Ramos thotë se Neymar është lojtari i tretë më i mirë në botë, harron Hazardin

Sergio Ramos e ka shpallur Neymar si një nga tre lojtarët më të mirë në botë pasi Real Madrid vazhdon të tregojë interesin e tyre për nënshkrimin e brazilianit.

Los Blancos janë në bisedime me Paris Saint-Germain rreth sulmuesit dhe mund ta mposhtin Barcelona deri në firmën e tij, sipas raportimeve të mediave kryesore spanjolle dhe franceze.

Duke folur pas barazimit 1-1 të Real Madridit me Real Valladolid të shtunën, Ramos bisedoi për yllin e PSG, përcjellë Teleshkronja Post.

“Neymar është një nga lojtarët më të mirë, në mesin e tre më të mirëve në botë,” tha Ramos.

“Të flasësh për nënshkrime është mungesë respekti për këtë ekip të shkëlqyeshëm.”

“Për këto gjëra flitet gjithmonë në Real Madrid dhe aq më tepër kur dritarja e transferimit është e hapur.”

Ndërsa hapi derën për NeymarJr, Ramos gjithashtu e bëri të qartë se ka vlerë brenda skuadrës aktuale të Real Madrid.

“Ne do të ecim përpara me ata lojtarë që kemi. Ne të gjithë duhet të jemi të lidhur,” tha ai.

“Reaktivizimi i lojtarëve si [Gareth] Bale ose James [Rodriguez] është një tjetër zgjidhje.”

Keylor Navas është lidhur me një largim nga Real Madrid këtë verë dhe Ramos e di vlerën e tij.

“Ai është një nga portierët më të mirë në botë,” tha Ramos në lidhje me Kosta Rikanin.

“Debati për vendin e portierit ka ekzistuar gjithmonë, por Real Madridit kanë nevojë për dy portierë të shkëlqyeshëm dhe [Thibaut] Courtois dhe Navas janë dy portierë të mahnitshëm.”

“Unë do të doja që [Navas] të qëndrojë sepse ai është gjithashtu një lojtar i shkëlqyeshëm, shok i skuadrës dhe ai është një mik i mirë.”

Ramos ishte duke folur pas barazimit zhgënjyes të Los Blancos me Valladolid në ndeshjen e tyre të hapjes në stadiumin Santiago Bernabeu këtë sezon.

“Më dhemb sepse ishte ndeshja e parë në Bernabeu dhe ne donim të luanim mirë dhe t’i kushtonim një fitore tifozëve”, tha mbrojtësi.

Pedro e vlerëson Van Dijk përkrah Ramos si mbrojtësit më të mirë në botë, e harron Piquen

Sulmuesi spanjoll është i gatshëm të përballet me një mbrojtës që ai beson se është ndër dy më të mirët në botë, për formën e yllit të Liverpool, Virgil van Dijk.

Sulmuesi i Chelsea, Pedro, e ka krahasuar Virgil van Dijk me shokun e skuadrës së Spanjës Sergio Ramos përpara takimit të Chelsea në UEFA Super Kupë kundër Liverpool.

Ekipi i Frank Lampard, fituesit e Europa League nën Maurizio Sarri sezonin e kaluar, takohet të mërkurën me fituesit e Ligës së Kampionëve, Liverpool, në Stamboll.

Van Dijk luajti një rol kryesor, pasi Reds u bënë kampionët e Evropës për herë të gjashtë dhe përfunduan në vendin e dytë në Premier League me 97 pikë.

Qendërmbrojtësi u emërua Lojtari i Vitit PFA për shfaqjet e tij dhe Pedro sheh ngjashmëri midis yllit të Hollandës dhe kapitenit të Real Madridit, Ramos, transmeton Teleshkronja Post.

“Ata janë mbrojtës shumë të mirë qendrorë, ndoshta në këtë kohë në krye,” tha ai.

“Sergio Ramos është shumë i mirë. E njoh shumë mirë: mbrojtës i shkëlqyeshëm, i shkëlqyeshëm me topin.”

“Van Dijk është gjithashtu i njëjtë: kaq i fortë, shumë i mirë në ajër, shënon gola. Dy lojtarë të mëdhenj.”

“Ai është në një moment të mirë. Sezonin e kaluar me Liverpoolin, ai pati një sezon të shkëlqyeshëm duke fituar Ligën e Kampionëve dhe lojtarin më të mirë në ligën Premier. Ai është në një moment të mirë dhe ai është një mbrojtës i mirë.”

Pedro shpreson të bëj më të mirën ndaj Van Dijk dhe Liverpool për të siguruar një fitore atë që do të përfaqësonte triumfin e tij të katërt të Super Kupës UEFA, pasi kishte ngritur trofeun tre herë ndërsa luajti për Barcelonën.

32-vjeçari mendon se trofeu këtë fillim të sezonit mund të jetë i mirë vetëm për besimin e Chelsea, veçanërisht në dritën e humbjes në ligës 4-0 ndaj Manchester United të dielën.

“Është një trofe tjetër, është mirë kur filloni sezonin duke fituar një trofe – është mirë për besim, për të ardhmen”, tha ai.

