Formacionet zyrtare të finales së AFCON: Senegali vs Algjeria

Sonte nga ora 21:00 luhet finalja e Kupës së Kombeve të Afrikës – AFCON 2019, ku kontinenti Afrikës zgjedhë kampionin.

Ndeshja finale do të luhet ndërmjet ekipit kombëtarë të Senegalit dhe atij të Algjerisë, raporton Teleshkronja Post.

Senegali vjen pasi eleminoj Tunizinë në ndeshjen gjysmëfinale, ndërsa Algjeria eleminoj Nigerinë.

Janë publikuar formacionet zyrtare nga të dy kombëtaret, Senegali vs Algjeria, formacionet zyrtare:

Formacioni zyrtarë i Senegalit. Foto: ESPN
Formacioni zyrtarë i Algjerisë. Foto: ESPN

Ndeshja fillon pas pak minutash nga ora 21:00 dhe luhet në stadiumin e Kairos në Egjipt./TeleshkronjaPost/

Selektori i Senegalit: ‘Mane largohu nga Liverpool, shko tek Real Madridi.’

Futbollistit të Liverpulit, Sadio Mane, i është kërkuar të largohet nga klubi nga trajneri i kombëtares së futbollit të Senegalit.

Trajneri i Senegalit, Saee Seck thotë se Sadio Mane ka përmbushur potencialin e tij në Liverpul dhe dëshiron që ai të bashkohet me Real Madridin këtë verë.

27-vjeçari fitoi Kupën e Artë të Premierligës sezonin e kaluar dhe ka pasur raporte të qëndrueshme në median spanjolle se Zidane e sheh atë si pjesa e fundit e bashkimit të tij të Madridit që do të sfidojë Barcelonën për titullin e La Ligës sezonin e ardhshëm.

Ish-lojtari i Southamptonit vetëm kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje afatgjate në Merseyside dhe e ka distancuar veten nga raportimet e një kalimi në kryeqytetin spanjoll, por shefi i FA të vendit të tij thotë se është koha që ai të bëjë hapin e madhë.

“Gjithkush në botë e di se Mane është në dhjetë futbollistët më të mirë në botë dhe ai ka arritur sukses të konsiderueshëm në Liverpool në sezonin e kaluar,” tha Seck për Mirror Sports në Kairo.

Futbollisti i Liverpulit po kërkon të fitojë Kupën e Kombeve të Afrikës me Senegalin (Image: KHALED ELFIQI / EPA-EFE / REX)

“Ai së bashku me Mo Salahun dhe Firmino janë fenomenale. Por kjo është futboll dhe ai fitoi Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar dhe ai ka mundësinë të shkojë në Madrid. Për mua unë mendoj se është klubi më i mirë në botë, edhe nëse jam tifoz i Barcelonës, unë ende mendoj se Real është më i miri dhe Mane duhet të mendojë seriozisht për atë ofertë.

“Karriera e një futbollisti është shumë e shkurtër dhe nganjëherë nuk merrni shumë mundësi nëse është atje, dhe mendoj se Zidane e pëlqen atë, pse jo?”

“Ai luajti në Southampton dhe kur erdhi shansi ai e mori dhe shkoi në Liverpool dhe ai e ka mbajtur sfidën edhe në Angli. Unë mendoj se ai do të bëjë mirë me një sfidë tjetër në një vend tjetër “.

Mane aktualisht po gëzon një Kupë të mirë të Afrikës të Kombeve me tre gola dhe dy asistime në garë duke e bërë atë të dalë nga kontribuesi kryesorë, derisa vendi i tij kërkon për të fituar AFCON-in e tyre të parë./TeleshkronjaPost/

Aguero nuk mendon se Topin e Artë duhet ta fitojë Messi, ja kush duhet sipas tij

Sergio Aguero ishte i sinqertë dhe pranoi se ai nuk do t’i jepte Balon D’Or Leo Messit këtë sezon. Pavarësisht miqësisë që i bashkon ata, sulmuesi i Manchester Cityt beson se lojtari më i mirë duhet të jetë finalist në Ligën e Kampionëve.

Cristiano Ronaldo u rrëzua në çerekfinale kundër Ajax, duke hapur rrugën për Leo Messin për të gjashtin e Balon D’Or, gara mes dy më të mirëve.

Megjithatë, ’10’ i FC Barcelona dështoi për të fituar përsëri Ligën e Kampionëve, duke humbur fitoren 3-0 në Camp Nou dhe më pas të vuante një nga eliminimet më të dhimbshme në historinë e garës.

Përtej largimit nga ai “trofe i bukur” siç e quajti atë në fillim të sezonit, kur ai qëndroi para publikut të Camp Nou dhe premtoi të luftojë deri në sukses, Leo Messi nuk arriti ta mbajë premtimin për ‘veshëgjatën’.

Sergio Aguero, një mik i madh i ’10’ i Barcelonës, nuk e fshehu pozicionin e tij dhe hodhi Messin si kandidat për çmimin, duke theksuar se pasardhësi i kroatit, Luka Modricit duhet të jetë nga Liverpooli ose Tottenhami.

“Unë mendoj se Ballon D’Or duhet të jetë në finale të Ligës së Kampionëve,” tha sulmuesi i Manchester City, duke potencuar lojtarët si Mané, Salah, Van Dijk, Kane ose Eriksen.

