtimi në vendet aleate për të përmirësuar sigurinë e Aleancës. NATO planifikon të investojë 51 milionë euro për modernizimin e objekteve në bazën ajrore të Shqipërisë Kuçovë duke e bërë atë funksionale sipas kritereve dhe standardeve të miratuara nga NATO. Projekte të ngjashme përfshijnë restaurimin në pistë, ndërtimin e një piste luftarake, përmirësimin e kullës së bazës ajrore, ndërtimin e magazinimit të karburantit, objektin e magazinimit të municioneve dhe stacionin e zjarrit.

Gjatë ceremonisë më 24 janar, avionët luftarakë të aleatëve nga Greqia dhe Italia kryen një të kaluar të fluturimit mbi Tiranën që tregoi angazhimin e Aleancës ndaj Shqipërisë dhe popullsisë së saj. Avionët luftarakë nga Greqia dhe Italia janë përgjegjës për sigurimin e aftësive të Policisë Ajrore mbi Shqipërinë. Kontrolluar nga Qendra e Operacioneve të Kombinuara të Ajrit në Torrejon të Spanjës, nëpërmjet Qendrës së Kontrollit dhe Raportimit në Tiranë, avionët janë gati 24/7 për të ruajtur qiellin në Ballkanin Perëndimor.

Përktheu portali Teleshkronja Post.

Pas Ramës edhe Thaçi përmendë bashkimin kombëtar

U bënë 103 vjet nga vrasja e Isa Boletinit, njërit prej udhëheqësve kryesorë të kryengritjeve shqiptare. Bashkimi kombëtar dhe fuqizimi i kombit tonë ishte porosia që na e la Isa Boletini. Përpjekjet e tij një shekull më parë për çlirimin e trojeve etnike përbëjnë ende frymëzim për shumë breza të rinj dhe amaneti i Isa Boletinit dhe patriotëve të tjerë, që dhanë jetën për bashkimin e shqiptarëve, na obligon edhe sot që të punojmë pareshtur për përmbushjen e aspiratave tona. HTH

Këto janë fjalët e Thaçit në përkujtimin e Isa Boletinit, por ajo që bie në sy është përmendja e bashkimit kombëtarë, diçka për të cilen nuk e ka përmendur që nga shpallja e pavarsisë së Kosovës me 17 shkurt 2018.

Ditë më parë edhe kryeministri i Shqipërisë në një debat në Facebook citoi po të njejtat fjalë, shkruan Teleshkronja Post.

Përndryshe, sot bëhen 103 vjet nga vrasja e Isa Boletinit, njërit prej udhëheqësve kryesorë të kryengritjeve shqiptare.

 

Rama bëhet edhe ministër i Jashtëm, Meta i jep dekretin

Presidenti Meta dekretin kryeministrin Rama edhe në postin e ministrit të Punëve të Jashtme dhe Evropës.

Sipas zëdhënësit të shtypit të institucionit të Presidentit të Republikës, Tedi Blushi, Metës më datë 14 janar 2019, i është paraqitur propozimi i ri për emërimin e z. Edi Rama, Kryeministër edhe në funksionin e ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme.

“Emërimi i Kryeministrit edhe në detyrën e Ministrit është një rast i veçantë, që nuk parashikohet dhe as ndalohet nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë.

Presidenti i Republikës vlerësoi këtë propozim në përputhje me frymën që përcjell Kushtetuta dhe jurisprudenca e Gjykatës Kushtetuese, duke bërë një interpretim të zgjeruar dhe fillestar të dispozitave kushtetuese, si dhe duke mbajtur në konsideratë faktin që, ushtrimi i detyrës së Ministrit nga Kryeministri është një veprimtari shtetërore që shtrihet brenda sferës ekzekutive pjesë e kabinetit qeveritar, struktura e të cilit është në të drejtën e Kryeministrit për t’u propozuar.

