Zyrtare: Salah dhe Boby Firmino humbasin ndeshjen e Ligës së Kampionëve me Barcelonën

Dy nga lojtarët kryesorë të Liverpoolit, Mohamed Salah dhe Roberto Firmino do të humbasin ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me Barcelonën për shkak të lëndimit.

Faraoni Salah u largua nga fusha në një barelë pas një dueli ajrore me lojtarin e Newcastle, Martin Dubravka gjatë fitores 2-3 të së shtunës.

Menaxheri Jurgen Klopp thotë se tronditja do ta mbajë Salahun jashtë, ndeshjen ku Liverpool hyn për të përmirësuar një deficit prej 3-0 në Anfield Road.

Anën tjetër braziliani Firmino humbi fitoren ndaj Newcastle me një lëndim të muskujve, shkruan BBC, transmeton Teleshkronja Post.

“Dy nga sulmuesit më të mirë në botë nuk janë në dispozicion nesër natën dhe ne duhet të shënojmë katër gola”, tha Klopp.

“Kjo nuk e bën jetën më të lehtë, por ne do të përpiqemi për 90 minuta për t’i dhënë një fund të duhur.”

“Ky është plani, nëse mund ta bëjmë, është e mrekullueshme. Nëse nuk mund ta bëjmë, le të dështojmë në mënyrën të bukur”.

“Salah nuk është mjaft e mirë nga pikëpamja mjekësore,” shtoi Klopp. “Ai është i dëshpëruar pasi nuk ka mundësi për të luajtur, por ne nuk mund ta bëjmë atë.”

“Është një tronditje, që do të thotë se nuk do të lejohet të luajë.”

Klopp është i bindur se Salah do të jetë në gjendje të luajë në ndeshjen finale të Ligës Premier të sezonit kundër Wolves në Anfield të dielën, ku Reds mund të fitojë titullin për herë të parë që nga 1990.

Roberto Firmino hyri në ndeshje si zëvendësues në minuten e 79’të në pjesën e dytë në Barcelonë, pak pasi Lionel Messi e kishte shtrirë avantazhin në 3-0.

Braziliani – i cili ishte lënë jashtë fitores ndaj Huddersfield para udhëtimit në Barcelonë – nuk u shfaq kundër Newcastle.

Firmino ka realizuar 16 gola për Reds këtë sezon, me Salahun duke kontribuar në 26 të tillë.

Roberto Firmino

Klopp humbi gjithashtu mesfushorin Naby Keita ndaj lëndimit kundër Newcastle, ndeshjen e katërt të klubit në 14 ditë.

“Ne duhet të marrim shumë vendime. Nesër mbrëma është loja e tretë në gjashtë ditë,” shtoi Klopp.

Këto lëndime, fatmirësisht apo fatkeqësisht do jenë një mundësi e mirë që Shaqiri ta tregojë veten./TeleshkronjaPost/

Paralajmërohet Barcelona: Firmino nuk fle

Barcelona do të duhet të jetë e kujdesshme ndaj Liverpulit përpara Roberto Firminos pasi ata mirëpresin ekipin e Premier Ligës në Camp Nou në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të mërkurën në mbrëmje.

Ish ylli i Blaugranëve, Rivaldo ka paralajmëruar klubin e tij të vjetër për kërc’ënimin e paraqitur nga bashkatdhetari i tij, Roberto Firmino.

“Ai është një lojtar i dashur dhe ka pasur pak mundësi me ekipin kombëtar [brazilian],” tha ai.

“Barcelona duhet të jetë e kujdesshme dhe të mos jetë e hutuar sepse Firmino nuk fle për as edhe një minutë.”

“Ai ka cilësi dhe një prani në zonë, ai është gjithmonë aty dhe i uritur për gol, duhet kujdes maksimal për të”.

Pep Guardiola dhe Rivaldo me fanellën e Barcelonës

Edhe pse ka theksuar rrezikun nga braziliani, Rivaldo e di se Liverpooli ka lojtarë të tjerë të aftë për të shkaktuar probleme, si Salah dhe Mane.

“Nuk mund të thuash se kush do [rrezikojë më tepër],” shpjegoi ai.

Firmino, Mane, Salah (Foto: Goal.com)

“Ju duhet të mbani një sy për të gjithë, ti markoni si skuadër.”

Atmosfera në Anfield shpesh flitet për shkëlqyeshmëri, por Rivaldo nuk mendon se lojtarët e Barcelonës do të largohen aq lehtë nga aty, transmeton Teleshkronja Post.