Kun Aguero me trofeun e Premier League. (Foto: GettyImages)

Aguero dhe City u shpallën kampion në Premier League këtë të dielë me 98 pikë, një më shumë se Liverpool, në atë që po cilësohet si një nga kampionatet më të bukura angleze./TeleshkronjaPost/

Endërra e Sadio Mane realizohet nesër në Camp Nou

Kjo ishte gjithmonë ëndrra. Në fshatin Banbali, ku Sadio Mane u rrit, ai do të imagjinonte të dilte në Camp Nou për të emuluar Ronaldinhon.

Braziliani me të gjitha ato truket, asistimet dhe golat ishte gjithçka për Mane, një hero dhe një frymëzim.

Ai tregon se si është munduar ta imitojë në fshatin e tij në një përpjekje për të emuluar Ronaldinhon, duke shpresuar se një ditë ai do të ishte mjaft i mirë për të luajtur në një nga stadiumet e mëdha të futbollit.

Legjenda braziliane Ronaldinho me fanellën e Barcelonës.

Këtu ai është – dhe në një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për një masë të mirë, transmeton Teleshkronja Post.

Të mërkurën mbrëma, lojtari kryesorë i Senegalit, i cili sapo është emëruar në ekipin e vitit nga PFA, do të jetë një nga lojtarët sulmues të Liverpool që trajneri i Barcelonës Ernesto Valverde e përshkroi si ‘të jashtëzakonshëm’.

Mane dukej i turpshëm kur iu kërkua të fliste për Ronaldinhon.

Liverpool dhe Barcelona ndeshen nesër në Camp Nou, për gjysmënialen e dytë në Ligën e Kampionëve./TeleshkronjaPost/

Salah shënon golin e sezonit kundër Chelsea, edhe Mane ka shënuar / Video

Pasi pjesa e parë përfundoj pa gola, pjesa e dytë filloj furishëm për skuadrën e Jurgen Klopp.

Vetëm 9 minuta iu deshën Liverpoolit që ta ngrisë epërsinë në 2-0 në Anfield Road, raporton Teleshkronja Post.

Golin e parë e shënoj Mane pas një super aksioni brenda zonës së The Blues, ndërsa për 2-0 u përkujdes Salah me golin më të bukur të sezonit 2018/19 në Premierligë.

Golat e Mane në minuten e 51′ dhe goli i Mohamed Salah në minuten e 53′:

Thjesht i pandalshëm, Sadio Mane super gol kundër Fulham / Video

Ekipi i Liverpool ka kaluar në epërsi ndaj Fulham City pas 25 minutave lojë si mysafirë.

Njeriu i momentin tek The Reds, Sadio Mane, ai që shënoi për 0-1, i cili është në formë mbresëlënëse në ndeshjet e fundit dhe vazhdimisht po e gjen golin.

Ky është super goli i njeriut të momentit në Liverpool pas një aksioni të bukur:

Sadio Mane super gol Bayernit, Liverpool në epërsi / Video

Liverpool ka kaluar në epërsi si mysafirë kundër Bayern Munich në Alianz Arena.

Sulmuesi seleganez shënoj një super gol ndaj Manuel Neure, raporton Teleshkronja Post.

Siç janë gjërat aktualisht, Liverpooli kalon tutje në çerekfinale, ndërsa Bayernit i duhen të paktën dy gola për të kaluar në çerekfinale.

Goli i Sadio Manes para pak minutash:

Liverpool mposhtë bindshëm Burnley, Firmino e Mane shkëlqejnë / Video

Braziliani Roberto Firmino dhe senegalezi Sadio Mane kanë shkëlqyer duke e rikthyer Liverpoolin te fitorja në Premierligë me nga dy golat secili triumfin 4:2 kundër Burnleyt të dielën në Anfield.

Sulmuesi brazilian Firmino dhe Mane shënuan katër golat e fitores së të kuqve kundër Burnleyt në krizë, duke i ndihmuar skuadrës së Jurgen Kloppit t’i afrohet në vetëm një pikë liderit Manchester Cityt në krye të Premierligës.

Liverpooli po vinte nga një barazim pa gola me Evertonin javën e kaluar, pas të cilit e humbi pozitëne parë në ligë pas një kohë të gjatë.

Përfaqësuesi kosovar i Zvicrës, Xherdan Shaqiri u la në stol për ndeshjen e tretë më radhë nga trajneri gjerman dhe nuk u aktivizua fare as nga banka e rezervistëve.

Burnely i tronditi të kuqtë duke kaluar në epërsi me një gol kontrovers, pas vetëm gjashtë minutave lojë, kur Ashley Westwood shënoi direkt nga korneri, por Alisson Becker ishte penguar në zonën e tij nga dy futbollistë vizitorë.

Megjithatë, reagimi i djelmoshave të Kloppit ishte i shkëlqyer, me Firminon që riktheu vendasit në lojën në minutën e 19-të.

Vetëm dhjetë minuta më vonë, Sadio Mane shënoi një supergol për epërsinë e parë të Liverpoolit në këtë takim.

Rreth njëzet minuta para fundit, Firmino e dyfishoi epërsinë e vendasve.

Burnley e drithëroi Liverpoolin një minutën e fundit, kur shënoi golin e dytë përmes Matej Vydra, por në minutën e fundit të kohës shtesë, Mane shënoi sërish duke ia siguruar tri pikë të mëdha të kuqve në garë për titull.

Liverpooli renditet i dyti me 73 pikë, një më pak se lideri Manchester City.