Intervista e Solarit pas humbjes nga Girona

Santiago Solari vlerësoi humbjen e ekipit të tij ndaj Gironas në Santiago Bernabeu, ndeshjen e Marcelos dhe formacionin që hodhi në fushë.

Vlerësimi: ”Është një mëkat, na ikën tre pikë dhe rivalët direkt fituan. Një mëkat sepse vinim nga një ecuri të mirë, duke fituar pikë. Tani jemi tre pikë më larg se dje.”

Ndeshja: ”Futbolli është kështu dhe gjithmonë ka një rival, në rastin e sotshëm ishte Girona që luajti mirë. Nuk shkonin për ndeshjen në pjesën e parë, ku patëm shanset tona për të bërë më shumë gola dhe në pjesën e dytë dolëm me më tepër energji dhe ishin të saktë kur sulmonin. Neve na mungoi qartësia.”

Lodhja: ”Lodhja nuk është vetëm fizike por edhe mendore, është koncentrimi.. Vinim nga një ecuri e rëndësishme ku luajtëm shumë ndeshje dhe nxorëm rezultate të mira dhe mbase kjo na ka shkaktuar një frakturë në nivelin e energjisë në pjesën e dytë.”

Kartoni i kuq i Ramos: ”Vendimet e arbitrit.”

Marcelo: ”Mirë, besoj se ka qenë mirë.”

Do e ndryshonte formacionin?: ”Këto pyetje janë të pamundura. Të flasësh për hipoteza nuk është një punë që duam t’a bëjmë. Me rezultatin e tillë gjithmonë mund të ndodhë diçka ndryshe, poashtu edhe kur fiton.”

La Liga e humbur?: ”Absolutisht për asgjë. Javën që vjen kemi tjetër ndeshje, rivalët tanë poashtu. Të gjithë ndeshjet janë të vështira ashtu siç na dëshmoi edhe sot Girona. Ne duhet të vazhdojmë të fitojmë për të tentuar të shkurtojmë diferencat.”

Intervista e Solarit pas fitores së parë Ligen e Kampionëve

Trajneri i Real Madridit, Santiago Solari, sot shënoj fitoren e parë në Ligen e Kampionëve si trajner i Real Madridit.

Spanjolli u paraqit para mediave pas fitores 2-1 në “Cruyff Arena” ndaj skuadrës së Ajax.

Ai potencoi që është i kënaqur me seriozitetin e treguar nga ana e lojtarëve të tij ndërsa vlerësoi poashtu edhe Ajaxin për ndeshjen e madhe të bërë.

”Ajax na bëri jetën e vështirë. Luajti në limite, me shumë presion. Ky është Championsi dhe kjo është arsyeja pse e duam kaq shumë. Vuajtëm në pjesën e parë, por në pjesën e dytë skuadra ndryshoi dhe u përgjigj mirë. Ajax kishte kursyer energjitë për ndeshjen e sotme dhe ata dhanë gjithçka në fushë.”

”Asensio? Jemi veçanërisht të kënaqur me Marco Asension. Kishte një dëmtim dhe ka punuar shumë mirë. Është rrugës së rikthimit. Tashmë ka luajtur 3 ndeshje dhe po bën çdo herë e më mirë. Sot ka sulmuar dhe mbrojtur, kjo është gjithçka që duhet të bëje.”

”Sonte kemi ditur të luajmë një ndeshje të vështirë, kemi punuar, kemi vuajtur dhe kemi ndëshkuar atëherë kur është dashur. Jam i kënaqur me lojtarët sepse për të arritur fitoren sot, është dashur kompromisi dhe maksimumi i të gjithëve.”

”VAR? Nuk kemi një monitor aty ku qëndrojmë. Ne shohim lojën, pastaj rishikojmë ngjarjet dhe pranojmë atë që thotë arbitri.”

Solari: “Dua që Real Madridi të luajë si para tre ditësh”

Trajneri i Real Madridit Santiago Solari ka pohuar se ai do të inkurajojë ekipin e tij për të prodhuar një performancë të ngjashme me atë si kundër Atletico Madrid të shtunën.