“Liverpool është një ekip i fortë me lojtarë të shkëlqyeshëm, një ekip solid, i mirë në bankë rezervë. Ne duhet ta lexojmë mirë lojën, të qëndrojmë kompakt gjatë gjithë kohës dhe kur krijojmë shanse duhet të shënojmë nëse duam të fitojmë.”

“Kjo është finalja ime e katërt e Super Kupës. Kam pasur fatin të fitoj tre të fundit. Kam kujtime të mira për finalen e fundit [në 2015]. Gjëja e rëndësishme është mentaliteti: të qëndrosh i fortë, të qëndrosh kompakt”./TeleshkronjaPost/

Ana e sinqertë e Sergio Ramos: Pjesë nga dokumentari i tij

Shikuesit do të jenë në gjendje të shohin një pjesë të dokumentarit të ri të Sergio Ramos, i cili do të japë mundësinë për të parë njeriun e Real Madridit në një dimension tjetër, më njerëzore.

Do të jetë në dispozicion në Amazon Prime dhe do të tregojë momente nga jeta e tij personale dhe profesionale, transmeton Teleshkronja Post.

“Duke qenë një futbollist mund të jetë e vështirë ndonjëherë,” tha Ramos. “Të gjitha sakrificat, përpjekjet, angazhimet dhe koha e kaluar larg nga familja juaj është tepër e vështirë”.

Më 13 shtator, njerëzit nga më shumë se 200 vende të botës do të jenë në gjendje të shikojnë dokumentarin, i cili tregon fillimin e karrierës së tij në Sevilla për të paraqitur ditën ku ai aktualisht kapërcen Real Madridin dhe Spanjën. Miqtë dhe familja e tij gjithashtu do të shfaqen.

Citate nga dokumentari rreth jetës së Sergio Ramos:

“Shija e humbjes ju mëson të vlerësoni se sa e rëndësishme është të fitoni”, tha Ramos.

“Është e pamundur të fitosh vazhdimisht gjatë gjithë karrierës tënde.

“Është shumë e lehtë për të humbur fokusin dhe zemrën kur jeni nën presion dhe kritikuar.

“Por kur goditni pjesën e poshtme të shkëmbinjve, ka vetëm një rrugë.”

Neymar: “Sergio Ramos është lojtari më i mirë që jam përballur”

Dueli i El Clasicos me Sergio Ramos i la një shenjë tek Neymar, i cili mendon se kapiteni i Real Madridit është kundërshtari më i mirë që ai është përballur.

Neymar ishte i përfshirë në disa ndeshje të nxehta me spanjollin dhe mund të përballet me atë përsëri nëse ai do të kthehej në Barcelonë këtë verë, transmeton Teleshkronja Post.

“Më i miri që kam luajtur kundër është Sergio Ramos,” tha Neymar në ngjarjen sportive të organizuar nga vet ai, të “Red Bull Neymar Jr Five”.

“Ai është një qendërmbrojtës i shkëlqyeshem dhe çfarë është edhe më mirë është se ai mund të shënojë gola”.

Sergio Ramos vs Neymar Jr, kur braziliani ishte ende tek Barcelona.

Bashkëkombasi i Neymar, Vinicius ka bërë emër edhe në Madrid dhe lojtari i Paris Saint-Germain shfrytëzoi mundësinë për të folur shumë për të riun.

“Ai është një lojtar shumë i ri dhe me kalimin e kohës ai mund të bëhet një lojtar i pabesueshëm”, vazhdoi Neymar.

Vinicius Jr dhe Neymar janë shokë të mirë, madje postojn shpesh postojnë foto së bashku.

“Ai do të bëhet një nga më të mirët dhe do të konkurrojë për Topin e Artë. Ai do të shkojë atje ku dëshiron.”

“Ai është një djalë i mrekullueshëm, shumë i mirë. Shpresoj që ai të shkojë larg, sepse e meriton atë.”

Ndërsa lojtari brazilian, Neymar Junior, është rikthyer në stërvitje tek PSG, vazhdojnë spekulimet për të ardhmen e tij.

Shumë media spanjolle dhe franceze spekulojnë se Barcelona është teper e interesuar që ta kthejë në Camp Nou, ndërsa e njejtë është edhe dëshira e Neymarit./TeleshkronjaPost/

Sondazhi i SPORTBible zbulon mbrojtësin më të mirë në historinë e futbollit

Një nga mbrojtësit ikonik, legjenda e Milanit dhe e Italisë, Paolo Madldini është votuar si mbrojtësi më i mirë i të gjitha kohërave .

Kështu menduan rreth 70 mijë votuesve në Twitter, i krijuar nga uebsajti sportiv “Sportbible” i pyeti se cili ishte mbrojtësi më i mirë në histori, ku kishte katër alternativa: Paolo Maldini, Fabio Cannavaro, Carles Puyol dhe Sergio Ramos.

Rreth 64% të votave mblodhi mbrojtësi legjendar Milanit ishte më i votuari, duke lënë larg vetes Carles Puyol me 16%, Ramos me 12% dhe 8% Cannavaro.