“Lojtarët janë për këso ndeshje të bukura, do të jetë një shfaqje e mrekullueshme,” u shpreh Rivaldo.

Barcelona dhe Liverpool takohen sonte nga ora 21:00, këtu lexoni informacionet për ndeshjen në Camp Nou, formacionet e mundshme./TeleshkronjaPost/

Liverpool mposhtë bindshëm Burnley, Firmino e Mane shkëlqejnë / Video

Braziliani Roberto Firmino dhe senegalezi Sadio Mane kanë shkëlqyer duke e rikthyer Liverpoolin te fitorja në Premierligë me nga dy golat secili triumfin 4:2 kundër Burnleyt të dielën në Anfield.

Sulmuesi brazilian Firmino dhe Mane shënuan katër golat e fitores së të kuqve kundër Burnleyt në krizë, duke i ndihmuar skuadrës së Jurgen Kloppit t’i afrohet në vetëm një pikë liderit Manchester Cityt në krye të Premierligës.

Liverpooli po vinte nga një barazim pa gola me Evertonin javën e kaluar, pas të cilit e humbi pozitëne parë në ligë pas një kohë të gjatë.

Përfaqësuesi kosovar i Zvicrës, Xherdan Shaqiri u la në stol për ndeshjen e tretë më radhë nga trajneri gjerman dhe nuk u aktivizua fare as nga banka e rezervistëve.

Burnely i tronditi të kuqtë duke kaluar në epërsi me një gol kontrovers, pas vetëm gjashtë minutave lojë, kur Ashley Westwood shënoi direkt nga korneri, por Alisson Becker ishte penguar në zonën e tij nga dy futbollistë vizitorë.

Megjithatë, reagimi i djelmoshave të Kloppit ishte i shkëlqyer, me Firminon që riktheu vendasit në lojën në minutën e 19-të.

Vetëm dhjetë minuta më vonë, Sadio Mane shënoi një supergol për epërsinë e parë të Liverpoolit në këtë takim.

Rreth njëzet minuta para fundit, Firmino e dyfishoi epërsinë e vendasve.

Burnley e drithëroi Liverpoolin një minutën e fundit, kur shënoi golin e dytë përmes Matej Vydra, por në minutën e fundit të kohës shtesë, Mane shënoi sërish duke ia siguruar tri pikë të mëdha të kuqve në garë për titull.

Liverpooli renditet i dyti me 73 pikë, një më pak se lideri Manchester City.

Arsenal shkatërrohet nga Liverpool / VIDEO

Liverpool shkatërron 5-1 Arsenalin në një ndeshje pa shumë histori dhe me shumë gola. Me këtë fitore “Reds” shkojnë në 9 fitore radhazi dhe ruajnë vendin e parë me 54 pikë.

Që në start skuadra e Unai Emery dukej e “arnuar” pasi në formacion nuk janë lojtarët e tij më të mirë si pasojë e dëmtimeve.

Por, pikërisht nga një i ri erdhi dhe goli i vetëm për londinezët. Iëabo dha një pasim perfekt në shtyllën e dytë dhe 21-vjeçari Maitland-Niles e shtyn në rrjetë.

Sidoqoftë Arsenal është e shkërmoqur në mbrojtje dhe nuk vonon shumë dhe Roberto Firmino shënon dy gola në dy minuta, madje në golin e dytë mori zvarrë Shkodran Mustafin e të gjithë mbrojtjen e “Gunners”.

Për ta kthyer në festë që në pjesën e parë mendoi Mane që zhyti në rrjetë një pasim të Salah, ndërsa egjiptiani shënoi vetë në fund të fraksionit të parë me anë të një penalltie.

Në pjesën e dytë është sërish Liverpool që fiton një penallti dhe këtë herë Salah ia lë Firminos të ekzekutojë dhe braziliani nuk gabon duke plotësuar tripletën e tij për sot.

Liveprool udhëheq Premier League me 9 pikë më shumë se Tottenham që u mund sot nga Wolves.

Çmendet Liverpool, riktheht nga disavantazhi / VIDEO

Skuadra e Liverpool ka rikthyer rezultatin kundër Burnleyt si mysafirë, pasi ishte në disanvatazh nga pjesa e parë.

Golin për 1-2 e shënoi i sapo inkuadruari në lojë, Roberto Firmino në minutën e 69 të takimit, raporton Teleshkronja Post.

Firmino hyri në lojë në minuten e 65′ të takimin, duke zëvendësuar Divock Origin.

VIDEO