Në shqyrtimin e këtij propozimi Presidenti i Republikës, në cilësinë e Kreut të Shtetit, ka mbajtur në konsideratë edhe rëndësinë e evitimit të çdo mundësie për krijimin e një krize institucionale, e cila do të dëmtonte pozitën e Republikës së Shqipërisë në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Presidenti i Republikës, në mbështetje të nenit 93 dhe 98 pika 1 të Kushtetutës, sot më datë 18.01.2019, ka vendosur me Dekret që :

Z.Ditmir Bushati ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, shkarkohet nga kjo detyrë dhe zoti Edi Rama, Kryeministër, emërohet edhe ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme”, thuhet në reagim.

Kryeministri Rama paralajmëron bashkimin e Kosovë-Shqipëri

Kryeministri Edi Rama, i ka kthyer përgjigjën një komentuesit të tij sot në Facebook pasi që ai ka kritikuar ministren e re të arsimit në Shqipëri, Besa Shahinin.

Komenti i kryeministrit shqiptar ka paralajmëruar bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, duke shkruar se shumë shpejt dy shtetet do të jenë në një çati.

Sipas komentuesit në fjalë ministrja e re e arsimit fillimisht duhet që të mësoj gjuhën shqipe, duke aluduar kështu në mënyrën sesi ajo shprehet.

“Shko e mëso shqipen të flasësh”, ka shkruar komentuesi duke nxitur kështu kryeministrin që të reagoj.

“O zot! 4 fjalë 3 gabime dhe një fjali prej drumepreje, për të përqeshur tingëllimën e të folurës së Kosovës! Po mësohu, mësohu me këtë tingëllimë, ti dhe shumë si puna jote, se do ju duhet të adaptoheni shpejt nën një çati me Kosovën, edhe po nuk deshët ju”, është reagimi i kryeministrit Rama.

Besa Shahini është emëruar së fundmi ministre e arsimit në Shqipëri, me vendim të Edi Ramës në ndryshimet e fundit në Qeverinë e Shqipërisë.

Ndryshe, qytetarëve të Shqipërisë nuk po u pëlqen mënyra se si flet ajo, duke e kritikuar se po flet “kosovarçe”.

Qytetari nga Kosova i shkruan për shtetësinë e refuzuar, Meta e fton në zyrën e tij

Kreu i shtetit Ilir Meta ka ftuar në takim miqësor në Tiranë, në zyrën e tij në Presidencë, një qytetar të thjeshtë me dy prindër shqiptarë, tashmë të ndarë nga jeta, por që jeton në Kosovë.

 Shkak është bërë një kërkesë e qytetarit Naim Peposhi, shkruar në profilin në Facebook të Presidentit, të cilit Meta i ka kthyer personalisht përgjigje.

Peposhi ka aplikuar për të marrë shtetësinë shqiptare, siç prindërit e tij kanë pasur, por deri më tani nuk e ka marrë.

Presidenti e ka sqaruar se në emrin e tij nuk ka asnjë aplikim në administratën e presidencës për marrje shtetësie, dhe I ka dhënë sqarimet e duhura përmes ligjit përkatës dhe numrave të kontaktit.

Për më shumë lexoni komunikimin mes tyre në rrjetin social:

Shqipëria kaplohet nga i ftohti, sa do shkojnë temperaturat për ditët në vijim

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit raporton se temperaturat do të vijojnë të jenë të ulëta edhe gjatë ditëve në vijim.

Sipas IGJEUM sot pasdite dhe nesër priten reshje lokale të dobëta në zonat malore në disa qarqe.

Ato do të jenë në formë dëbore.

TEMPERATURAT

Ato do të mbeten të ulëta deri nesër në mëngjes (dt.08) për shkak të masave ajrore arktike, të cilat pritet të largohen nga rajoni ynë nesër në mbrëmje. Kjo do të sjellë ngrica sonte natën në të gjithë vendin.

Më konkretisht, nesër (e martë dt.08) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: -3 / 5 °C

në vendet e ulëta: -4 / 4 °C

në vendet malore: -15 / -4 °C

ERA

Sot pasdite (e hënë dt.07) pritet të fryjë e lehtë deri mesatare për momente të shkurtra deri e fortë, ndërsa nesër (e martë dt.08) ajo pritet të fryjë e lehtë.