Moti: Meteorologët amerikanë thonë se diçka e çuditshme do ndodhë në Ballkan

Ditët e fundit tashmë është dhënë paralajmërimi se edhe në Kosovë do të mund të ketë të reshura të shumëta dhe vërshime, ndërsa me motin ballkanik janë marrë edhe meteorologët amerikanë.

Meteorologët amerikanë shkruanë për stuhinë e madhe pranverore, e cila të dielën dhe të hënën do të përfshijë pjesë të Italisë e të Ballkanit.

Të reshura të shumëta me mundësi vërshimesh do të jenë kërcënimi kryesor, ndërsa dëme mund të shkaktojë edhe era e stuhisë.

Mundësia më e madhe e paraqitjes së vërshimeve ekziston në bregun lindor të Italisë dhe në shpatet perëndimore të Dinarideve, ka deklaruar meteorologu Tyler Roys.

Po ashtu, ekziston mundësia e aktivizimit të shembjeve të dheut në këtë rajon, ka thënë ai.

Sipas fjalëve të tij, një tip i tillë cikloni është i shpeshtë në pjesën dimërore të vitit dhe gjatë pranverës së hershme, por është shumë i prandëomtë në maj.

Ditën e sotme si pasojë e motit të përkeqësuar që ka përfshirë qytetin e Vlorës me erë të fortë si dhe deti me dallgë ka sjellë dhe pezullim të lëvizjes detare.

Portali net.hr shkruan se edhe në modelin ICON mund të vërehen sasi vërtet ekstreme të të reshurave, të cilat parashihen në disa pjesët të Ballkanit. Vetëm në një termin 24 orësh lokalisht mund të bijnë 150 mm shiu, e disa madje edhe më shumë!

Pas ftohjes, në pjesët e larta mund të pritet edhe borë, ndërsa temperatura e ajrit mund të zbresë për më shumë se 10 °C, shkruan net.hr.

Kroaci / Era e fuqishme, hove-hove edhe orkanike, po frynë në Zagreb nga e diela në mbrëmje.

Zyrtare: Shkarkohet Panucci

Humbja e Shqipërisë me Turqinë ka qenë fatale për trajnerin Christian Panucci. Trajneri italian është larguar nga kombëtarja kuqezi në prag të ndeshjes me Andorrën.

Ka qenë Federata Shqiptare e Futbollit që ka njoftuar zgjidhjen e kontratës mes tyre me marrëveshje dhe e kanë falënderuar për bashkëpunimin deri më tani. Ndërkohë që drejtimin e skuadrës për ndeshjen e ardhshme në Andorrë e merr Ervin Bulku dhe Sulejman Mema.

Trajneri i ri – Kandidati kryesor për të marrë drejtimin e Shqipërisë ëshë ish-trajneri i Napolit, Edi Reja, i cili ishte në “Loro Boriçi” duke ndjekur ndeshjen ndaj Turqisë dhe më pas ka zhvilluar një takim me presidentin Armando Duka.

“Federata Shqiptare e Futbollit njofton se ditën e sotme ka ndërprerë zyrtarisht bashkëpunimin me trajnerin Christian Panucci. E falenderojmë trajnerin Panucci për punën e zhvilluar deri më tani dhe i urojmë suksese në vazhdimin e karrierës.

Ekipi kombëtar në ndeshjen e dytë zyrtare eliminatore kundër Andorrës në transfertë do të drejtohet nga Ervin Bulku dhe Sulejman Mema, si edhe pjesa tjetër e stafit aktual”, thuhet në njoftimin e FSHF-së.

Albania vs Turqia LIVE

Albania vs Turkey në Loro Boriçi sonte nga ora 20:45 në ndeshjen e vlefshme për eleminatoret Euro 2020.

Ndeshjen Shqipëri vs Turqi LIVE mund ta ndiqni më poshtë përmes linqeve, transmeton Teleshkronja Post.

Gjithashtu mund ti ndiqni edhe ndeshjet tjera si ajo e Francës, Portugalisë, Anglisë.

Linqet për ta ndjekur ndeshjet LIVE :

Shqipëria vs Turqia LIVE 1

Shqipëria vs Turqia LIVE 2

Shqipëria vs Turqia LIVE 3

Portugali vs Ukrainë LIVE 1

Angli vs Rep Ceke LIVE 1

Moldavi vs France LIVE 1

Formacionet zyrtare: Shqipëri vs Turqi / Foto

Sonte fillon rrugëtimin Shqipëria për Euro 2020. Janë publikuar formacionet zyrtare për sfidën mes Shqipërisë e Turqisë.

Shqipëria e nis aventurën në kualifikime për Euro 2020 kundër Turqisë pa Armando Sadikun, pasi Christian Panucci nuk e ka hedhur nga minuta e parë, për të mos e rrezikuar.

Formacionet zyrtare Albania vs Turqia :

Edi Rama transferohet në spital-Gjermani

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka përfunduar në spital në Berlin për shkak të problemeve me zemrën.

Pas parainfarktit që Edi Rama kaloi në Tiranë, për të cilin u shtruar në një spital privat, ai është larguar më pas në drejtim të Berlinit me avion çarter.

Gjendja e Ramës ka qenë e rëndë që në Berat kur ai kishte dalë jashtë kontrollit.

