Milot Rashica magjik, por Bayern shkon në finale / Video

Kampioni aktual gjerman, Bayern Munich ka arritur në finale të Kupës së Gjermanisë falë një goli të vonshëm të Robert Lewandowskit nga penalltia, pas triumfit 3-2 kundër Werder Bremenit.

Dy gola të sulmuesit polak, R.Lewandowski, një nga Thomas Muller i mjaftuan skuadrës së Niko Kovaç të fitojë 3-2, ndaj Werder Bremen të mërkurën në gjysmëfinale të DFB Pokal në Bremen.

Fillimisht djemtë e Niko Kovac kaloi në epërsi përmes Lewandowskit pas 26-minuta lojë, në një pjesë të parë që prodhoi shumë raste.

Pas një ore lojë, Muller e dyfishoi epërsinë e bavarezëve dhe u mendua se gjërat kishin marrë fund për Bremenin, raporton Teleshkronja Post.

Megjithatë, anësori i ekipit kombëtar të Kosovës, Milot Rashica, pati diçka tjetër në mendje.

22 vjeqari nga Kosova e ktheu Werderin në lojë me aftësitë e tij të mrekullueshëm brenda dy minutave.

22-vjeçari së pari asistoi për Yuto Osake në minutën e 74-të dhe vetëm një minutë më vonë, ai shënoi një gol të mrekullueshëm individual duke e barazuar rezultatin në 2-2.

Ky ishte goli i tretë në katër ndeshje në Kupën e Gjermanisë për Rashicën.

Megjithatë, Muller e fitoi një penallti rreth dhjetë minuta para fundit, me Lewandowskin që u tregua i saktë nga pika e bardhë.

Bayern Munich do të përballet me RB Leipzig në finale të Kupës së Gjermanisë. /TeleshkronjaPost/

Lewandowski: Ramos dhe Cristiano u përpoqën të ‘nënshkruajnë’ me mua

Robert Lewandowsk konfirmoi në podcastin e BBC Radio 5, me Guillem Balagué, se Sergio Ramos dhe Cristiano Ronaldo i kërkuan atij dy sezone më parë për të nënshkruar për Real Madridin.

Gazetari: “A ju kanë pyetur Ramos dhe Cristiano për një transferim të mundshëm?”. Sulmuesi polak nga Bayerni e konfirmoi: “Po, por ju e dini, nëse luani në një nivel të lartë, të gjithë thonë:

” Ai mund të lëvizë këtu ose atje ose atje. Por nuk është e rëndësishme për mua … Pas asaj që të gjithë kanë thënë, shumë ekipe më duan, por gjëja më e rëndësishme është ajo që dua dhe ajo që vendos”.

Që nga koha e tij në Borussia Dortmund, Lewandowski ka qenë gjithmonë i konsideruar në zyrat e Bernabéut. Në 2013, Real Madridi kishte negociata me sulmuesin dhe agjentin e tij të atëhershëm, Kuckarski, por Lewa tashmë kishte një marrëveshje verbale me Bayern, shkruan Teleshkronja Post.

Polaku gjithmonë ka pëlqyer klubin e Real Madridit, i cili e ka provuar disa herë, dhe lojtari ka flirtuar me Madridin, por Bayern gjithmonë ka treguar një qëndrim ironik: “Lewandowski nuk e shesim”.

Vitin e kaluar, ai madje ndryshoi përfaqësuesin e tij dhe ia besoi të ardhmen e tij Pini Zahavit, ndërmjetësit izraelit (75 vjeç), i cili e çoi Neymar te PSG dhe i cili është një nga përfaqësuesit më me ndikim në treg, me qëllimin e vetëm për ta nxjerrë atë nga Bayerni.

Bayern: Po largohen edhe Neuer e Lewa, ja cilat do të jenë transferimet e reja

Bayern Munich është eliminuar nga gara e Ligës së Kampionëve, duke u eliminuar qysh në fazën çerekfinale.

Ishte skuadra e Liverpool ajo që mposhti gjigantin bavarez 1:3, në ‘Allianz Arena’ për të ndërprerë aventurën e tyre në garat evropiane.

Pas kësaj humbjeje, duket se është vënë në pah edhe nevoja për një revolucion në skuadrën e Bayern.

Sipas ‘Goal’, ndryshime do të ketë qysh nga portieri, i cili është edhe kapiteni i skuadrës, Manuel Neuer, transmeton lajmi.net.

Manuel Neuer dhe Jerome Boateng pritet të jenë dy largimet e para, kurse Jan Oblak dhe Timo Werner lojtarët që do të afrohen.

Gjithashtu, Mats Hummels e Rafinha pritet të largohen, për tu transferuar Pavard e Lucas Hernandez.

Kjo mund të jetë vera e fundit që flitet për një kalim të Lewandowskit tek Real Madrid. Skuadra duhet të mendojë për afrimin e Timo Werner.

Në anën tjetër, emra si Javi Martinez, Thomas Muller, Arjen Robben e Ribery janë në fundin e karrierës.

Callum Hudson Odoi, Nicolas Pepe e Kai Havertz janë emrat që duhet konsideruar nga skuadra gjermane.

Kujtojmë se Bayern Munich ka arritur marrëveshje edhe me disa lojtarë të rinj nga MLS, nga të cilët pritet shumë në të ardhmen.

Shënon autogol Matip, barazohen forcat Bayern-Liverpool / Video

Bayern Munich ka reaguar ndaj Liverpool duke barazuar rezultatin para përfundimit të pjesës së parë në Alianz Arena.

Ai i cili realizoi golin e barazimit është Robert Lewandowski duke barazuar forcat në fushë, raporton Teleshkronja Post.

Rezultati aktual është 1-1, shikoni golin e Lewandowskit, dhe ka përfunduar pjesa e parë :