Trajneri argjentinas u shmang të përgjigjet nëse ai synon të fitojë të tri garat në të cilat konkurrojnë, duke përfshirë Ligën e Kampionëve, LaLiga Santander dhe Copa del Rey dhe vlerësoi ekipin holandez, duke theksuar cilësinë në skuadrën e tyre.

“Unë shpresoj se nesër ekipi do të luajë aq serioz sa tre ditë më parë, dhe kjo është edhe aspirata e lojtarëve, sepse kjo është arsyeja pse ne garojmë”, tha Solari për shtypin.

“Unë nuk mendoj se Ajax po kalon një periudhë të keqe, pasi ata kanë një sezon të mirë dhe kanë lojtarë shumë të mirë”.

Sergio Ramos do të luajë ndeshjen e tij të 600-të si mbrojtës i Real Madridit dhe Solari përshëndeti ndikimin e kapitenit në ekip.

“Ai ka një karakter të mrekullueshëm dhe ai është jashtëzakonisht konkurrues, prandaj ka luajtur kaq shumë lojëra”, shtoi ai.

“Madridi ka vulën e karakterit të tij dhe shpresoj që ne mund ta gëzojmë atë në sa më shumë lojra të jetë e mundur”.

Së fundi, ai tregoi se do të vendosë pas sesionit të trajnimit të së martës i cili do të luajë në të majtën, me Marcelo dhe Sergio Reguilon që garojnë për vendin titullar.

“Ka mbetur një sesion trajnimi dhe do të shohim nesër [që do të luajë],” theksoi Solari.

“Marcelo është një njeri i madh dhe ai është kapiteni ynë i dytë dhe emblema e klubit.”

“Ai është duke u trajnuar shumë mirë, si pjesa tjetër e lojtarëve.”

“Ne të gjithë e duam atë dhe ai punon me gëzim çdo ditë dhe në çdo sesion trajnimi,” përfundoi konferencen për shtyp Solari.

Real Madridi i shkon si mysafirë Ajaxit nesër nga ora 21:00./TeleshkronjaPost/

Solari i përgjigjet mesazhit të Iscos në Twitter

Santiago Solari doli në një konferencë shtypi në prag të derbit madrilen, kundër Atletico Madrid.

Trajneri argjentinas foli edhe për atmosferën e skuadrës së tij pas barazimit në “Camp Nou”, në gjysmëfinalen e parë të Kupës së Mbretit, si dhe për Isco, njërin prej “protagonistëve” në kampin e bardhë.

Si është bilanci në dhomën e zhveshjes?

e punojmë çdo ditë për t’u forcuar taktikisht, fizikisht dhe psikologjikisht.

Alvaro Morata mund ta festojë golin…

Respekt për kundërshtarin, por kjo nuk ka të bëjë me shprehjen e sadisfaksionit të vetëm një lojtari.

Cila është situata e Isco?

Ka pasur një problem me fytin, por do ta vlerësojmë këtë pasdite.

Ka ndodhur një tragjedi te Flamengo, ish-shtëpia e Vinicius…

Ai është i shqetësuar, sepse ajo ishte shtëpia e tij. Kjo është normale, sepse kemi të bëjmë me një lajm shumë trishtues.

Mesazhi i Isco në Twitter…

Detyra e një futbollisti profesionist është për t’u trajnuar 100% për ekipin, për t’i shërbyer klubit sa më mirë. Kjo vlen për të gjithë lojtarët, që janë duke punuar shumë mirë.

A jeni zemëruar me këtë mesazh?

Epo…

Cilat janë dallimet dhe ngjashmëritë tuaja si trajner me Simeone?

E vlerësoj dhe kam respekt për “El Cholo”. Ka qenë trajneri im dhe e vlerësoj si një eksperiencë të bukur ndarjen e gjërave profesionale me të.

A do ta vuani presionin në “Wanda Metropolitano”?

Presioni është gjithmonë një stimul për sportistin.

A prisni më shumë nga Bale dhe Asensio?

Ata janë në rritje, janë përmirësuar. Ne të gjithë e dimë se çfarë mund të japin për ekipin. Janë të lumtur dhe po përmirësohen çdo ditë. I shoh mirë në trajnim dhe pres t’i gjykoj në ndeshje.

