Dita Bobi Bonilla: New York Mets paguan lojtarin e bejsbollit në pension çdo vit nga 1.2 milion dollarë deri në vitin 2035

Në Amerikë, këtë javë mund të jetë gati përgatitja për festën e 4 korrikut, por sot ka një festë jozyrtare që ka shumë tifozë të bejzbollit që flasin – “Dita e Bobby Bonilla”.

Kjo për shkak se më 1 korrik çdo vit që nga viti 2011, New York Mets dërgon një pagesë prej pothuajse 1 milion funte tek Bonilla, një ish-lojtar 56 vjeçar për ekipin e Baseball të Major League, edhe pse ai nuk ka luajtur për ekipin këtë shekull.

Dhe goditjet vazhdojnë të vijnë për Mets – ata duhet të mbajnë pagesat deri në 2035 me tifozët e bejsbollit në mediat sociale duke marrë kënaqësi të madhe në kujtimin e marrëveshjes me emrin e Bonilla që janë cicëruar me dhjetëra mijëra herë të hënën në Twitter.

Bonilla, dikur një nga lojtarët më të paguar të MLB, është duke përfituar nga një marrëveshje që u nënshkrua përsëri në vitin 2000, shkruan BBC News, përcjellë teleshkronja.

Si pjesë e një marrëveshje për lirimin e tij nga kontrata e tij, Mets arritën një marrëveshje për të shtyrë një pagesë prej $ 5m (£ 4.7m) deri në 2011, në këmbim të një norme vjetore prej tetë përqindësh.

Deri tani, Bonilla është paguar 8.9 milion dollarë në shtatë këste dhe deri në kohën kur marrëveshja është e plotë në 16 vjet ai do të ketë mbledhur gjithsej 29.8 milion dollarë. Pagesa e tij vjetore është edhe më e lartë se paga vjetore e disa lojtarëve aktual të Mets.

1 korriku 2019 është një datë me rëndësi për disa tifozë të sporteve në këtë anë të Atlantikut. Kjo për shkak se është data e fillimit të kontratës gjashtë-vjeçare të David Moyes, si menaxheri i Manchester United do të kishte skaduar zyrtarisht./teleshkronjasport/

E gjuajnë me celularë gjatë konferencës presidentin Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është shprehur se do ta tërheqë SHBA-në nga Traktati Ndërkombëtar për Tregtinë e Ar’ mëve, duke e cilësuar si cenim i sigurisë kombëtare për shtetin amerikan.

Kjo marrëveshje ishte nënshkruar nga ish-presidenti, Barack Obama në vitin 2013, ka qëllim të rregullojë shitjen e ar mëve mes vendeve, transmeton Teleshkronja Post.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë eksportuesit kryesorë të armëve në botë. Shitjes e armëve të SHBA-së janë 58 përqind më të larta se ato të Rusisë, që është eksportuesi i dytë më i madh në botë i armëve.

Në fjalën e mbajtur përpara shoqatës kombëtare të pushkëve NRA në Indianapolis, Presidenti amerikane tha se do ta hiqte statusin e vendit si firmëtar i këtij traktati që mbikëqyr armët konvencionale, përfshire ato të vogla, tanket e betejës, avionet luftarake e luftanijet.

Por gjatë këtij takimi pati edhe të papritura. Një burrë nga salla ka hedhur një celular në drejtim të presidentit të SHBA-ve. Ndërhyrja e shërbimeve sekrete ka qenë e menjëhershme duke arrestuar personin, i cili mendohet të jetë William Rose.

Dhe menjëherë në rrjetet sociale ka plasur ironia në lidhje me hedhjen e celularit në drejtim të Trump.

Disa shkruanin se ndiheshin keq që nuk e kishte prekur celulari presidentin./TeleshkronjaPost/

E fundit: Turqia konfirmon prishjen e raportëve me Amerikën

Është jo-korrekte të diskutohet ndërtimi i një “zone të sigurisë” në koordinim me SHBA-në përpara se besimi ndërmjet Ankarasë dhe Washingtonit të rivendoset, tha Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu.

“Besimi me SHBA-në është prishur,” tha Cavusoglu, tri ditë pasi kishte biseduar me homologun e tij të SHBA-së Rex Tillerson, transmeton Periskopi.

“Derisa besimi ndërmjet këtyre dy shteteve të jetë ri-ndërtuar, do të ishte e palogjikshme të diskutohen çështje të tilla,” tha ai për “Hurriyet”, duke iu referuar sygjerimeve të Tillersonit mbi ndërtimin e një zone 30 km filluar nga kufiri me Turqinë.