‘Të ftojmë të huajt që të pijnë objektet’, thoshte Rama nga Berati shkruan syri.net.

Por gjendja e tij do të vinte duke u rënduar, pasi vetëm pak orë më pas, do të shtrohej me urgjencë në spital në Tiranë, pasi kaloi një parainfarkt.

Edhe pse disa orë më vonë Rama bëri një reagim, ai më shumë konfirmoi faktin se ishte në spital, se sa mohoi.

E që nga e hëna ai ndodhet në Berlin, i shtruar në spital. Vizita e tij në Gjermani ka qenë vetëm për shkak të gjendjes së tij shëndetësore e asnjë arsye tjetër.

E FUNDIT: Edi Rama pëson infarkt

Edi Rama është shtruar në spital pasi ka pësuar një parainfarkt.

Deklarata e fortë vjen nga ana e ish deputetit të PD-së Klevis Balliu, i cili përmes një postimi në rrjetin social jep njoftimin. Sipas Balliut situata shëndetësore e Ramës tregon dhe gjendjen e rënduar të tij për shkak të krizës politike. Balliu shkruan se Rama është shtruar në një spital privat.

Në mesazh, ish deputeti thotë se i uron shërim të shpejtë Ramës dhe i kërkon që të japë dorëheqjen nga posti i kryeministrit pasi edhe fizikisht nuk po e përballon dot më.

STATUSI I BALLIUT:

Rama përfundon në spital pas 16 marsit

Mësova nga disa burime se Kryeministri Rama është shtruar në një spital privat, pasi ka pësuar një parainfarkt.

Gjendja e tij shëndetësore reflekton qartazi gjendjen e rënduar politike. Skandalet si vjedhja e Unazës, kanabizimi i vendit, droga, implikimet e qeverisë me krimin, dosja 339 apo 184 dhe patjeter revolta qytetare janë arsyet e gjendjes së tij.

Duke i uruar shërim të shpejtë, i kërkoj që të japë dorëheqjen për të mirën e tij. Pasi politikisht tani dihet që gjendja është e papërballushme por qartazi edhe fizikisht nuk e përballon dot.

Ndaj i kërkoj Kryeministrit ti hapi rrugën qytetarëve me zgjidhje politike, që Shqipëria të kthehet në normalitetin politik dhe ekonomik te saj.
Më shpejt se sa vonë Edvin, mendo për vete dhe qytetarët

Thaçi: Shkëmbimi i territoreve nuk do të ndodhë, ndarjen e përmendin ata që ndihmuan Millosheviqin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se është për korrigjim të kufijve me Serbinë, përmes të cilit Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, ndërsa territorit të Kosovës nuk do t’i preket asnjë centimetër.

Këto deklarime Thaçi i ka bërë në Samitin e Diasporës të organizuar në Shqipëri, ku ka mohuar se do të ketë shkëmbim të territoreve dhe ndarje të Kosovës.

I tensionuar në fjalimin e tij presidenti Thaçi ka thënë se pa shkelur mbi trupin e tij, askush nuk do të mund të cenojë asnjë milimetër të territorit të Republikës së Kosovës.

“Shkëmbimi i territoreve kurrë nuk do të ndodh. Për shkëmbim territoresh kanë folur edhe më herët. Shkëmbimi i territoreve është pazar dhe askush nuk do të lejojmë që të bëj pazar me kauzën kombëtare. Ndarja e Kosovës, pa shkelur mbi trupin tim, nuk do të mund ta cenojë kush asnjë centimetër, as Trepçën as Ujmanin, as Mitrovicën dhe asnjë milimetër të Republikës së Kosovës. Për ndarje të Kosovës dhe ekzagjerime të tilla. Ata që flasin sot për ndarje, janë ata që e kanë ndihmuar Sllobodan Millosheviqin janë miqtë ë Radojicicit që i kam dëbuar nga Kosova”, ka thënë Thaçi.

Ndërsa sa i përket idesë për korrigjim të kufijve ka thënë se e përkrah një ide të tillë, përmes të cilës Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, pa dhënë asgjë në këmbim.

“Korrigjimi i kufijve, Po. Sepse nuk ka njeri në botë që ma mohon idenë për bashkëngjitje të Luginës së Preshevës me Kosovën, pa u cenuar asnjë milimetër i territorit të Republikës së Kosovës”, ka potencuar ai.

Këto deklarime të Thaçit vijnë një ditë pas takimit të tij me dy zyrtarët e administratës së Donald Trump.

Deputeti i PD qëllon me top boje Ramën, Gramoz Ruçi bën reagimin e menjëhershëm

Në një moment krejt të papritur në prani të kryeparlamentarit të Maqedonisë Talat Xhaferri, deputeti Edi Paloka ka që.lluar me bojë kryeministrin Edi Rama.

Paloka është përjashtuar në mënyrë të menjëhershme nga seanca nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi.

Paloka ka pasur një shiringë të mbushur me bojë të cilën e ka zbrazur ndaj kryeministrit, teksa Rama ishte i ulur në vendin e tij të kabinetit qeveritar.

Edi Paloka ka refuzuar të dalë nga salla e Kuvendit cka ka detyruar Ruçin të ndërpresë seancën me 5 minuta.