Cili është çelësi për të fituar në “Wanda Metrpoloitano?

Atletico Madrid është një skuadër intensive, taktike, energjike. Ne duhet të luajmë futbollin tonë me intensitet, për të qenë protagonistë në këtë ndeshje, për të konkuruar me armët tona.

Po nëse Isco ka të drejtë në atë që thotë…

Unë mendoj se iu jam përgjigjur gjithmonë, të gjitha pyetjeve. Gjithmonë jam në dispozicionin tuaj si gazetarë.

Pra, keni krijuar mundësi të barabarta për të gjithë?

Futbolli është punë dhe talent, por duhet të japësh gjithçka në stërvitje, për të qenë në dispozicion dhe luajtur. Është kënaqësi t’i shoh këta lojtarë teksa luajnë dhe stërviten, kur e bëjnë këtë me mjaft dëshirë e përqendrim.

Pra, për ju është më shqetësues një lojtar që mendon më shumë për veten se ekipin?

Nuk është ky rasti. Të gjithë lojtarët janë të përfshirë. Ne të gjithë kemi mbërritur shumë mirë në këtë moment, me përjashtim të Marcos, që shpresojmë të shërohet së shpejti. Kalendari është i ngjeshur, ka vend për të gjithë, por gjëja më e rëndësishme është ndeshja e nesërme (e radhës). Do të jetë bukur, nëse e nisim ndeshjen mire, ashtu si kundër Barcelonës, Sevilla dhe Girona.

Solari: “Marcelo është kapiten i dytë dhe është 100 për qind Real Madrid”

Real Madrid e la Camp Nou me një barazim 1-1 të besueshëm në ndeshjen e parë gjysmëfinalen e Copa del Rey, por Marcelo ishte përsëri në qendër të vëmendjes.

Forma e dobët e brazilianit nuk tregon shenja përmirësimi, por Santiago Solari është duke qëndruar besnik ndaj rikthimit të tij të plotë.

“Marcelo është kapiteni i dytë,” tha Solari, duke qëndruar pranë lojtarit të tij.

“Ai është njëqind për qind Real Madrid dhe ne duam të shohim formën e tij më të mirë”.

Vinicius Junior tregoi përsëri në një lojë të madhe dhe pavarësisht nga disa vendime të diskutueshme ai gjithmonë dukej shkëlqyeshëm ndaj Barcelonës.

“Nuk jam i befasuar,” shtoi ai, “sepse e kam njohur atë që kur ai mbërriti.”

“Ai është një djalë 18-vjeçar që luan në këtë mënyrë dhe është për t’u habitur, sepse nuk ndodh shumë shpesh.”

“Ai dhe shokët e tij kanë diçka që e ndihmon të shkëlqejë”.

Madridi është në formë të mirë dhe përballet me një muaj të madh përpara, por Solari nuk po largohet, përkundrazi duke menduar për ndeshjet që do të vijnë, transmeton Teleshkronja Post.

“Le të shkojmë hap pas hapi”, tha ai me qetësi.

“Ne mund të shohim menjëherë dhe të vlerësojmë se çfarë është e para.”

“Ne duhet të shohim se si është Marcos Llorente dhe që nga nesër ne të përqendrohemi tek LaLiga Santander”./TeleshkronjaPost/

Solari: “Më vjen keq për ata që zbuluan cilësitë e Benzemas javën e kaluar”

Karim Benzema shkëlqeu edhe një herë për Real Madridin pasi fituan larg në Girona për të siguruar vendin e tyre në gjysmëfinale të Copa del Rey.

Nuk vlerësohet gjithmonë për punën e tij, Benzema përballet me kritika, por Santiago Solari thotë se ndjen keqardhje për këdo që është vetëm tani duke kuptuar shkëlqimin e francezit.

“Më vjen keq për njerëzit që kishin humbur Benzeman për gjithë këtë kohë”, tha Solari në konferencën e tij për shtyp pas takimit.

“Ka ende kohë për ta zbuluar atë, për ata që e panë së pari atë javën e kaluar,” tha spanjolli.