Natyrisht që tifozët kanë shtuar edhe emra të tjerë si: Franco Baresi, Franz Beckenbauer dhe Alessandro Nesta, por këtë herë kishte vetëm katër alternativa.

Maldini e kaloi të gjithë karrierën e tij tek Milani, ku numëron 600 ndeshje zyrtare. Tashmë 51 vjeç, por në karrierën e tij ka fituar: 7 Serie A, 1 Kupë Italie, 5 Superkupa, 5 Kupa Europe/Champions League dhe 5 Superkupa Europe.

Pajtoheni se Maldini që të jetë mbrojtësi më i mirë në histori? Nëse jo, kush do të ishte zgjedhja juaj? Na tregoni në komente./TeleshkronjaPost/

UEFA publikon top lojtarët në ndeshjet ndërkombëtare këtë sezon

Kapiten i Spanjës Sergio Ramos kryeson renditjen e UEFA në lidhje me performancat ndërkombëtare gjatë gjithë sezonit.

Mesfushori i Realit pasohet nga Virgil van Dijk (Holandë), Haris Seferovic (Zvicër), Andriy Pyatov (Ukrainë) dhe Antoine Griezmann (Francë).

Secili lojtar vlerësohet nga organi drejtues i futbollit europian në varësi të faktorëve të ndryshëm që lidhen me pozicionet dhe ndikimin e tyre në lojë.

Shifrat e ulta të Ramos mbi gabimet dhe gabimet e kryera, si dhe bllokimet dhe leximet e suksesshme të topit, fitojnë më shumë pikë se çdo lojtar tjetër në kontinent.

Në ndeshjen e fundit të La Rojës kundër Norvegjisë – përveç golit të fitores – 32-vjeçari kompletoi 82 nga 87 pasimet që ai tentoj, ndërsa ai kreu vetëm dy faulle dhe rikuperoj tre topa.

Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar më 12 tetor 2005, në kualifikueset e Kupës së Botës 2006 kundër San Marino dhe ai e ka tejkaluar Isidro Langarën dhe Pedro Rodriguezin me 17 gola.

Me 162 ndeshje për La Rojën, Ramos është vetëm pesë ndeshje larg rekordit të Iker Casillas si lojtari që ka luajtur më së shumti për Spanjën, një shifër që mund të kalojë në tetor 2019./TeleshkronjaPost/

Sergio Ramos specialist i panenkas / Video

Spanja siguroi fitore me rezultat 2:1 ndaj Norvegjisë, në ndeshjen e cila u zhvillua në stadiumin “Mestalla”, ndërsa Italia e mposhti Finlandën me rezultat 2:0 në “Dacia Arena.”

Spanja e dominoi plotësisht ndeshjen kundër Norvegjisë, me 76 për qind të posedimit të topit, dhe me 25 goditje drejt portës, në krahasim me vetëm katër të norvegjezëve.

Spanjollët i humbën tri raste të arta për të shënuar gol, megjithatë arritën ta fitojnë ndeshjen përmes golit të Rodrigos në minutën e 16-të dhe golit të Sergio Ramosit në minutën e 71-të, nga pika e penalltisë. Golin e vetëm për norvegjezët e shënoi Joshua King, nga 11-metërshi.

Super goli i Sergio Ramos, i cili siç po duket ia ka marrë dorën panenkas nga penaltia :

Lewandowski: Ramos dhe Cristiano u përpoqën të ‘nënshkruajnë’ me mua

Robert Lewandowsk konfirmoi në podcastin e BBC Radio 5, me Guillem Balagué, se Sergio Ramos dhe Cristiano Ronaldo i kërkuan atij dy sezone më parë për të nënshkruar për Real Madridin.

Gazetari: “A ju kanë pyetur Ramos dhe Cristiano për një transferim të mundshëm?”. Sulmuesi polak nga Bayerni e konfirmoi: “Po, por ju e dini, nëse luani në një nivel të lartë, të gjithë thonë:

” Ai mund të lëvizë këtu ose atje ose atje. Por nuk është e rëndësishme për mua … Pas asaj që të gjithë kanë thënë, shumë ekipe më duan, por gjëja më e rëndësishme është ajo që dua dhe ajo që vendos”.

Që nga koha e tij në Borussia Dortmund, Lewandowski ka qenë gjithmonë i konsideruar në zyrat e Bernabéut. Në 2013, Real Madridi kishte negociata me sulmuesin dhe agjentin e tij të atëhershëm, Kuckarski, por Lewa tashmë kishte një marrëveshje verbale me Bayern, shkruan Teleshkronja Post.

Polaku gjithmonë ka pëlqyer klubin e Real Madridit, i cili e ka provuar disa herë, dhe lojtari ka flirtuar me Madridin, por Bayern gjithmonë ka treguar një qëndrim ironik: “Lewandowski nuk e shesim”.

Vitin e kaluar, ai madje ndryshoi përfaqësuesin e tij dhe ia besoi të ardhmen e tij Pini Zahavit, ndërmjetësit izraelit (75 vjeç), i cili e çoi Neymar te PSG dhe i cili është një nga përfaqësuesit më me ndikim në treg, me qëllimin e vetëm për ta nxjerrë atë nga Bayerni.