Roma fton në stadium tifozin i cili tha “edhe unë do ta shënoja atë gol” / Video

Roma ka postuar një video të një rasti të humbur të Cengiz Under në kampionat. Një nga komentuesit, tifoz i ekipit, kishte thënë “edhe unë do ta shënoja atë gol”, siç mund të kemi thënë të gjithë për raste të pafalshme.

Ideja origjinale e klubit italian ishte të ftonte tifozin ta provonte në Olimpico a mund ta bënte golin.

Ai ka shkuar në stadium, është veshur me fanellën e ekipit të zemrës dhe ka marrë rolin e sulmuesit turk.

Organizatorët kanë rikrijuar aksionin dhe tifozit i kanë lënë momentin e finalizimit tre herë, por rezulton se edhe ai e humb rastin!

Një mësim i mirë për ata që thonë gjithmonë “edhe unë do ta kisha shënuar këtë gol” pasi asnjëherë nuk është aq e thjeshtë sa duket.

Gazetari spanjoll: Kundër Man United, Messi do të zhduket si bëri kundër Romës

Tomas Roncero ka ndërtua reputacion për monologët e tij të pasionuar dhe është parë më parë me në studio televizive se si shpërthen në debate.

Dhe sipas gazetes katalunase, Sport, ai e mori në shënjestër Messin gjatë një paraqitjeje në televizionin spanjoll, El Chiringuito tv.

Gazetari Tomas Roncero gjatë debatit thoshte se Barcelona do të eliminohej nga Liga e Kampionëve nga Manchester United në fazën e çerekfinales dhe se Messi do të zhdukej nga loja, ashtu siç bëri ndaj Romës.

Ai tha se Messi do të ‘zhdukej’ dhe nuk do të vërehet në fushë, ashtu siç ndodhi kundër Romës në UCL dhe në kampionatin botëror kundër Kroacisë, shkruan Teleshkronja Post.

Nëse lojtarët e Ole Gunnar Solskjaer do të gëzojnë ndonjë sukses, ata do të duhet të kontrollojnë lojtarin e yllit të Barcelonës dhe të sigurojnë që ai të mos luajë siç bëri kundër Betis.

Ndërkohë, nëse Barcelona kualifikohet me sukses për gjysmëfinale, Roncero do të bëhet për të pranuar humbjen e bastit.

Kush mendoni se do të kualifikoheni – Barcelona apo Manchester United? Na shkruani në komentet në Facebook./teleshkronjapost.info/

Zyrtare: AS Roma e shkarkon trajnerin Di Francesco

Klubi italian, AS ​Roma e ka shkarkuar nga posti i trajnerit, Eusebio Di Francescon.

Ky vendim i klubit italian vjen pas eliminimit nga Porto nga Liga e Kampionëve.

Pas fitores 2-1 në shtëpi në ndeshjen e parë, Roma humbi 3-1 në ndeshjen e kthimit pas 120 minutave lojë, ku fati i ndeshjes u vulos nga një penallti në fund të takimit.

Ai e ka drejtuar klubin italian në 87 ndeshje, teksa ka arritur 46 fitore, 18 barazime dhe 23 humbje.

Arritja më e madhe e Di Francescos është sezoni 2017/18, ku shkoi deri në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pasi eliminoi Barcelonën pas një rikthimi të jashtëzakonshëm në “Olimpico”.

Kacafytja Pepe – Dzeko që ndoshta ju ka ikur

Porto me një fitore 3:1 ndaj Romës, në pjesën e dytë të vazhdimeve ka arritur të sigurojë në vend në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

‘Giallorosët’ nuk arritën të ruajnë epërsinë 2-1 nga ndeshja e parë e zhvilluar në Romë, kështu humbën shansin për të shkuar më tutje.

Ajo që do të kujtohet nga paraqitja e Romës në stadiumin ‘Dragao’, është simulimi i sulmuesit Edin Dzeko.

Poashtu reprezentuesi boshnjak, pati një përplasje me mbrojtësin e mirënjohur për incidente, Pepe.

Edhe pse nuk mori ndonjë goditje nga Pepe, Dzeko u rrëzua në tokë duke simuluar, madje pati shkëmbime të ashpra me fjalë.