Real Madridi ka vuajtur këtë sezon, dhe Solari beson se ata nuk u dorëzuan fare, pavarësisht nga betejat e tyre, transmeton Teleshkronja Post.

“Madridi është gjithmonë aty, ata gjithmonë janë duke pritur për ty.”

“Ekipi ka një frymë garuese, është një ekip luftëtarësh dhe fituesish me sfidën për të vazhduar këtë edhe më tutje.”

Alaves janë kundërshtarët e ardhshëm për Los Blancos dhe vëmendja e Solarit tashmë është kthyer në fundjavë.

“Ka konkurrencë të përditshme,” shtoi ai.

“Ajo që bëra sot dhe çfarë do të bëjmë nesër do të duhet të tregohet edhe kundër Alaves”./TeleshkronjaPost/

Lajmi i keq për Iscon pas mosmarrëveshjes me Solarin

Marrëdhëniet jo të mira mes Iscos dhe Solarit po ndikojnë shumë keq në karrierën e Iscos.

Selektori spanjoll Luis Enrique nuk mund t’i garantojë Iscos një vend në skuadrën e tij të ardhshme të Spanjës për shkak të mungesës së minutave në Real Madrid.

Edhe pse ai ka qenë gjithmonë i pranishëm në vitet e fundit për Spanjën, Isco ka pasur një sezon të vështirë në nivelin e klubit.

Lojtari nuk ka startuar një ndeshje në LaLiga që nga ndeshja fundit e Julen Lopetegui në krye të Madridit, shkatërrimi 5-1 i Clasico nga Barcelona.

Nën Santiago Solarin, Isco është dashur të jetë i kënaqur me një rol si zëvendësues apo vetëm duke startuar në ndeshjet tjera dhe ai nuk arriti madje as të zbresë në stol në fitoren e së dielës 4-2 në Espanyol.

Spekulimet kanë sugjeruar se ai është i lumtur të qëndrojë në klub deri në fund të sezonit për të parë nëse qëndron Solari, por statusi i 26-vjeçarit në skuadrën e Spanjës mund të preket para kësaj, me fushatën e tyre të kualifikimit Euro 2020 që fillon në muajin mars .

Duke folur për Movistar, shefi i Spanjës Luis Enrique tha: “Tani për tani, nuk e di nëse do ta telefonoj, ne do ta trajtojmë secilin rast individualisht. Kanë mbetur akoma dy muaj për listën, edhe pse unë do të preferoja që ai të luante më shumë minuta.”

Solari: “Isco? E vetmja betejë që unë kam është ndeshja e radhës”

Para ndeshjes së Real Madridit kundër Espanyol në natën e së dielës, Solari iu përgjigj edhe një herë situatës së Isco, duke lavdëruar gjithashtu Vinicius Junior dhe Benzeman.

Isco hyri si zëvendësues kundër Girona të enjten, duke zëvendësuar Dani Ceballos, dhe ende ka shumë intriga që rrethojnë vendin e tij të tanishëm në ekip.

“Beteja e vetme që ekziston është ajo e ndeshjes së ardhëshme,” Solari u përgjigj kur u pyet për një betejë të vazhdueshme me Iscon.

Megjithatë, duke folur për Benzema, Solari ishte shumë më i hapur pasi ai ishte i lumtur nga performancat e tij të fundit.

“Benzema është në formë të mirë, ai ka një vit të madh,” shtoi spanjolli.

“Unë gjithmonë them se ai është shumë bujar dhe i gatshëm ta ndihmojë ekipin.Ai është duke luajtur shumicën e ndeshjeve dhe është një nga lojtarët me më shumë minuta .”

“Ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë,” u shpreh Solari.

“Me këdo që luan Real Madridi, Viniciusi do të vazhdojë të rritet si lojtarë,” dhe Solari pranon se ai i është përshtatur shumë mirë në ekipin e parë.

“Vinicius është duke luajtur mirë, jemi të kënaqur”, tha ai në fillim ai.

“Ai është 18 vjeç dhe adaptimi i tij ka qenë shumë i mirë”.