“Ne nuk jemi të sigurt se cili është objektivi i SHBA-së. Para së gjithash, ne duhet të rregullojmë këtë mjedis skeptik,” shtoi Cavusoglu.

Aksidentohet vetura që transportonte paratë e kazinosë, policia detyrohet të bllokoj rrugën për t’i mbledhur paratë që binin nga qielli (Video)

Jemi mësuar të shohim duke rënë shi apo borë, por jo edhe dollarë siç ka ndodhur në Illinois të SHBA-ve.

Pas shoferi i një veture që po transportonte paratë e një kazinoje humbi kontrollin dhe u përplas me një veturë tjetër në autostradë, mijëra dollarë filluan të bien nga qielli, transmeton Teleshkronja.

Dhe pasi që paratë i përkisnin një kazinoje dhe kompania që merrej me transportimin e tyre ishte e obliguar t’i dërgojë në destinacionin e caktuar, policia është detyruar të bllokojë rrugën derisa forca të shumta të policisë ti mbledhin të gjitha që ishin shpërndarë nëpër rrugë dhe hapësirën e gjelbëruar.

Pamjet e publikuara më poshtë shfaqin momentin kur nga qielli bien dollarët sikur të ishte shi, ndërsa policët po bënin të pamundurën që t’i mbledhin të gjitha dhe të lirojnë rrugën për qarkullim.

Rritet çmimi i naftës, ndikohet nga aktivitetet në SHBA

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje të lehtë, në sesionin e parë të kësaj jave, për shkak të rënies së aktivitetit të shpim-kërkimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjatë javës së kaluar dhe për shkak të luftimeve në Siri midis forcave turke dhe luftëtarëve kurdë.

Nafta Brent e Londrës po tregtohet në 68.7 dollarë për fuçi, ndërsa nafta Bruto amerikane po tregtohet në rreth 63.5 dollarë për fuçi. Kompanitë amerikane të energjisë e ulën me pesë njësi numrin e puseve aktive, gjatë javës që u mbyll më 19 janar në totalin e 747 puseve.

Por, pavarësisht kësaj numri i puseve aktive vijon të jetë shumë më i lartë se viti 2016, që ka rritur me 16% prodhimin e naftës argjilore në Shtetet e bashkuara të Amerikës, që nga mesi i vitit 2016, në totalin e 9.75 milionë fuçive.

Gjithashtu, çmimet po mbështeten lehtë edhe nga tensioni në Lindjen e Mesme. Në Siri, ushtria turke filloi një aksion kundër kurdëve, në provincën e Afri, duke mbështetur gjithashtu çmimet.

Analistët shprehen se, nëse luftimet do të vijojnë atëherë tendenca e çmimeve do të jetë në rritje, për shkak të pozicionit strategjik të Sirisë në qarkullimin e naftës.

Por, pavarësisht konflikteve në Lindjen e Mesme dhe përpjekjeve të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës dhe Rusisë për të ulur prodhimin, analistët paralajmërojnë se çmimet do të vijojnë korrektimin në kahun e poshtëm, duke u larguar nga niveli më i lartë që nga viti 2014 të regjistruar në mes të janarit.

SHBA thirrje qytetarëve, mos udhëtoni në Serbi shkaku i një virusi

Departamenti Amerikan i Shtetit ka lëshuar një paralajmërim ku u bën tirrje qytetarëve amerikan që të kenë kujdes para se të planifikojnë të udhëtojnë për në Serbi, shkaku i një epidemie që është përhapur në këtë shtet.

Bëhet fjalë për epideminë e fruthit, e cila po përhapet me të madhe në Serbi, epidemi e cila transmetohet shumë lehtë nga një person te personat tjerë, edhe përmes ajrit, shkruan gazetametro

Instituti për Shëndetin Publik të Serbisë “Milan Jovanovic Batut” ka njoftuar gjatë javës se në këtë shtet në tre muajt e fundit janë paraqitur 1 mijë e 114 raste.

Ky institut bën të ditur se nga ky numër 224 raste janë të evidentuara nëpër zonat e banuar me serbë në Kosovë.

Me fruth janë evidentuar edhe 13 punëtorë shëndetësor, mjekë dhe infermierë, të cilët me shumë gjasë virusin e kanë marrë nga pacientët që kanë trajtuar.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka këshilluar qytetarët amerikanë që nëse vendosin të udhëtojnë për në Serbi, paraprakisht të sigurohen, duke marrë vaksinat e nevojshme, që parandalojnë prekjen nga kjo epidemi.