 

Dramë, Porto në çerekfinale të Champions pas fitores ndaj Romës falë një penalltie nga VAR

Porto ka kaluar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve pasi e mundi Romën me rezultat të përgjithshëm 4-3 në 1/8 e finales falë një penalltive të vonshme me ndihmën e VAR-it në kohën shtesë.

Klubi portugez e mundi Romën 3-1 në ndeshjen e kthimit në Portugali, por vetëm pas kohës shtesë prej 30 minutave, duke e përmbysur humbjen 2-1 në Romë në ndeshjen e parë.

Goli i parë në takim erdhi nga vendasit, ishte Tiquinho Soares që shënoi në minutën e 26-të, ndërsa nuk kalo shumë dhe Daniele De Rossi (37′) barazoi rezultatin nga pika e bardhë.

Porto e fillo mirë pjesën e dytë dhe në minutën e 52-të u rikthye epërsia me anë të Moussa Maregas. Në vazhdim portugezët rrezikuan disa herë portën kundërshtare, por gjetën golin dhe pasi ndeshja e parë në Olimpico kishte përfunduar me rezultat 2-1 ndeshja shkoi në vazhdime.

Ishte një lojë e heshtur në 15-të minutat e parë, ndërsa në të dytat Roma tentoi diçka më shumë me Edin Dzekon, por kur të gjithë menduan se ndeshja do të shkonte në penallti ndodhi e kundërta.

Gjyqtari i dha penallti vendasve dhe nga pika e bardhë nuk dështoi Alex Telles (117′).

Kundërshtari i ardhshëm i Portos në çerekfinale do të mësohet pas shorit më 15 mars.

 

Liga e Kampionëve: PSG dhe Man United, Porto dhe Roma – gjithqka që duhet të dini

Sonte zhvillohen dy ndeshjet e radhës kthyese, në kuadër të 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve të këtij sezoni. Ndeshjet që zhvillohet në orën 21:00 do t’i përcaktojnë dy çerekfinalistët e radhës të këtij sezoni.

Klubi francez Paris Saint-Germain vs klubi anglez Manchester United;

Paris Saint-Germaini do të tentojë ta mbrojë epërsinë që e fitoi në ndeshjen e parë, kur e mposhti Manchester Unitedin me rezultat 2:0, në shtëpi. Këtë radhë, ata e kanë epërsinë që luajnë para tifozëve të tyre dhe “Djajve të kuq” u mungojnë plot dhjetë lojtarë, transmeton Gazeta Express.

PSG-ja nuk ka arritur të kualifikohet në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve që nga 2016-a dhe ata frikësohen se Manchester Unitedi do t’ua përsërisë makthin që ia shkaktoi Barcelona para dy vjetëve.

Me Kylian Mbappe në super formë, klubi francez beson se do t’i japë fund shpresës së Manchester Unitedit për të arritur më shumë në këtë garë prestigjioze evropiane.

Paris-SG: Buffon; Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat; Verratti, Marquinhos; Dani Alves, Draxler, Di María; Mbappé
Jashtë: Neymar (i lënduar), Nsoki (i lënduar)
Në dyshim: Cavani (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Bernat, Draxler, Kehrer, Neymar, Verratti
Ndeshja e fundit: Caen 1-2 PSG
Forma: FFFFFFFFHF

Manchester United: De Gea; Young, Lindelöf, Smalling, Shaw; Fred, McTominay, Pereira, Dalot; Lukaku, Rashford
Jashtë: Herrera (i lënduar), Jones (i sëmurë), Lingard (i lënduar), Martial (i lënduar), Mata (i lënduar), Matić (i lënduar), Pogba (i suspenduar), Sánchez (i lënduar), Valencia (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Herrera, Matić, Valencia, Young
Ndeshja e fundit: Manchester United 3-2 Southampton
Forma: FFBFHFFBFF

Klubi portugez Porto vs klubi italian AS Roma

Që të dy këto skuadra janë duke kërkuar të rikthehen nga disfata të pësuara në kuadër të garave vendore – Porto u mposht 2-1 në shtëpi nga Benfica të shtunën, ndërsa Lazio fitoi kundër Romës me rezultat 3:0.