Klubi Madrilen kishte Gareth Bale, Marco Asensio dhe Mariano Diaz të gjithë të përfshirë në stërvitje të shtunën në mëngjes, por Solari nuk dëshiron të nxitojë – sidomos me uellsianin.

“Ne do të shohim se kush po luan nesër dhe në javët e ardhshme”, tha ai.

“Lojtarët që janë duke u rikuperuar, ne duam që ata të jenë gati sa më shpejt të jetë e mundur.Gareth është i rëndësishëm për ne, sepse ai është një futbollist fantastik,” tha në fund Solari.

Espanyoli nesër në mbrëmje e pret Real Madridin në shtëpi në La Liga./TeleshkronjaPost/

Ku nisi rënia e formës dhe pse Marcelo po lihet jashtë formacionit ?

Real Madrid kthehet të ndeshet në Copa del Rey dhe Marcelo do të rishfaqet në XI startiese të Santiago Solarit.

Do të ishte e paimagjinueshme, madje jo shumë kohë më parë, se braziliani mund të jetë zëvendësues në Madrid dhe vetëm të luajë në kupë, por shpejt u bë realitet për kapitenin e dytë të klubit që tani është pas Sergio Reguilon.

Rënia e tij në 2019 e ka parë atë të braktisur nga skuadra dhe ai ishte bërë një objektiv për ekipet kundërshtare për defekte të tij mbrojtëse, siç ishin të dukshme kundër Villarreal dhe Real Sociedad, duke shkaktuar vendimin e Solarit.

Girona janë vizitorët në Estadio Santiago Bernabeu të enjten, të cilët ishin kundërshtarë në gusht, kur Julen Lopetegui mori vendimin për të hequr Marcelo në një përpjekje për të mbrojtur që ishte duke u rrezikuar nga performanca e tij e dobët, pasi e kishte parë tashmë 11 ditë më parë në Superkupën Evropiane.

Lopetegui humbi durimin me Marcelo, i cili ishte në faj për hapjen e hershme, edhe pse Sergio Ramos dhe Raphael Varane ishin gjithashtu pjesërisht të fajësuar.

Ishte një vendim i madh që e bëri jetën e Lopetegui të vështirë në ditët që pasuan dhe me brazilianin u la jashtë Brazilit në pushimin e parë ndërkombëtar të sezonit, ai u la për të punuar në një plan të veçantë në Valdebebas.

Më shumë kujtime të këqija në 2017

Real Madrid dështoi ta mposht Girona në 2017 dhe Marcelo ishte përsëri në qendër të vëmendjes.

“Unë kam dështuar !?” Ai bërtiti tek Luka Modric pas një pasimi të dobët. “Ju thoni se unë kam dështuar, por ju nuk keni?.”/TeleshkronjaPost/

Solari: Vinicius ka talent, unë vendos nëse Isco do të luaj

Santiago Solari foli para ndeshjes së dytë të Copa del Rey kundër Leganesit.

Trajneri argjentinas ka dhënë një intervistë para sfidës së kthyese të ditës së nesërme, ku të parën e kishin fituar madrilenët me rezultat 3-0 në Santiago Bernabeu.

Strategu u pyet rreth gjendjes aktuale të Iscos si dhe lojtarit të ri, 18-vjeçarit brazilian, Vinicius Junior.

“Ne kemi një skuadër të mrekullueshme dhe unë duhet të zgjedh se cili lojtar do përfshihet në çdo lojë”, tha Solari kur u pyet nëse do të luajë mesfushori spanjoll.

Sa i përket sulmuesit, Santiagoi deklaroi se Viniciusi ka plot talent dhe ka nevojë që më shumë të paraqitet në fushën e blertë.

“Ai ka shumë talent dhe talentin duhet ta dëshmojë në ndeshjet para shikuesve tonë si dhe si mysafirë. Vinicios ka shumë merita, por ne duhet të kujdesemi për shkak se ka 18 vjet dhe pesha e konkurrencës gjithmonë bie mbi lojtarët më me përvojë”, tha ai.

Ndryshe, ndeshja mes Leagnesit dhe Los Blancos do të zhvillohet në stadiumin “Municipal de Butarque” dhe pritet të startojë rreth orës 21:30.