Roma e fitoi ndeshjen e parë me rezultat 2:1, mirëpo Porto do të tentojë ta përmbysë rezultatin dhe ta zë një vend në fazën e çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve.

Porto: Casillas; Militão, Pepe, Felipe, Alex Telles; Danilo, Herrera, Óliver; Corona, Brahimi, Marega
Jashtë: asnjë
Në dyshim: asnjë
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Héctor Herrera, Militão, Otávio, Pepe
Ndeshja e fundit: Porto 1:2 Benfica
Forma: HFFHBBFBFF

Roma: Olsen; Florenzi, Manolas, Marcano, Kolarov; Cristante, De Rossi, Pellegrini; Zaniolo, Džeko, El Shaarawy
Jashtë: Cengiz Ünder (i lënduar), Pastore (i lënduar)
Në dyshim: Manolas (i sëmurë), Zaniolo (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: asnjë
Ndeshja e fundit: Lazio 3:0 Roma
Forma: HFFFFBHBFF

Roma fiton ndeshjen e parë, Porto shpreson

Skuadra e Romës ka fituar ndeshjen e parë të 1/8 të Ligës së Kampionëve ndaj Portos.

Ekipi i Eusebio Di Francescos ka mposhtur Porton me rezultatin e ngushtë 2-1 në ‘Olimpico’ të Italisë, shkruan GazetaBlic.

Pjesa e parë e takimit ishte e zbehtë me pak raste shënimi, kurse në të dytën gjithçka ndryshoi, ku u shënuan tre gola dhe u përcaktua fituesi i ndeshjes.

Roma shënoi dy herë me mesfushorin Nicolo Zaniolo (70′, 76′), kurse golin e vetëm për mysafirët në këtë duel e ka shënuar, Adrian në minutën e 79’të.

Ylli dhe lojtari i kësaj ndeshje ishte Zaniolo me dy gola për ekipin romak.

Çerekfinalisti i Ligës së Kampionëve pritet të vendoset në ndeshjen e ardhshme./GazetaBlic/

Liga e Kampionëve është kthyer: Gjithçka që duhet të dini para ndeshjeve të kësaj jave

Dy muaj kanë kaluar që nga shorti për 1/16 e Ligës së Kampionëve dhe gara më e madhe e Evropës do të rifillojë më në fund këtë javë me katër ndeshje gjatë të martës dhe të mërkurës.

Manchester United, Paris Saint-Germain dhe Ajax luajnë Real Madrid të martën, ndërsa Tottenham Hotspur përballet me Borussia Dortmund në stadiumin Wembley dhe mikpritësja Roma dhe Porto të mërkurën.

Gjërat kanë ndryshuar në mënyrë drastike që nga shorti pasi Jose Mourinho u zëvendësua nga Ole Gunnar Solskjaer, i cili i ka dhënë ekipit një ngritje të besimit.

Që nga ardhja e tij, Djajtë e Kuq kanë arritur të mbeten të pamposhtur me tetë fitore dhe një barazim, me 23 gola të shënuar dhe gjashtë të pranuar, pasi ata kanë përmbysur diferencën 11-pikë të Chelsea dhe tani janë të katërt në Premier Ligë.

Paul Pogba ka shënuar tetë gola dhe ka ndihmuar edhe pesë të tjerë, ndërsa Marouane Fellaini shkoi në ligen kineze tek ekipi Shandong Luneng në janar, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërkohë, Paris Saint-Germain ende kryeson Ligue 1, 10 pikë larg nga Lille dhe me dy ndeshje më pak, edhe pse ekipi i Thomas Tuchel u eliminua në Coupe de la Ligue nga Guingamp.

Megjithatë, çështja kryesore e PSG është mungesa e Neymar dhe Edinson Cavani për shkak të lëndimeve pasi ata do të humbasin ndeshjen e parë.

Thomas Meunier gjithashtu do të humbasë ndeshjen në Old Trafford, ndërsa Adrien Rabiot mbetet i ngujuar pas refuzimit të rinovimit të kontratës së tij.

Nga ana tjetër, Marco Verratti kthehet nga lëndimet e tij dhe Leandro Paredes është gati të debutojë për klubin francez në Evropë; ka pasur edhe disa levizje, pasi Yacine Adli u bashkua me Bordo, dhe Timothy Weah dhe Jese Rodriguez u huazuan respektivisht Celtic dhe Real Betis.

Viti 2019 ka parë që Real Madridi të shërohet nga gjysma e parë e varfër e sezonit, por Ajax nuk ka arritur të fillojë vitin e ri kalendarik në stilin e njejtë.

Ndeshjet e Eredivisie nuk qëndroi mirë me ekipin holandezz, të cilët kanë treguar defekte serioze mbrojtëse pavarësisht se kanë një qendër mbrojtë premtues si Matthijs de Ligt.

Ata barazuan 4-4 kundër Heerenveen pas humbjes 3-1, ata u shtypën 6-2 nga Feyenoord dhe humbën 1-0 fundjavën e kaluar kundër Heracles.

Ajax përfundoi fazën e grupit të pamposhtur, me tre fitore dhe tre barazime, dhe ata sfiduan Bayern Munich për vendin e parë në ndeshjen e fundit të fazës grupore.

Frenkie de Jong pranoi një lëvizje të verës në Barcelonë, ndërsa klubi nënshkroi Lisandro Magallan nga Boca Juniors.

Nga ana tjetër, që nga hedhja e shortit të UCL, Real Madrid ka akumuluar 10 fitore, 2 barazime dhe 2 humbje, dhe gjithashtu fitoi tre herë radhazi Botërorin e klubeve.

Los Blancos kanë parë Vinicius Junior – një figurë kyçe në ringjalljen e tyre – shënoj katër gola dhe ndihmoj me 9 asiste në 1,220 minuta të luajtura dhe ata mbetën të pamposhtur në derbin e kthyeshëm në Barcelonë dhe Atletico Madridit.

Kiko Casilla u largua nga klubi për Leeds United, ndërsa Brahim Diaz erdhi nga Manchester City, por Vinicius dhe Sergio Reguilon mund të etiketoheshin si më të mirët e ekipit.

Ekipi anglez Tottenham kaloi një tjetër treg të transferimit në modalitet të papunë pasi ata nuk nënshkruan asnjë lojtar për dritaren e dytë të transferimit të njëpasnjëshëm.

Dy lojtarët më të mirë të tyre, Harry Kane dhe Dele Alli, janë pushuar për shkak të lëndimeve dhe megjithëse janë eliminuar nga Kupën Carabao dhe FA Cup, ata kanë arritur të qëndrojnë në vendin e tretë në Premier Ligë.

Ndërkohë, Borussia Dortmund kryeson Bundesligën, pesë pikë larg Bayern Munichut dhe ata janë përballur me probleme në mbrojtje, pasi kanë pranuar shtatë gola, gjë që ka çuar në tre ndeshje të njëpasnjëshme, një prej të cilave ishte eliminimi i DFB-Pokal nga Werder Bremen.

Marco Reus është përjashtuar nga ndeshja e parë për shkak të një lëndimi, ndërsa Dortmund arriti një marrëveshje me Chelsean për largimin e Christian Pulisic gjatë verës.

Një fitoren 3-0 ndaj Chievo Verona i ka lejuar Romën të marrin frymë pak më të lehtë pas tre goditjeve të njëpasnjëshme, më së shumti humbjen 7-1 në duart e Fiorentinës pasi u eliminuan nga Coppa Italia.

Nicolari Zaniolo ka impresionuar gjatë gjithë sezonit dhe ekipi pret të njëjtin përmirësim për lojtarët e rinj si Justin Kluivert, Cengiz Under dhe Patrik Schick.

Ndërkohë, një humbje përfundimtare e Taca da Liga kundër Sporting CP përfundoi historin e Portos me 18 fitore rresht, dhe Benfica gjithashtu kanë shkurtuar boshllëkun tek liderët e ligës në vetëm një pikë.

Pepe është rikthyer nga Besiktas, ndërsa Fernando Andrade ka impresionuar kohët e fundit me aftësinë e tij për të shënuar si zëvendësues.